Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Milovala hadry z popelnice, teď jede v prvorepublikové eleganci. Hvězda Kukaček by o vyměněném dítěti vědět nechtěla. VIP skandály a aférky

24.01.2023
Milovala hadry z popelnice, teď jede v prvorepublikové eleganci. Hvězda Kukaček by o vyměněném dítěti vědět nechtěla. VIP skandály a aférky

Foto: Se svolením Česká televize (stejně jako ostatní snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Marta Dancingerová v druhé sérii Kukaček (v pozadí Michal Isteník)

V současné době ji vídáme jako maminku vyměněného dítěte v Kukačkách. V seriálech byla Marta Dancingerová ale už kdečím – boxerkou, dívkou s pistolí i drzou novinářkou. Může za to náhoda, nebýt Ordinace, možná by byla zůstala jen u divadla.

Tereza v Kukačkách je role emocionálně velmi náročná, zvlášť pro maminku stejně starého kluka, jako je její seriálový syn. Marta Dancingerová teď musí často odpovídat na otázku, jak by se sama zachovala v situaci, kdyby zjistila, že má doma vyměněné dítě. Naštěstí to ale nijak neprožívá, roli dokáže zahrát s intenzivním prožitkem, ale je to role a život je život. Ten má naplněný rodinou, novým domečkem a mnoha zajímavými koníčky.

 

V druhé sérii Kukaček

Co jí Kukačky daly a vzaly?

V rozhovoru pro Novinky herečka říká, že je to asi první seriálová role, která ji skutečně proslavila, protože ji lidé kvůli ní začali oslovovat. Takže jí seriál vzal kousek soukromí, i když prý na ulici chodí většinou nenalíčená a vyběhne třeba jen v teplákách, takže je tak trochu zamaskovaná. Ale ohlasy na Kukačky jsou pochvalné a milé, navíc seriál probudil v lidech potřebu přemýšlet o tom, jak se lidé k sobě chovají nejen ve vypjatých situacích, což považuje Marta za velký úspěch.

 

V druhé sérii Kukaček

Jak by se ona sama vyrovnávala s tím, kdyby zjistila, že má doma vyměněné dítě? „Záleželo by na okolnostech,“ říká. „Pokud by to bylo jako v seriálu, kde se obě rodiny znají a mají společnou minulost, myslím, že reagují – s výkyvy – správně. Chtějí se domluvit, upozadit svá ega, potřeby, aby to bylo pro kluky co nejsnesitelnější. Asi bych stála o podobnou domluvu. Ale v reálu by to zřejmě bylo jinak, šlo by o cizí rodinu odjinud a já bych raději ani nechtěla vědět, že k nějaké záměně došlo. A pokud bych to zjistila, možná bych nechtěla svého pravého syna poznat. Kdybych ho neměla před očima, asi bych se jen zeptala, jestli je šťastný a má ho někdo rád. Ale těžko říct,“ dodává, že o tom sice hodně přemýšlela, ale dokud něco takového člověk sám nezažije, nemůže vědět, jak by se zachoval.

 

Marta v civilu, v roce 2022. Foto se svolením Činoherní klub

Postavu Terezy prý měla hned po přečtení scénáře před očima, věděla, jak se obléká, jak chodí. Ona sama je prý úplně jiná. Zná ale ze svého okolí ten typ žen, pro které je dítě a rodina absolutní priorita a jsou schopné velkého sebeobětování. „Já jsem naopak hrozný společenský cynik a ironik, mám tendenci věci shazovat a házet za hlavu. Řídím se často intuicí. Napoví mi, zda jde o problém, kterému je dobré věnovat pozornost, nebo zítra zmizí sám od sebe.“ A tenhle životní postoj jí Kukačky rozhodně nevzaly. Zůstal jí optimismus, hravost a schopnost vše zvládat s humorem. Je příjemné slyšet od velmi vytížené mladé matky, že takhle s radostí překonává každodenní shon mezi divadlem, natáčením a rodinou.

Na konzervatoři byla za exotku

Marta Dancingerová pochází z Moravského Krumlova, ale už v patnácti letech se stěhovala do Brna, kde studovala konzervatoř. Ke zkouškám ji pošťouchla maminka, která viděla, že dcera se ráda předvádí a při pár návštěvách brněnských inscenací se do divadla zamilovala. Pustila tedy dceru z domu a udělala dobře, protože už na konzervatoři se projevil Martin talent. V mladé partě ovšem platila za excentrickou exotku, protože pořád chtěla vypadat jinak než ostatní. „Byla jsem tehdy značně spontánní a napadaly mě šílené věci jako radikální stříhání vlasů – s oholenou půlkou hlavy jsem vypadala jako kuře. Dodnes se divím, že profesoři strpěli, abych tak hrála třeba klasiku v kroji. Kluci se mě trochu báli, měli pocit, že jsem silná osobnost, což nebyla pravda. Jen jsem nechtěla mít to, co ostatní. To bylo moje motto. Čím starší hadry na sobě, ideálně od popelnic, tím lepší,“ směje se dnes tomu, jak se v teenagerovském věku snažila upoutat pozornost.

 

Kráska v kameře, foto se svolením Dramedy

Do Prahy i na oblast

Po konzervatoři pokračovala herečka ve studiu herectví v Praze na DAMU. Věnovala se školním projektům a spolupracovala také se studenty FAMU a FAMO. Zároveň ale dostala první příležitosti zahrát si v kamenných divadlech. Nebyla to sice Praha, „jen“ Plzeň a Mladá Boleslav, pro začínající herečku to ale byla škola reálného divadla. Když pak dostala nabídku na angažmá ve Švandově divadle, nezaváhala a na tři roky zde zakotvila. Od roku 2020 zde působí jako stálý host a těžiště své divadelní práce přesunula do Činoherního klubu.

 

S Vojtou Kotkem na jevišti prestižního Činoherního klubu, foto se svolením Činoherní klub

„Tohle divadlo má prostě něco, co jinde necítím,“ libuje si, že našla scénu, kde je jí dobře a kde hrát považuje za odměnu. Aktuálně ji můžete vidět v představení Macbeth a Ošklivec, brzy bude mít premiéru tragikomedie britské autorky Niny Raine Konsent, kde hlavními partnery a zároveň protivníky budou herečce Ondřej Rychlý a Vojta Kotek jako žalobce a obhájce v případu znásilnění. Je to tedy hlavně jejich příběh o tom, že si nemůžeme být jistí ničím, zejména sami sebou ne. Jenže žena před soudem v něm hraje velmi zásadní roli a Marta Dancingerová znovu ukáže, jak umí projevit silné emoce i humorný nadhled nad životem.

 

V seriálu Zlatá labuť, který uvidíme na Nově i VOYO (za Martou Jindřiška Nováková), foto se svolením TV Nova

Filmů jako šafránu, zato televize plné hrsti

Filmových rolí má Marta Dancingerová na kontě jen pár, zato produkce televizních seriálů se o ni přetahují. Přitom ona se kameře dost dlouho spíše vyhýbala. Pak ale přišla role Eriky v Ordinaci v Růžové zahradě 2, kde měla hezkou přímočarou linku mladé maminky s poporodní depresí, která své potíže ze sebe vyboxovává. „Měla jsem v Ordinaci docela hezký přímočarý příběh a šlo o první velkou zkušenost před kamerou. Navíc po dvou letech mateřské. Naštěstí s výbornými kolegy. Kdyby to nevyšlo, kdybych třeba zklamala v nějakém náročném artovém snímku, možná bych zůstala jen u divadla,“ rekapituluje dnes, že vůbec nelituje své účasti v ryze komerčním seriálu. Bez ostychu pak už přijala další role, ve kterých si ji diváci oblíbili – drzou novinářku ve Specialistech, ostrou akční policistku v Duchovi nebo krásnou postavu Terezy v Kukačkách. Nejnověji ji pak uvidíme jako prodavačku v obchodním domě v očekávaném dobovém seriálu Novy Zlatá labuť.

 

Policistka v Duchovi, foto FTV Prima

Herecké manželství si pochvaluje

S o třináct let starším manželem Markem Pospíchalem se seznámila ve Švandově divadle. Měl za sebou už jedno manželství a z něj dvě děti, ale Marta po čase ocenila právě to, že má životní zkušenosti. Dnes si pochvaluje nejen to, že jejich syn Toník se narodil ke dvěma už hotovým sourozencům, ale také to, že je s manželem spojuje práce a dokážou si vycházet vstříc tak, aby kolotoč mezi prací a domácností zvládali. Postavili si domeček v kraji u Berounky, kde to mají rádi a odkud se pohodlně dojíždí do Prahy třeba i vlakem. Manžel se projevil jako oddaný zahradník, takže Marta mu s radostí péči o zahradu přenechává.

 

Se svými dětmi, foto se svolením Marta Dancingerová

Sama má jiné záliby – odmala si zapisovala příběhy, které jí vyprávěla babička, později zase drobné postřehy a rozhovory anonymních kolemjdoucích, odposlechnuté třeba na procházkách s kočárkem. Tak vznikla její první knížka povídek Nesmělí, loni k ní přibyla druhá, určená tentokrát dětem Nikolas a tajemství Snozemě. Psaní, malování a klidné odpočívání přináší herečce oddych od každodenního shonu. Nepotřebuje ze sebe přetlak vyboxovat, jako Erika z Ordinace. Raději ho vyodpočívá.

 

Šestnáctiletá Kaya dobývá svět

Česká hudební scéna se chlubí velkým úspěchem. Tvář mladičké zpěvačky, která si říká Kaya, zazářila na obří billboardové ploše na Time Square v New Yorku. Její tvář také uvádí playlisty na streamovací platformě Spotify. „Musím přiznat, že v našem labelu probíhají velké oslavy. Mám pocit, že v historii kampaní Spotify na Time Square se nikdy neobjevila tak mladá umělkyně. Rozhodně ne z Čech. Talentů je kolem nás opravdu mnoho, ale takovou cílevědomost a neuvěřitelnou chuť tvořit jen tak někdo nemá. Kaya je velkou výjimkou a věřím, že toto je teprve začátek její slibné kariéry,“ pochvaluje si šéf labelu Tranzistor David Landštof, který mladou
zpěvačku podporuje.

 

Po Ewě Farne další Češka na Time Square v New Yorku, foto se svolením Spotify

Přitom Kaya se zatím může pochlubit teprve dvěma singly, oba se ale dlouho držely ve čtyřech playlistech největší streamovací platformy na světě. Kaya zpívá anglicky, možná proto o ní vlastně u nás doma zatím moc nevíme. Uvidíme, jestli se na hvězdném pěveckém nebi udrží. Mimochodem – na té slavné fotografii na šestnáct rozhodně nevypadá, možná je škoda, že ji snímek tolik postaršuje. 

Eva Burešová už zase jede naplno

Než porodila, říkala Eva Burešová, že druhé mateřství si chce víc užít, že do práce nebude spěchat. Jenže neposedná krev jí už zase žene do natáčení i koncertování. Už brzy ji tedy opět uvidíme v seriálu ZOO, protože v Bruselu to nedopadlo tak, jak si její hrdinka Viki představovala, a tak se vrací do Dvora Králové.

 

K tomu si ke třicátým narozeninám zpěvačka a herečka nadělila dárek. V dubnu a květnu pojede po republice šňůru deseti koncertů, kterou završí v Praze v Lucerna Music Baru 11. května. Foto Filip Soukup 

Muzikantský příběh Juraje Lehotského se chystá do kin

Česko-slovenský film Plastic Symphony se chlubí polskou hereckou hvězdou. V hlavní roli v něm uvidíme Bartosze Bieleniu, kterého proslavil film Corpus Christi, oceněný Oscarem za cizojazyčný film v roce 2020. Velkou roli ve filmu hraje vážná hudba, jejímž autorem je český skladatel Aleš Březina.

 

Hlavní postava Matúš je talentovaný hudebník, kterému svět ležel u nohou, ale své slibné kariéry se musel vzdát, když mu onemocněla adoptivní matka. Jeho bratr David naopak patří mezi outsidery a od života se snaží brát cokoliv dobrého, co nabízí. Vedou společný život pouličních hudebníků a vedle osudu je spojuje i velký kontrabas. Matúš pak dostane skvělou nabídku a otevřou se mu dveře do honosného a lepšího světa. Jeho ambice ale zůstávají nenaplněné, i přes úspěch se necítí být šťastným. Naopak David najde svoje štěstí v nenápadné práci pro potřebné. Oba bratři poznávají, že úspěch, pozlátko a uznání okolí ještě nemusí znamenat vlastní osobní štěstí.

Zdroj: CSFD, Švandovo divadlo, Činoherní klub, Novinky.cz, Česká televize, Tranzistor, Prima TV, Bontonfilm

 

Vložil: Ela Nováková