Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Prymula: Covid je z laboratoře. Už to ten dezinformátor odvolal? Komentář Štěpána Chába

komentář 12.01.2023
Prymula: Covid je z laboratoře. Už to ten dezinformátor odvolal? Komentář Štěpána Chába

Foto: Se svolením Česká televize

Popisek: Roman Prymula při svém kratičkém angažmá na Ministerstvu zdravotnictví

Svět je zvláštní místo pro život. Bývalý ministr zdravotnictví a epidemiolog z povolání Roman Prymula před dvěma roky podporoval vládní politiku o původu covidu. Je to ze zvířátek. To si lemur kejchnul, kachna z toho měla běhavku a velblouda snědl nějaký nebohý spoluobčan. Vývoj covidu v kostce. A za jiný názor se trestalo. Ne, nahradit kachnu veverkou nikterak nevadilo. Nyní v rozhovoru pro iDnes Roman Prymula obrátil a připustil, že covid by mohl být z laboratoře. A dokonce i uměle vyrobený.

Vadilo, když se řekne – hele, a nemůžou za to Čínani ve Wu-chanu, když právě ve Wu-chanu měli laboratoř finančně i ideologicky živenou z americké strany, kde se jako na potvoru zkoumaly koronaviry? Laboratoř se stejným programem dokonce byla v USA, ale tamní papaláši ji tam nechtěli, tak se to přesunulo do Číny, kde jsou ochotnější přestupovat bezpečnostní opatření. A, jak se šušká, za financováním projektu stála americká EcoHealth Alliance. Neodnesl si ten kekel likvidující ekonomiku i svobodu celé planety někdo na tenisce? A udělal to schválně, nebo náhodou? Odpověď na jakoukoliv takovou otázku byla v posledních třech letech vlastně totožná – dezinformátore, rozkladný elemente.

Taková stádně vyřvávaná odpověď vedla k jedinému. K pomalému uzavírání diskuze, k mediálním lynčům, k odsouvání části odborníků a lékařů na okraj společnosti. Byli to přece dezinformátoři. A jsou stále, ač se začíná opatrně připouštět, že vypuštění covidu mohlo být nejen záměrné, ale že i samotný covid mohl být laboratorní výroby. Žádné kýchání žab a škytavky netopýrů. Prostě produkt lidské vynalézavosti.

Nedávno jsem viděl rozhovor s matematikem Tomášem Fürstem, který na Univerzitě Palackého v Olomouci pracuje na katedře matematické analýzy a aplikací matematiky. Ten v rozhovoru pro Inovaci republiky pravil, že se před odbornou veřejností zatajují podrobné statistiky o celkové úmrtnosti v Evropě v nynější postcovidové době. A že z těchto dat by matematik byl schopný vyčíst účinky vakcíny. A podle dezinformací (které se podle všeho za pár měsíců nebo let stanou pravdou) lze vytušit, že v přímém důsledku na očkování proti covidu umírají mladí lidé v citelně větším počtu, než bylo oproti necovidových rokům běžné. Často sportovci. Zdánlivě bezdůvodně. Podobné zprávy se trousí ze všech koutů světa. Možná není vakcína tolik bezpečná? Je to téma k diskuzi, která je ovšem stále tabu. 

Jenže tohle všechno musí být dezinformace, i kdyby to nastokrát byla pravda. Protože důsledek takové pravdy by byl neskutečný. Čína společně s USA vypustily záměrně covid? Být na místě státníka jakékoliv země, okamžitě požaduju reparace. Pokud by vyšlo na světlo, že vakcína od Pfizeru výrazně zvyšuje možnost náhlého úmrtí u mladých lidí… to už by nebylo na nějaké reparace, ale rovnou Norimberský proces.

Takže Roman Prymula řekl nejspíš pravdu, ale zařadil se tím mezi rozkladné dezinformátory, kteří podobné námitky pokládají na stůl už tři roky. Co na to všechno Vlastimil Válek, náš ministr pro rozbití zdravotního systému v ČR? Nic, nadále trvá na tom, že je potřeba udělat masivní kampaň na podporu očkování i u dětí.

A tady jde vidět důsledek toho, když se ze svobodné diskuse stane nesvobodná. Námitky jsou vymazané z prostoru, jsou onálepkované, zařazené a neziskovkami podléhajícími vládní zvůli patřičně pod dohledem. O co tím přicházíme? Ano, mluvící hlavy se mohou mýlit. Ale to je součást diskuse a svobodné společnosti. Jako kdyby se Jaroslav Flegr, to je ten s mrazáky na mrtvoly v ulicích, nikdy nemýlil. Mýlil. Mýlil se Prymula (a třeba se mýlí i teď, v rámci svobodné diskuse naprosto v pořádku). Jistě se mýlil i vakcinolog Jiří Beran nebo vakcinolog Jaroslav Turánek, Soňa Peková, Jan Hnízdil stejně jako Vojtěch Adam, Jan „dvourouškový“ Blatný nebo realitní makléř Petr Arenberger. Jenže jedni byli označeni za dezinformátory těmi druhými a média takové onálepkování opakovala a vtloukala do lidí jako lidové milice víru ve spravedlnost za socialismu. Jak vidno, celé to bylo jen ke škodě.

Stejnou, ne-li horší variantu nesvobody zavádí i vláda Petra Fialy. Už ne covidovou, to už není módní téma, teď už nesvobodu celkovou. Vše pod zástěrkou války na Ukrajině, ale fakticky z důvodu zavádění Green Dealu (dávám do diskuse, myslím si to, trestné to snad zatím není, myslet si něco, třeba se i mýlit, ale moci se mýlit). To máme ale moudré politiky. A zase se jim to časem vyvalí bokem, zase se odněkud vynoří pravda a udeří je vší silou do zad. A zeptá se – tak co, chtěl jsi mě zamotat mezi paragrafy a zase nic, že jo, lokaji cizích zájmů. A důvěra v naši politiku mizí a mizí. A bez této důvěry stojí společnost na hliněných nohách.

 

Vložil: Štěpán Cháb