Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Reportéřina přináší stres, zvlášť když je šéf trochu pes. Kdo jde komu v ČT po krku a komu se nehodí Marek Wollner? O kom se mluví

15.01.2023
Reportéřina přináší stres, zvlášť když je šéf trochu pes. Kdo jde komu v ČT po krku a komu se nehodí Marek Wollner? O kom se mluví

Foto: Se svolením Česká televize (stejně jako snímky v článku)

Popisek: Dnes již bývalý šéf publicistiky České televize Marek Wollner v reportáži o cenách plynu a energií

Investigativní pořady, jako jsou Černé ovce nebo Reportéři ČT, jsou pro novináře prestižní, ale také velmi ožehavá práce. Sbírat a porovnávat informace, vyvarovat se mylných interpretací, poukazovat na nešvary, ale nedopustit se urážky. To vše v rychlém sledu týdenní relace přináší pochopitelný stres. Zvlášť když máte šéfa, který je tak trochu pes.

Marek Wollner pracoval v České televizi od roku 1999. Jako redaktor publicistiky začínal v televizi od píky a dopracoval se až na post šéfredaktora reportážní publicistiky. Jeho vizitkou jsou Reportéři ČT, nejdéle vysílaný investigativní pořad, kde pracoval jako redaktor, posléze i moderátor a nakonec jako dramaturg. Zatímco Reportéři ČT se zabývají historickými i aktuálními kauzami tak říkajíc velkého rozsahu, Černé ovce, jejichž je Wollner rovněž dramaturgem, řeší převážně občanské kauzy, v nichž se na základě podnětů diváků poukazuje na problémy lidí při jednání s úřady, mazané podvodníky i díry v zákonech, díky nimž se občan obtížně domáhá svého práva. Do loňského roku se Marek Wollner podílel i na pořadu 168 hodin, specifického publicistického týdeníku, který s nadhledem shrnuje v rychlém sledu a sestřihu vnitropolitické události uplynulého týdne s akcentem na nelichotivá vystoupení představitelů vlády, poslanců či státních úředníků.

 

Marek Wollner Reportéři ČTJako moderátor pořadu Reportéři ČT v roce 2004

Když se potrefená husa rozkejhá, je zle

Právě na posledně zmíněném pořadu spolupracoval Wollner s kolegyní Norou Fridrichovou. Dnes o ní mluví jako o bývalé kamarádce, protože jejich cesty se rozešly. „Mělo to své důvody - já už jsem dál nechtěl pokračovat, protože mám dost vlastního složitého řízení a nechtěl jsem si to ještě komplikovat dalším pořadem, když jsme neměli na mnoho věcí podobný názor. A rozešli jsme se i lidsky. Bohužel to tím neskončilo,“ vysvětlil v rozhovoru pro Seznam Zprávy, kde cítí základ toho, proč se Fridrichová rozhodla ho poškodit a podat na něj stížnost na vedení ČT. 

„Měsíc předtím jsem se na Radě České televize Nory Fridrichové a jejího pořadu zastal, když rada probírala některé její reportáže, na kterých chtěla ukázat, že se tam nepracuje úplně poctivě. Říkal jsem si: Ať jsme si, co jsme si, přece nepůjdu proti své kolegyni, když nemám důvod dávat za pravdu jejím kritikům. Nečekal jsem, že přijde tahle rána z téhle strany, opravdu ne,“ dodal.

Jenže rána přišla. Důvodů, proč se ambiciózní Nora Fridrichová rozhodla Wollnera označit za nesnesitelného despotického šéfa a poukázat na to, že sexuálně obtěžoval její kolegyně, se nasbírá určitě víc. Marek Wollner bezpochyby není šéf, který by se svým týmem zacházel v rukavičkách, je o něm známo, že vyžaduje perfektní práci a výsledků se dožaduje někdy velmi neúprosně. Ostatně to ani nepopírá. „Máte pravdu, že jsem náročný šéf,“ odpověděl na otázku o své práci s podřízenými. „Pro mě je ta hrana to, že každou neděli musím mít hotový pořad, aby se v pondělí vysílal. Jsou situace, kdy vám autor přinese reportáž v takovém polotovaru, že vy ji musíte vyrobit, protože jinak bude v televizi místo našeho pořadu takzvaně černá, jak říkáme my v televizi. Ten pořad se nebude vysílat, bude výbuch. To jsou věci, které se čas od času opakují, s takovou řekněme čtvrtletní frekvencí. Já dělám ten pořad devatenáct let, nikdy se mi takový výbuch nestal, ten pořad sklidil všechny ceny, které tady jsou, myslím si, že jich máme asi padesát. A ten pořad nikdy neudělal žádnou fatální chybu. Také proto vysíláme nejdéle v historii investigativních pořadů u nás. Zkrátka jsme se vystříhali takových problematických záležitostí. Přestože děláme ty nejtěžší kauzy, které se týkají těch nejvyšších představitelů, tak jsme se nikdy nestali předmětem žaloby, kterou bychom neustáli,“ obhajoval svou přísnost náročnou prací, s níž ovšem nejen on, ale celý tým slaví úspěchy.

Někdo to ustojí, někdo stres nevydrží a odejde, tak je tomu i v jiných redakcích, v extrémně vypjatém prostředí investigativní žurnalistiky to platí dvojnásob. Pak jsou ale také ctižádostiví kolegové a kolegyně, kteří si brousí zuby na to, aby šéfa přerostli. Pak mu nečekaně zasadí ránu pod pás, když to nejmíň čeká. Nora Fridrichová použila historku své kolegyně Markéty Dobiášové a napsala vedení ČT stížnost, která nemohla zůstat u ledu.

 

Kauza Lysolaje:

Bývalá reportérka ČT Markéta Dobiášová v rozhovoru pro DVTV o kauze, která se stala příčinou jejího konfliktu s Markem Wollnerem

Jak ty mě, tak já tobě

Marek Wollner ovšem neváhal a vrátil úder. Podal na Noru Fridrichovou stížnost také. „Dostali jsme podnět, upozorňující na chování Nory Fridrichové vůči podřízeným. Standardně, tak jako v každém jiném podobném případě, jej vyhodnocujeme a řešíme postup, jak se mu budeme věnovat,“ sdělila před několika dny mluvčí České televize. A teď zase Fridrichová tvrdí, že je to nesmysl a že Wollner kolem sebe jenom kope, protože má sám problémy.

To tedy má. Kvůli podnětu Fridrichové byla svolána komise, která vyslechla 28 lidí. Jejich výpovědi ovšem nepotvrdily žádné nařčení. Samo o sobě bylo ovšem toto šetření nechutné. I když všechny strany se zavázaly dodržovat mlčenlivost, je jasné, že při takovém počtu lidí, kteří do šetření byli zataženi, vznikne atmosféra, v které máte strach sáhnout na stůl, abyste si od něj neupatlali ruce. Marka Wollnera může těšit, že celý jeho tým podepsal petici na jeho obhajobu, to ale nic nemění na tom, že to všechno poznamenalo jeho každodenní práci.

 

Nora Fridrichová v rozhovoru o své práci v pořadu Českého rozhlasu Osobnost Plus

Odchod se vší parádou

A tak po letech z České televize odchází jeden z lidí, kteří do poslední kapky krve hájili nezávislost zpravodajství, pouštěli se do ožehavých kauz, dotahovali je do konce bez ohledu na to, že si tím dělali nepřátele v nejvyšších kruzích. Na odchodu se Marek Wollner dohodl s generálním ředitelem ČT Petrem Dvořákem, poté co mu poskytl vyjádření ke zprávě komise. Aby se náhodou někdo nedomníval, že jde o vyhazov, vydala tisková mluvčí ČT Karolína Blinková k odchodu známého novináře podrobnou zprávu.

„Jakkoli nic nenaznačuje tomu, že by došlo ze strany Marka Wollnera k jednání, jež by neslo znaky trestného činu, vnímají v tuto chvíli obě strany ukončení spolupráce jako krok, který napomůže stabilizovat situaci v redakci a zastaví poškozování dobrého jména ČT,“ uvedla Blinková.

Wollnera podle ní považuje Česká televize za jednoho z nejlepších novinářů v zemi, který za sedmnáct let svého působení v redakci zpravodajství odvedl mimořádnou práci v oblasti investigativní žurnalistiky. „Především díky němu se Reportéři ČT stali respektovaným pořadem, který mnohokrát prokázal, že dokáže otevírat nová témata a rozkrývat i velmi složité a závažné celospolečenské kauzy,“ zdůraznila mluvčí televize.

 

Marek Wollner o práci reportérů

Nikdo není nenahraditelný, ale...

Zároveň ale uvedla, že náročnosti příprav takového pořadu odpovídají i nároky kladené na jeho autory. „V tomto ohledu může Česká televize rozumět tomu, že při práci na pořadu vznikají přirozeně také vypjaté situace. Je povinností České televize vytvářet pro všechny své zaměstnance takové prostředí, které je důstojné a v kterém se cítí dobře,“ uvedla Česká televize.

Kdo někdy pracoval v redakci, ví dobře, že vypjaté situace jsou na denním pořádku, dokonce i když pracujete v magazínu o zvířátkách. Pro redakce, zabývající se společenskými kauzami, to samozřejmě platí dvojnásob. Posaďte pak na židli šéfa bezzubého, kývajícího a vyhýbajícího se názorovým střetům s nadřízenými i podřízenými, a výsledkem práce bude jedno velké rozplizlé nic. Což se nyní, když se všichni v důstojném prostředí redakce reportážní publicistiky budou cítít tak dobře, může klidně stát.

„Domnívám se, že jsem se choval vždy ke všem férově. Občasné nekorektní výrazy jsou v naší branži a v téhle náročné stresující práci běžné,“ nechal se slyšet pro web Forum24 Marek Wollner. „Na počátku jsem si myslel, že se to přežene, protože to nemá reálný základ. Zároveň jsem se obával, že v časech sociálních sítí a neověřování zpráv je možné snadno likvidovat pověst člověka. Tím jsem v tuhle chvíli já a je jasné proč – že jsem se dlouhou dobu mnoha lidem v televizi nehodil,“ dodal ještě. A ať si každý domyslí, komu se v té slavné veřejnoprávní televizi investigativec bez zábran nehodil.

Tak si ještě počkejme, jak dopadne Nora Fridrichová a Wollnerova stížnost na ni. Vzhledem k její takřka neotřesitelné pozici v ČT lze očekávat, že se obhájí. Možná časem zalituje, že se připravila o svého zastánce, možná pojede dál jako válec. Ostatně v rozhovoru pro Blesk se nechala slyšet již nyní: „Nebojím se, že dopadnu stejně jako on. Unesu celou tu kauzu, protože pravda je důležitá.“

Pátrat v České televizi po důvodech, proč takovým aférám vedení dovoluje zaznít naplno, je stejně marné, jako chtít proniknout do všech těch šarvátek kolem rozpočtu, členů Rady ČT, efektivity řízení programu, a především kolem zachovávání veřejnoprávního statu. Jestli se někomu jednou podaří rozklíčovat dění v molochu na Kavčích horách, zasloužil by nějaké státní vyznamenání.

(zdroje: ČT, Seznam Zprávy, iDnes, Blesk, Extra.cz, Forum24)

 

Ela Nováková

Vložil: Ela Nováková