Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hezká, známá i mladá právě tak akorát. Jak se jí zadaří láska pro samouky? VIP skandály a aférky

07.03.2023
Hezká, známá i mladá právě tak akorát. Jak se jí zadaří láska pro samouky? VIP skandály a aférky

Foto: Se svolením BontonFilm / Zuzana Panská (stejně jako snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Foto z filmu Láska pro samouky, kde Jana Plodková hraje hlavní roli.

Černá vdova se mění v excentrickou mámu, které se rozpadl životní pořádek. Jana Plodková pokračuje v linii komediálních postav, které marně hledají opěrný bod… V těchto týdnech vídáme Janu Plodkovou jako Renatu, jednu ze tří žen, které se rozhodly skoncovat se zlatou klecí velmi rázným způsobem – své manžely prostě vyhodily do povětří i s jejich výletním člunem. Druhá řada Černých vdov je plná nečekaných zvratů a náhod a chudák Renata v tom jako dědička speditérské firmy v tom lítá ode zdi ke zdi. Ani další role, tentokrát filmová, nepřinesla herečce velkou změnu.

Film režisérky Jitky Rudolfové vzniká podle oblíbené knížky Láska pro samouky autorky Barbory Šťastné, jež s humorem vypráví příběh ženy po čtyřicítce, které se život právě rozhodl házet klacky pod nohy a nenechat ji vydechnout. Hlavní postava Klára umí být ve čtyřiceti pořád stejně nejistá a zmatená jako v osmnácti, jenom už to nevypadá tak roztomile. Její manželství ze dne na den skončí a ona se znovu ocitne v nepředvídatelném světě randění a seznamovacích trapasů. Do toho vychovává dvě dcery, snaží se přežít životní styl své excentrické mámy, a navíc jí začne radit úžasná vztahová koučka a influencerka. Do téhle chvíle měla svůj život celkem naplánovaný, ale teď se z ní stal samouk. „Klára je roztržitá, nesebevědomá, ale vtipná. Svůj život má celkem naplánovaný, ale dostane se do situace, kdy ty její plány přestanou vycházet, a naopak se ona začne v životě trochu plácat,“ popisuje Jana Plodková hlavní postavu filmu.

 

„Jana je herečka, se kterou je radost pracovat. Kromě toho myslím, že má značný komediální talent, který dokáže uplatnit v různých situacích - od velkých gest až po minimalistické humorné nuance. Pro postavu Kláry je ideální,“ vysvětluje režisérka Jitka Rudolfová, proč si Janu Plodkovou ke spolupráci pozvala.

 

Jana Plodková je Barboře Šťastné, autorce knižní předlohy, dost podobná.

Když nejdou lízátka, půjde kaviár

V Černých vdovách to jde s holkami s kopce. Jenže Renata je pořád rozhodnutá firmu svého otce udržet při životě, a tak teď, když se nevydařil kšeft s marihuanovými lízátky, zkouší pašovat z Ruska kaviár. Neví sice, proč zrovna jikry z jesetera udělaly z táty a později manžela boháče, ale je si jistá, že tomu přijde na kloub. Zatím se jí ale jen prohlubují vrásky a kruhy pod očima, na krku má policii i drogovou mafii a její dvě kámošky ji už asi dlouho nad vodou nepodrží. Jana Plodková už v seriálu zažila a předvedla možné i nemožné. Co ale nezvládla, byl tanec u tyče, když se hrdinky dostanou až k vykradení kanceláře majitele nevěstince. Tam za ni musela zaskočit dublérka.

 

„Tanec u tyče je strašně náročná disciplína,“ přiznala po natáčení herečka, u které to v seriálu vypadá, že všechno nádherně zvládla. Ovšem omyl. V tu chvíli herečku nahradila dublérka... Foto FTV Prima 

„Není to tak, že se člověk chytne tyče a otočí se. A protože režisér Radek Bajgar chtěl profesionální výkon, musel to udělat někdo jiný. Věděla jsem, že se to nezvládnu naučit za tak krátkou dobu, a tak dokonale. Byla jsem za svou dvojnici ráda,“ prozrazuje Plodková, jak se natáčela daná scéna. „Dublérka to za mne krásně rozjela, a ačkoli jsem se ji snažila napodobit, byla jsem nesmírně šťastná, že zabírají pouze můj obličej.“

 

Jana Plodková na PR snímku k seriálu Černé vdovy II, foto FTV Prima

Z Jičína do Brna

Jana Plodková pochází z Jičína. Už v dětství a mládí se její komediální a pohybové schopnosti projevovaly v mnoha aktivitách. Chodila pět let na zpěv do Lidové školy umění, stejnou dobu se věnovala lidovým tancům a také závodně provozovala společenský tanec. V dramatickém kroužku pod vedením Martina Zajíčka dostávala role princezen, kovářů i čarodějnic, později hrála v S-Divadle. Po maturitě na gymnáziu studovala činoherní herectví na brněnské JAMU. Tehdy získala na Mezinárodním divadelním festivalu vysokých škol ve Varšavě 2003 první cenu za svůj herecký výkon v inscenaci Zvíře režírované na JAMU Sergejem Fedotovem.

 

Na MFF Karlovy Vary v Elle Lounge, foto se svolením Elle

V Brně zakotvila i po studiích, nejprve v divadle pro mládež Polárka, později v HaDivadle. Odtamtud si sice odskočila na nějaký čas do Prahy na Fidlovačku, kde si zahrála v Černé komedii, Paní S v rozpacích a v Habaďůře, pak se ale do HaDivadla zase vrátila. V posledních letech slaví úspěchy také v Praze v divadle Na zábradlí, kde se nyní chystá na premiéru Tolstého dramatu Vzkříšení.

 

„Nejraději mám jeviště. Ten malý prostor, který mi nedovolí se rozpřáhnout, když jsme na jevišti všichni. Který odhalí naprosto vše, i poslední vrásku na čele. Který je tak blízko divákům, že si připadám jak humr na talíři při slavnostní večeři,“ prozradila svůj vztah k divadlu Na zábradlí Jana Plodková (na snímku se svolením DNZ z inscenace Freud). 

Komedie i dramata

Přestože režiséři u ní oceňují komediální talent velkého rozsahu, své největší úspěchy sklidila za role ve filmech s osudovými hrdinkami. Českého lva jí vynesl válečný příběh židovské herečky Hany ve filmu Protektor, dramatickou roli sehrála i dánském filmu Prag. Mluví totiž výborně německy, a tak je občas angažována i zahraničními produkcemi do rolí, kde se v mezinárodní konkurenci rozhodně neztratí. V posledních letech rozhodně nemá nouzi o filmové role, točí pravidelně tři filmy ročně. Letos ji uvidíme nejen v komedii Jitky Rudolfové Život pro samouky, ale premiéru má za sebou také v bláznivé manželské dovolenkové komedii Ostrov. Nakonec se objeví také v psychologickém dramatu Němá tajemství, ve kterém hraje manželku tragicky zahynulého veterináře. Kvůli této roli rozšířila své dovednosti o jízdu na koni.

 

Ještě v divadle Na zábradlí, foto se svolením DNZ

Na Českých lvech vypadala jako nevěsta

Jana Plodková letos sice na Českého lva nedosáhla, zato se na červeném koberci blýskla velmi elegantními šaty, ve kterých vypadala ve svých jednačtyřiceti letech jako malá nevěsta. Zvolila na slavnostní večer bílou róbu z bavlněné krajky od návrhářky Zuzany Kubíčkové. Nejvýraznější na šatech byl velice netypický výstřih.

 

Svůj outfit doplnila černou kabelkou, světlými střevíčky, lehkým make-upem a perlovými náušnicemi od Zdeňka Vacka. Tradiční, přesto mimořádně vkusný model Plodkové moc slušel, i když se říká, že černobílá kombinace je ta nejobtížnější ze všech. Foto se svolením Zuzana Kubíčková

Zlaté lustry a motýli Jakuba Špaňhela

Obrazy Jakuba Špaňhela se v kruzích sběratelů umění staly velmi žádanou ukázkou talentovaného mladého českého malířství. Jakub Špaňhel vybudoval své obrazové univerzum mezi dnem a nocí, městem a venkovem, interiérem a volným prostorem, romantismem a realitou. Rozpustil zlato hvězd pod oblaka všedního dne, aby mohl namalovat motýly zářící nadpozemskou spirituální krásou, květinám ve váze dopřál zlaté světlo slunce, temnotu kostelů prozářil světlem svic, leskem lustrů a osudovými tóny varhan. Rytmický šum lesa odkazuje ke světobolu romantického poutníka, ale kůrovec, zlatý brouk, a vrčení traktoru je tématem pro malíře realistu se stopou dekadence.

 

Jakub Špaňhel, foto Martin Polák

Rozpité kreace na plátnech i jemné grafiky nyní můžete vidět na výstavě v pražské galerii v Dům SmetanaQ na Smetanově nábřeží. Výstava zahajuje 10. března a potrvá do 4. června 2023. 

Kdo zachrání jeden život, zachrání svět

Benefiční koncert na podporu dárcovství kostní dřeně se uskuteční 27. března 2023 v pražském Rock Café. „V naší zemi onemocní každoročně stovky lidí včetně malých dětí chorobami krvetvorby, které vážně ohrožují jejich životy. Poslední nadějí pro těžce nemocného je dobrovolník, který se zapsal do Českého národního registru dárců dřeně a jehož transplantační znaky jsou zcela náhodně podobné znakům pacienta. Najít toho pravého dárce pro konkrétního pacienta je jako hledání jehly v kupce sena. Čím víc nás ale v registru bude, tím větší šanci dostanou všichni pacienti,“ upozorňuje MUDr. Pavel Jindra, vedoucí lékař Českého národního registru dárců dřeně a primář hematologicko-onkologického oddělení FN Plzeň.

 

Foto Piaristi

Na podporu dárcovství kostní dřeně se sejde mnoho umělců, kteří vystoupí bez nároku na honorář: operní pěvkyně Dagmar Pecková se studentským sborem Gut!, kapely Švihadlo, Terne Čhave, Vasilův Rubáš, Jump Into The Field, muzikanti Xavier Baumaxa, Barbora Poláková, Anna Julie Slováčková, Lucie Redlová, Bára Zmeková a mnozí další. 

Televizní karavan tentokrát putuje po Maďarsku

S karavanem projel štáb české televize zajímavá místa v Česku i na Slovensku, nově se vydá režisér Jakub Wehrenberg do Maďarska. Průvodkyní se tentokrát stane slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes, která divákům přiblíží tamní kulturu, lidové zvyky a neopomene ani gastronomii nebo přírodní krásy. Premiérová řada cestopisu V karavanu po Maďarsku odstartuje ve středu 8. března ve 21:00 hodin na programu ČT2.

 

„Naše cesta bude dlouhá, náročná, ale zcela jistě krásná a poutavá. Mám v plánu vzít diváky tam, kde to znám. Na místa, kam se ráda vracím, ke kterým se vážou mé vzpomínky. Třeba tam, kde jsem jedla možná nejlepší marcipán v životě. Vypravím se ale i do oblastí, ve kterých jsem nikdy nebyla,“ prozrazuje Vica Kerekes. Foto Česká televize

Zdroj: TV Prima, CSFD, Divadlo Na zábradlí, i-divadlo, runwayonline.cz, Piaristi.cz, kostnidren.cz, Česká televize

 

 

Vložil: Ela Nováková