Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jméno ani tvář diváci skoro neznají, to se ale už brzy změní. A role má parádní, Hubáček v Okresním přeboru, Hamlet. VIP skandály a aférky

28.02.2023
Jméno ani tvář diváci skoro neznají, to se ale už brzy změní. A role má parádní, Hubáček v Okresním přeboru, Hamlet. VIP skandály a aférky

Foto: TV Nova (stejně jako ostatní fota v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Ladislav Hampl jako ředitel ve Zlaté labuti. Troufáme si předpovědět, že titulek brzy přestane platit...

Vždycky pro něj bylo na prvním místě divadlo, přesto ho vídáme v mnoha filmech i seriálech. V našich krajích je modrooký blonďák spíš výjimka, a tak už svou přirozenou vizáží přitahuje diváckou pozornost. Ne ve všech rolích je za sympaťáka, ale to mu nevadí, protože dokonalá proměna v někoho jiného je pro něj podstatou herecké práce, kterou miluje.

V těchto týdnech se televizní diváci vrhli střemhlav na konzumaci retro seriálu Zlatá labuť. Ladislav Hampl v něm hraje provozního ředitele slavného obchodního domu, přísného, nekompromisního manažera. V seriálu si herci užívají proměny v prvorepublikové dámy a gentlemany. U Hampla došlo na výraznou proměnu především jeho vizáže.

 

S hereckými kolegy (Vacula, Lewandovská) v seriálu Zlatá labuť

Ale knírek, který herec v seriálu má, je falešný. Proč? „Kvůli představením nemůžu mít knírek v civilu. Ale samozřejmě taková věc, celkem zásadní, promění člověka, jeho výraz a postavu. A já upřímně řečeno mám tyto věci moc rád,“ vysvětlil herec. „Ta práce se mi líbí, jsem rád, že jsem dostal důvěru a obsadili mě. Mám rád dobovky, jsou tam krásné kulisy a myslím si, že vizuálně to vypadá naprosto skvěle,“ věří herec, odmítá ovšem prozradit, jak významným způsobem bude ředitel Antonín Bouchner zasahovat do děje a do života hlavních postav.

 

V 7 pádech Honzy Dědka v roce 2021, foto se svolením TV Prima

Na jevišti poprvé v deseti letech

Ladislav Hampl pochází z Liberce a jako kluk se hodně věnoval sportu, už proto, že sportem, konkrétně basketbalem, žil jeho otec. „Byl jsem hodně rozpřáhnutý, zkrátka přelétavá duše. Vyzkoušel jsem v Liberci snad všechny sportovní přípravky, od tenisu po basket,“ svěřil se Ladislav v roce 2015 v rozhovoru pro Divadelní noviny. Basket jako rodinný sport byl samozřejmě na prvním místě, ale na ten nakonec mladému muži nestačila výška. Se svými 178 cm prostě nemohl dvoumetrovým hráčům pod koši konkurovat.

 

Herectví miluje, podíváte-li se na jeho Facebook, najdete takřka výhradně fotbalové fotky. Foto se svolením Ladislav Hampl 

Vše nakonec ale rozhodlo divadlo, které ho k sobě přitáhlo už v deseti letech. „Chodil jsem na tvořivou dramatiku, kterou velmi zábavným způsobem vedly herečky Eva Lecchiová a Milena Šajdková. A když potřebovali v divadle dětského herce, tak si pro něj hrábli,“ vysvětluje. Tak jednou hrábli pro malého Ladislava a on dostal svou první – ještě němou – roli v Divadle F. X. Šaldy. Postupně se propracoval k dalším a po maturitě už jeho kroky jednoznačně vedly ke studiu herectví na DAMU.

 

Ladislav Hampl a Lenka Vlasáková v Hamletovi na Letních shakespearovských slavnostech, foto se svolením Agentura Schok / Viktor Kronbauer

Ze Zábradlí na volnou nohu

Po studiích hrál v Rokoku, na Vinohradech, a nakonec od roku 2004 v divadle Na Zábradlí. Velké role na této scéně ho přivedly i k jedné z nejprestižnějších – na Shakespearovských slavnostech si zahrál Hamleta. V současné době je Ladislav Hampl na volné noze a hraje na několika scénách – v Kalichu, v divadle Palace i v rodném Liberci v Divadle F. X. Šaldy. Na repertoáru má v současné době hlavně konverzační komedie, mezi kterými vyniká inscenace divadelního spolku Kašpar Terminus, ve které má herec možnost skutečně předvést svůj velký dramatický talent. Hra je na repertoáru už deset let a ani více než sto repríz jí neposunuje mezi odepsané, protože herci stále dokážou zaujmout diváky skvělou interpretací mimořádného textu.

 

V inscenaci Terminus, foto se svolením Divadlo v Celetné

Návrat ke sportu v Okresním přeboru

Přestože s profesionálním sportem skončil ve chvíli, kdy podle svých slov nestíhal tréninky a s prvními představeními přišla i první cigareta, roli fotbalisty si zkusil. A to v úspěšném seriálu Okresní přebor z roku 2010, kde si zahrál útočníka a hlavního kaliče týmu Jarmila Hubáčka. Díky této roli se z divadelního herce začala postupně stávat i seriálová hvězda. A protože sport úplně nikdy neopustil, hraje dnes za charitativní fotbalovou jedenáctku Real Top Praha, v níž se potkává s dalšími herci. Adresnou charitu dělají už sedmnáct let a herec se potěšeně chlubí tím, že už vybrali přes 30 milionů korun.

 

 

Ze seriálu do seriálu

Poprvé na sebe Ladislav Hampl upozornil v roce 2008 v Ordinaci v Růžové zahradě, kde si zahrál syna primáře Mádla. Jarmil Hubáček a Okresní přebor ho katapultovaly mezi představitele kultovních figur, v seriálu Vyprávěj si zase pobyl několik let a jeho postava prošla zajímavým vývojem. Slovní i ruční souboje zažil v ZOO, kde se utkal s Lucií Polišenskou a několikrát si nesympatickým chováním naběhl i u jiných postav. Jednou je sympaťák, jindy parchant, obojí umí předvést na jedničku nejen v seriálech, ale i v divadle.

 

S Adamem Vaculou v seriálu Zlatá labuť 

Herectví je o proměně

V rozhovoru pro Super.cz potvrdil, že žádná role pro něj nepředstavuje překážku, protože si od ní dokáže udržet odstup. Na otázku, jestli je nějaká role, kterou by nepřijal, protože se mu z té postavy dělá špatně, věcně odpověděl: „Musel bych to samozřejmě vědět konkrétně. Ale pořád vnímáme, že je to jen nějaká postava a nějaká fabule. Mou prací je herectví a každou postavu se snažím ztvárnit co nejlépe.“ V době covidu, když divadla nehrála a nenatáčelo se, pracoval třeba jako prodavač ve stánku s občerstvením. Dnes je rád, že ta doba je pryč. Říká, že by se sice asi dokázal uživit jinak, ale je moc rád, že může být zase v divadle, protože je přesvědčený, že tam dělá to, co umí nejlépe a co ho těší. 

Svěřte se do péče umělců na Bazaar Festivalu 2023

Závěr března už začíná tradičně patřit nezávislé scéně progresivních umělců ze střední a východní Evropy. Devátý ročník tanečního a divadelního Bazaar Festivalu se uskuteční ve dnech 23. až 26. března na vícero místech v Praze. Po dlouhém a omezujícím covidovém období a rok od ruské invaze na Ukrajinu otevírá Bazaar téma péče a publikum nabádá: Postarejme se! Otázkou ale je, o koho či o co. A umíme dostatečnou péči věnovat i sami sobě? Nebo jen potřebujeme, abychom měli za každou cenu stále vše ve svých rukou a pod kontrolou? 

V současné době mezi středoevropskými a východoevropskými tvůrci prudce stoupá zájem o zpracování tématu péče a letošní tvůrčí tým Bazaar Festivalu se rozhodl přizvat umělce, kteří na péči nahlíží z různých úhlů pohledů. Ať už je to péče o druhé, o sebe sama nebo také pocit, že něco máme ve svých rukou a této moci se nechceme vzdát. „Každý ročník našeho festivalu bere diváky na divokou jízdu, ale nezávislé taneční a divadelní osobnosti jsou také zvídavá a citlivá skupina. Svěřte se do jejich péče, trošku to zamrazí, ale rozhodně budete v dobrých rukou,” říká umělecký ředitel a dramaturg festivalu, Ewan McLaren.

 

Program festivalu proběhne v PONCI – divadle pro tanec, Divadle X10, Alfredu ve dvoře nebo v Pražském kreativním centru. Na snímku Spider, Turtle, We, foto Vojtěch Brtnický

Vinyl stále živý

Dějiny gramofonových desek v českých zemích od období první republiky až po současnost reflektuje režisér Pavel Jirásek v novém dokumentu Vinyl. Hodinový snímek nabídne osudy tuzemských hudebních společností, vývoj studiového nahrávání hudby, vývoj marketingu a prodeje nebo třeba fenomén sběratelství i designu alb jako svébytného výtvarného žánru. V premiéře odvysílá dokument program ČT art ve středu 8. března od 20:15 hodin.

 

Nenechte si ujít film o jedné z kapitol vývoje zaznamenávání hudby i mluveného slova, která se zdála být překonána modernějšími technologiemi, přesto dnes zažívá svůj velkolepý návrat. Protože vinyl je prostě vinyl a jeho lehké chrastění nic nenahradí. Ilustrační foto se svolením ČT

 

„Mimo klíčová historická období ukazujeme začátky tohoto zmrtvýchvstání související s taneční scénou, kdy fenomén vinylové desky zažívá velkolepý comeback napříč generacemi. V našem filmu vystupují zásadní osobnosti spojené s tímto tématem, mezi něž patří Zdeněk Pelc (na snímku se svolením ČT), Petr Ostrouchov nebo například Pavel Klusák,“ doplňuje dramaturg Martin Polák. 

Děti Nagana pro Nadaci Ivana Hlinky

Do kin se hrne jedna premiéra českého filmu za druhou, málokterá ale má takový mediální ohlas jako film Děti Nagana. A to i přesto, že se jedná o film o dětech. Nebo možná právě proto, že navazuje na tradici českého filmu o dětech, lépe řečeno o puberťácích, která bohužel v posledních letech moc následníků nemá. Diváci hodnotí film jako příjemnou vzpomínku na to, jak prožívali devadesátá léta a úspěchy českých sportovců i své neznámé, ale o to větší zápasy.

 

Komentátor Robert Záruba, trenér Slavomír Lener a Liběna Hlinková přímo na premiéře filmu Děti Nagana zahájili internetovou aukci obrazu s názvem „Kouč“ od malíře Slavoje Síse. Dražba potrvá dva týdny, zúčastnit se jí může každý a její výtěžek půjde ve prospěch Nadačního fondu Ivana Hlinky. Ten se zabývá podporou bývalých hráčů a ostatních činovníků ledního hokeje a jejich rodin, které se nacházejí v sociálně obtížné životní situaci. Foto se svolením Bontonfilm

 

Zdroj: TV Nova, Super.cz, OnlyMen, Prima TV, CSFD, bazaarfestival.cz, Česká televize, Bontonfilm

 

Vložil: Ela Nováková