Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tvrdá jako žula. Křehká kráska si šla za svým, kariéře obětovala lásku i rodinu. Tajnosti slavných

06.02.2023
Tvrdá jako žula. Křehká kráska si šla za svým, kariéře obětovala lásku i rodinu. Tajnosti slavných

Foto: Se svolením Česká televize

Popisek: Jiřina Jirásková v roce 1989, v televizním rodinném dramatu Otakara Koska Osmý div světa

VIDEO Na potrat šla třikrát a podvedených a zlomených srdcí za sebou zanechala celý regiment. Tvrdila, že se s výjimečnými lidmi skoro nedá žít. Nešlo to s nimi, nebo spíš s ní? (Pokračování z pátku 3. února)

Šarm, elegance, ironie k sobě i druhým, smysl pro humor, životní nadhled… V divadle se staly doménou Jiřiny Jiráskové velké charakterní role temperamentních žen a dam, citově založené hrdinky, které napohled vypadají klidné a vyrovnané, uvnitř jsou však silné a citově bohaté, se smyslem pro humor a mimořádnou dávkou elegance. Jejími největšími devízami byly hluboký a notoricky známý ironický, až chladný hlas, bohatá mimika a hra velkých očí.

 

Sestřičky:

Na trojúhelník doplatili čtyři

Jiřina se zamilovala a její milostný románek otřásl vztahy v celém souboru Divadla na Vinohradech. Vala se totiž k ničemu neměl, zato zhrzený a uražený Pleskot si postavil hlavu. Přes manželčinu nevěru se nedokázal přenést a na rozvodu trval. A tak šla na potrat a tuto nešťastnou životní epizodu se jí podařilo před fanoušky až do smrti utajit. Dlouhá léta mlčela i její kamarádka Jiřina Švorcová, protože byla přesvědčena, že tak osobní věci má právo říct nahlas pouze Jirásková. Zmínila se o tom až na sklonku života. „Jiřině to s Jirkou prostě nevyšlo, i když se snažila, a dokonce si ho chtěla pojistit těhotenstvím. Nějak ho po žensku podvedla, a když potom za ním přišla, že je v jiném stavu, Jirka se zašprajcoval a řekl ne,“ zavzpomínala pro knihu Jiřina Švorcová osobně, která vyšla v roce 2010.

 

Slunce, seno, jahody:

Podvedených bylo víc

Tajemství, která Švorcová na svou bývalou kamarádku prozradila, bylo ale víc. Poprvé byla prý Jirásková na potratu ještě před románkem s Valou, a i tenkrát byl otcem jejího dítěte partner její kamarádky. A měla dokonce tak hroší kůži, že ji dokonce ještě požádala o pomoc. „Aniž ta kamarádka tušila, že se spustila s jejím partnerem, zajišťovala jí potrat u svého tatínka, který byl v Plzni doktorem,“ uvedla Švorcová. Drobná temperamentní kráska pořádně popletla hlavu i režisérovi Miroslavu Macháčkovi, pak ale dala přednost jinému, což jí sebevědomý odmítnutý nápadník nikdy neodpustil. „Pak mi ani neodpovídal na pozdrav. Sešli jsme se až po více než třiceti letech ve filmu Dva lidi v zoo,“ přiznala Jirásková.

 

Poslední leč Alfonse Karáska:

Plachý romantik i záplava emocí

Jejím půvabům neodolal ani Josef Kemr, který se ale na ni nedokázal zlobit. Horší už to bylo s režisérem Jiřím Krejčíkem, který pro ni ztratil hlavu při natáčení Penzionu pro svobodné pány. Byl totiž nejen pověstný vášnivou prudkou povahou, ale navíc ještě ženatý. Naštěstí se jejich románek neprovalil. Není divu, že o svých potratech nikdy nemluvila a raději používala větu: „Škoda že mým mužům nevadilo, že nechci děti.“ Nakonec ji to ale zřejmě hodně trápilo, protože se jí při odpovědích na otázky o její bezdětnosti vždy zaleskly oči.

 

Povodeň:

Milenec, nebo kamarád?

Jejím osudovým mužem se stal až koncem šedesátých let režisér Zdeněk Podskalský, s nímž otěhotněla potřetí, a opět to skončilo stejně – potratem. Až do smrti o něm mluvila jako o muži svého života, jaký ale jejich vztah ve skutečnosti byl, to věděli jenom oni dva. Jako partneři totiž spolu ve skutečnosti nikdy nežili, i na chalupě v Malenicích měli každý svůj vlastní pokoj. Potvrzovali to nejen kolegové, ale i sousedé. „Respektovali se, měli se rádi, ale rozhodně nežili jako manželé,“ prohlásila jedna ze sousedek. A prostořeká Helena Růžičková, kterou Jirásková příšerně naštvala, když velmi nevybíravě odmítla hrát v třetím filmu Troškovy slavné filmové trilogie Slunce, seno…, se nechala pro deník Blesk slyšet: „Vždyť oni spolu nikdy fakticky nežili. Vždyť oni nebyli ani jako druh a družka. Ona bydlí na Vinohradech a on v bytě v Malostranské věži.“

 

Vrásky z lásky:

S cigaretou a koňakem

Po roce 1989 nezůstala stranou společenského a politického dění. Angažovala se ve zdravotnictví, stala se vyslankyní dobré vůle při Českém výboru UNICEF a neúspěšně se pokoušela kandidovat za ODS do Senátu. Její mimořádné herecké umění bylo oceněno v roce 1998 cenou Thálie, prezident Václav Klaus ji v roce 2006 vyznamenal medailí Za zásluhy a v roce 2011 byla uvedena do Dvorany slávy TýTý. V posledních letech života si ale vypila pohár hořkosti až do dna. Sužovaly ji potíže se zažíváním, kyčelním kloubem, páteří i náhlé nevolnosti a častá únava. Prodělala několik vážných operací střev a její stav byl párkrát opravdu velmi vážný. Na podzim roku 2011 prozradila, že už pro jistotu vyřešila poslední vůlí svoji pozůstalost, do poslední chvíle si ale nedokázala odepřít cigarety a francouzský koňak. Nezapomenutelná Jiřina Jirásková zemřela 7. ledna 2013 ve svém bytě na Vinohradech a říká se, že si k odchodu na onen svět dopomohla sama.

(zdroje: Wikipedia, ČSFD, FDB, Český film, Česká televize, Divadlo na Vinohradech, Michaela Remešová: Jiřina Jirásková – Jen to klidně napište, Jindřich Černý: Osudy českého divadla po druhé světové válce, Marie Valtová: Ornestinum – Slavná éra městských divadel pražských, Miroslav Graclík, Václav Nekvapil: Jiřina Švorcová osobně)

 

Božoňka

QRcode

Vložil: Adina Janovská