Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Prý prostě hrál to, co mu dali aneb Dědeček, s kterým byla vždycky legrace. Tajnosti slavných

13.03.2023
Prý prostě hrál to, co mu dali aneb Dědeček, s kterým byla vždycky legrace. Tajnosti slavných

Foto: Se svolením Česká televize

Popisek: Lubor Tokoš jako nezapomenutelný dědeček v rodinném filmu Karla Kachyni Duhová kulička

FOTO Dobrosrdečnost, vlídnost, uličnické jiskřičky v očích a osobitý, už během prvních slov snadno rozpoznatelný hlas. To byl populární filmový a televizní dědeček, který se narodil právě před sto lety.

Také jsem ji měla, a nejednu. Byl to poklad, který se měnil, tu a tam se s nimi dokonce i obchodovalo. Duhová kulička, která dříve bývala pokladem nejedné generace dětí, se ve filmu Karla Kachyni stala symbolem krás světa, které jiní nevidí, nebo se jim jeví jinak. Také ale moudrého stáří, jež sice leckdy chodí špatně, poradit ale umí dobře. A jeho ztělesněním se stal Lubor Tokoš, jeden z nejoblíbenějších filmových a televizních dědečků. Prostřednictvím svých hrdinů rozdával radost, pohodu a moudrost, málokdo už ale ví, že byl také malíř a spisovatel.

 

Lubor Tokoš Vynález zkázy

Inženýr Simon Hart v slavném sci-fi filmu Karla Zemana z roku 1958 Vynález zkázy; foto se svolením Národní filmový archiv

Kluci nestárnou

Tuhle scénu prostě nelze zapomenout. Dědeček s uličnickým výrazem má totiž přesně naplánovanou každou vteřinu. Na lavičku položí dvě vajíčka, která se kutálejí k jejímu konci. Spadnout na zem už ale nestihnou, protože v přesně vychytaný okamžik vyjde ven jeho zeť, na kterého tuhle klukovinu narafičil, a sedne si přímo na ně. Ti dospělejší o něm sice říkají, že se chová jako malej, oproti nim ale má něco navíc. Umí se radovat ze života a z každého nového dne, a navíc i tento vzácný dar předávat druhým. Postava dědečka se stala nejslavnější rolí muže, který si uměl i v soukromí najít každý den alespoň jednu maličkost jako důvod k radosti a dobré náladě. Třeba jen že svítí sluníčko nebo cestou nepromokl až na kůži, ale jen trošku. Byl dobrosrdečný, kamarádský, skromný a vždycky s ním byla legrace. „Nikdy jsem nečekal na roli, nikdy jsem nic nechtěl hrát. Hrál jsem jen to, co mi dali. A vždycky to byly krásné role,“ prohlásil kdysi v jednom rozhovoru o svém životě před kamerou i na divadelních prknech.

 

Lubor Tokoš Sonáta pro zrzku

Učitel hudby Knipl v dětském filmu režiséra Víta Olmera z roku 1980 Sonáta pro zrzku; foto se svolením Česká televize

Putování za rolí

Lubomír Tokoš se narodil se 7. února 1923 v Šternberku, od dvou let ale žil v Hodoníně, kde vystudoval reálku a vyučil se drogistou. Na počátku okupace odešel do Brna, kde nastoupil v Zemském divadle jako kulisák. Pak postoupil do budky nápovědy, postupně začal vystupovat v komparsu a nakonec se bez jakékoli odborné průpravy propracoval až na pozici člena činoherního souboru. Po osvobození zahájil v Svobodném divadle Brno putování po divadlech, od Uherského Hradiště přes Ostravu, kde začal spolupracovat i s rozhlasem, až po pražské Divadlo S. K. Neumanna (nyní Divadlo pod Palmovkou). V padesátých a šedesátých letech prožil vždy jednu sezónu tzv. na volné noze a po srpnové okupaci 1968 byl bez stálého angažmá celé desetiletí. Naposledy zakotvil až v roce 1985 v zlínském Divadle pracujících, v němž setrval až do oficiálního odchodu do penze v roce 1985.

 

Lubor Tokoš Duhová kulička

Legendární dědeček ve filmu Karla Kachyni Duhová kulička; foto se svolením Česká televize

V hlavní roli jenom jednou

Před kamerou se mihl poprvé v roce 1948 jako vedoucí ozdravovny v krimikomedii Křížová trojka, až o deset let později mu ale režisér Karel Zeman dal životní roli, postavu inženýra Simona Harta v slavné verneovce Vynález zkázy. Pak si zahrál v zhruba pěti desítkách filmů, některé ale skončily vzápětí v trezoru. Ve Vávrově Kladivu na čarodějnice ho můžeme vidět jako barvíře Kašpara Sattlera a v Kachyňově legendárním psychologickém dramatu Ucho ztvárnil ministra. Normalizační kinematografie mu nabídla jen pár drobných štěků, od osmdesátých let pak natáčel hlavně v gottwaldovském studiu filmy pro děti a mládež. Tam se také v roce 1981 zrodil jeho první filmový dědeček v půvabném filmu o první lásce Kopretiny pro zámeckou paní, natočeném podle stejnojmenné knihy Stanislava Rudolfa. A postavy hodných, moudrých, činorodých či výstředních dědečků a králů se postupně staly jeho doménou.

 

Lubor Tokoš O princezně Jasněnce a létajícím ševci

Král v nestárnoucí pohádce Zdeňka Trošky O princezně Jasněnce a létajícím ševci; foto se svolením Filmové studio Barrandov

Z jeviště k paletě

Hrál v mnoha inscenacích, seriálech a pohádkách, vystupoval v zábavných pořadech a s ostravským studiem spolupracoval jako moderátor. Dlouhou řadu postav vytvořil i v rozhlase, vystupoval v různých pásmech, literárním čtení i sportovních reportážích. Působil rovněž v dabingu a nahrál řadu kazet pro nevidomé. Před kamerou stanul naposledy jako svérázný stařík v road movie Karla Kachyni Cesta byla suchá, místy mokrá. Posledních třicet let života spojil s Gottwaldovem, resp. Zlínem, kde se věnoval celoživotnímu koníčku, výtvarnému umění, a svá díla vystavoval ve Zlíně i dalších valašských galeriích. V roce 1994 mu Nadace Život umělce udělila cenu Senior Prix, v roce 2001 převzal Cenu Thálie za celoživotní dílo a na jaře 2003 dostal od zlínské radnice Cenu města, která je obdobou čestného občanství. Nezapomenutelný filmový dědeček Lubor Tokoš zemřel ve svém zlínském bytě 26. září 2003. Loni v září byla na jeho rodný dům na šternberském Horním náměstí slavnostně umístěna pamětní deska.

(zdroje: Wikipedia, ČSFD, FDB, Čeká televize, Český rozhlas, Činoherní klub, M2sto Šternberk, Biografický slovník Slezska a severní Moravy)

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská