Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

My daně zvyšovat nebudeme, tvrdili dezinformátoři z vlády. Komentář Štěpána Chába

komentář 15.02.2023
My daně zvyšovat nebudeme, tvrdili dezinformátoři z vlády. Komentář Štěpána Chába

Foto: Se svolením Zbyňka Stanjury

Popisek: Po deštníčkem

Není tomu ani tři měsíce, co premiér a člověk roku Petr Fiala, to je ten přes neziskovku na obranu práv barmských žen s mnohamilionovými dotacemi z vašich kapes, kdybyste nevěděli, doslova deklaroval, že věk odchodu do důchodu se zvyšovat nebude. Chraň Pánbu, jistě by dodal hluboce věřící Fiala, kdyby ho zpovídala TV Noe (a za zády by překřížil prsty, protože to když se udělá, lež neplatí, jak se traduje mezi dětmi jakéhokoliv věku). Do toho prohlásil stejně deklarativní Zbyněk Stanjura, to je zase ten přes studniční práce ve státní kase, že žádné daně se zvedat nebudou. To by byl hřích, řekl by TV Noe, ač nejspíš zase tolik věřící nebude, protože takový neznaboh snad ani věřící být nesmí. Nevím. Ono se nám to v té vládě naplnilo takovými podivnými deklarativními dezinformátory.

Ale ano, jde to chápat. Ochránce barmských žen a ukrajinské státnosti před těmi třemi měsíci nesměl dodat Andreji Babišovi munici do klání o prezidentské korýtko. Nemohl tedy jen tak prozradit, že věk odchodu do důchodu, to jest ono v asociální politice tak populární – z práce rovnou na máry – se bude protahovat. Máme přece vyšší dožití, a státní kasa něco takového neustojí. To, že je na vině spíše asociální politika státu, kdy se za posledních 30 let snížila porodnost, to se vrátit nedá. To, že žádná v předchozích vlád pro řešení nic nedělala, se vrátit také nedá.

I když, nedělala. Tolik proklínaný Miroslav Kalousek měl náběh vytvořit doplňkové penzijní připojištění. Ale dopadlo to tak, jak to dopadlo. Ke korytu přišla ČSSD a všechno spláchla. Částečně i oprávněně, protože z Kalouskovy říše snění bylo penzijní připojištění jen takovou nedodělanou šmuclerovinou (šmuclerovina je stav ve společnosti, kdy vrchních deset tisíc káže dolním deseti milionům, jak má pít vodu, když oni chlemtají víno). Prostě slepá vývojová větev.

3. 11., Deník.cz: Petr Fiala: Odchod do důchodu v 65 letech platí. Není důvod zvyšovat hranici

11. 11. Novinky.cz: Tato vláda důchodový věk nezvýší, slibuje Fiala

Jistě jde tvrdit, že ochránce barmských žen za ty tři měsíce prozřel a spatřil nevyhnutelnou katastrofu. A změnil názor. Nedezinformoval. Jen změnil názor. Což zní velmi pochybně v souvislosti s tím, že o důchodové reformě se mluví minimálně od dob Miroslava Kalouska na Ministerstvu pro studniční práce ve státní kase, kdy už i nedovtipní činitelé ze Strakovy akademie začali tušit, že už se to blíží. Na hostině začíná být hodně stolovníků, ale málo pochutin. A tak je potřeba začít vařit pochutiny ze samotných stolovníků. Kalousek to věděl. Fiala, bratr v triku, Barmě i víře, to věděl také. Ale před třemi měsíci vědomě dezinformoval. V rámci klání o hradní korýtko pro generála Pinocheta.

Stejný brajgl má barmský dotační baron i ve vládě. Stanjurovic předvolební provolání, že zvýšit daně z nemovitostí je nebezpečné, už se zapsalo do análů české politiky, když se daň z nemovitosti sám Stanjura chystá zdvojnásobit. Teď haraší s tím, že citelně zvedne podnikatelům sociální a zdravotní daň, tedy pojištění. Což je nic proti jeho dumání nad tím, že by začal znevýhodňovat zlobivé pojištěnce, kteří nechodí na pravidelné preventivní prohlídky. Jen čekám na to, jestli do pravidelných prohlídek zahrne i prohlídky ve stomatologii. To si pak vykasám rukávy a poprvé v životě půjdu podat trestní oznámení.

V tomto ohledu je zajímavé sledovat jistou přiblblost šířící se ze Strakovky. České zdravotnictví upadá, v regionech začínají chybět zubaři, praktičtí lékaři, pediatři i specialisté (ZDE jsou mapy, které ukazují na nedostatek jednotlivých lékařských oborů v ČR). Nejsou, a ti co jsou, neberou. A vinu za to hodí Stanjurovic vládce pekel na daňového poplatníka a pojištěnce. Tomu totiž zadá téměř povinnost dostavovat se na preventivní prohlídky. A pokud tak dělat nebude, no, tak se mu zvýší zdravotní pojištění. Trestat tu holotu. Zatím úvahy z ministerstva pro plánování úpadku České republiky.

Věk odchodu do důchodu zvyšovat nebudeme. Daně zvyšovat nebudeme. Podnikatelům život ztěžovat nebudeme. Ty nejzákladnější kameny programového prohlášení vlády Petra Barmějce. Všechny padají jako stádo mamutů do Kopčemovy a Veverčákovy pasti. Spolu to zvládneme. Kyje do rukou, s nimi to zvládneme.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb