Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Potlesk pro Fialu. Zcela bez ironie. Komentář Štěpána Chába

komentář 03.02.2023
Potlesk pro Fialu. Zcela bez ironie. Komentář Štěpána Chába

Foto: Se svolením Petra Fialy

Popisek: Premiér Petr Fiala

Máme plyn. Zbavili jsme se závislosti na Rusku, kdy jsme ještě před rokem odebírali téměř 100 % plynu ze sibiřských plání. Teď jsme se závislosti na ruském plynu zbavili. Jsme, jak hlásí Petr Fiala, Člověk roku a ochránce barmských žen, závislí na ruském plynu jen ze čtyř procent. Upřímně, je to bez kolapsu energetiky a průmyslu nebo jejich výrazného omezení nadlidský výkon.

Je začátek února. Za dva měsíce, když si Morana nestřihne přesčas, nebo Děda mráz neudělá atomovou zimu, začne jaro. Kdyby se teď zastavil veškerý tok plynu do ČR, vydrží zásoby pro domácnosti i průmysl přes sto dní. Zásobníky jsou na počátku února naplněné ze 73 %. A během vánočního oteplení zásoby dokonce citelně stoupaly. (Za jakou cenu, to je jiná otázka)

Loňské léto přitom všechno vypadalo velmi černě. Zlomilo se to v září, kdy některá z mocností sabotovala plynovody Nord Stream 1 i 2. Začínalo to vypadat, že se na nás chystají ty nejčernější scénáře. Kolapsy průmyslu, domácností, energetiky. Dva svetry jako základ, koupat se se sousedy, se sousedy péct společně oběd a spát ve sněhulích. Nic z toho se nestalo. Jen zdražilo. Někdy citelně, o tom žádná, ale nepřišla vysloveně katastrofa s docházejícím plynem. Jinak řečeno – stojí to za kulové, ale mohlo být daleko, daleko hůř. Jak předpokládaly předpovědi loňského léta a podzimu. Kdyby před rokem někdo řekl, že do roka musíme být nezávislí na ruském plynu, každý by se poklepal na čelo a hledal číslo na Chocholouška. Rok po Chocholouškovi jsme se od Ruska bez výrazných problémů skutečně odpojili. Fascinující. 

Sám jsem byl velmi skeptický k tomu, že by se tak rychlý přechod dal zvládnout bez ztráty věnečku. Očividně se to podařilo. Báječné. Sice to bylo za cenu nárůstu cen, ale energetická krize se bez toho obejít ani nemohla. Dobré je, že se po počátečním šoku ceny začaly zmírňovat.

Hrozilo, že zkolabuje náš průmysl, nestalo se, což je hodno potlesku. Ovšem rozhodně ne za všechno, co Fialova vláda dělá. Dostáváme se jako jediní z unie do ekonomické recese, dluh vůči DPH je i vinou Fialy obludný, na společnost vláda chystá cenzurní zákony, pronásledování Babišových lidí si nezadá s nějakou milou úderkou za bolševismu. Chystají zvednout daně, zvýšit věk odchodu do důchodu. Ale přechod ze závislosti z jedné plynové velmoci a totality na jinou plynovou velmoc a totalitu se jí povedl dobře. Nedočkali jsme se neukočírovatelně rostoucí nezaměstnanosti, bídy, ani kolapsů v průmyslu. Hysterický řev, který věštil pád do středověkých močálů, tak dodal aktivistické Fialově vládě na váženosti. (Částečně nezaslouženě, protože většina plynu, který pálíme, je ze zásob, které jsme si před zimou načerpali od Ruska, prubířským kamenem bude příští zima, kdy už budeme ukazovat, jak se to bez Ruska dělá) Přičemž ano, řešení plynové krize nejspíš spočívalo v přisátí se na Německo a čekání, co tam vymyslí a jak až moc se podřídí USA. A protože jsme jen slepé střevo Německa, jejich úspěch se přisál i na Fialovu v lecčems nečinnou úderku. Což nesnižuje výhru toho, že i přes zdražení to tady všechno nezkolabovalo. Německo se o svou sedmnáctou spolkovou koloniální zemi stará vzorově. 

I já se s davem mýlil a volal, že situace může vyústit do kolapsu. Rád to přiznávám a s úlevou konstatuju, že kolaps se nekonal. A to díky Fialově vládě a jejich schopnosti odezírat Němcům za rtů. Neustále do někoho kopu, proč si jednou nekopnout i do sebe. Mýlil jsem se s davem, pokusím se to pro příště nedělat. 

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb