Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Mír jako dezinformační narativ. Komentář Štěpána Chába

komentář 01.02.2023
Mír jako dezinformační narativ. Komentář Štěpána Chába

Foto: Se svolením Netflix

Popisek: Válka je vůl! Ilustrační foto z filmu Na západní frontě klid

Na příkladu pořadu Reportéři ČT (již bez Marka Wollnera a tedy nuceného přespávání ve střižně a bossingu) se pokusím ukázat silnou očkovací kampaň za správnost obhajoby války na Ukrajině, kterou nám dodává veřejnoprávní Česká televize. Čistě neobjektivní a manipulativní reportáž, která měla divákům ukázat, jak moc je potřeba válka a jak je volání po míru toxické.

Neštěstím myšlenky míru byl kupodivu Andrej Babiš, který mír velmi výrazně akcentoval v předvolební kampani. Předvolební billboardy, debaty, posty na sociálních sítích. Andrej Babiš zcela očividně lovil ve vodách SPD, protože Tomio Okamura se dlouhodobě staví za dialog a diplomacii a jeho voliči s ním souzní. Marketingový tým Andreje Babiše usoudil, mylně, že právě to Babišovi vyhraje volby. Nevyhrálo. Spíš prohrálo. Neštěstím myšlenky míru byl Babiš jak vlastní vinou (míněno jeho nepromyšlené blábolení o zprostředkovatelské roli mírotvůrce, z kterého bylo cítit, že téma je pro něj neosobní a ve skutečnosti si nic takového ani nemyslí, prostě lovil u Okamury), ale také dokreslováním médií.

Nyní se pro příklad Česká televize přes pořad Reportéři ČT pokusila o neskutečné. Označit volání po míru za dezinformační narativ. Bohumil Kartous v pořadu konstatoval, že Babišův marketingový tým měl stejné téma jako takzvaní dezinformátoři, tedy mír. Reportéři ČT dokonce sáhli k goebbelsovské metodě – dítě. Dejte do reportáže dítě, nechte ho odsoudit toho, koho potřebujete odsoudit a lidé podlehnou. Dítě je přece tak nevinné. Redaktorka jedné holčičce dokonce krásně podsunula mínění svou správně postavenou otázkou - „A vadilo ti, že Babiš překrucoval výrok Petra Pavla ohledně míru? Vzbuzovalo to v tobě i strach?“ ptala se manipulativně redaktorka malé dívky a strkala jí mikrofon před ústa. Ta odpověděla – „Trochu jo.“

A divák doma sedí a říká si – ten zlý a prolhaný Babiš, straší děti, ten bude určitě ještě víc prolhaný a zlý, než se o něm říká. No vždyť se podívejte na tu nevinnou holčičku. Ona se kvůli němu bojí. To je skandální. Divák nesedí a neříká si, že ta zlá je tu redaktorka, když si tak pohrává s nevyspělou myslí dítěte a tím správně manipulativním kladením otázek jí do úst vkládá odpověď, kterou pro svou reportáž potřebuje. Aby byl Babiš, a s ním i myšlenka míru, pohaněn.

Mediálně byl Babiš vykreslený jako ztělesnění zla a lži. A tedy to, že akcentoval tak silně mír, udělalo z volání po míru téměř protistátní činnost. Mír je zlo a lež. Mír je dezolátní požadavek. Mír je proruský narativ. Nebo také válka je mír, jak do omrzení opakuje už do mramoru vytesaný Orwell. Mediální zkratka vytvořena. ČT opět bodovala.

Nedávno německý kancléř Olaf Scholz žádal, aby se válka nestávala prostředkem k nakupování přízně voličů. Tedy aby se politici nepředháněli v tom, kdo Ukrajině pošle ničivější a účinnější zbraně. Protože je to prostě sebevražedný kurz, který už tak vypjatou situaci jen eskaluje. To samé jde říct o Babišovi. Neměl si brát za své jako marketingové téma volání po míru. Protože od něho vyznělo cynicky a strašně povrchně. A samotné téma dostalo vlastně do oblasti těch zlých a lživých marketingových kruhů arcisatanáše Babiše. A tam nemá co dělat, protože volání po míru nemá být cynické a vypočítavé. Babiš to z něho udělal. 

Ale jistěže to do mě také zasévá pochybnosti o tom, jestli sám nejsem dezolát s ruským narativem, když podobně jako Babiš nebo Okamura volám po diplomacii a snaze neeskalovat celý konflikt. Volám po zlu a po lži, když volám po míru? Jenže když si uvědomím, že je to jen cynická hra velmocí, kterou my platíme a platit budeme, nedej Bože, i vlastní krví, k takovému dezolátství se rád přihlásím a podepíšu se pod něj (což k vlastnímu neštěstí i dělám). Je potřeba, aby společností i mediálním prostorem zněla slova míru, pochybující slova, slova, která budou zárukou, snad, toho, že politici příliš nezdivočí. Protože neustále uslyší pochyby a volání po tom, že se věc může a má řešit jinak. Což dělá petice za mír, dělá to spoustu lidí, kterým není dáván mediální prostor, což se snažím svou troškou prosazovat i já. Navzdory České televizi a většinovému mínění. Jen názorový střet nás posouvá dál k chápání sebe samých i všech ostatních. Protože když budeme na všechno hledět jen přes optiku válečné konfrontace, míru se do konečného řešení (čehokoliv) nedočkáme.


QRcode

Vložil: Štěpán Cháb