Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Přesuny na Primě odnesly Gabriely Lašková a Soukalová. Korporát se s tím nemaže. O kom se mluví

19.02.2023
Přesuny na Primě odnesly Gabriely Lašková a Soukalová. Korporát se s tím nemaže. O kom se mluví

Foto: Se svolením FTV Prima (stejně jako snímky v článku)

Popisek: Ach, ty matky! Krásná, inteligentní a kultivovaná Gabriela Lašková měla profesně odnést návrat Evy Perkausové z mateřské. Tentokrát se ale televizní management přepočítal.

V dohledné době opustí CNN Prima News dvě známé tváře, moderátorka zpravodajství Gabriela Lašková a moderátorka Showtime Gabriela Soukalová. To máte tak. Můžete být populární, hezká, pracovitá a loajální, ale když dojde na počet židlí, korporát vám jednoho dne ráno oznámí, že tu svou už prostě nemáte.

Tváře na obrazovce se střídají, lidé mění zaměstnání, někdy dobrovolně, někdy z donucení. Na tom nic tak hrozného není, změna je život. Jen ty vyhazovy by mohly být dělány trochu etičtěji. To ale v korporátech není zvykem. Tam jste kolečko v soukolí, a dokonce i když se točíte správným směrem a máte správný počet zoubků i stále lesklý povrch, někdy vás mechanik vymění prostě jen ze cviku.

Jednoho dne přijdete do práce a už ji nemáte

Gabriela Lašková na Primě pobyla devět let. V roce 2014, v době, kdy Prima hledala do zpravodajství nové tváře, nastoupila rovnýma nohama do Hlavních zpráv po bok Romana Šebrleho. Kostrbaté začátky slavného sportovce, který se za pochodu moderování učil, vyvažovala kultivovaným projevem a se svým sportovním krátkým účesem a klidným milým úsměvem vedle Šebrleho zářila. Vydrželo jim to čtyři roky, stali se velmi oblíbeným moderátorským párem, ale pak se Gabriela rozhodla, že má také soukromý život, a porodila v krátkém sledu dva syny. Vedle Šebrleho usedla Eva Perkausová, a když i ta odešla na mateřskou, vystřídala ji Soňa Porubková. A v tu chvíli zřejmě někdo na Primě zapomněl počítat, kolik těch moderátorek Hlavních zpráv vlastně má v oběhu.

Gabriela se po třech letech do zpráv vrátila, už ale ne k Šebrlemu, ale k Petru Suchoňovi. Teď se po mateřské vrací i Eva Hecko Perkausová a najednou je těch mladých schopných moderátorek nějak moc. Vyhazov padl na Gabrielu Laškovou, Perkausová ji vystřídá ve dvojici se Suchoněm. Moderátorka se to dověděla jednoho rána, bez varování a zčista jasna. Pokud si myslíte, že nějaké signály předem být musely, mýlíte se.

Tady si dovolím ocitovat z článku Jak se nezbláznit v korporátu z malujpodlecisel.cz, protože lépe bych to vyjádřit neuměla. Obvyklou otázku z pravidelně vyžadovaného korporátního dotazníku Kde se vidíte za pět let komentuje autorka takto: „Když už víte, že je nejlepší žít přítomným okamžikem, tahle otázka vám přijde totálně stupidní. Doslova se snažíte přežít týden od pondělka do pátku a už zase nevíte, co dát do firemního dotazníku. Pět let je poměrně dlouhá doba, během níž se může stát cokoliv. Nikdy nevíte, kdo a co vám do toho hodí vidle. Zkuste tedy napsat, že pokud vše půjde tak, jak si přejete, vrhnete se do práce naplno a budete rozvíjet své schopnosti tak, aby to bylo pro vás i pro firmu co nejprospěšnější.“

Přesně v tomto duchu je třeba uvažovat, a tím pádem vás ani vidle v podobě vyhazovu nemohou nijak zaskočit. Tedy ony vás bodnou, to je jasné, a jistě bodly i Gabrielu Laškovou, takže se ke všemu vyjádřila až za pár dní. Ale nezbláznila se. A to je dobře, protože jak víme my věkem zkušenější, žádné zaměstnání v korporátu za zdravý rozum nestojí.

 

Lašková Šebrle

Česká Miss 2013, tehdy ještě Gabriela Kratochvílová, usedla poprvé před kamerami Velkých zpráv televize Prima 29. června 2014 po boku Romana Šebrle

Degradování má různé podoby

Je na místě ještě uvést, že Gabrielu Laškovou vlastně nikdo nevyhodil, protože jí bylo nabídnuto jiné místo, měla nastoupit jako posila moderátorů Showtime. Ta věc má ovšem dva háčky. Ten jeden je to, že Lašková samozřejmě dobře věděla, že pokud nabídku přijme, bude místo ní vyhozen někdo jiný, protože moderátorů v Showtime je dostatečný počet. A tak jistě zvažovala, jestli je to vůči rovněž nevinné kolegyni morální. Druhý faktor je osobní pocit ponížení. Když moderujete Hlavní zprávy, stojíte si v hierarchii zpravodajství jinak, než moderátor pořadu s bulvárními drby. Bez ohledu na to, že i v Showtime musí moderátoři odvádět profesionální práci, je posun směrem k společenským drbům nutno považovat za degradaci.

Tedy já to tak cítím a dovolím si přidat svou vlastní historku. Po jedné korporátní reorganizaci a příchodu nového generálního ředitele mi byla dána k podpisu nová smlouva, kde mé pracovní zařazení bylo o stupeň nižší. Prostě jsem byla papírově degradována. Když jsem si troufla se proti tomu ohradit a snažila se vysvětlit panu generálnímu, že v mém životopisu to bude vypadat, jako bych byla degradována za špatnou práci, sdělil mi, že mě vůbec nechápe. Byla mi přece zachována stejná práce a stejný plat a on si mé práce váží.

To je naprosto přesná reakce korporátního uvažování. Managment je přesvědčený, že vy můžete být vděčná za to, že smíte pro korporát pracovat, a radostně v něm budete pracovat až do posledního zbytku sil a sebevědomí. Opět si dovolím citovat ze zmíněného článečku: „Naučíte se produktivně mlčet. To, že víte, že máte pravdu, ještě neznamená, že ji někdo jiný uzná. Nejlepší je dělat mrtvého brouka a nedávat svůj názor najevo. Pokud si o někom myslíte, že je opravdový hlupák nebo idiot, naučíte se formulovat sdělení přes přátelské způsoby, kterými toho druhého motivujete. Využijete to i na úřadech, poštách a v mnoha situacích mimo práci.“

Pan ředitel mi dal přátelsky najevo, že jsem idiot, jenže já jsem to nespolkla, sebrala jsem se a šla jsem o dům dál. Také Gabriela Lašková si zachovala důstojnost a nabídku přátelsky odmítla. A opět pro zachování svého zdravého rozumu a sebevědomí udělala správně.

 

Gabriela Soukalová

Gabriela Soukalová prozradila, že se o plánovaném střídání v magazínu Showtime dozvěděla z médií. A řekla si, že co je moc, to je moc...

Když se ženy vzepřou, celý plán je v háji

Moderátorka Showtime Gabriela Soukalová se samozřejmě v mezičase už z firemních tamtamů dověděla, že Lašková dostala nabídku na (nejspíš) její místo. A udělala to, co je v takovou chvíli nejlepší řešení, sama podala výpověď. Ve vší korporátní slušnosti a zachovávání zdvořilých frází to okomentovala tak, že už delší čas uvažovala o tom, že se posune někam jinam, a škatulata hýbejte se ve zpravodajství ji pošťouchla, aby to udělala právě teď.

Odchází tedy ve stejné době jako Gabriela Lašková a manažeři, kteří si mnuli ruce, jak to všechno vyřešili, mají před sebou celkem prekérní úkol – najít novou tvář pro Showtime. A vychovat elegantní, pohotovou a dobře mluvící moderátorku není zas tak snadné, o tom by sama Soukalová mohla dlouze vyprávět. Inu, tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne. A holky se utrhly. Oběma jim přeji, aby našly jiná hezká místa a celou tuhle šarádu si ponechaly v paměti jen jako veselou historku ze svých bohatých a zdravých životů. V této historické etapě se nelze nadít toho, že by se korporátní managementy vzaly za nos a začaly se chovat k zaměstnancům etičtěji a lidštěji. Jinak se tedy musí naučit chovat zaměstnanci, zachování osobní důstojnosti a zdravého rozumu je totiž nad všechny výplaty a kariéry.
(zdroje: malujpodlecisel.cz, iDnes, Super.cz, Wikipedia)

 

Ela Nováková

Vložil: Ela Nováková