Chtěla se stát jeptiškou, matka představená jí ale doporučila změnu profese. Tajnosti slavných
03.02.2023
Foto: Se svolením Filové studio Barrandov - Karel Ješátko
Popisek: Jiřina Jirásková v psychologickém dramatu z roku 1969 Flirt se slečnou Stříbrnou
VIDEO Nikdy nic neponechala náhodě, ani svoji vlastní smrt. Po úplně obyčejném partnerském životě sice nejspíš opravdu toužila, vždycky ale dala nakonec přednost kariéře. Dokonce kvůli ní šla třikrát na potrat.
Její náručí prošel zástup slavných mužů, dvakrát dokonce svedla partnera své kamarádky. Nedejte se zmást, malá velká dáma českého divadla a filmu rozhodně nebyla vlídnou tetičkou. Krásná, šarmantní a elegantní Jiřina Jirásková dokázala být až bezohledným a nekompromisním nepřítelem, tu a tam jí to ale nevyšlo. To byla legendární herečka, která nicméně dokázala být i velmi tvrdá, ostrá a nekompromisní. Zkrátka když jí něco nesedlo, nejel přes to vlak.
Střevíčky:
Z kláštera na jeviště
Narodila se 17. února 1931 v Praze do rodiny poštovního úředníka. Po celý život se upínala k mamince, na niž láskyplně vzpomínala a jejíž urnu doma opatrovala. Za herecký start vděčila nadání, zděděnému po otci, který byl nadšený ochotník. Rodiče se ale brzy rozvedli a otec měl z dalšího manželství ještě dceru Petru, s níž se Jiřina vůbec nestýkala a cestu si až v pozdějších letech našla alespoň k její dceři Anetě. Ještě ve čtrnácti letech byla rozhodnuta stát se jeptiškou, k vykročení na hereckou dráhu ale významně přispěla matka představená kutnohorského klášterního gymnázia voršilek, která jí doporučila změnu profese. Na její radu přešla Jiřina na pražskou Státní konzervatoř, z níž pak pokračovala na DAMU.
Deštník:
Domov na Vinohradech
U jejích prvních hereckých krůčků stáli slavní skvělí pedagogové Jarmila Kronbauerová, Vlasta Fabianová, Karel Höger, Anna Iblová, Ladislav Pešek, Miloš Nedbal či Jiří Frejka. Právě režisér Frejka v ní viděl schopnou studentku, a tak si ji vybral už na škole pro hostování v pražském Divadle na Vinohradech, v jehož čele tehdy stál. Na jeho scénu poprvé vstoupila jako Anička Hošková ze Shakespearových Veselých paniček windsorských coby záskok za nemocnou Jaroslavu Adamovou. Již tenkrát ale hostovala i v Národním divadle a v šedesátých letech také v Činoherním klubu. Po absolutoriu byla krátce členkou souboru Krajského oblastního divadla v Hradci Králové, v roce 1951 se ale vrátila na pražské Vinohrady, které se staly její domovskou scénou pro celý další tvůrčí život. Na jevišti Divadla na Vinohradech vytvořila během šesti desítek let 115 rolí a v letech 1990 až 2000 byla jeho ředitelkou.
Sňatky z rozumu:
Podskalského komička
Před kamerou dostala první velkou příležitost v roce 1960 ve špionážním dramatu Smyk a vzápětí objevil režisér Zdeněk Podskalský její komediální talent. V sedmdesátých letech i její život poznamenala normalizace, podobně jako řada dalších kolegů dostala i Jiřina od nejvyšší moci dištanc a o hlavních rolích si mohla nadlouho nechat jenom zdát. Na filmové plátno se vrátila přímo velkolepě až v roce 1983 jako svérázná venkovská zdravotní sestra v slavné komedii Karla Kachyni Sestřičky. Během své kariéry ztvárnila více než 140 filmových a televizních rolí. Přestože byla majitelkou výrazného a velmi zajímavého hlasu, dabingem se téměř nezabývala, její velkou vášní však byla poezie, a tak se věnovala umělecké recitaci v divadle Viola.
Obrácení Ferdyše Pištory:
Bróďa zařadil zpátečku
Po celý život ji muži obletovali a ona si jejich pozornost opravdu uměla užívat. Když se ale zamilovala, zpravidla z toho byla nějaká katastrofa. Někde zkrátka bylo něco špatně. Jednou z jejích prvních lásek byl ještě v době studií slavný režisér Miloš Forman, chodili spolu zhruba půl roku. „V normálním životě to s ním prostě nešlo,“ prozradila Jirásková v knize Jen to klidně napište! a dodala: „S výjimečnými lidmi se skoro nedá žít.“ Dalším jejím partnerem se stal Vlastimil Brodský. Dokonce už měli před svatbou, jenže ‘Bróďa‘ se zamiloval do své budoucí ženy Bíby Křepelkové, a tak těsně před svatbou z manželství vycouval. Vymluvil se tenkrát, že mu zemřela babička, a Jiřina na to prý reagovala překvapivě velmi chladně. Později dokonce tvrdila, že do něj vlastně ani nikdy zamilovaná nebyla. „To, že mi utekl od oltáře, bylo šťastné gesto. Já ho nemilovala a on to věděl. On mi vlastně pomohl, ale já to tenkrát nechápala, dotklo se mě to,“ vzpomínala.
Světáci:
Jedinečná? Opravdu?
Otázkou je, zda tomu opravdu tak bylo, nebo jenom nebyla ochotná přiznat světu, že by mohl někdo i ji úplně normálně opustit. Kolegové o ní totiž říkávali, že si už tenkrát velmi zakládala na tom, že je jedinečná. Významným mužem jejího života se pak stal herec Jiří Pleskot, kterého si v roce 1953 vzala. Provdaná za něj ale byla pouze dva roky, rozchod byl dramatický a v souboru Divadla na Vinohradech pořádně zatřásl vzájemnými vztahy. Krásná Jiřina se totiž zapomněla s kolegou Jiřím Valou, přestože v té době žil s její kolegyní a kamarádkou Jiřinou Švorcovou, a jejich románek nezůstal bez následků.
(Pokračování v pondělí 6. února)
(zdroje: Wikipedia, ČSFD, FDB, Český film, Česká televize, Divadlo na Vinohradech, Michaela Remešová: Jiřina Jirásková – Jen to klidně napište, Jindřich Černý: Osudy českého divadla po druhé světové válce, Marie Valtová: Ornestinum – Slavná éra městských divadel pražských)
Vložil: Adina Janovská