Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Proč přišla o Kukačky, na které se těšila, a co znamená symbol vařené žáby. Horká židle Jitky Čvančarové

21.01.2023
Proč přišla o Kukačky, na které se těšila, a co znamená symbol vařené žáby. Horká židle Jitky Čvančarové

Foto: Se svolením FTV Prima

Popisek: Jitka Čvančarová v Show Jana Krause

Když se začala natáčet druhá řada veleúspěšného seriálu o záměně dětí v porodnici Kukačky, Jitka Čvančarová se těšila, že si zopakuje roli zdravotní sestry Kamily. Ošklivý úraz jí ale znemožnil natáčení, a tak ji nahradila Eva Hacurová. Teď už je ale prsatá kráska znovu fit a usedla na červenou pohovku v talk show Jana Krause.

Do talk show přišla se zářivým úsměvem a v pohodě, přiznala ale, že v posledním roce těch úsměvů moc nebylo. Zloměný kotník ji na tři měsíce upoutal na lůžko. Jak se to stalo? Prozradila o sobě, že je možná až příliš starostlivá matka (má desetiletou dceru a čtyřletého syna). „Já jsem se jala zachraňovat děti, které nakonec záchranu nepotřebovaly. Impulzivní matka. Děti jsou naštěstí v pořádku a matka se vyléčila,“ vzpomněla na nešťastný okamžik, který jí hodně zpřeházel život.

 

Kukačky:

Když něco dělá, tak pořádně

Dnes už s nadhledem říká, že dělá vše naplno, což znamenalo i důkladně zlomený kotník: „Ke všemu přistupuju poctivě, takže jsem si i poctivě, tedy pořádně, zlomila kotník a v něm asi všechno, co tam podle lékařů zlomit jde. Hlava na tom ale byla hůř než tělo. Čtvrt roku jsem ležela,“ přiznala herečka, která aktuálně chodí na rehabilitace do vojenského zařízení na Slapech. A tam pokračuje ve svém pravidle v ničem neslevit. „Mezi vojáky mám přezdívku baletka. Tam se maká, což mi vyhovuje,“ přiznala s tím, že napravit kotník bylo bolestivé, hlavně ale potřebovala dát do pořádku tu hlavu, která se na úplné uzdravování nechtěla naladit.

 

Tvoje tvář má známý hlas:

Do mrazu s Holanďanem

Nakonec se rozhodla vyzkoušet Wim Hofovu metodu otužování a dechových cvičení. „Mě ten člověk začal fascinovat asi před rokem a něco, a tak jsem si o něm začala něco zjišťovat a řekla jsem si, že nejlepší možný způsob, jak ho poznat, je jít na tu jeho zimní expedici přímo s ním. A to bylo fascinující,“ vyprávěla Jitka, která se vydala na Sněžku s Nizozemcem Wimem Hofem, průkopníkem metody redukce stresu prostřednictvím kontroly a ovládání vlastního autonomního nervového systému. „Dovolím si říct, že ta jeho metoda je nezpochybnitelná. Na rozdíl od něho. On je kontroverzní osobnost, ale ta metoda je nezpochybnitelná.“ Proto prý v otužování nepolevuje, i když další expedice s Wimem Hofem už neplánuje. „Nedělám to každý den, ale tak, jak se mi chce." Z otužování si udělala zálibu, protože tak jí to od stresu pomáhá, kdyby to ale začala brát až moc důkladně, možná by si spíš další stres přivodila.

 

Černé vdovy:

Večery s pohádkami milejší než divadlo

Je jasné, že se zlomenou nohou na jeviště nemohla. Nakonec si z toho ale vybrala, že raději hraní v divadle omezí, protože si chce užívat mateřství. „Předtím, než jsem měla děti, jsem se toho nahrála v divadle docela hodně, ale teď nechci obětovat večery,“ uvedla rodinu jako hlavní důvod, proč ji v divadle není vidět tak často. „Nedokázala jsem se soustředit, protože jsem musela pořád myslet na děti. Tak jsem se rozhodla, že to omezím. Nedá se nic dělat, protože neumím obětovat ten večer. Takže jsem s dětmi. U nás je uspávání na dlouho. To je ručička, ručička, písničky, pohádky… Někdy je ten pořad dlouhý skoro jako divadelní představení," zasmála se a zároveň prozradila i druhý důvod, proč ji současné divadlo moc netěší.

 

Adéla ještě nevečeřela:

Syndrom vařené žáby

„Já jsem se tak hezky zastavila – ono to má hlubší důvody. A musím říct, že jsem malinko, no možná víc než malinko, frustrovaná ze své profese, z nějaké povrchnosti, z častého amatérismu. Tak mám před sebou takový prázdný, nepopsaný list a uvidím, kam mě život zavane,“ vzala si na pomoc bajku o vařené žábě, aby vysvětlila, že divadelní přetlak by ji byl nejspíš zahubil. „Vychází to původně z bajky. Když dáte žábu do hrnce se studenou vodou a pomalu ji začnete zahřívat, žába nepozná, že se zahřívá, a tak nevyskočí a uvaří se. Líp to popsat neumím. To je takové to plíživé, kdy se začne rozostřovat, co chcete, co nechcete, co je špatně… Tak já se nechci uvařit jako žába. A myslím, že v umění je nejdůležitější nezpronevěřit se sám sobě,“ vysvětlila, proč si raději počká, až přijde role v představení, která ji bude skutečně naplňovat.

V roce 2022 měly premiéru hned čtyři filmy, v kterých Jitka Čvančarová hraje, Střídavka, Přítelkyně, Hádkovi a Betlémské světlo. V roli ambiciózní děkanky jsme ji viděli také v seriálu Pozadí událostí. Nyní se chystá na Primě do vysílání druhá řada seriálu Černé vdovy, který herečka na rozdíl od Kukaček stihla loni natočit. Další plány ale neprozradila.

 

Ela Nováková

Vložil: Ela Nováková