Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tři a půl soudních stání denně, které končí vyplácením odškodného. Komentář Štěpána Chába

komentář 07.03.2023
Tři a půl soudních stání denně, které končí vyplácením odškodného. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Bohyně spravedlnosti Themis. V ČR ji oblékli do šaškovských hadrů a mocenských hrátek

Když se chcete v této zemi dovolat spravedlnosti, nejlepší adresa je na lampárně. Případně můžete zaskočit k Macoše a prostě se z té nespravedlnosti vyřvat. Hrozí, že pokud se obrátíte na českou justici jako oběť a žalující strana, vyjdete z toho jako bezruký žadatel o invalidní důchod. Česká justice jen zamlaská, utře si mastnou hubu a vrhne se na další oběť.

Nejkřiklavější příklad naší spravedlnosti v poslední době jsme mohli vidět u kauzy Kramný. Kramného obhájkyně přišla s novými znaleckými posudky, s novými skutečnostmi. Opodál postával spolek Šalamoun, který případ bedlivě sleduje od jeho počátku před deseti lety a neustále ukazuje na naprosto kruciální nesrovnalosti a očividná pochybení soudu. Byla naděje, že odvolání Petra Kramného odhalí hnilobu české justice v celé její ohavnosti. Jenže to by ortel nad Kramným nesměla při odvolání posuzovat právě česká justice. Výsledek byl jediný. Soud zkonstatoval, že česká justice je neomylná.

Česká justice je neomylná. Takový ortel přišel v okamžiku, kdy server Nesehnutí.cz přišel s informací, že jen za loňský rok musel český stát z kapes daňových poplatníků zaplatit bezmála 108 milionů jako odškodné za nezákonná trestní stíhání a vazbu. Přičemž suma je to rekordní. Nikdy vyplacené odškodné za jeden rok nepřesáhlo v celkové výši 100 milionů.

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) naznačuje, že v tom vidí známky systémového selhání. Ukazuje nepředpokládatelnost české justice. „To se projevuje tak, že české soudy jsou mnohem přísnější směrem ke státním zástupcům. Veškerá jejich podání o vazbě či odposleších musí mít vysokou kvalitu. Na Moravě mám bohužel obavu, že někteří soudci - zdůrazňuji někteří soudci - nejsou na obžalobu tak přísní. A to vede k tomu, že tam je vyšší počet nezákonných odposlechů, vazeb a zdá se i rozsudků," řekl serveru Nesehnutí Blažek. Takže když už, je lepší páchat zlotřilou činnost v Čechách, na Moravě se chovat příkladně, jinak se zařadíte do početné skupiny neprávem stíhaných, případně rovnou do početné skupiny neprávem odsouzených a uvězněných.

Za loňský rok proběhlo celkově 1289 plateb na odškodné. To je v průměru tři a půl případů denně, které byly ukončené fiaskem české justice, kdy stát musel vytáhnout peněženku z kapsy daňového poplatníka, pokorně se omluvit a vysolit adekvátní částku. Ve výsledku 108 milionů. Není to troška. Na jeden případ tak připadlo bezmála 85 tisíc za vykázané bezpráví, které česká justice svých občanům předvedla.

Zmýlená neplatí, může se říct. Ale jsme na počtu 1289 plateb, 1289 případů, kde nedošlo k uplatnění spravedlnosti a k vyhřeznutí bezpráví naší justice.

Prokurátor Igor Stříž, nyní nejvyšší státní zástupce, se pro server Neovlivní obhajoval: „Ten současný obraz vzniká do značné míry z toho, že to byly mediálně sledované kauzy. Ale jsem přesvědčený, že to není plošný a systémový problém," uvedl Stříž. Takže rekordní suma za vyplacené odškodné, 1289 případů, jejichž projednávání skončilo bezprávím, nikoliv spravedlností. A Igor Stříž se hájí tím, že to není systémové selhání, ale mohou za to mediálně sledované kauzy. Rekordní suma za odškodnění. Z mediálního prostoru vím o kauzách, které se dají spočítat na prstech jedné ruky.

Na případu Petra Kramného jde vidět, že česká justice selhává. Prostudoval jsem si celý případ u spolku Šalamoun, klobouk dolů před jejich prací, soud přesto rozhodl v jeho neprospěch. Ani se blízce nezabýval tím, co bylo podstatou nových znaleckých posudků obhajoby. Prostě je všechny vypoklonkoval s tím, že česká justice je naprosto neomylná. Na svědeckou lavici nechť nám usednou příjemci odškodného za neoprávněné stíhání a vazby za loňský rok. A zaplať Pánbu, že je někdy možné dovolat se alespoň osvobození a následného odškodného. Ale i tam nejspíš hraje roli hlavně dobře zaplacený právník, ne vždy samotná spravedlnost.

Nepředvídatelnost práva a naprosto odlišné rozsudky jednotlivých soudů jsou důkazem toho, že česká justice je prostě ve stavu klinické smrti. 

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb