Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zlý bankéř má syna s Lenkou od Tondy Blaníka. Navíc je punker v prestižním angažmá. To jsou věci. VIP skandály a aférky

07.02.2023
Zlý bankéř má syna s Lenkou od Tondy Blaníka. Navíc je punker v prestižním angažmá. To jsou věci. VIP skandály a aférky

Foto: Se svolením Dejvické divadlo

Popisek: Tomáš Jeřábek na zkoušce v Dejvickém divadle

Jeho tvář má v Čechách každý spojenou s nekonečnou sérií reklam na super banku milující své klienty a přidávající jim každou chvíli nějaký bonus. On je v ní tím zlým a také hloupějším reprezentantem jiné banky, která klienty odírá a neváží si jich. Přetahovanou bank o klienty ale nechme stranou. Zajímá nás Tomáš Jeřábek, herec, ve kterém se po čtyřicítce přetahuje improvizátor a rebel s usedle působícím tatíkem.

V seriálu Jedna rodina působí zatím nejsympatičtěji pár Petra a Karel v podání Terezy Kostkové a Tomáše Jeřábka. Společně se starají o její dvě děti a jeho dvě děti. Ona jako praktická žena a hlava rodiny, on jak dobrácký smířlivý tatík, který má po zkušenosti z prvního manželství konečně doma klid a ochotně přenechává všechny organizační záležitosti se střídavou péčí na manželce. Tohle je nová, jiná tvář herce Tomáše Jeřábka. Dříve byl mnohem víc poněkud přitroublým a excentrickým přihrávačem chytřejších postav, tentokrát je introvertním profesorem biologie, který žije hlavně uvnitř své hlavy. Souvisí tahle role s tím, jak se sám herec změnil, když se stal otcem?

 

S Terezou Kostkovou v Jedné rodině, foto se svolením TV Nova

Roli přidal autistickou poruchu

„Karel Tejkal je profesor biologie, učí na gymnáziu. Já o něm říkám, že má takovou mírnou autistickou poruchu. Pan režisér s tím nesouhlasí. Ale on si žije v takové své bublině. Má rád svoji práci. Má rád tu biologii. A do toho bohužel pro něj musí řešit spoustu věcí okolo,“ popisuje svoji roli Tomáš Jeřábek pro TV Nova a shrne: „Má rád svoji bublinu a ve chvíli, kdy mu ji někdo naruší nebo on z ní musí vystoupit, protože musí řešit nějaké věci, které se prostě řešit musí, tak je z toho nešťastnej.“ Nutno říct, že je krásně nešťastný. Tomáš Jeřábek vystřihl rozpačitého, nepraktického a roztržitého profesůrka skvěle a diváci si ho na rozdíl od většiny ostatních postav v seriálu Jedna rodina oblíbili. Takového medvídka prostě nemůžete nemilovat.

 

S Filipem Blažkem v seriálu Jedna rodina, foto se svolením TV Nova

Mazlíček s osmi nohama

Dokonce i s Karlovým podivným mazlíčkem – tarantulí, si herec dokázal poradit. „Všichni z toho měli hrůzu, jak na to herci budou reagovat. Já naštěstí se pavouků neštítím. Úplně něco jiného jsou hadi, ale s pavouky je to dobrý. Když jsem viděl toho sklípkana, mně to úplně nevadí, ale představa, že bych ho měl mít na ruce, se mi tedy úplně nelíbí. Ale asi bych to zvládl,“ vysvětluje herec, jak to má s těmito osminohými chlupáči.

 

V talk show Honzy Dědka 7 pádů spolu s manželkou Halkou Třešňákovou, výbornou herečkou, která se nejvíce proslavila rolí sekretářky Tondy Blaníka, foto se svolením FTV Prima

Absolvent DAMU bez diplomu

Tomáš Jeřábek pochází z Kolína, kde si ho pro amatérský soubor vyhlédla sousedka. „Dotáhla mě tam, protože potřebovali kluky,“ konstatuje v rozhovoru na rádiu Vltava, že první herecké kroky dělal trochu nedobrovolně. Do světa pohybového a autorského divadla jej pak přivedl David Dvořák, šéf přehlídky Kašparův kolínský memoriál. „To mě bavilo víc, byli tam starší lidi, divadlo měli jako koníček po práci. Pamatuju si to jako dobu spojenou s tvorbou a alkoholem,“ vzpomíná, jak vklouzl do rebelské role, které se pak dlouho nechtěl vzdát. Ze střední školy, podobně jako z vojny, kde mimo jiné omylem zrušil dodávku, jej vyloučili, nakonec ale získal učňovský list. Následovala etapa na Katedře alternativního a loutkového herectví na DAMU v ročníku Jana Borny, kam Jeřábek přišel v šestadvaceti letech. „Amatérské divadlo byla zábava, tam se neřešilo, jestli hrajeme dobře nebo špatně. Na DAMU se ale řemeslo samozřejmě řešilo a já postupem času zjistil, že se mi do školy už nechce chodit, že jsem na to starý,“ říká. Školu a všechna povinná představení nakonec absolvoval, kvůli absenci maturity ale z DAMU odešel bez titulu. 

 

Divadlo Vosto5, foto se svolením Tomáš Jeřábek

Improvizační divadlo kontra klasická scéna

Nejvíc herci vždy vyhovovala autorská svoboda improvizačního divadla. Hostoval v Divadle Komedie nebo Na Prádle, ale jeho doménou bylo Divadlo Vosto5, soubor, kde si herci hrají s textem, vychází se z improvizačních principů, často se pracuje s chybou, trapnem a dadaistickými momenty. V roce 2017 přišla nečekaná nabídka do Dejvického divadla. Tomáš Jeřábek vstoupil do semknutého souboru, kde se dbalo a dbá na dodržování pravidel, ctí se osobnost režiséra, zkouší se pravidelně a improvizace má minimální prostor. „Lukáš Příkazký, který tehdy přicházel se mnou, byl dlouho v Divadle na Vinohradech, a angažmá v souboru rozumí. Já do té doby dělal úplně jiný druh divadla, punkové věci, underground. V Dejvickém je třeba být pokaždé době připravený, mít do detailu naučený text, a to ideálně i ostatních herců, a teprve pak se můžu postupně uvolňovat. Způsob zkoušení, který jsem si přinesl z Vostopětky, tedy hrát si s textem, improvizovat, v Dejvickém nefunguje, protože to nikdo jiný nedělá. Pohybuju se na opačných koncích spektra, ale cítím, že je dobře, že už dokážu oboje,“ říká v rozhovoru na Vltavě s respektem a ohlédnutím za tím, jak pestrý je divadelní život a jak se má člověk stále co učit.

 

S Lukášem Příkazkým v Dejvicích, foto se svolením Dejvické divadlo

Filmy a seriály

Od roku 2004 přicházely časté nabídky na filmové role, většinou ale patřily k těm méně zapamatovatelným, v pravém slova smyslu vedlejším. V posledních letech se ale objevil například v Šarlatánovi, Okupaci, Krajině ve stínu, kde už to byly role zajímavější. Letos ho čeká premiéra filmu Zahradník, který režíruje Jiří Havelka. Ten má za sebou velký úspěch Vlastníků a Mimořádné události, a tak i Zahradník, příběh stárnoucího manželského páru, který bojuje o své vypiplané zahradnictví s ruským sousedem, novým majitelem nedalekého zámku, je očekáván jako filmová událost. Tomáš Jeřábek zde bude sekundovat Oldřichu Kaiserovi, který hraje hlavní roli Zahradníka.  Toto herecké setkání je jistě velmi zajímavá příležitost prokázat kumšt před kamerou.

 

Diváci seriálů zaznamenali Tomáše Jeřábka asi nejvíc v seriálu Základka, kde hrál potrhlého tělocvikáře Evžena a z temné kriminálky Rapl, kde byl členem elitního policejního týmu. Hrál ale i v mnoha dalších seriálech a někdy to byla pěkná honička. Natáčení Rapla a Strážmistra Topinky probíhalo souběžně, jeden seriál se točil v Ústí nad Labem, druhý v Beskydech. Herec s hrůzou vzpomíná na to, jak ráno opouštěl plac v Ústí a večer už hrál na Moravě. Byl to vyčerpávající stres, jaký by už nikdy zažít nechtěl, ale nebylo možné se z toho uvolnit, dokud nebylo hotovo. Dnes si tedy svůj kalendář hlídá mnohem pečlivěji.

 

V seriálu Rapl, foto se svolením Česká televize

Pozdní otcovství

Jako většina mužů ani Tomáš Jeřábek po čtyřicítce neřešil, zda chce nebo nechce být otcem. Jenže jeho partnerce značně tloukly biologické hodiny a dítě chtěla. Syn Teo se narodil, když herci bylo 44 let a jeho manželce, herečce Halce Třešňákové, 46 let. Příchod dítěte byl pro Tomáše Jeřábka tak trochu šok a tvrdí, že si na otcovství zvykal víc než dva roky. I když se radoval, koupal, přebaloval, jezdil s kočárkem, žil v neustálém strachu o ženu i dítě a byl z toho všeho zmatený. „Je to peklo. Těhotenství a narození syna byla euforie. Do jeho dvou let trval stres, než jsem pochopil, co budu dělat. Zklidnil jsem se teprve, když začala komunikace. Teď jsem šťastný. Ale dnes ráno se vypravoval do školky a bylo to strašný,“ vypráví herec o svých tatínkovských pocitech v rozhovoru v rádiu Dvojka. Malému Teovi je nyní pět let, komunikace mezi tátou a synem se tedy krásně rozšiřuje. Do toho osud herci přihrál otcovskou roli i v seriálu Jedna rodina. Někdy se život s herectvím tak hezky potkají.

 

Snímek z bizarní svatby s Halkou Třešňákovou, foto se svolením Tomáš Jeřábek 

Český ples v Obecním domě je jedním z vrcholů plesové sezóny

Konečně tu máme po rozpačitých letech života s rouškami zase plnohodnotnou plesovou sezónu. Dlouhé večerní toalety, pánové ve smokingu či fraku, dámy sáhnou do trezoru pro rodinné šperky, protože i ty je třeba občas vyvenčit, aby měly stále správný lesk. Hudba k tanci i poslechu, nazdobené stoly, celovečerní lahůdkové menu, setkání s přáteli i nečekaná popovídání s osobnostmi kulturního i společenského života – to vše je Český ples, který se již popáté bude konat v Obecním domě. Pokud si chcete alespoň jednou v roce dopřát skutečně velkou společenskou událost, přijměte pozvání pořadatelů a pořiďte si vstupenky… Užijte si výjimečné okamžiky společenské zábavy obklopeni nádhernými díly největších českých umělců, jako byli Mikoláš Aleš, Alfons Mucha a Max Švabinský.

 

Večerem budou provádět Iveta Vítová Lutovská a Jan Čenský. K tanci i poslechu bude hrát hudební skupina Charlie band, která doprovodí letošní interprety: Bohuše Matuše, Elis Ochmanovou, Lukáše Randáka, Marianu Polyakovou. Hlavní hvězdou večera bude stálice české populární hudby, Helena Vondráčková, která zazpívá své největší hity. Ples se uskuteční v sobotu 18. února od 19 hodin. Foto se svolením KMAgency

Primácké hity jsou plodné. Může za to Jan Kopečný?

Ve Slunečné vystřídala těhotnou Veroniku Arichtevu kolegyně Eva Podzimková (Josefíková) a vzápětí otěhotněla také. Ani ZOO nezůstává s miminky pozadu. Hvězda seriálu Eva Burešová už má porod za sebou a těší se na návrat na plac. A teď začíná být těhotenské bříško vidět na Denise Pfauserové, která hraje poněkud nešťastnou Mariku.

 

Denisa Pfauserová v ZOO, foto se svolením FTV Prima

Sympatické je, že produkce nedělá herečkám žádné problémy, v jiných seriálech častou klauzuli, že během natáčení nesmí otěhotnět, jejich smlouva zřejmě neobsazuje. Hraje se na férovku, když to přijde, tak to přijde, mateřství je radostná událost a seriál se tomu přizpůsobí. Tak i Denisa Pfauserová běžela se svým oznámením nejdříve za hlavním scenáristou René Decastelem, protože právě jeho se nejvíc týká problém, jak Denisino těhotenství zakomponovat do dějových linek ZOO. „Ano, jako první jsem o tom řekla scénáristovi René Decastelovi, aby se s tím mým stavem mohlo počítat, jelikož se točí s velkým předstihem. Jak si s tím ale poradí, zatím nevím. Uvidíme, jakou linku nám vymyslí,“ přemýšlí herečka, která se svým partnerem Martinem plánuje, že bude Denisa pracovat tak dlouho, dokud to půjde. „Uvidíme, jak to půjde, ale zatím je mi dobře. Neměla jsem žádné nevolnosti a bříško mám zatím malé. Není to tolik vidět a v kostymérně se to zatím řeší volnějším oblečením,“ prozrazuje seriálová Marika, která to kolegům na place oznámila před několika dny. „Bylo moc milé, jak mi všichni gratulovali a usmívali se. Holky z maskérny říkaly, že to poznaly už před tím, než jsem to řekla, ale nechtěly se vyptávat.“

Po Evě Burešové je Denisa další z rodiny ZOO, kdo čeká potomka. „Víte, nejdřív mě to ani nenapadlo, ale Honza Kopečný nejprve hrál s Evou, která odešla na mateřkou. Pak jsem ho dostala já a netrvalo dlouho a je to tam. Uvidíme, kolik kolegyň se bude smát, že má Honza takové účinky,“ směje se Denisa. 

Jak se stát z mamánka pořádným chlapem? 

Už za necelé dva měsíce vtrhne do kin bývalý mariňák Weisner v podání Ondřeje Sokola, jeho klient fotograf Pavel alias Jakub Prachař, který absolvuje Weisnerův kurz pro opravdové chlapy, a
Tereza Ramba coby žena, která to celé jede do hor zachránit. Ve filmu hrají jednu z hlavních rolí Vysoké Tatry. „Ostatní točí spíš s Tatrami v pozadí, my jsme se ale vydali s herci, štábem i
technikou do míst, kam se odhodlá málokterý filmař,“ řekl režisér Michal Samir.

 

„V Tatrách to bylo skvělé, i když dost náročné. Ale dal jsem si do smlouvy, že Kuba Prachař to musí mít vždycky o kus horší než já. Takže třeba řeka mě studila hodně, ale Prachaře daleko víc,“ okomentoval se smíchem specifické natáčení Ondřej Sokol. „Budu dlouho vzpomínat na to, že se dá umrznout v řece nebo uklouznout na sněhu i v květnu, na to se nedá nikdy zapomenout,“ potvrdil obtížnost podmínek na place Jakub Prachař.  

Podobně se cítila i Tereza Ramba, kvůli jejíž postavě se „mamánek“ Pavel rozhodne stát opravdovým chlapem prostřednictvím speciálního kurzu v horách. Když Tereza zjistí, že se vydal daleko od domova sám, odmítnutý a bez tendencí reagovat na její zprávy, rozhodne se vyrazit za
ním. „A tak ji potká studená bažina, kam mě muselo několik lidí strkat i tahat z ní ven, a do které jsem si nechávala tak dlouho dolívat horkou vodu, až jsem se trochu opařila. Po rašelině v té bažině jsem se osypala a medvěd, který si přijel s námi zahrát až z Maďarska, se prý bál elektrického proudu v drátech kolem nás. Jen nám nikdo neřekl, že v těch drátech žádný proud není. Přes to všechno mě to hrozně bavilo, chtěla jsem u toho být a myslím, že by to mohl být po dlouhé době velký úspěšný film pro každého,“ popsala svoje pocity herečka. Premiéra filmu Buď chlap! se chystá na 23. března.

Zdroj: Extra, TV Nova, Vltava, Dvojka, Blesk, CSFD.cz, České noviny, KMAgency, TV Prima, Bontonfilm

 

Vložil: Ela Nováková