Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Lesník proti Aligátorovi. Souboj, který změnil českou společnost. Výročí Jakuba Vosáhla

12.01.2023
Lesník proti Aligátorovi. Souboj, který změnil českou společnost. Výročí Jakuba Vosáhla

Foto: Se svolením Karel Schwarzenberg

Popisek: Před druhým kolem se zdálo, že má Karel Schwarzenberg obrovskou podporu...

Odšpuntované emoce, ze kterých si společnost lízala rány ještě dlouhé roky. To bylo druhé kolo první přímé prezidentské volby. Připomeňme si ji i proto, že od příštího týdne nás možná čeká něco podobného. (Pokračování článku ze středy 11. 1.)

Druhé kolo prezidentských voleb 2013 začalo tam, kde skončilo první. V euforii štábu Karla Schwarzenberga, který zcela nečekaně na poslední chvíli prošel do druhého kola. Jeho odstup od Miloše Zemana byl pouhé jedno procento, fanoušci „knížete“ si tak dělali naděje i na celkové vítězství.

Vlna „volím Karla“ se přelila zemí a na podporu předsedy TOP 09 se zmobilizoval snad celý český showbyznys.

Během několika hodin vznikla série televizních spotů, kde kandidáta zpovídaly herečky, sportovci nebo vědci. Spisovatelé z PEN Klubu přispěli z odstupu vyloženě bláznivou, ale atmosféru doby vystihující písní „Kníže je lidu blíže“ a mladá zpěvačka Berenika Kohoutová kandidátovi s věkem daleko za sedmdesátkou slibovala, že až vyhraje volby, tak za odměnu dostane „harém a svatozář“ a jako bonus mu ukáže výstřih.

 

Snímek z volebního štábu knížete, foto Hans Štembera

Svěrákovi dva lišáci

Výkvětem Schwarzenbergovy kampaně byla ale bajka „O dvou lišácích“, kterou sepsal Zdeněk Svěrák. Dvojicí lišáků byli končící prezident Klaus a kandidát Zeman a Svěrák nabádal ostatní zvířátka v lese, aby se „obrátila o pomoc na lesníka“. Tím byl míněn kníže Schwarzenberg, který v mládí studoval lesnictví.

 

Za hranu vkusu Schwarzenbergovu kampaň překlopila youtubová videa čtveřice brněnských umělců Liška – Matonoha - Polášek- Daniel, která na první signální soustavu parodovaly Miloše Zemana. 

Stop Nečasově vládě 

Ten pokračoval ve své lince z prvního kola, vyjádřené billboardovým heslem „stop Nečasově vládě“. Fakt, že proti němu stanul jeden z nejvýznamnějších ministrů nepopulárního kabinetu, mu mobilizaci voličů ještě usnadňoval. Zručný rétor Zeman svého soupeře při debatách oslovoval zásadně „pane ministře“ nebo dokonce „pane první místopředsedo vlády“.

Přesto první dny patřily spíše Schwarzenbergovi. Jeho dominance se přelila i do médií, v některých novinách vycházely pozitivní články o obou kandidátech v poměru až 9:1 pro Schwarzenberga. Tak trochu kuriozitou je s odstupem deseti let třeba podpora „knížeti“ od Jana Kadaníka, manažera společnosti Agrofert.

Obrat přinesly televizní a rozhlasové debaty obou kandidátů. Toužilo po nich každé médium, takže se finalisté střetávali před kamerami či mikrofony i třikrát za den. Miloš Zeman, v devadesátých letech považovaný za jednoho ze dvou králů politických diskusí, je zvládal s naprostým přehledem, zatímco u Karla Schwarzenberga se začala trochu projevovat únava z náročné kampaně, ale i občasné vyjadřovací problémy v českém jazyce. 

Beneš do Haagu... 

Klíčovou se nakonec ukázala debata v České televizi ve čtvrtek 17. ledna. Televizní dokument později ukáže záběry ze zákulisí, kde byl Karel Schwarzenberg už před začátkem trochu podrážděný, zatímco Miloš Zeman ve výborné náladě nabízel televizním štábům obložené chlebíčky.

A pak moderátor Václav Moravec položil otázku, jak se oba kandidáti staví k otázce poválečných Benešových dekretů, které uvalily sankce na německou menšinu a přinutily jí opustit zemi. Oba kandidáti se již dříve vyjadřovali k tématu zcela odlišně, takže se dal čekat nesoulad, ale že se Karel Schwarzenberg vyjádří tak ostře, to nečekal asi nikdo: „Vždy jsem říkal a trvám na tom, že to, co jsme v roce 1945 spáchali, by dneska bylo odsouzeno jako porušení lidských práv. A asi by se tehdejší vláda včetně prezidenta Beneše ocitla v Haagu“. Čelist podle vzpomínek spadla i jeho štábu v zákulisí.

Miloš Zeman se jako zkušený lovec okamžitě chopil jeho slov a z tématu Benešových dekretů, které bylo aktuální v devadesátých letech, ale v novém tisíciletí se na něj úspěšně zapomnělo, se najednou stala hlavní volební agenda.

 

Téma se mimořádně chytlo především na sociálních sítích, které v této kampani zažívaly velký nástup. V prvním kole je Schwarzenbergův tým dokázal obratně využít proti Janu Fischerovi, teď měl pocítit jejich odvrácenou stránku.

V lednu 2013 poprvé vznikaly politické skupiny, lidé zuřivě debatovali a profily doposud vyhrazené domácím zvířatům a fotkám z dovolené se plnily politickými statusy. Bylo to až neuvěřitelné probuzení veřejné debaty a zájmu lidí o politiku.

Součástí této exploze bohužel byly i vyložené hoaxy, třeba že manželka Karla Schwarzenberga vyrůstala na zámku, kde doposud visí hákové kříže.

Téma ještě více vybudila končící první dáma Livia Klausová, která do novin prohlásila, že by byla ráda, kdyby její nástupkyně uměla česky, což nebyl případ kněžny Schwarzenbergové. A svou troškou přispěl třeba i moderátor Václav Moravec, když se v jedné z debat „knížete“ posměšně ptal, jestli se jeho novoroční projevy budou vysílat s titulky.

Poslední týden před druhým kolem byl opravdu mimořádně bouřlivý. V následujících letech facebookového věku si na podobná několikadenní masová vzplanutí trochu přivykneme, ale tehdy to byla velká a nečekaná premiéra.

 

Uvolněný Miloš Zeman předvádí aligátora. Foto FTV Prima

Maximálně to vyhovovalo Miloši Zemanovi. Ten mimochodem už v zákulisí po rozhodující debatě do kamery s úsměvem vykládal, že je mimořádně spokojen. 

Rozčílený kníže a omyl u urny 

Pro Schwarzenberga umělci pořádali koncerty, volební štáb na poslední chvíli obstarával novou zásilku desetitisíce žlutých placek s „pankáčem Karlem“. Studenti srdnatě v lednovém mraze přesvědčovali spoluobčany na venkově, kde předseda TOP 09 zaostával. Sám kandidát ale zjevně „odpadal“, i proto, že na rozdíl od Zemana musel vedle kampaně úřadovat na ministerstvu zahraničí.

Jeho soupeř si rozbalil sídlo kampaně kousek vedle na Hradčanech a jako nečekaný triumf vytáhl na finále svou sympatickou osmnáctiletou dceru Kateřinu. Sám Zeman byl v kampani ve svém živlu, několikrát předvedl svůj smysl pro humor na hraně roztomilosti a bizáru, třeba když před vyděšenou televizní redaktorkou předváděl aligátora.

 

Druhé kolo začínalo v pátek 25. ledna ve čtrnáct hodin. Téhož dne ráno se odehrála poslední kampaňová podpásovka v podobě celostránkového inzerátu v bulvárním deníku Blesk. „Nevolte Karla Schwarzenberga“ nabádal s explicitním obrázkem přeškrtnuté fotografie. K tomu se připomínal jeho postoj k Benešovým dekretům i blízký vztah k radikální frakci sudetoněmeckých vysídlenců.

„Svinstvo,“ rozčiloval se Schwarzenberg, když krátce po druhé hodině přicházel k volební urně. Před kamerami pak v rozčílení hodil do urny místo obálky s lístkem papír, co držel v druhé ruce.

Média si okamžitě povšimla, že kandidát hlasoval neplatně. Schwarzenbergův tým se sněžil mírnit škody inzerátem „Hledá se hlas. Zn.: Za Karla“, ale všem bylo jasné, že finále kampaně se nepovedlo.

V sobotu odpoledne měl Karel Schwarzenberg svůj štáb v Lucerně, zatímco Miloš Zeman v Top Hotelu. Výsledky byly známy už v podvečer. Třetím prezidentem České republiky, prvním přímo zvoleným, se s 54,80 procenty hlasů stal Miloš Zeman. Podpořilo jej 2 miliony sedm sedmnáct tisíc voličů.  

Příkop vykopán

Mnoho fanoušků Karla Schwarzenberga dávalo najevo své zklamání. A toto zklamání se stane v podobě hesel jako „Zeman na Hrad nepatří“ nebo „Zeman není můj prezident“ koloritem české politiky na dalších deset let. Kníže Schwarzenberg si získá přezdívku „prezident lidských srdcí“ zatímco jeho fanoušci si k vymezení proti prezidentovi na Hradě budou říkat „podhradí“.

Miloš Zeman si bude dobře vědom, jaká část republiky jej zvolila a pět let stráví intenzivním cestováním po regionech. I do obcí, kam nikdy před tím žádný prezident nezavítal.

O pět let později dokáže mandát obhájit proti akademiku Jiřímu Drahošovi, byť s mnohem těsnějším rozdílem.

A inspiruje tím i jednoho kandidáta, který si na obrážení republiky pořídí dokonce obytňák…

Zdroje: Kopeček, Lubomír: Hodný, zlý a ošklivý, Šlouf, Miroslav: Jak se dobývá Hrad, Kalenská, Renata: Připraven sloužit. Rozhovor s Karlem Schwarzenbergem, Seznam Zprávy, Deník, MFDnes

 

 

Vložil: Jakub Vosáhlo