Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Neznámý guru František Drtikol. Záhady života

26.02.2023
Neznámý guru František Drtikol. Záhady života

Foto: Se svolením Česká televize

Popisek: František Drtikol v dokumentu Miroslava Dvořáčka z roku 1998. Jeden z nejúspěšnějších českých klasiků fotografie aktu všech dob je považován za zakladatele českého buddhismu.

Jeden z nejúspěšnějších klasiků fotografie aktu a guru českého buddhismu se narodil v Příbrami v rodině drobného obchodníka jako nejmladší ze tří dětí. Už ve dvanácti letech začal se studiem filozofických textů. Tvořil si na ně vlastní názor, nechtěl jít žádnou předem vyšlapanou cestou.

František Drtikol studoval na gymnáziu a krátce po jeho ukončení se vydal na sólovou dráhu fotografa. Měl pro to ostatně všechny předpoklady - cit prosvětlo a stín, bohatou představivost i dobré učitele. Jedna ze škol, v které se povolání fotografa učil, byla i v Mnichově. Po jejím vystudování začal získávat zkušenosti i v jiných evropských metropolích, především v Německu a ve Švýcarsku. Když se vrátil do Čech, založil si vlastní ateliér, nejprve v Příbrami, a poté v Praze ve Vodičkově ulici. Je známo, že právě tady se kdysi scházela umělecká smetánka z celé Prahy. Drtikol se věnoval portrétní fotografii a jeho věhlas stoupal. Jednou o sobě napsal: „Jmenuji se Drtikol – drtil jsem kola, která mne svírala. Fotografoval jsem světlem. Píši světlem. Píši do duše lidem Světlem poznání.“

Na scénu přichází GURU

Po příchodu do Prahy se začal intenzívně věnovat studiu duchovních nauk, jógy a buddhismu. V roce 1923 se díky Weinfurterově knize Ohnivý keř vydal na cestu každodenní duchovní praxe. Součástí této praxe se staly i meditace a studia starých textů, které také pro své následovníky překládal do českého jazyka. Jde nejen o díla klasického buddhismu, mahájánová a vadžrajánová, ale také taoistická, apod. Jako první v Československu například přeložil Tibetskou knihu mrtvých. V této době se stal na nějakou dobu také členem Theosofického spolku a právě tady navázal úzký přátelský vztah se zakladatelem anthroposofie Rudolfem Steinerem.

Nirvana, nic a vše v jednom

Koncem roku 1928  Drtikol dosáhl stavu nirvány. Ve svém dopisu, adresovaném příteli, napsal: „Byl jsem vše a vše jsem žil, právě (proto), že jsem byl absolutní Nic.“ Jeho žák, František Hein, se ho na to po mnoha letech zeptal: „Kdy jsi  Toho dosáhl?“ Drtikol mu odpověděl: „Myslím, že to bylo v devětadvacátém, a stalo se mně to na Václavském náměstí. A  už  To neodešlo...“

Po druhé světové válce se začal zajímat intenzívně o politiku a k překvapení všech svých známých v roce 1945 vstoupil do KSČ. Jeho působení v ní došlo tak daleko, že se podílel dokonce i na únorovém převratu roku 1948. Ve straně zůstal až do své smrti v roce 1961, otázkou ale je, jak by se zachoval po vstupu sovětských vojsk v roce 1968. Činný byl i ve Svazu československo-sovětského přátelství a v roce 1948 se stal i členem Svazu československých výtvarných umělců. Studium filozofie ale ani v této době nepřerušil a dál se zabýval jak západními, tak východními naukami. V době od roku 1944 do 1961 k němu docházel Evžen Štekl, kterému se jako jedinému z jeho žáků podařilo zachovat Drtikolovo učení  a předat je následovníkům. Díky němu tak i dnes můžeme poznat Buddhistickou kundaliní jógu v nezměněné podobě.

Odešel jako jeden z mála

V roce 1959 Drtikolovi zemřela jeho druhá žena, Jarmila Rambousková. Jeho zdravotní stav se po její smrti prudce zhoršil a  nedovoloval mu samostatný pohyb. Byl upoután na lůžko a odkázán pouze na vozík. Přesto nezůstal sám, obklopen svými žáky žil ve vile na Spořilově až do roku 1961, kdy vědomě svoji pouť na tomto světě ukončil. O jeho odchodu později ve své vzpomínkové knize František Hein napsal: „Oč snažili se a vždy znovu snaží ve všech časech mnozí ušlechtilí synové a dcery všech národů a ras, to bylo Fráňovi Drtikolovi dopřáno. Odešel, vědomě přemístiv vědomí, odpoutav se od smrtelné schránky. Přetnuv okovy, vnořil se v Nenávratno, neboť již ve zjevu viditelném byl tichým Myslitelem, v přirozeném stavu spočívajícím.“

 

Ochutnávka Moudrosti Františka Drtikola (1883-1961), českého fotografa, tvořícího v letech 1901 až 1935, a patriarchy buddhismu v naší zemi

- Každý čin, ať dobrý, nebo zlý, každá myšlenka, slovo, vyzáří do prostoru, opíše kruh a vrací se zpátky do bodu, odkud vyšel. Toť karma.

- Když chci něco rozřešit, nebudu o té věci přemýšlet, budu o ní mlčet.

- A najednou pozorujete, že vše pracuje pro vás. Všichni lidi, okolnosti i počasí. Jen být oddaný a tichý a žít v Jeho přítomnosti.

- Chyba je, že si myslíme, že na cestě k Bohu je nějaká poušť, suchota atd. Není žádná. To jsou jen naše myšlenky a naše rozumování, které si vytváří takovou past.

- Když je všechno Já, tak si přece nebudu ubližovat.

 

Pokud vás lákají i jiné záhadné případy, rozhodně na stáncích nepřehlédněte měsíčník Záhady života, jediný časopis v ČR, který úzce spolupracuje se záhadology, badateli a ufology. Co vás v něm čeká? Záhady současné i historické, mystika, prokázané případy reinkarnace, prožitky blízkosti smrti (NDE), magie a kouzla, rozhovory, rady pro osobní rozvoj, alternativní medicína a mnoho dalšího.

Zdroj: Záhady života

 

Záhady života

Vložil: Redaktor KL