Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Na terapie jsme prý zralí úplně všichni. Anička Slováčková obětí bulváru a internetu? O kom se mluví

12.02.2023
Na terapie jsme prý zralí úplně všichni. Anička Slováčková obětí bulváru a internetu? O kom se mluví

Foto: Se svolením Music Rise

Popisek: Anna Julie Slováčková

Felix Slováček slaví osmdesátiny ve velkém stylu, koncertem v Lucerně a následnou velkou party. Z Žížaly Jůlie Dády Patrasové se stala spíš Bludička Julie, lítá v alkoholu a s manželem je ve vleklé otevřené válce kvůli nevěrám. Jak se asi může cítit jejich sedmadvacetiletá dcera, když bulvárem létá vzájemné osočování a na ni samotnou se pohlíží jako na protekčního spratka?

Inu, cítí se hrozně a rozhodla se s tím rázně zúčtovat. Natočila klip k písničce Nejsem to já, kde se přes ni promítají urážlivé výroky ze sociálních sítí i bulváru. Problém je, že když chcete, aby se o takovém počinu dověděli vaši posluchači, nezbývá vám, než se obrátit zase na bulvár. A tak Anna Julie alias Anička Slováčková rozeslala médiím tiskovou zprávu, v které vysvětluje, proč písničku a klip natočila. Je to tedy trochu rozporuplné jednání, ale na druhou stranu pochopitelné. Co si má chudák holka v nenávistném světě počít jiného, než se pokusit jednak dát najevo, jak se cítí, a jednak okolí ty kopance tak trochu vrátit.

 

Nejsem to já:

Nejsem to já

Dcera herečky Dagmar Patrasové a hudebníka Felixe Slováčka vydala první únorový pátek nový videoklip s názvem Nejsem to já. V něm mimo jiné popisuje beznaděj, spojenou s bulvárními články, jež o ní a její rodině pravidelně vychází. „V momentě, kdy jsou kauzy založené na lži a já o těch článcích ani nevím, tak mě to samozřejmě vždycky rozčílí,“ prozradila s dovětkem, že přesto moc prostředků na obranu nemá. Vzala to proto do svých rukou a vše, co měla na srdci, řekla videoklipem Nejsem to já. „S režisérkou Marií Korostelovou jsme si na toto téma hodně povídaly, a ona pak přišla se scénářem, že se na mně budou promítat různé náhodně sebrané články a nenávistné komentáře, na základě kterých si na mě lidé dělají názor, aniž by mě znali nebo si ty informace ověřili,“ vysvětlila, proč se k tomuto kroku odhodlala.

„Setkávám se s tím poměrně často. Nevadí mi, když se píše něco, co je pravda, i když to třeba není příjemné. Zrovna o mé rodině se ale velmi často šíří vysloveně lži a mnozí redaktoři si ani nedají tu práci, aby mi zavolali a zeptali se, jak to je,“ vyjádřila se Anna Julie Slováčková v tiskové zprávě. „Není to navíc záležitost pouze známých osobností. Úplně stejně se mnohdy cítí i obyčejní lidé, které si někdo vzal na paškál na sociálních sítích a veřejně je pomlouval. Nevím, jestli si dotyční pisatelé vůbec uvědomují, jak moc dokáže slovo ublížit,“ dodala.

Kdo tedy je Anička Slováčková?

To se z písničky nedovíme, můžeme to ale alespoň trochu vysledovat z jejích rozhovorů a vystoupení na veřejnosti. Talentované děvče, které zdědilo hudební geny po dědečkovi a babičce Patrasových, po mámě i po tátovi. Od tří let se učila hrát na piano a zpívat, už jako malá holčička disciplinovaně dabovala animované filmy, pak vystudovala konzervatoř, hrála a hraje v muzikálech, zpívá s velkými orchestry i se svou pop-rockovou kapelou. Talent je dar od Boha, a když se s ním pilně pracuje, nese výsledky. Přesto si Anička mnohokrát vysloužila na sociálních sítích pomluvy, že je protekční dítě, kterému oba rodiče vyšlapávají cestičku.

Nadané děti slavných rodičů mají na jednu stranu opravdu usnadněný nástup do světa showbyznysu, na druhou stranu jim to okolí dovede dát pěkně sežrat. Někdo se nad tím povznese, někdo to snáší špatně. Anna Julie patří k těm druhým. K tomu si přidejte, že Felix Slováček a jeho žena Dáda Patrasová jsou vděčnými objekty pro drbací zprávy v bulvárních médiích. Jednou je to Felixův život s dvěma partnerkami, podruhé zase Dádino hroucení a popíjení. Dítě, které má rádo oba rodiče, v tom nechutně lítá. Nechce se otevřeně postavit ani na jednu stranu, proč by to ostatně také dělalo, to, že se dva dospělí perou a žerou, není jeho věc.

Bulvár ale dotírá, chce od dospělého dítka slyšet nějaká zásadní slova, a když je nedostane, něco si přimyslí, něco trochu zveličí, jen když je o slavných co psát. Anička se mnohokrát vyjádřila, že s tátou moc v dětství nepobývala, protože ho práce vedla hodně často mimo domov, ale těch pár vzpomínek, kdy se jí věnoval, si hýčká jako hezké zážitky. Navíc si táty váží pro jeho mimořádný muzikantský kumšt. Hezké dětské vzpomínky má nejspíš i na maminku, jenže ty narušilo Dádino řádění z posledních let.

 

V kruzích:

Táta nonstop, máma mnohem méně

Anička si prošla krutou zkušeností, když jí byla v roce 2019 diagnostikována rakovina prsu a musela podstoupit chemoterapii i operaci. V tu dobu se paradoxně hodně sblížila s tátou, i když jeho vinu na rodinném rozvratu chápe. Která manželka by snášela beze slova, že se manžel na veřejnosti nijak netají tím, že má ještě jednu partnerku a domácnost. Anna se ale rozhodla od těchto problémů distancovat, protože prostě nejsou její. A protože Felix Slováček ji během léčby stále podporoval, vzala ho na milost. „Že by tam máma pro mne nebyla, se nedá říct, ale táta byl opravdu nonstop na drátě, vlastně největší podporou. Je blbé to říct, ale díky té nemoci jsme se za ty dva roky opravdu hodně sblížili. Byl to takový můj hrdina. Určitě bych z toho nechtěla mámu vylučovat,“ řekla deníku AHA!

Tohle je skutečně smutný příběh. Felix s Dádou jsou tak zahledění do svých věčných válek, že jim zřejmě vůbec nedošlo, že jejich dcera prožívá díky nim obrovský stres, lítost i vztek. A že rakovina jako zákeřný nepřítel si vybírá nejvíc právě takto oslabené lidi. Je hezké, že Felix se snažil dceři být během léčby nápomocný, ale jistě by jí nejvíc pomohlo, kdyby v domě rodičů zavládl konečně klid. Toho ti dva ale nejspíš nejsou schopni. Je hezké, že v tátovi Anička vidí hrdinu, jejímu zdraví tělesnému i psychickému ale jeho bouřlivácký život, kterým žije i v osmdesáti letech, moc neprospívá.

Na terapie by měl každý

Rakovina si vybrala všechny své daně. Anna přišla o vlasy, pak jí zase narostly. Hodně zhubla, pak zase přibrala. Bohužel lidé na sociálních sítích nejsou vždy citliví a laskaví, takže se objevovala a objevují také slova posměšná a urážlivá. Zpěvačka a herečka to řeší na terapii, ale nakonec to z ní muselo ven i prostřednictvím toho, co umí nejlépe, písničkou a klipem Nejsem to já. Citlivá mladá žena ale naštěstí terapeutickou pomoc neodmítá a tak trochu ji doporučuje všem.  

Jaké výroky jí nejvíc ubližují? „Samozřejmě protekční fracek, to je věc, kterou si nesu pořád. Pak tlusťoška, z toho už člověk začne přibírat i emočně, nebo sklouzne do problémů s poruchami příjmu potravy. Pak je tady to věčné srovnávání, které už mě taky nebaví. Lidi mají strašnou sílu na sociálních sítích ublížit. Slovem mnohdy ublížíte víc, než když někomu dáte facku. Chtěla bych je poznat osobně, abych věděla, co jsou zač,“ svěřila se Anička v rozhovoru pro Super.cz.

„Tisíckrát se mi stalo, že jsem se z toho totálně složila. Člověka, který je psychicky labilnější nebo víc emotivní, to sejme. Je to jedna z věcí, které řeším na terapii a se kterými se snažím pracovat. Doufám, že se mi to v poslední době začalo dařit. Myslím, že na terapii by měl chodit každý člověk, protože pak bychom se těchto hnusných věcí vyvarovali,“ míní. 

To je celkem smutný pocit z toho, jací lidé podle Aničky jsou. Co člověk, to návštěvy terapeuta? Kde by se těch odborníků tolik vzalo? A ke komu by chodili oni sami? Doufejme, že výkřik prostřednictvím medializované písníčky na veřejnost trochu zapůsobí a Anna Julie Slováčková najde vnitřní rovnováhu. Jinak aby se z toho chudák životem zkoušená holka opravdu zbláznila.

(zdroje: Super.cz, Aha!, Wikipedie, Anna Slováčková)

 

Ela Nováková

Vložil: Ela Nováková