Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Opravdu musíme mít zástupce v Eurovizi, když nemáme co nabídnout? O kom se mluví

05.02.2023
Opravdu musíme mít zástupce v Eurovizi, když nemáme co nabídnout? O kom se mluví

Foto: Se svolením Vesna

Popisek: Dámská kapela Vesna patří se svou písní My sister’s crown k favoritům. Její sestava je ryze slovanská, Patricie, Bára a Markéta jsou Češky, Tereza Slovenka, Tanita Bulharka, Olesya Ruska a na písni se též podílela ukrajinská muzikantka Kateryna Vatchenko.

VIDEO Ze širšího výběru 170 účastníků bylo do finále letošního národního kola Eurovision Song Contest vybráno pět. O tom, kdo postoupí do Liverpoolu, rozhodnou posluchači hlasováním, které se uzavře 6. února. Také jsme tedy zhlédli a poslechli si pět klipů finalistů a zamýšlíme se nad tím, jestli má česká populární scéna vůbec co Eurovizi nabídnout.

V Čechách tahle hudební soutěž moc velkou popularitu nemá, málokdo klání sleduje. Přesto Česká televize od roku 2015 svého nominanta do soutěže vysílá a finálový večer přenáší. O co vlastně jde? Velká cena Eurovize je každoroční hudební soutěž pořádaná zeměmi, které jsou aktivními členy Evropské vysílací unie. Přes velkou snahu se České televizi dosud nepovedlo dostat Eurovizi do většího povědomí diváků. Určitě je to i proto, že čeští interpreti žádné závratné úspěchy neslaví. Jen občas se dostanou do finále, kde většinou propadnou. Nejlepšího umístění dosáhl v roce 2018 Mikolas Josef, když skončil na 6. místě.

Potíž s přiblížením Eurovize českým divákům je i v tom, že nominováni jsou v naprosté většině interpreti, kteří zpívají anglicky, a český posluchač je v rádiích vnímá, ale neidentifikuje se s nimi. Všechny přenosy včetně národního kola jsou v angličtině s překladem, což odcizuje pořad divákům ještě víc. Ale upřímně – opravdu se téhle soutěže musí Česko zúčastnit? Těžko uvěřit, že by letos některý z finalistů národního kola zaznamenal větší úspěch než jeho předchůdci.

 

Vesna - My sister's crown:

Pět finalistů

Do národního kola bylo letos přihlášeno 170 písní. Z nich bylo vybráno pět interpretů, kteří byli představeni v iVysílání České televize. Nyní už rozhodují diváci a posluchači – ti svým hlasováním vyberou toho, kdo bude Česko reprezentovat v mezinárodní soutěži. Až na Markétu Irglovou jde o mladé interprety, většině posluchačů neznámé.

Maella do soutěže přihlásila písničku Flood, sama je její autorkou. V klipu se zasněným výrazem zpívá u bílého klavíru o tom, jak neumí zvládat své emoce a často rychleji mluví, než myslí.

Pam Rabitt už v Eurovizi vystupovala jako vokalistka Miklose Josefa. Tentokrát se do toho obula sama a nabízí písničku Ghosting, v níž si tak trochu hraje na postavu z Addams Family, na ducha, který bydlí s osamělým mladým mužem a znepříjemňuje mu spánek.

 

Maella - Flood:

 

Markéta Irglová se před lety proslavila s irským muzikantem Glenem Hansardem, se kterým v patnácti letech vyjela na úspěšné koncertní turné po celém světě. Jejich písnička z irského filmu Once vyhrála Oscara za rok 2007. Dnes zpěvačka žije na Islandu, kde se provdala a porodila tři děti.  A protože na Islandu je Eurovize oblíbená, přihlásila se do soutěže loni za tuto zemi. Skončila v národním kole, a tak to letos zkouší s písničkou Happy za Česko.

Temperamentní šestičlenná dívčí kapela Vesna se do soutěže přihlásila s písničkou My Sister’s Crown. Ta se proslavila tím, že Rusko a Bělorusko ji na internetu zablokovaly. Proč, pochopíte snadno, když se podíváte na klip. Dívky se tu vymezují proti všemu dominantnímu, tedy i proti ruské moci.

Jediným mužským zástupcem v českém národním kole je zpěvák Rodan. Do soutěže přihlásil píseň Introvert Party Club, v níž má veselá melodie vytvářet kontrast se smutným příběhem osamělého mladého muže ve velkoměstě.

 

Pam Rabbit - Ghosting:

Originality se nedočkáte

Nejsem hudební kritik a můj hudební vkus je eklektický, nicméně hezkou písničku si poslechnu ráda. Tady ale na otázku, kdo by měl postoupit do mezinárodního kola, marně hledám odpověď. Sound těch písniček mi připadá stejný, dynamické aranže stručných frází bez hlubšího melodického nápadu. Jenže tak teď vypadá většina hudební scény, a to je právě ten důvod, proč mi to nic neříká, jsou to pro mě nezapamatovatelné klony, mezi kterými nedokážu rozlišit, co je lepší a co horší.
Naše generace vyrostla na silných melodiích, které často nemusely být geniální, byly prostě jen líbivé, ale byly rozlišitelné, každá byla originál. Stačí připomenout, že v dobách dávno minulých Eurovizi vyhrála třeba ABBA, Julio Iglesias, Olivia Newton-John nebo později Céline Dion. Ale říká vám něco Kalush Orchestra nebo Maneskin, vítězové z posledních dvou let?

 

Marketa Irglová - Happy:

 

Pět českých finalistů je na tom podobně, moc toho o nich nikdo neví a jejich nominované písničky vám v hlavě neutkví. Trochu se tomu snad vymyká Vesna, ne snad pro hudební a pěvecký nápad, ale protože podle mě nejlépe vyjadřuje stav dnešních dnů – genderový souboj na skutečně genderové, ale i politické úrovni. Nejsem toho fanda, ale pokud se holky chtějí vymezovat, pak v téhle písničce to asi dělají dobře. A protože Eurovize, podobně jako jiné velké soutěže nejen hudební, jede na vlně povinné korektní politiky, děvčata se evidentně snaží trefit do tohoto terče. Vesna je celkem zajímavé hudební uskupení, které se programově věnuje přenosu folklórních motivů do moderního písničkového soundu a profiluje se jako kapela, oslavující ženskost a slovanství. Jestli se s tím dá uspět na mezinárodní scéně, která je podobných trendů v poslední době plná, těžko říct.

 

Rodan - Introvert Party Club:

 

Markéta Irglová opakuje svůj dlouholetý model písničky s křehkým dívčím pelem, což ale dost nekoresponduje s videem, kde je na ní vidět, že už holt stárne a mohla by zpívání už vzít za jiný konec. Šansoniérka z ní nevyrostla, zpívá hezky, ale její emoce se od jejích teenagerovských let nikam neposunuly.

Děvčata Maella a Pam Rabitt jsou bílá a černá, jedna kňourá u bílého klavíru, druhá ve vyšším tempu předvádí úpornou noční můru, což tedy pro mě ten její song je. No a Rodan se svým angažovaným songem o opuštěnosti jedince v přelidněném světě, to už je úplně mimo kategorie.

Jestli naše moderní hudební scéna nemá na Eurovizi co lepšího nabídnout, neměla by se tam prezentovat vůbec, Česká televize by ušetřila. A jestli celá evropská hudební scéna vypadá podobně, a naši interpreti si tedy oprávněně myslí, že se tam se svými písničkami vejdou, je to smutné.

 

Ela Nováková

Vložil: Ela Nováková