Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kaje se na pranýři, ale cítí se šťastný aneb Co nového po rozvodu. Horká židle Ondřeje Brzobohatého

14.01.2023
Kaje se na pranýři, ale cítí se šťastný aneb Co nového po rozvodu. Horká židle Ondřeje Brzobohatého

Foto: Se svolením FTV Prima

Popisek: Ondřej Gregor Brzobohatý v Show Jana Krause

Po období, kdy byl jeho rozvod s Taťánou Kuchařovou propírán v bulváru od rána do večera a on nechtěl mluvit o ničem, usedl Ondřej Gregor Brzobohatý na červenou pohovku u Jana Krause jako vyměněný. S veselou tváří se rozhovořil o tom, jak má rád komedie a muzikály a jak se nyní cítí šťastný.

Hudební divadlo v Karlíně je historicky scénou operetní a muzikálovou, nějaký čas ale teď čekalo na svého dvorního autora, který jeho repertoáru dá moderní švih, kombinovaný s pro diváky chytlavými tituly. Zdá se, že Ondřej Gregor Brzobohatý na této scéně nyní zakotvil a rozjel to ve velkém stylu.

 

Vlak do Hoštic:

Slunce, seno, jahody

Filmovou komedii Zdeňka Trošky můžete buď milovat nebo nesnášet. Těch prvních diváků jsou už za dlouhé roky od premiéry miliony, přesto divadelní zpracování, ke kterému Ondřej Gregor Brzobohatý napsal nejen hudbu, ale i libreto a text, vyvolávalo zpočátku pochybnosti. Ty zmizely po premiéře, protože představení má velký úspěch. „Jsem velice rád, že se to líbilo i Troškovi, když byl na premiéře,“ pochlubil se spokojeně autor. „Když jsme oznámili, že budeme uvádět tento kus, vyslechl jsem si toho hodně,“ vzpomínal na kritiku, která se na něj v souvislosti s tímto muzikálem sesypala.

Proč si vybral zrovna tuhle komedii? „Zbožňuju Broadway v New Yorku a West End v Londýně a jezdím tam už řádku let. A taky zbožňuju skvělé komedie,“ prozradil s tím, že měl pocit, že u nás něco podobného chybí. „Je tady zastoupeno všechno možné včetně různých historických i hysterických postav. Tak jsem si říkal, že by komedie byla fajn. A která je ta nejvíc populární komedie v Česku? Slunce, seno, jahody.“ Ondřej má navíc film odmala rád, viděl ho mnohokrát a vždycky se u něj výborně baví. Takže mu ani nevadilo, že řada herců a tanečníků se vůči tématu vyhranila a role odmítli. „Když pak ale viděli, jak jsem to zpracoval, tak ne že by vyloženě litovali, ale uznale říkali, že jsou překvapení.“

 

Haleluja:

Dospívání s muzikálem

Talentovaný hudebník přilnul k lehkonohé muzikálové múze už v dětství, kdy trávil hodně času ve Vinohradském divadle, kde mnohokrát viděl představení Bídníci, v kterém hrál i jeho otec Radoslav Brzobohatý. „Byl jsem i na Jesus Christ Superstar. Pak táta šel do Karlína, kde hrál v různých muzikálech, takže já jsem na nich vyrůstal a miluji ten žánr. Akorát se stalo někdy na konci 90. let a přelomu milénia, že se to v uších většiny lidí, mám ten pocit, trošku devalvovalo. Ale ten žánr sám o sobě je fascinující a dělat to poctivě, dobře a správně je ten klíč. Já jsem představením Slunce, seno, jahody chtěl lidi dostat do Karlínského divadla,“ prozradil k vyprodanému muzikálu. Honem ale dodal, že se nerad chválí, což mu ale Jan Kraus neradí. Prý chválit sám sebe je třeba, on to tak dělal vždycky a je to nejlepší propagace.

 

Poslední valčík:

Domovská scéna Karlín

Ondřej Gregor Brzobohatý napsal pro Hudební divadlo v Karlíně už jeden muzikál, detektivku Legenda jménem Holmes. Hlavní roli psal tehdy pro Vojtu Dyka a představení slavilo velké úspěchy. V nové alternaci se hudebník ujal i hlavní dvojrole detektiva a autora a přiznává, že si teprve teď uvědomuje, jaký bič si na sebe ušil. „Teď jsem do toho spadl tím, že to i hraji,“ připomněl, že hlavní role připadla nyní jemu. „A musím říct, že to možná píšu až moc těžký. Až když jsem to sám musel hrát, uvědomil jsem si, jak moc je to náročné. Ale původně to bylo pro Vojtu Dyka, který má hlasový i herecký rejstřík trochu někde jinde, a já jsem to psal vyloženě pro něj,“ vysvětlil.

Legenda jménem Holmes i Slunce, seno, jahody sklízejí velký úspěch, ať si o tom úzkoprsí vyznavači divadla jako oduševnělé instituce myslí, co chtějí. Zabrousíme-li do historie, jistě nebudeme tvrdit, že operety Franze Lehára, Johanna Strausse nebo Oskara Nedbala jsou duchovní veledíla. Přesto jejich melodie nikdy nezestárnou a na repertoáru hudebních divadel mají stále své místo. Ondřej Gregor Brzobohatý se evidentně pokouší oživit značně uniformní českou muzikálovou scénu právě o komplexně provedené divadelní kusy, kde svou významnou roli hrají kromě hudby i výprava, kostýmy a taneční čísla. V Karlíně se mu to daří a diváci, kteří tam rádi chodí, se už jistě těší i na další muzikál, tentokrát nesmírně oblíbenou pohádku Anděl Páně. „Je to nádherná klasická česká pohádka,“ liboval si a prozradil, že se navíc v konkurzu na herecké obsazení daří vybírat skvělé lidi.

 

Legenda jménem Holmes:

Štěstí je krásná věc

Jan Kraus si samozřejmě neodpustil zabrousit i do soukromí, prý aby pochopil, proč se muzikantovi momentálně tak pracovně daří. „K životu člověk potřebuje štěstí,“ vysvětlil s tím, že on ho rozhodně má a je rád, že se mu daří. O současné partnerce mluvit nechtěl, ale Jan Kraus naznačil gestem, že je to pořád ta vysoká, a Brzobohatý na to jen se smíchem přikývl. A letmo se ohlédl za minulostí, k níž přidal i to, že je dnes srovnán s tím, že byl označen za rozvraceče vztahu. „Ve chvíli, kdy dochází ve vztahu k nějakému nedorozumění a tomu, že každý v tom páru mluví jinou řečí, stane se to, že v nějaký moment už to člověk vzdá. Já jsem to vzdal, což mi vůbec není ke cti,“ vrátil se v závěru k rozpadu svého manželství s Taťánou Kuchařovou. „Byl jsem iniciátorem rozchodu, a proto jsem na pranýři,“ dodal. Tím nejspíš chtěl v Show Jana Krause udělat za vším definitivní tečku a dál si už užívat jen toho současného štěstí.

 

Ela Nováková

Vložil: Ela Nováková