Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Na Hromnice o den více. Jak slavit krásnou tradici? Záhady života

23.01.2023
Na Hromnice o den více. Jak slavit krásnou tradici? Záhady života

Foto: Pixabay

Popisek: Hromnice, ilustrační foto

Krásných tradic, které je možné naplno si užít s celou rodinou, není nikdy dost. Hromnice se začínají slavit 1. února večer se západem Slunce a jejich čarovné kouzlo přetrvává i během 2. února. Osobní kouč Milan Chadima, který se mimo jiné zabývá i meditacemi a organizuje přechody přes žhavé uhlí, Hromnice slaví každoročně. Podle něj se totiž jedná o mimořádně silné magické období, které slouží k tomu, abychom svému domovu i všem milovaným členům domácnosti zajistili mocnou duchovní ochranu... Zahajujeme tímto článkem novou rubriku Záhady života, kterou budete nacházet na našich stránkách vždy v neděli, dnešek je výjimkou.

Tato starodávná tradice je natolik významná, že se vryla hluboko do srdcí pohanů i křesťanů. Jedná se především o oslavu navracejícího se slunce a světla v období mezi zimním slunovratem a jarní rovnodenností. V tento čas si máme připomenout, že polovina zimy už je za námi a brzy přijde jaro. Příroda sice pod sněhem na první pohled ještě stále spí, ale pod zemí se už všechno pomalu probouzí k životu. Dny se sice prodlužují, ale ještě stále nad nimi vítězí noc, a proto naši předci v této době rituálně přivolávali slunce a teplo. V zimě nebývalo vhodné cestovat daleko, kvůli nepříznivému počasí, a tak se vždy jednalo o významný rodinný svátek.

Jak to bylo dříve?

Součástí dávných oslav byly vždy rozjásané průvody koledníků, kteří obcházeli domy ve vsi a před všemi vchody zapalovali malé ohně. Ty měly domy po celý rok ochránit před úderem blesku a krupobitím. Těmto ohňům se říkávalo hromničky. V předvečer Hromnic každá hospodyně uhasila všechna světla a po přípravě prostoru rozsvítila nová v každé místnosti. Otevřela také všechna okna a dveře, aby mohl do domu proudit nový život. Na parapet okna postavila svíce, nádobu s mlékem a čerstvý chléb – myslelo se tím i na domácí skřítky.

Plameny života

Svíčky představují na oslavě příchod nového období. V noci z 31. 1. na 1. 2. se vždycky zhaslo v celém domě a se svíčkou se procházelo celým domem na počest nového období. V předvečer se obvykle konala bohatá hostina a její součástí bylo pečivo, které hospodyňka ozdobila symbolickými znaky. Také se nikdy nezapomínalo odebrat trochu jídla a věnovat jej bohům jako obětinu.

Půda, matka nás všech

V období Hromnic také bývalo zvykem vykonat první jarní orbu. I ta se prováděla slavnostním způsobem – pluhy se ozdobily barvenými pentlemi, pak se pokřtily pálenkou a na poli je doprovázely mladé dívky, které do brázd vkládaly symbolické obětiny bohům (většinou se jednalo o kousky chleba a sýra).

Hromy a blesky

Pokud je na Hromnice slyšet úder hromu, je to považováno za velmi dobré znamení. Jak je to možné? Původní slovanská podoba svátku, která se shoduje s keltským Imbolcem, je zasvěcena slovanskému bohu hromu a blesku Perunovi, který přicházel na pomoc mladému bohu Jarovítovi. Při prvním jarním zahřmění lidé klekali na zem a líbali ji. Pochopitelně – první hrom totiž ohlašoval Perunův příchod a probouzení přírody. Naši předci věděli, že v tomto období je víc než potřebné opustit vše staré, aby se uvolnil prostor novému, lidé proto ve svých domovech přemisťovali na Hromnice židle a stoly, na dvoře dokonce nadzvedávali vozy. Oblíbeným zvykem také bylo zatínat do země před vraty sekeru, jedná se o posvátný atribut boha Peruna. Lidé věřili, že takto během Hromnic požehnaná Perunova sekera nedovolí temným silám vstoupit do domu. Slovanské kněžky v Libušině kole roku ještě později propojily Perunův svátek s bohyní Zorou, dobře známou také pod jmény Jitřenka a Jasněnka. Je bohyní brzkého jara, úsvitu, začátků, krásy, lásky a naděje. Lidem přináší radost, životní sílu, nadšení a podporu nových začátků.

Hromnice se dají každoročně slavit i dnes

Tak jako naši předkové vítali první náznaky jara, i my si jistě dobře uvědomujeme příchod něčeho nového a mocného, právě se probouzejícího. Tak proč to neoslavit a nestát se součástí těchto energetických změn? Možná není od věci nechat se inspirovat dávnými tradicemi. Na Hromnice je vhodné řádně se připravit. Udělat důkladnou čistku, uklidit celý byt a vytřídit vše, co již nepotřebujeme. Je pravděpodobné, že najdeme i hromadu věcí, které by ještě mohly někomu posloužit. Také můžeme zapálit očistné vonné tyčinky nebo aromalampu, a co je nejdůležitější: Na Hromnice je nutné během dne dokořán otevřít okna a vpustit do domácnosti čerstvý vzduch. Nechme stále silnější sluneční paprsky proudit do našich domovů i srdcí a vykročme vstříc probouzejícímu se novému životu.

 

Autor článku Milan Chadima, foto se svolením Záhady života 

Oblíbené období

Co mě na tomto svátku už léta tolik fascinuje? Asi to, že každému člověku umožňuje krásně a přirozeně pracovat s očistou. Domova, těla, mysli i ducha. Hromnice s mou ženou slavíme s různými obměnami už řadu let. Krátce před prvním únorem vždycky začneme uklízet, důkladně probereme oblečení ve skříních, dekorace i všechny věci, které, jak se říká, dlouho ležely ladem. V této činnosti vyniká moje manželka Lenka. Je milovnice minimalismu. Vyřazené věci darujeme a prostě je pošleme dál. Je zkrátka nutné celý svůj dům vyčistit od nepotřebných věcí, zejména těch, které vyvolávají nepříjemné pocity. Může se jednat třeba o dárky, které jste dostali a vůbec se vám nelíbí, nebo o dekorace, k nimž už nemáte tak hezký vztah jako kdysi.

Posvátná noc

Večer 31. ledna pak s manželkou společně vytváříme oltář pro bohy. Pokud by to bavilo i vás, určitě se v této fázi příprav můžete hodně rozvášnit, fantazii se meze nekladou. Na oltáři by však neměly chybět bílé svíčky, které jsou univerzálním symbolem klidu, míru a duchovní ochrany. Když máme oltář připraven, otevřeme všechny dveře a okna, aby mohly všechny staré energie odejít a s čerstvým vzduchem přišly nové. V noci z 31. 1. na 1. 2. zapalujeme další bílé svíčky a procházíme každou místnost s modlitbou: „Plamínku sviť a hřej, vše dobré k nám přivolej a dům náš ochraňuj.“ Svíčky po této procházce dáme do oken, kde je bezpečně necháme dohořet.

Další „hromniční“ tipy

Máme moc rádi i další sváteční rituál, jde o napsání seznamu. Vezměte dva listy papíru. Na jeden napište, čeho byste se chtěli zbavit, a tento seznam by měl být spálen v ohni nebo nad svíčkou, kterou jste zapálili na počest Hromnic. Jakmile to uděláte, vše negativní začne konečně odcházet z vašeho života. Na druhý list napište, co byste naopak chtěli získat. Tento list uschovejte jeden rok a na příští Hromnice se podívejte, co jste napsali loni a zda už se některá vaše přání podařilo zhmotnit. Tento rituál miluji a popravdě ho používám i při jiných příležitostech. Třeba při zimním slunovratu a firewalkingu.

K tomuto svátku patří i energetická očista těla

Na Hromnice se chodím smáčet do ledové vody rybníka, který mám nedaleko. Ano, předpokládáte správně, chodím tam sám, protože nikdo jiný z mé rodiny necítí potřebu tento rituál podstupovat se mnou. Přitom je to tak osvěžující a očistné! Vždycky požádám vodu, aby ze mě smyla veškeré moje neduhy a očistila mou mysl od všech negativních myšlenek. Nicméně pokud nemáte rádi ledovou vodu, příjemnou energeticky očistnou koupel vám jistě zajistí i vlažnější voda ve vaší vaně nebo sprše. Důležité je požádat vodu, aby vás energeticky očistila – nezapomeňte poděkovat! Budete se cítit skvěle…

A večer? Vždycky si na Hromnice venku s rodinou zapálíme malý ohníček na oslavu Peruna, bubnujeme na šamanské bubínky, chřestíme, zpíváme a tancujeme. Prostě si hrajeme a užíváme si společných chvil. Všechny takové prastaré rituály mají něco společného. Dávají člověku něco vzácného, krásné chvilkové zastavení, spočinutí mysli na tady a teď. Nutí nás zamyslet se nad tím, jak žijeme. Pokud jsem vás alespoň trochu inspiroval a Hromnice vám vykouzlí alespoň jeden úsměv na tváři, jsem za to rád.

 

Hromniční rituály a zvyky v kostce

očista domova – Je dobré v tuto dobu udělat důkladný úklid. Probrat staré nepotřebné věci a poslat je dál někomu, komu by třeba ještě mohly posloužit. Také na chvilku otevřete všechna okna a dveře, aby vše staré mohlo „odletět“ pryč.

tvoření oltáře – vůně, vykuřovadla, obětiny, jako dekorací můžete použít i svíčky Hromničky

očista těla – koupání v ledové vodě, nebo i sprcha s vlažnou vodou, bylinková koupel

zapálení svíček – v noci z 31. ledna na 1. února zapalte v domě bílé svíčky, jednu vezměte a s modlitbou vnášejte světlo do každého pokoje.

malý oheň – venku před domem pro ochranu

pobyt a procházky venku, krmení zvířat

první setí semínek

požehnání půdě

hostina

malování intuitivních obrázků bohů a bohyň, spojených s Hromnicemi

 

Milan Chadima (převzato z časopisu Záhady života)

 

Záhady života únor 2023

Vložil: Redaktor KL