Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jeden euro chce, druhý nechce. Slováci jsou na tom prý lépe. I když jsou na tom fakticky hůř. Komentář Štěpána Chába

komentář 13.02.2023
Jeden euro chce, druhý nechce. Slováci jsou na tom prý lépe. I když jsou na tom fakticky hůř. Komentář Štěpána Chába

Foto: Hans Štembera

Popisek: Euro. Naše budoucnost?

Narazil jsem na facebookový komentář poslance za TOP 09 Miloše Nového. Ten k třicátému výročí vzniku české koruny naši měnu jaksepatří pohaněl a vyzdvihoval jako císařův nahý zadek eurounijní měnu euro. A dokonce sáhl i k spokojeným bratrům Slovákům. Ti to s eurem prý vyhráli.

„Česká koruna slaví 30. výročí od svého vzniku. Zatímco Slováci se od doby rozdělení československé měny posunuli a přijali euro, my Češi stále neracionálně lpíme na své národní měně i za cenu velkých ekonomických a politických nevýhod,“ začal Nový. Tak Slováci se posunuli. Kdo by to byl řekl, když jejich ekonomika v posledních letech brousí dno.

„Přitom si na Slovensku (i v celé eurozóně) přijetí eura pochvalují. Aby také ne, když je inflace v eurozóně v průměru výrazně nižší než v zemích mimo eurozónu,“ zamlčel účelově poslanec Nový inflaci v pobaltských státech, kde sice mají euro, ale inflaci mají větší než my. Asi tam mají, musím drze poznamenat, víc fialovou vládu než my. Chudáci, skutečně chudáci. S eurem. A potácí se Miloši Novému navzdory v inflačním propadu biblických rozměrů. Nemluvě pak o Chorvatsku, kterému po přijetí eura letos v lednu výrazně stoupla inflace a všechno podražilo.

(A není to ta pověstná a mýtická dezinformace, když Nový zamlčí vyšší inflaci pobaltských zemí? Asi ne, on napsal „v průměru“. A tady vidíme reálný dopad. Pobaltské státy jsou statisticky a z pohledu Evropské centrální banky zavalené německou masivní ekonomickou výkonností, takže vlastně statisticky nejsou v krizi, protože Němci fakticky nejsou v krizi. A když nejsou v krizi Němci, není povinně v krizi nikdo. I když v ní je. Převálcování německou ekonomikou, ale bez výhod německé ekonomiky. Ale Evropská centrální banka pak nereaguje na krizi v Pobaltí, protože krizi vlastně nevykazuje. Ač tam je. Ale není, protože v průměru je inflace nízká. I když v Pobaltí není. No to je zmatek na zmatek. Buzolu naleznete v přihrádce s blicími pytlíky, řekl bych.)

„Navíc se slovenští podnikatelé zbavili rizik, spojených s výkyvy kurzu. Naše koruna v současnosti sice posiluje, pro naše exportéry je to ale silně nevýhodné. Až se situace obrátí a koruna začne oslabovat, nevýhody ponesou naopak importéři,“ zahrál si Nový ping-pong s exportem-importem. Koruna oslabí, ponesou nevýhody importéři… ale výhody zase exportéři. A naopak. A tak stále dokola. Ony jsou to spojité nádoby. Jen poslanec Nový jeví se jako nádoba prázdná, a tedy patřičně dolévaná povinnou doktrínou pletařského spolku Pekarové Adamové.

„Uvědomuji si, že za pošramocenou pověst společné měny mohou zejména politici. Dobrou zprávou však je, že tuzemský odpor postupně slábne. A já dělám vše pro to, abych tomu co nejvíce napomohl,“ ale ne, pane poslanče Nový. Politici skutečně nemohou za pošramocenou pověst německého projektu jménem euro (ač TOP 09, ono Kalouskovo osiřelé dítě, se snaží, seč může). Za pošramocenou pověst může ideologický, politický a patřičně neekonomický základ takové měny. A také jistá hrdost na českou korunu a touha po trochu té soběstačnosti v rozhodování. 

No, podívejme se do koaličních peřejí, v kterých se jako migrující losos v naději plácá ctěný kalich moudrosti poslanec Miloš Nový. V jejich řadách je k nalezení i dlouholetý poslanec za ODS Vojtěch Munzar. Ten se na euro dívá trochu skeptičtěji. Já toho chlapa rovnou ocituji, abych nebyl braný za škrta: „Slovensko přijalo euro v roce 2009, v té době dosahovala ekonomická úroveň Česka 87 % EU, Slovenska 72 %. V pokrizových letech se k sobě obě země přiblížily a oscilovaly okolo 84 % (CZ) a 77 % (SK). S oživením po odeznění euroamerické krize začíná ČR opět konvergovat směrem k evropskému průměru, zatímco slovenská ekonomická úroveň se propadá a stagnuje, nůžky se rozevírají. Podle posledních dostupných dat za rok 2021 dosahuje ekonomická úroveň ČR 92 % průměru EU, zatímco slovenská 69 %. Rozdíl životních úrovní obou zemí je tedy 23 procentních bodů,“ napsal Vojtěch Munzar a dodal, že euro rozhodně není protiinflační zárukou, natož zárukou prosperity. Navíc připojil i takovou pěknou grafiku. Dovolím si ji přiložit. Je to pěkná grafika, kterou poslanec Nový jistě odstůně několika ideologií napěchovanými posty na sociálních sítích, kde bude zamlčovat spoustu klíčových informací.

 

 

 

A teď jak se k tomu postaví naše budoucnost, když lodivodem je Petr Fiala? Obecně je v ODS citelná nechuť k přijetí eura a odkopnutí české koruny. Před volbami do Poslanecké sněmovny v roce 2013 dokonce jako předvolební kampaň ODS zvolila petici proti zavedení eura. Jenže co Fiala? Ten už na mnoha místech ukázal, že zradit základy vlastní domovské strany je pro něj stejně jednoduché, jako skončit na focení elit EU zcela vzadu a v rohu, kde mu koukala z davu mocných jen obrýlená čupřina. Ostatní strany koalice jsou tu více, tu méně pro přijetí eura. Žádná není proti. Přičemž převažuje spíše ono – tu více.

TOP 09, STAN i Piráti by eurem nejradši vytapetovali v tu chvíli už naprosto zbytečnou a bezmocnou Českou národní banku. Lidovci jsou vlažní (ale pacinku zvednou i proti vlastnímu přesvědčení, jak je u nich tradicí). ODS rezervovaná. Ale i v ní se jistě najdou hlasy, které půjdou rády proti svrchovanosti ČR a zvednou packu pro euro. Nutno dodat, že dobrá polovina hnutí ANO jistě nesměle pro přijetí eura také zvedne ručku. Navíc je tu velká pětikoalice. A v ní musí být kompromisy. Bude čelit ODS rozpadu koalice tím, že ustoupí v otázce eura? 

Když jsem byl malý, tatíček s matičkou nám na prázdniny ještě za bolševika pořádali takovou hru na státy. Každý jsme měli gumou vytyčený a vykolíkovaný prostor na louce jako hranice. Vedli jsme diplomatické styky. Což, paměť mám zamlženou, nejspíš znamenalo, že klacky jsme se mlátili na patřičné úrovni nynějších diplomatů bez diplomacie. A pozor, co je podstatné, zavedli jsme společnou měnu. Jmenovala se éro. S tou jsme prováděli mezinárodní obchod. Dokonce jsme měli vlastní noviny. I vlastní vlajku. No, byla to sranda. Jací ti naši rodičové byli vizionáři. S érem to sranda byla, s eurem až zase taková nebude.

Je humorné, že TOP 09 neplete republice svetry, ale rovnou svěrací kazajky. Ale jak jsme poučení románem Jacka Londona Tulák po hvězdách, i ve svěrací kazajce se dá tyranovi vzdorovat s úsměvem. A s úspěchem. 

 

Vložil: Štěpán Cháb