Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kanálem, ale s hlavou vztyčenou. Komentář Štěpána Chába

komentář 23.02.2023
Kanálem, ale s hlavou vztyčenou. Komentář Štěpána Chába

Foto: Se svolením Nory Fridrichové

Popisek: Nora Fridrichová a Marek Wollner

V České (pánbu ví, jestli vůbec) televizi se řeší šikana. První ji odstonal Marek Wollner, který byl na společenském žebříčku sešplhán na Forum 24 mezi další vyhraněné propagandisty vlády Petra Fialy. Další ve frontě na očistec je Nora Fridrichová, zástupkyně něžného pohlaví, jejíž vedení bylo provázené zvracením ze stresu a strachem, jak pravili její bývalí podřízení. Což je prostředí pro tvůrčí práci jako dělané.

„Všichni chodili do práce, na poradu, a bylo jim špatně z toho, co bude. Normálně jsme ráno před prací zvracely,“ prohlásily dvě bývalé podřízené Nory Fridrichové. „Bez jejího schválení nic nejde. Což je docela blbé, když čekáte na schválení scénáře, který je už třeba dvě nebo tři hodiny napsaný, a ona si dělá nákupy na Rohlíku nebo si píše něco na Facebooku,“ řekl zase jeden z jejích bývalých kolegů. Ten bez zvracení, ale očividně s nervy v kýblu.

Jak to celé začalo? To se takhle jednou v prosinci po ránu ve Fridrichové hnulo svědomí a rozhodla se naprášit Wollnera za jeho šikanu podřízených. Na to šachista Wollner reagoval prozaicky a po jejich. Udal Fridrichovou za totéž a tamtéž. Wollnera kauza vyklopila z křesla, skončil, chudák, na Foru24. Pod Fridrichovou se houpe nyní a jsem si jistý, že Wollner a s ním spřažení a ještě zaměstnaní židličku Fridrichové rádi rozhoupou ještě víc.

Neustojí to Fridrichová a nalezneme ji za pár týdnů v nějaké jiné progresivně zarputilé redakci? Zní to pravděpodobně. Tvrzení jsou na stole, svědci už se mediálně vyjádřili, Wollner už si mne ruce. Kultura naší veřejnoprávní novinářské scény čeká na ocenění Oscary. Jen jedna osoba mi tam chybí. Václav Moravec, trojka do té naší veřejnoprávní vitráže s hlídacími psy demokracie. Moravec nikoho nešikanoval? Nenutil podřízené mňoukat? Opravdu nikoho nekopl ani do kotníku? Nevěřím. Šťárejte víc.

Je ovšem dost dobře možné, i když ne moc pravděpodobné, že jsme svědky ne nutně šikany, ale nástupu generace sněhových vloček. Kdy Fridrichová byla prostě doslova vostrá vedoucí, což mohlo být ku prospěchu věci. Jen nově nabraní zaměstnanci prostě nezvládli tlak, který na ně vyvíjela. Mělo by se to brát v potaz. Mladí študovaní totiž často vychází ze škol s naivními představami, že pro ně je v prostoru přichystaná pozice jako v Google kancelářích. S fotbálkem, saunou, tělocvičnou a relaxační místností s chlupatými morčaty k pomazlení. Pak narazí na dravé prostředí, kde se nekWoke, ale vyžadují se výsledky, samostatnost a doslova vostrý lokty. Na vrchol to sice dosadí zpravidla jen psychopaty, ale zato ty nejvýkonnější. Někdy jsou i k užitku.

Pravda, ten užitek u Fridrichové není znát. Její politické přesvědčení bohužel, stejně jako u Wollnera, určovalo charakter výběru reportáží jejího pořadu. Kdyby byla Fridrichová nestranná a fackovala to nezávisle na straně a vládě, byla by to velmi výkonná osoba na svém místě. Žel, bylo tam to osobní zaujetí. Pohrdání. Politické přesvědčení. Což z ní dělalo osobu zcela mimo mísu. Navíc osobu, která přinesla České televizi pověst neobjektivního média. Ona, spolu s Wollnerem a Moravcem, jako etalon zaujatosti v České televizi.

 

Je dobře, že Wollner odešel. I kdyby nic neprovedl a choval se k podřízeným jako hodný dědeček, jeho až do fanatismu dovedená zaujatost byla toxická. Na Foru24 jen přisedne vrána k vráně, svůj k svému. Bude v soukromém médiu, nemusíme ho platit z koncesionářských poplatků. Tam nechť si je zaujatý jak chce. Stejně toxická je zaujatost Fridrichové. Aby ta vitráž s naším mediálním selháním byla kompletní, tak i zaujatost Moravce. Vím, budou nahrazeni podobnými, ta zaujatost nezmizí, protože je v těchto kruzích považovaná za elitářskou, ale to asi těžko ze dne na den vymýtíme.

 

Vložil: Štěpán Cháb