Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Flamendr, nevěrník, podvodník… Spousta lásky, ale ani jeden parťák do nepohody. Tajnosti slavných

10.02.2023
Flamendr, nevěrník, podvodník… Spousta lásky, ale ani jeden parťák do nepohody. Tajnosti slavných

Foto: Se svolením Jana Fabiánová

Popisek: Pětinásobná zlatá slavice Naďa Urbánková

VIDEO Málokdo ví, že pro ni byly vždycky nejdůležitější láska, harmonie a spokojená rodina. Jenže čím byla populárnější, tím větší měla na partnery smůlu. (Pokračování ze středy 8. února)

V sedmdesátých letech patřila Naďa Urbánková k nejpopulárnějším zpěvačkám a v podstatě prožívala souběžně několik hudebních životů. Ten, který brala média, pak pop music s mnohem hlubší duší, která dostávala v méně prostoru, a vystupování s Country Beatem Jiřího Brabce, s nímž se dostávala i na televizní obrazovku. V roce 1972 hrála jednu sezónu v Národním divadle ve hře Třetí zvonění. Pak ale přišla v roce 1973 nabídka vystoupení v americkém Nashvillu, a tak jela. V letech 1972-1976 vyhrála pětkrát anketu popularity Zlatý slavík. Potenciálních nápadníků se kolem ní rojily zástupy, temperamentní plavovláska ale měla neomylný čich na potížisty.

 

Rodičovské sdružení:

Pravdomluvná kadeřnice

Její první velkou láskou byl televizní režisér Eduard Sedlář, který začínal jako asistent Jána Roháče. Žila s ním několik let v malém pokojíčku v rozpadlém holešovickém činžáku. „S Edou to bylo hezký, ale těžký. Vždycky stejný problém. Zrovna když jsem trošku uklidila, přivedl Eda z hospody partu kamarádů a řešili svoje ukrutné problémy. Vždycky velice hlasitě,“ povzdychla si nostalgicky. Snadné to neměla ani se zbožňovaným krasavcem Josefem Abrhámem, s nímž se seznámila při natáčení televizní hry Bahno a žili spolu osm let. Moc si přála mít s ním dítě, když mu to ale řekla, prohlásil prý, že se na to ještě necítí. Byli stále spolu, když točil s Jurajem Herzem film Morgiana v Bulharsku, vzala si dovolenou a jela s ním. Neměla ani ponětí, že už skoro dva roky podvádí s Libuší Šafránkovou. Věděli to všichni, jenom Naďa nevěděla nic. Pak už to její kadeřnice nevydržela a řekla jí pravdu.

 

Svatební průvod:

Kamarád z jiné dimenze?

Další dobrý přítel, zapomenutelný herec Jiří Čepek, stál u několika jejích osudových kroků, zasáhl ale do jejího života i jinak, aniž to tušil. „Bylo to 21. 3. 1984, to datum si pamatuju přesně,“ vyprávěla kdysi. „Koncertovala jsem na Moravě, byla tam Helena Růžičková a věštila mi z kávové sedliny a karet. Varovala mě, ať si dám bacha. Jela jsem v noci domů, vezla jsem kolegyni a náhodou padlo Čepkovo jméno. V té chvíli se stalo auto neovladatelným, začalo se točit jako čamrda...“ Ztratila vědomí, probrala se, až když auto nehybně stálo v příkopu. Naštěstí se jim nic nestalo, a tak chtěla vystoupit a uklouzla. Zledovatělá silnice byla jako sklo. „Pak se v protisměru objevila světla. Autobus. Mávla jsem a on zastavil. Otevřely se dveře a v nich stál Petr Čepek…“

 

Blonďák s červenou bugatkou:

Svatba za Velkou louží

Před cestou do amerického Nashvillu hledali s Jiřím Brabcem manažera, který by mluvil dobře anglicky a jel by s nimi. Oslovili známého herce a překladatele Jana Nemejovského, kterému se ale zpočátku moc nechtělo. Pak se ale do Nadi zamiloval, začali spolu chodit a jel. „A v tom Nashvillu jsme trošku popíjeli whisky a najednou mi ten Honza povídá: Co kdybychom se vzali?“ Československé velvyslanectví ve Washingtonu jim vystrojilo velkolepou svatbu, jen je prý trochu zaskočilo Nadino přání, aby jí šel za svědka Jiří Voskovec. Nakonec se ale nemohl uvolnit z natáčení v kanadském Torontu. Zpráva o svatbě se hned objevila v českých novinách a někteří přátelé to považovali za svatbu z trucu. Během osmiletého manželství se Nadě konečně splnil další sen, 11. března 1979 porodila dceru Janu.

 

Svět naruby:

Hledali, až našli

Začala spolupracovat i s orchestrem Václava Hybše, hrála v pražském Hudebním divadle Karlín. V období normalizace ale vstoupil do jejího života velmi tvrdý nepřítel, šéfredaktor hudebních programů Československé televize Josef Boháč. S náměstkyní ředitele Balášovou, která nechvalně proslula svým nekompromisním jednáním se zaměstnanci, měl na Naďu doslova spadeno. Vyčítali jí kdeco. Že je příliš frivolní, nenosí podprsenku, ukazuje stehna... Nemohli jí zapomenout ani historku s Voskovcem, chtít na svatbě emigranta byl podle nich vrchol drzosti. Koumali a hledali, co by vyštrachali, až na to přišli a následoval tvrdý postih. Osočili ji, že se v přímém přenosu chovala jako děvka, sedala si na klín stranickým funkcionářům, neměla kalhotky… „Nic z toho nebyla pravda. Všichni rozhodující lidé viděli generálku a nic jim nevadilo. Pak ale během přenosu zřejmě kdosi telefonoval, a jen co jsem vyšla z jeviště, soudruh Boháč se na mě v zákulisí vrhl a málem mě uškrtil. V televizi jsem pak měla na dlouho zákaz.“

 

Vilém peče housky:

Tvrdý pád a nový domov

Krátce po listopadové revoluci 1989 jela s country skupinou Fešáci a Petrem Novotným do Švýcarska a kamarádka Helena Růžičková jí předpověděla, že tam žije chlap, který ji chce. Na letiště ji vezl publicista a scenárista Vladimír Škutina, jenž ji pak seznámil s českým emigrantem Josefem Havlíkem, který ve Švýcarsku léčil jeho příbuzné. Vzali se v roce 1990 a Naďa, plná snů o rodinném štěstí, se dokonce vzdala kariéry. Nějakou dobu žili ve Švýcarsku, pak založili v Protivíně sanatorium U sv. Anny. Jenže štěstí se rozplynulo po pár letech stejně jako podnikání, zůstalo jen rozčarování a obrovské dluhy. Zažila, jak zničující může být exekuce, znovu musela projít dramatickým rozchodem. Díky neuvěřitelné chuti do života a pokoře ale nakonec i tuhle kapitolu dokázala uzavřít. Znovu nastartovala kariéru a našla nový domov, radost a klid daleko za Prahou, u premonstrátů v Želivi na Vysočině.

 

Minutový valčík:

Nejkrutější dárek

V roce 2007 začala spolupracovat s folkovou kapelou Bokomara, v rozhlase moderovala pořad Písničky pro Vysočinu. K sedmdesátinám si dala jako dárek důkladnou preventivní prohlídku, která jí zasadila další ránu – odhalila rakovinu. Během několika dní podstoupila odstranění obou prsů, následovala radioterapie a chemoterapie. I to zvládla. Její životní bilance byla ale velmi tvrdá. Odjakživa snila o lásce a rodinném štěstí, místo toho čelila samotě, strachu a dluhům. „Vždycky jsem si myslela, že to s mužskými umím, ale asi jsem nepotkala toho správného,“ zhodnotila své vztahy a dodala: „Až na několik průšvihů byl můj život krásný.“ Na odpočinek ani nepomyslela. Vrátila se před kameru, především ale dál zpívala. Mimořádná zpěvačka a skvělá herečka Naďa Urbánková zemřela 3. února 2023 na komplikace, spojené s rakovinou prsu a nedávno prodělaným covidem. Fanoušci se s ní budou moci rozloučit ve středu 15. února v Bazilice Nanebevzetí Panny Marie v areálu pražského Strahovského kláštera. Bazilika bude otevřena od 17 hodin, mše začne o hodinu později.

 

Jednou sved nás Bůh:

(zdroje: Wikipedia, ČSFD, FDB, Supraphon, Česká televize, Český rozhlas, Divadelní noviny, Český film, Blesk, Novinky.cz, Dušan Spáčil: Naďa Urbánková - A příště lépe…, Naďa Urbánková, Eva Sadková: Scénář pro Naďu)

 

Božoňka

QRcode

Vložil: Adina Janovská