Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Drsňák a motorkář ve flanelce aneb Legrácky, srandičky a plechová pr... Horká židle Petra Pavla

04.03.2023
Drsňák a motorkář ve flanelce aneb Legrácky, srandičky a plechová pr... Horká židle Petra Pavla

Foto: Se svolením FTV Prima (stejně jako snímky v článku)

Popisek: Petr Pavel v populární show 7 pádů Honzy Dědka

Generál ve výslužbě a zvolený prezident Petr Pavel přijal nedlouho před inaugarací pozvání od Honzy Dědka. Nebylo to poprvé, co usedl do křesla pro zpovídané ve Švandově divadle. Tentokrát to vzal zvesela a převážně nevážně.

Hlava státu je svázána protokolem, který jí uvolněné jednání a vtipkování na veřejnosti moc neumožňuje. Petr Pavel se po zvolení prezidentem horečně pustil do politické práce, na druhou stranu ale jako by ještě na poslední chvíli chtěl národu dokázat, že je také jen obyčejný chlap, který si nechce dát vzít své koníčky, kamarády, a především smysl pro humor. Chtělo by se říct, že nějaký ten motorkářský odvaz by mu člověk při náročném výkonu prezidentské funkce přál. Jenže už dávno nejsme v bouřlivě nevázaných devadesátých letech, kdy Václav Havel jezdil po chodbách Hradu na koloběžce. A tak to vtipkování u Honzy Dědka bylo nejspíš na dlouhou dobu pro Petra Pavla poslední. I když – v Čechách jeden nikdy neví, třeba budeme mít prezidenta s gangem.

 

Petr Pavel

Zvolený prezident Petr Pavel dorazil i na natáčení show v džínách a flanelce. Tradiční čundrácké a chalupářské košile jsou prý nyní kvůli němu beznadějně vyprodány.

Romantik s nožem v zubech

Návštěva v 7 pádech Honzy Dědka se odehrála 14. února, tedy na svatého Valentýna. Petr Pavel prohlásil, že tenhle svátek neslaví. A jeho žena také ne. A jestli je v něm kus romantika: „No, já jsem veliký romantik, opravdu,“ usmál se. „Zvlášť když si představíte, s čím jsem začínal. Že jsem začal svou vojenskou službu v Prostějově u výsadkářů. Dovedete si představit výsadkáře s nožem v zubech, který se naučí několik způsobů tiché likvidace protivníka, a pak se dojme pohledem na rozkvetlou louku a motýle? To nejde,“ neodpustil si připomenout motýle Andreje Babiše a zároveň dát najevo, že je prostě tvrdý chlap.

Portrét ne, kočka ano

„Slyšel jsem, že o tom lidé mluví, ale zkoušel jsem si nějakou polohu,“ sepnul ruce a zbožně dal hlavu ke straně, „ale moc mi to nejde. Takže asi ne, portréty nebudou.“ Zato známou fotografii s kočkou Mickou rozebral do detailu. „Micka s námi byla v Bruselu. Ona jde všude tam, kam jde moje žena. Takže pokud moje žena půjde se mnou na Hrad, půjde tam i Micka. Protože moje žena si nejspíš dovede představit, že bych tam nebyl já, ale kočka tam musí být určitě,“ připomněl jako často, kdo rozhoduje u Pavlů o rodinných záležitostech.

 

Petr Pavel

Došlo i na vážnější témata, rodinu ale do politiky rozhodně tahat nechce

Genetiku nezapřete

Jak se rodina Petra Pavla vyrovnala s tím, že půjde na Hrad? Když doma oznámil, že se rozhodl kandidovat, slyšel prý slova, která se na veřejnosti nedají opakovat. Pak se ale manželka i synové zapojili do volební kapmpaně. „Starší syn dokonce sbíral podpisy. Mladší ne, protože je v Německu, ale byl jsem rád, že vážil dlouhou cestu a zúčastnil se některých debat nebo našich výšlapů.“ Jak moc jsou synové po něm? „V něčem ano, genetiku nezapřete. Ale co se týká práce, tak ne. Já jsem je k tomu ani nijak nesměroval, jsem rád, že si vybrali svou cestu.“ Prý jsou po tatínkovi, co se týká úsporné komunikace? „To ano,“ odpověděl úsporně hrdý otec. „Víte, já jsem rodinu moc do volební kampaně nezapojoval. Viděl jsem nějaké fotografie třeba ze Spojených států, jak tam celá rodina pěkně seřazená, od dědečka až po nejmenší vnouče, podporuje volební kampaň. Musím říct, že to se mi dost příčí,“ svěřil se tentokrát s vážnější tváří, proč nechal na členech své rodiny, aby se zapojili podle svého uvážení, a rozhodně do toho nechtěl tahat třeba synovy děti.

Legendární flanelka

Honza Dědek ukázal fotografii Petra Pavla s titulkem FLANEL, u níž je údaj o nárůstu prodeje flanelových košil o 2379 procent. „Flanelka se stala módním hitem,“ uznal Petr Pavel. „Mě teda dost mrzí, že z toho nic nemám, protože ty nárůsty prodeje musely být úžasný. Třeba když jsme měli shromáždění v Brně, kde bylo asi deset tisíc lidí, tak se dopředu protlačil jeden pán a řekl: Já se vám musím strašně omluvit, já jsem sháněl po celém Brně flanelku, ale ony prostě nejsou. Tak jsem rád, že jsem se stal tím, kdo nastavuje módní trendy,“ usmál se budoucí prezident, který k Honzovi Dědkovi pochopitelně přišel v kostkované flanelové košili. Honza Dědek poukázal na to, jak mu módní návrhářka Štěpánka Ticová mu říkala, že Petr Pavel skutečně miluje všechny ty obleky a úpravy vizáže. „Chudák Štěpánka to se mnou vůbec neměla jednoduché. Ono polidštit něco, co celý život chodí v uniformě... Nepotřeboval jsem sledovat žádné módní trendy, a když náhodou byla chvilka volna, tak jsem se oblékl tak, aby to bylo co nejpohodlnější. Když jsme se potkali se Štěpánkou, tak mi řekla: No jo, ale jestli budete zvolenej, tak to s teplákama konec. A mě to docela vyděsilo, protože jsem si představil, jak jsem na chalupě a jdu naštípat dříví a povolím si kravatu.“

 

Petr Pavel

Vzdát se kvůli nejvyššímu úřadu vášně pro motorky, to si neumí představit, takže prezidentskou ochranku možná čeká další výcvik, nejspíš na mosteckém okruhu

Když na známce, tak s motorkářskou helmou

Petr Pavel se pozastavil nad tím, jak moc ho lidé chtějí vidět na poštovních známkách. Stejně jako k portrétům na zdech se k tomu staví dost odtažitě. A když, tak by se mu líbil třeba obrázek v motorkářské helmě. Honza Dědek pohotově ukázal fotografii, na níž Petr Pavel, sedící na židli, drží v rukou svou helmu a zamyšleně na ni hledí. Je to skoro hamletovská póza, konstatoval Honza Dědek, filozofická. Tak ta prý by se na známku hodila. Ale Petr Pavel si prý představuje jen nějakou omezenou sérii známek, což jistě potěší všechny sběratele, protože to bude vzácnost. Prostě tyhle formální věci nějak necítí. Zato motorky, to je jiná!

 

Petr Pavel

Na nějakou tu poštovní známku s jeho tváří se nejspíš sběratelé těšit mohou

Motorkářem odjakživa

„Když mi bylo asi sedm, tak jsme s bratránkem objevili ve stodole starého mopeda Sadiona. Podařilo se nám ho zprovoznit a proháněli jsme se na něm po vsi. Od té doby, jak jsem k tomu motoru čuchnul, tak jsem měl nějakou motorku celý život.“ Petr Pavel dal k lepšímu několik svých motorkářských historek, třeba jak jel na jeden zátah z Olomouce do Londýna a zjistil, že i na motorce se dá únavou usnout. Zajímavější ale určitě je, jak to hodlá dělat nyní. Co na to ochranka? První prezident na motorce? „Víte, já si občas takhle pomáhám s mojí ženou, tak si pomůžu i teď. Vždycky, když mám nějaký takový nápad, tak moje žena si projde několika stadii. To první je naprosté odmítnutí. Pak se k ní ta myšlenka pomalu prokousává, a pak si na ni tak trochu zvykne. A pak nastane takové rozpačité přijetí. S tou ochrankou je to podobné. Když jsem poprvé řekl, že bych se chtěl projet na motorce, přišlo naprosté odmítnutí. Myslím, že teď jsme ve stadiu postupného sžívání s tou představou a věřím tomu, že se mi to podaří dopracovat do rozpačitého přijetí.“

Honza Dědek měl pro Petra Pavla připravenou videozdravici od kamarádů z Harley-Davidson Club, kterou jeden z těch drsně vypadajících chlapíků zakonil: „Doufám, že ti zůstane přezdívka Plechová prdel a nezmění se to na Plechovou hubu.“

To asi doufáme všichni. A nastupujícímu prezidentovi přejeme, ať mu bezprostřednost kamarádů pomáhá po celé volební období.

 

Ela Nováková

Vložil: Ela Nováková