Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Prosmála se první prezidentskou tiskovkou a málem ji za to ukamenovali aneb Jak vyrobit z housenky ještě větší housenku. O kom se mluví

01.02.2023
Prosmála se první prezidentskou tiskovkou a málem ji za to ukamenovali aneb Jak vyrobit z housenky ještě větší housenku. O kom se mluví

Foto: Se svolením Petr Pavel (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Markéta Řeháková ve Foru Karlín, kde se oslavovalo vítězství generála Pavla

Zvolili jsme si prezidenta a s ním i novou první dámu a tým, na který se oba spoléhají. Aby ne, když jim pomohl zvládnout hnusnou kampaň a vyjít z ní jako noblesní pár. My Češi ale nezatleskáme úspěšným, raději se hned pustíme do hledání pih na kráse. Tentokrát to odnesla tisková mluvčí kampaně Markéta Řeháková.

Jasně, tiskovku po vyhlášení výsledků nezvládla na jedničku. Připomínalo to spíš moderování oslav hokejového zlata než prezentaci nového prezidenta. Jenže na rozdíl od komentátorů hokeje, kteří se vyhecují ke spontánnímu řevu a jásotu u svého mikrofonu, aniž by obuli brusle, Markéta Řeháková na tom kluzišti byla osobně přítomna několik měsíců, přihrávala na góly, ale také slízla nejednu modřinu od faulujících protihráčů. Může se někdo divit, že se jí po zaznění závěrečné sirény rozklepala kolena?

 

Ve Foru Karlín se slavilo, elegantní první dáma vpravo s kyticí.

Slečna v pozadí

Markéta Řeháková působila po bakalářském studiu žurnalistiky a mediálních studií na Masarykově univerzitě jako novinářka v Bakalově vydavatelství Economia a zároveň si doplňovala magisterské vzdělání na univerzitě v Birminghamu v oboru globální spolupráce a bezpečnost. Její analyticko-investigativní příspěvky jí vynesly nominaci na Novinářskou cenu. V nejvypjatějším období pandemie Covid-19 ji to přitáhlo víc na stranu analýzy dat a začala pracovat ve společnosti „bijce dezinformátorů“ Františka Vrabela Semantic Visions, zabývající se analýzou globálního internetového zpravodajského obsahu. V posledních letech se společnost věnuje také odhalování dezinformací, v roce 2020, kdy Markéta Řeháková do firmy přišla, začala v této oblasti spolupracovat i s Ministerstvem zdravotnictví ČR. Někdy v té době se seznámila také s manželi Pavlovými, kteří založili iniciativu Spolu silnější, zaměřující se zprvu na finanční pomoc subjektům, které v tehdejším vzmachu obecné solidarity organizovali pomoc potřebným i výrobu ochranných prostředků. Z této občanské iniciativy ohlásil Petr Pavel později i svou kandidaturu na prezidenta ČR a zahájil prezidentskou kampaň.

 

 

Pokud vás zajímá, jak se dělá z komára velbloud, na Twitteru prezidenta Pavla naleznete inkriminovaný proslov mluvčí.

V květnu 2022 do Spolu silnější nastoupila Markéta Řeháková jako manažerka komunikace. Stala se tiskovou mluvčí kampaně, z týmu těch, kdo se starali o kampaň, se přiblížila Petru Pavlovi nejblíž a stala se tak tiskovou mluvčí celé kampaně. Zní to honosně, ale nic honosného v tom není. Znamená to stovky hodin náročné práce, pročítání se tiskem, sledování rádií a televizí a každodenní rozbory situace tak, aby do dalšího dne šel klient dokonale připravený, k tomu komunikace s médii, příprava tiskových výstupů i rozhovorů, které klient bude poskytovat. Každá chyba se projeví, každá nepozornost je trestána mylnou interpretací v médiích. Těžko se to vysvětluje, pokud jste takhle někdy za někoho nekopali. Tisíckrát můžete mít vlastní názor a pohled na věc, jenže objektivní situace si žádá něco jiného a vy to musíte přijmout za své, a ještě to implantovat do hlavy svého klienta, který se občas čertí, vzpouzí, má toho dost. Právě vy ho musíte udržet v nastavené linii komunikace, vracet ho z oblak na zemi, a naopak ho občas vystřelit do éteru, když jeho síly uvadají. Nikdo vás nevidí, ale všichni neustále hodnotí vaši práci skrze vašeho klienta. Tolik ve zkratce o tom, co to znamená být tiskovou mluvčí. Markéta Řeháková to zvládla velmi dobře, způsob, jakým pomáhala Petru Pavlovi vést kampaň a manévrovat v médiích, si zaslouží profesionální smeknutí klobouku. 

Euforická chvilka

Kdyby Petr Pavel u občanů nevyhrál, jeho tisková mluvčí by dál nikoho nezajímala a pravděpodobně by zůstala slečnou v pozadí, která pilně analyzuje a připravuje data pro klienta. Jenže Petr Pavel vyhrál a nějakých tisíc lidí ve Fóru Karlín a davy před ním začaly slavit a jásat. Pro hlavního aktéra a jeho ženu to znamenalo poprvé vystoupit před lidi v nové roli, pro manažerku komunikace vzít do ruky mikrofon a poprvé se ujmout role moderátorky projevu a následné tiskové konference tak, že tím představí také samu sebe. Měsíce napětí se v okamžiku vítězné sirény projeví u každého jinak. Markétu Řehákovou zachvátila euforie, adrenalin v její krvi dostoupal na kritickou hranici a ona podlehla nekontrolovatelnému nadšení. Někdo v takovou chvíli pláče, někdo se směje. Ona se smála a nemohla přestat. To samozřejmě s mikrofonem v ruce a nutností do něj souvisle mluvit a řídit dotazy i odpovědi, znamená pro dotyčného hořkou chvilku. Mozek žene dopředu slova beze smyslu, ovlivněná emocemi. Plácáte se v tom, jak to jen jde, občas to zvládáte, občas vám něco ujede. A k tomu se smějete a smějete, protože to nejde zastavit. Navíc, jak známo, takový smích je prudce nakažlivý, a tak bylo vidět, že i Petru Pavlovi cukají koutky a pověstný elegantní knír se chvěje.

 

Snímek z pondělka: budeme nyní vidět častěji v televizi a médiích usměvavé tváře? 

Nutno říct, že on i jeho paní dokázali zachovat dekórum. Dokonce i ve chvíli, kdy to Markétě Řehákové ujelo a propálila, že na Hradě stejně bude všechno řídit paní Pavlová. Ta situaci zvládla s roztomilým úsměvem, naklonila se k Řehákové a špitla jí do ucha, že ještě zapomněla na kočku Micku. No, zkrátka, byl to proud emocí, pod pódiem se jásalo a šampaňské bouchalo, na pódiu to drželo pohromadě jen tak tak. Ale udrželo se, Petr Pavel dokázal promluvit s noblesou a odpovídat novinářům s nečekanou lehkostí a suverenitou. Popravdě – nejsme v našich krajích na takové představení zvyklí, známe ho víc z amerických filmů než autenticky z volebních kampaní v Čechách. Ale víte co? Zvyklo by se na to docela dobře. Prezident není král ani kardinál, hlava pomazaná, která si nemůže dovolit trochu toho úlevného jásání. Je to člověk z masa a kostí, obklopený stejnými lidmi, jako je on sám. Takovými, kteří tvrdě pracují, ale občas jim to prostě ujede a projeví emoce. Zaplať pánbůh za ně, bezcitných politiků a jejich rádců jsme si užili dost. 

Kritici, zamyslete se nad sebou

Na hlavu Markéty Řehákové se sesypala vlna kritiky nejen na sociálních sítích, ale také od renomovaných komentátorů. „První úkol pro Pavla: vyměnit Řehákovou. Vážně. Užila si kampaň, ale nechápe svoji roli,“ napsal na Twitteru politolog Miloš Gregor. „Tisková mluvčí nepochopila, že ta show není o ní. No, holt kampaň na prezidenta není zadarmo a na něčem se očividně trochu muselo šetřit. To je šílená ostuda,“ přidali se další. „První věc, co by měl prezident udělat, je vyměnit mluvčí. To bolí,“ zní další reakce. 

Inu, moudré hlavy, které se tak rády dávají slyšet a kážou své absolutní pravdy. Vždyť ve skutečnosti se tak moc nestalo. Markéta Řeháková nebyla ani pirátsky sjetá, ani zemanovsky zbecherovkovaná, jen prostě trochu vypadla z role. „Kritizují mě lidé, kteří nikdy nevyhráli prezidentské volby. (...) Euforie byla opravdu neuvěřitelná. Měli jsme ve Foru Karlín přes tisíc skandujících podporovatelů. Myslím, že to bylo adekvátní situaci,“ uvedla Řeháková pro CNN Prima News. 

Nutno říct, že zastánce má Markéta Řeháková na těch správných místech. Především v samotném Petru Pavlovi, který ani na okamžik nezaváhal a prohlásil, že na jeho rozhodnutí přizvat slečnu v pozadí ke spolupráci jako tiskovou mluvčí prezidentské kanceláře se nic nemění. To zřejmě požehnaly i paní Pavlová a kočka Micka, protože nový prezident se nijak netají tím, že jeho žena je jeho prvním a nejdůležitějším rádcem a usměrňovatelem. 

Podpory se Markétě Řehákové dostalo i od renomovaného novináře Jaroslava Kmenty: „Vystoupení mluvčí prezidenta Petra Pavla Markéty Řehákové sice nebylo po volbách na vysoké profesionální úrovni, ale ten lidský faktor byl hodně milý. Řekl bych i symbolický vzhledem k tomu, že přichází zlom. Neb nás tu už nebude mučit smrtelně vážný žalmista Jiří Ovčáček,“ okomentoval. K tomu se ostatně přidávají i další novináři, kteří oceňují spolupráci s Markétou Řehákovou během kampaně, její profesionalitu a ochotu být vždy nápomocná. Všichni věří, že bude platit to, co Řeháková i Pavel slibují – totiž že Hrad bude zase otevřený podhradí v tom nejširším slova smyslu. A že po příšerné ovčáčkovsko / mynářovské éře zavane jeho chodbami zase svěží vítr, který sem přinese debaty odborné i občanské a povede je v pohodovém duchu. 

Markéta Řeháková je mladá, vitální, inteligentní a nesmírně pracovitá. A má klienta, který to všechno dokáže ocenit a neodstřelí jí po jednom poněkud přehnaně emocionálním vystoupení. Až ji obléknou do elegantních střízlivých kostýmků, které k funkci mluvčí prezidenta náleží, schová se i těch pár kilo navíc. A slečna v pozadí si jistě dá pozor, aby jásala a smála se jen tam, kde to bude vhodné. 

Zdroje: Novinky, iDnes, Refresh.cz, iRozhlas, CNN Prima News, Wikipedie, Twitter

 

Vložil: Ela Nováková