Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Čekal na transplantaci srdce, místo toho hraje kriminalistu v novém Hřebejkovi. Kristova Noho. VIP skandály a aférky

17.01.2023
Čekal na transplantaci srdce, místo toho hraje kriminalistu v novém Hřebejkovi. Kristova Noho. VIP skandály a aférky

Foto: Se svolením Česká televize (stejně jako ostatní snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Leoš Noha v novém seriálu Místo zločinu České Budějovice

Někteří herci mají sklon, abychom to řekli kulantně, k nesprávné životosprávě. Noční život v divadlech, potřeba odbourat po představení emocionální napětí, dobrá parta v divadelním baru – to vše směřuje k popíjení, které někdo prostě neumí kontrolovat. Leoš Noha na to málem doplatil životem. Dnes může sloužit jako příklad toho, co zmůže náprava životosprávy.

Při natáčení filmu Láska na placu postihl Leoše Nohu infarkt. Na pomoc tehdy přispěchal jeho kolega Jakub Kohák, kterému se nelíbilo, že kolega polehává a nevypadá dobře. Nechal tedy raději zavolat sanitku, která Leoše Nohu odvezla do nemocnice, kde mu voperovali defibrilátor. „Kdybych se náhodou stopnul, znovu mě to nakopne,“ popsal to herec, který si ani v kritickém okamžiku života neodpustí žertování a vtipné výroky. Velmi dobře si ale v tu chvíli uvědomil, že bude muset změnit životní styl, jinak s ním bude zle. Srdíčko má totiž nemocné dlouho, trpí vrozenou vadou a srdce funguje jen na dvacet procent. Když si k tomu přidáte bujarý život, řadu rolí v divadle a jedno natáčení za druhým, je spíše s podivem, že kolaps nepřišel dříve. Už v tu dobu byl totiž Leoš Noha čekatelem na transplantaci srdce.

 

V pohádce Tajemství staré bambitky 2

Životní restart

Přišlo ale chlapské rozhodnutí a herec nastoupil novou životní cestu. Odešel z divadla, přijal lékaři nařízený zdravotní režim, přestal pařit. A hle – stal se zázrak, jeho zdravotní stav se stabilizoval a nové srdce v tuto chvíli již nepotřebuje. Dokonce se rozhodl přijmout velkou roli v seriálu Místo zločinu České Budějovice, která obnášela víc než sto natáčecích dní mimo domov. „Myslím, že za tím stojí to, že jsem odešel z divadla, i přímo můj doktor mi to doporučil. Prostě celkově zvolnit,“ svěřil deníku Aha! herec, který žije s voperovaným defibrilátorem. „Divadlo je potenciální stres, a hlavně se tam člověk přece jen nevyhne tomu baru a alkoholu,“ přiznal Leoš, jemuž nebyl v minulosti cizí právě alkohol a také drogy. „Když člověk není v divadle, tak tam nemá ani ty kumpány, kteří mi samozřejmě chybí. Ale zase na druhou stranu, když se pak člověk zdravotně a morálně zvedne, tak zjistí, že asi dělá dobře,“ konstatoval. Kumpáni mu chybí, ale divadlo samotné prý ne. „Divadlo mi vůbec nechybí, takže proč bych dělal něco, co mi nechybí,“ pochvaluje si, jak se dal dohromady a jak se nyní cítí spokojený v pracovním i osobním životě.

 

V civilu, foto se svolením Kulturní portál

Místo zločinu České Budějovice

Těžko si představit, že by výrazný komický typ v kriminálce hrál soustředěného vyšetřovatele. Autoři mu i tady pochopitelně přiřkli roli, která má do seriálu vnášet komické momenty. „Lidi se můžou podívat, jak jsem udržel míru debility, na jakou jsou u mě zvyklí,“ prohlásil komik. „Hraje to tak dobře, aby to nakonec nevypadalo, že je opravdovej debil,“ komentoval režisér seriálu Jan Hřebejk. „Já ale chvílema nehrál,“ přiznal Leoš se smíchem a zmínil, že některé scény prostě rozehrál po svém, aby tu přitroublost své postavy ještě umocnil.

 

Hřebejkův seriál právě běží na ČT

Natáčení si ale moc nepochvaloval: „Moc mi to nevyhovovalo. Ono je pěkný, že se člověk podívá na zámek, když tam nikdo není, ale v zimě je tam fakt zima, a když tam člověk celej den sedí, tak se mu začne kouřit i od pusy. Říkal jsem si, proč někdo neudělá kriminálku třeba na Srí Lance,” svěřil deníku Aha! Navíc musel absolvovat kurz zacházení se zbraní, přestože jeho postava je kuriozní policista i tím, že zásadně zbraň nenosí, protože se pistolí bojí. Přitom si na akční scény v českých filmech vůbec nepotrpí. „Zbroják nemám, stejně jako řidičský průkaz, který sám o sobě považuju za zbrojní průkaz. Nemám rád ani akční scény. Podívám se na ně rád v amerických filmech, ale v těch českých se tomu rád zasměji,” přiznal, že mu české pokusy o akční film připadají spíš komické.

 


Přes tyhle výhrady má v seriálu výraznou roli a do děje, který se v téhle kriminálce značně vleče, přináší trochu oživení. Leoše Nohu s jeho dlouhými vlasy a pytli pod očima, které se přesto stále optimisticky smějí, zkrátka nelze přehlédnout. 

Z osvětlovače hercem

Čtyřiapadesátiletý herec pochází z Ústí nad Labem a původně se vyučil elektromechanikem. Brzy ale začal dělat osvětlovače v Činoherním studiu, kde si brzy všimli, že je výborný bavič a má talent se předvádět. Zpoza scény se tedy záhy ocitnul na ní a od menších rolí se vypracoval i k těm významným. Od roku 1994 se stal stálým členem souboru a po deseti letech byl pozván k hostování do pražského Divadla Na zábradlí. Od roku 1995 pak do tohoto divadla přesídlil natrvalo a angažmá ukončil až v loňském roce ze zdravotních důvodů.

 

V seriálu Slunečná, foto FTV Prima

Jeden film za druhým

V roce 2004 dostal příležitost před kamerou v kultovním filmu Mistři a hned slavil velký úspěch. Filmů, které by typu komického outsidera daly tak výrazný prostor, ovšem mnoho není, takže většina jeho dalších rolí patří k těm vedlejším. Což ovšem neznamená, že by si ho v nich divák nepovšiml. V poslední době jsme ho mohli zaznamenat v nejrůznějších žánrech, od pohádky Tajemství staré bambitky 2 až po romantickou komedii Láska na špičkách nebo ztřeštěnou komedii Po čem muži touží 2.

 

Okresní přebor: Miroslav Krobot, Leoš Noha, Lukáš Langmajer, foto se svolením BontonFilm 

Není nad Okresní přebor

Mnoho seriálu bude zapomenuto, Okresní přebor bude ale stále žít. A s ním i postava šišlavého veterináře Adolfa Ády Větvičky. Přitom se před vysíláním seriálu herci trochu báli, aby to, že se při natáčení výborně bavili, nebyl nakonec poslední vtip. Diváci se ale bavili stejně dobře a hlášky z Okresního přeboru žijí dodnes. A Leoš Noha miluje fotbalové prostředí stejně jako když byl malý kluk.

 

 

Hraje za tým Real Top Praha, se kterým loni byl i v Anglii na legendárním stadionu v Sheffieldu. „Je to krásný! Jen projdeš tím tunýlkem a už si myslíš, že jsi fotbalista a že fotbal fakt umíš hrát. Hráli jsme proti legendám Sheffield Wednesday a byl to pro mě životní zážitek tam hrát. Na stadionu pro 39 tisíc lidí jsem ještě nebyl. Je to kolébka fotbalu,“ líčil s nadšením Milošovi Pokornému v rozhovoru na rádiu Expres. A nezapomněl zmínit ani to, že pořád má kapelu s Petrem Čtvrtníčkem. Jmenuje se Buzerant, hraje „home metal“ a proslavila se například hity Hnědá je dobrá nebo Slzy z mý klády šedivý – svérázný humor provází Leoše Nohu všude.   

Nominace na Českého lva ovládl Arvéd, Il Boemo a Banger

Česká filmová a televizní akademie oznámila 16. ledna nominace jubilejního 30. ročníku cen Český lev. Při hlasování o nominacích 30. ročníku cen Český lev hodnotilo 183 filmových profesionálů 47 hraných celovečerních filmů, 15 dokumentárních filmů vybraných předvýběrovou komisí ČFTA, 16 televizních děl, 9 animovaných a také 10 krátkých filmů, které rovněž vybrala předvýběrová komise ČFTA. Rekordní počet děl byl ovšem způsobem tím, že kvůli covidu byla řada premiér odkládaná, takže některé tituly vznikly již v roce 2020 a 2021.

Nejvýše akademici ocenili 12 nominacemi psychologické mysteriózní drama režiséra Vojtěcha Maška Arvéd, které rozkrývá příběh reálné postavy nacistického kolaboranta a přisluhovače komunistického režimu přezdívaného „malostranský ďábel“.

 

S počtem 11 nominací vstupuje do závěrečného klání historický velkofilm Il Boemo Petra Václava znovuobjevující příběh i dílo nejslavnějšího českého skladatele 18. století Josefa Myslivečka.

 

8 nominací má na kontě BANGER. - zběsilá adrenalinová jízda plná rapu a drog natočená výhradně na iPhone režiséra Adama Sedláka.

 

Kdo z nominantů si nakonec sošku Českého lva odnese, se dozvíme při slavnostním večeru 4. března, kdy od 20. 10 hodin bude předávání cen jako obvykle přenášet Česká televize. 

Děti Nagana se chystají vyrazit do kin v únoru 

22. února si připomeneme 25 let od slavného finále hokejového turnaje na Olympijských hrách v Naganu, kde zvítězil hvězdný český tým. V souvislosti s tím vznikl film Děti Nagana, který připomene divákům atmosféru devadesátých let, konkrétně roku 1998, kdy čeští hokejisté slavili velkolepé vítězství na olympijském turnaji století v Naganu. Rekvizity, hudba a kostýmy vrátí
diváky zpět v čase.

 

Největší ohlas už během natáčení vzbudil kostým a knír Hynka Čermáka. „Jakmile padla poslední klapka, první věc, kterou jsem udělal, byla, že jsme se oholil. Modlil jsem se potom, aby se nemusela dělat nějaká dotáčka,“ vzpomíná Hynek Čermák. Ve filmu hraje trenéra vesnických kluků, které vede k tomu, aby věřili v olympijská pravidla hry. Není to tedy jen o hokeji, ale také o kamarádství, prvních láskách a rodičovství. Do kin vstoupí film symbolicky 22. února, tedy na den přesně 25 let od slavného finále. 

Punk-rock se vrací do Čech s legendárními The Damned

Jedni ze zakladatelů a prvních průkopníků punk-rockové a gothic kultury ve Velké Británii v čele s frontmanem Davem Vanianem byli současně i první britskou kapelou, která oficiálně vydala singl, plnohodnotné album, a vyrazila na turné do Spojených států. Až poté je následovali další, jako
The Clash nebo Sex Pistols. The Damned brázdí světová pódia už téměř 50 let a pořád jim nechybí elán vozit ten nejpoctivější a nejryzejší punk-rock do každého klubu, kde si na ně troufnou.

 

Letos se The Damned po letech vrátí také do Čech, kde vystoupí v MeetFactory 16. března v rámci série koncertů Rock for People. Foto se svolením Rock for People. 

Zdroj: CSFD, Blesk, iDnes, rádio Expres, Aha!, SMART Communication, Presscode, Rock For People

 

Vložil: Ela Nováková