Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Muzikantská Zuzanka, hvězda nováckých seriálů, má novinku. VIP skandály a aférky

10.01.2023
Muzikantská Zuzanka, hvězda nováckých seriálů, má novinku. VIP skandály a aférky

Foto: Foto se svolením Divadlo na Vinohradech

Popisek: Zuzana Vejvodová v mateřském divadle. Momentálně má Zuzana Vejvodová v Divadle na Vinohradech na repertoáru tyto inscenace: Dům Berndardy Alby (na snímku), Obchodník s deštěm a Balada pro banditu.

Dávno už není Libuškou z Ulice, teď se stala úzkostlivou „patchworkovou“ matkou. Zuzana Vejvodová po delším čase hraje hlavní roli v seriálu Jedna rodina. Nova představila nový seriálový projekt nejprve na Voyo, kde už jsou k vidění dva díly. Hlavní tématem je střídavá péče dětí ve třech rodinách, což nabízí kolotoč situací komických, dramatických i dojemných. A právě to se líbí představitelce Kláry Zuzaně Vejvodové.

Mezi všemi dospělými zůstala „na ocet“ jen matka dvou dětí Klára. Její exmanžel Karel si našel novou partnerku Petru. Spolu se střídavě starají buď o Tomášovy děti nebo o dvě děti Petry, která je má z předchozího manželství s Filipem. Ten odešel od Petry k mladší ženě Norice a má s ní čerstvé miminko. Na víkend u mě, ve všední dny u tebe, za týden se to vystřídá. Tenhle týden budou u nás všechny čtyři děti, další týden budeme mít volno. Tedy pokud se něco nesemele. Rád bych si děti na týden vzal, ale Norika nezvládá ani péči o Mikeše. Ráno nestiháme děti odvézt do školy, můžete si je vyzvednout už večer? Logistika střídavé péče ve dvou a půl rodinách je náročná. Vypadne-li jeden, celé společenství je v troskách. A tak se ze dvou párů a jedné matky samoživitelky stává vlastně jedna velká rodina. Po večerech spolu komunikují na Skypu, aby se vychytaly všechny ty drobné odchylky, které neustále nabourávají domluvený řád. A úzkostlivá Klára neustále kontroluje děti, bývalého manžela, jeho současnou manželku i její děti, aby měla všechno pod kontrolou.

 

V seriálu Jedna rodina, foto se svolením TV Nova

Příběhy, kterých je všude plno

Zuzana Vejvodová přijala roli Kláry, která se bude objevovat v naprosté většině dílů seriálu, přestože v posledních letech výrazně omezila hraní ve filmech a v seriálech přijímala pouze epizodní postavy. Tentokrát si ale příležitost nedala ujít. Seriálu říká příběh „patchworkových“ vztahů, protože když si přečetla scénář, vynořily se jí kousky pestrých látek, ze kterých se nakonec stává jedna velká deka.

 

Z tiskové konference TV Nova k jarním novinkám 2023 - od ledna se začne vysílat seriál Jedna rodina. Foto se svolením TV Nova

„Myslím si, že v dnešní době je čím dál častější, že se život takhle zamotá. Právě proto, že ty situace známe ze života, věřím, že by diváci mohli seriál mít rádi,“ řekla Zuzana Vejvodová v rozhovoru pro Blesk pro ženy. Ostatně ona sama má se střídavou péčí zkušenosti. „Já mám synka s bývalým partnerem, který se po našem rozchodu oženil. Dohodli jsme se ale na péči o syna elegantně a společně se všemi zúčastněnými, takže fungujeme opravdu jako ta jedna velká rodina.“

 

Jako Libuška z Ulice, foto se svolením TV Nova

Seriálové příběhy se herečce líbí také proto, že v něm velký prostor dostávají děti: „Samozřejmě mají předepsanou linku, co v tom příběhu oni řeší, ale mohou kolem ní improvizovat, což je ta devíza seriálu, že ten prostor pro děti je velký. A myslím si, že střídavá péče většinou je téma pro dospělé lidi, kteří mezi sebou řeší, jak to bude dobře a co nebude dobře, ale ten prostor pro to dítě ani v životě nebývá moc velký, aby se k tomu vyjádřilo. A tady v tom seriálu je toho dětského pohledu na věc hodně, takže v tomhle smyslu je ten seriál fajn, že ho zajímá, co děti na to.“

Muzikantská Zuzanka piano ráda neměla

Nad kolébkou malé Zuzanky nejspíš zněly jazzové melodie jejího otce a občas se připomněla i slavná polka Škoda lásky, kterou složil její dědeček. Jenže hraní na klavír holčičku nebavilo, od mala pokukovala po divadle. Nechyběla jí odvaha zúčastňovat se konkurzů a její obrovské oči a křehký dívčí půvab jí vynesl dětské role ve filmu Freonový duch a v seriálu Území bílých králů. Sen o herecké kariéře se jí splnil. Vystudovala hudebně-dramatický obor na pražské konzervatoři. Už během studia hostovala v Divadle na Vinohradech, kam se po několika letech angažmá v Divadle na Fidlovačce nakonec vrátila a zůstává této scéně věrná.

 

V současné době ji můžeme vidět v představeních Dům Bernardy Alby (na snímku uprostřed), Obchodník s deštěm a Balada pro banditu. Foto se svolením Divadlo na Vinohradech 

Šest let s Libuškou Nekonečnou

Seriálových rolí má Zuzana Vejvodová za sebou mnoho. Vidět jsme ji mohli v Hraběnkách, Nevinných lžích, Přístavu, Případech 1. oddělení, Specialistech, Policii Modrava nebo Anatomii života. Nejvýrazněji ale utkvěla divákům v paměti jako Libuška Nekonečná v Ulici. Od roku 2009 do roku 2015 se v nekonečném seriálu objevovala pravidelně a diváci si ji velmi oblíbili. Jenže všechno má svůj konec. Postavu Libušky potkalo to, co mnoho jiných charakterů – její příběh dospěl do fáze, kdy nějakým způsobem zajímavě skončil. A kdyby se uměle natahoval dál a dál, už by to byla spíš tuctovka a diváci by byli zklamaní. Takže Libuška opustila seriál stylově v jeho 2000. díle, a to proto, že zkrátka její dlouhý příběh skončil a uzavřel se přesně tak, jak scenáristé původně zamýšleli. Každý další díl už by pro ni byl nadbytečným.

 

Objevila se i v Četnických humoreskách, foto se svolením Česká televize

Role v nekonečném seriálu sice zajišťovala herečce pravidelný příjem, ale po nějakém čase už se pro ni stala stereotypem. Proto po čase přiznala, že byla vlastně ráda, že skončila. Umožnilo jí to totiž začít pracovat na něčem jiném a tato změna jí velmi prospěla. Ostatně, vzápětí po odchodu z Ulice se ostříhala a obarvila si vlasy, takže profesní změnu spojila i s celkovou změnou image. Navíc se jí v roce 2012 narodil syn Jonáš a jak už to bývá, příchod dítěte jí změnil priority. „Když se mi narodil syn, zjistila jsem, že herectví není nejdůležitější věc na světě. Osvobodila jsem se tím a dnes hraji s daleko větší lehkostí,“ říká Zuzana Vejvodová.

 

V seriálu Specialisté, foto se svolením TV Nova 

Pomoc nemocným dětem

Zuzana Vejvodová je patronkou spolku Ichtyóza, sdružujícím pomoc pro děti s vážnou nemocí kůže. Hraje pro ně divadlo nebo vlastnoručně vyrábí šperky. „Ichtyóza je vlastně takovým protipólem nemoci motýlích křídel. Dětem s ichtyózou se kůže tvoří přebytek a je potřeba ji neustále promazávat a skleněným pilníkem odstraňovat. Péče zabere několik hodin denně. Problém je, že krémy, které pomáhají, nehradí pojišťovna a jsou velmi drahé,“ říká herečka, pro kterou se stala pomoc těmto dětem dlouholetým posláním.

Naivní divadlo jede do Chicaga

Historie Naivního divadla Liberec se píše od roku 1949, kdy vzniklo jako severočeská loutková scéna. Slavnou éru zažilo v době, kdy zde působil jako režisér a scénograf Jan Schmid, jenž se mimo jiné postaral o to, že na dříve výhradně loutkářské scéně dostalo prostor Studio Ypsilon, které zde působilo v letech 1968 – 1978. Ypsilonka odešla do Prahy, ale Naivní divadlo si udrželo vysokou úroveň v tvorbě inscenací pro děti a mládež. V posledních letech slaví úspěchy nejen s představeními pro děti, ale také s experimentálními inscenacemi pro dospělé, jako bylo například představení Jsou místa oblíbená tmou. Naivní divadlo je častým hostem na mezinárodních divadelních festivalech a vyjíždí se svými představeními pravidelně do světa. Po loňském hostování převážně v evropských zemích tentokrát míří za oceán.

 

Ve druhé polovině ledna se zúčastní nejprestižnějšího loutkářského festivalu v Severní Americe konaného v Chicagu, kde celkem desetkrát uvede svou oceňovanou inscenaci pro nejmenší diváky Šššš. Šššš. Hůůů. Haf! Foto z inscenace Josef Ptáček 

Toto představení patří v Naivním divadle mezi nejúspěšnější a oceňované hry. Vzhledem k tomu, že je určena nejmenším divákům od dvou let, je téměř beze slov, o to více však plná zvuků, nálad a pocitů. To z ní činí moderní jazykově bezbariérové představení, které lze zahrát po celém světě. V roce 2019 ji v NDL připravil tvůrčí tým režisérky Michaely Homolové a autora Víta Peřiny s výpravou Roberta Smolíka a hudbou Filipa Homoly. Na jevišti září čtyři skvělí protagonisté – loutkáři i muzikanti – Filip Homola, Adam Kubišta, Marek Sýkora a Antonín Týmal. 

Netradiční partnerské vztahy 

Platí ještě, že manželství je vztah dvou lidí, muže a ženy? Nebo se ve 21. století i tohle stává přežitkem? Ve svém novém dokumentu s názvem „Šťastně až na věky“ mapuje režisérka Jana Počtová různé podoby vztahů a lásky v dnešním světě. Filmařka sleduje čtyři příběhy, v nichž lidé hledají štěstí, lásku, sex a partnerský život jinak, než je běžné. A k tomu jeden velmi tradiční. Polyamorii, otevřený vztah, lásku přes internet nebo dlouholetý vztah se zadaným partnerem doplňuje dvojice v klasickém a striktně monogamním soužití.

 

Milenka Dagmar, foto se svolením Bontonfilm

„Jak vypadají partnerské vztahy 21. století? Přestává monogamní model muž a žena v dnešní době stačit? Nejsou podoby lásky ve skutečnosti rozmanitější než ty, které společnost akceptuje jako normu?“ ptá se Jana Počtová. Šťastně až na věky je závěrečným dílem pomyslné trilogie Jany Počtové o zásadních proměnách partnerských a rodinných vztahů. Snímek Generace Singles (2011) se zaměřil na lidi, kteří vztah buď nechtějí, nebo ho nejsou schopni navázat. Nerodič (2017) primárně řešil pohled na současnou rodinu a mateřství. Chystaná novinka se věnuje různým typům partnerství, které vybočují ze šablony „jeden muž a jedna žena“.

 

Na seznamce - Miloslava, foto se svolením Bontonfilm

Na festivalu v Jihlavě získal film Cenu diváků a Cenu studentské poroty. Vybraná kina ho uvedou v předpremiérách na Valentýna již 14. února 2023, 16. února pak snímek vstoupí do kin v široké distribuci.  

Pokračuje talkshow Ikony

První řada pořadu Ikony Kamila Střihavky měla na ČT art velký úspěch, a tak se diváci jistě zaradovali, že známý zpěvák se rozhodl v uvádění pořadu pokračovat. První díl druhé řady hudebně dokumentárního cyklu odvysílala ČT art v pátek 6. ledna a další budou následovat vždy v pátek ve 20:15 hodin. „Ohlasy na první sérii byly fantastické. Diváci dokonce vnímali šestadvacetiminutovou stopáž jako krátkou. Koncept pro druhou sérii se výrazně neliší, jednou z kosmetických změn ale bude zařazení tří ženských hostů, výrazných osobností české hudební scény, které nám skvěle zapadly do dramaturgie,“ říká k druhé řadě hudebník a průvodce
pořadem Kamil Střihavka.

 

Na koho se můžeme těšit? Jsou to velká muzikantská jména: Klaudius Kryšpín, Vlasta Redl, Ota Balage (na snímku), Miloš Meier, Ladislav Křížek, Lenka Dusilová, Bára Basiková, Matěj a Jan Homolovi, Tomáš Hájíček a Lucie Bílá umožní v nové sérii cyklu nahlédnout nejen do zákulisí vlastních životů, do domácího prostředí, do pracoven, studií, sbírek hudebních nástrojů, ale i do zákulisí koncertních a festivalových vystoupení. Foto se svolením Česká televize

Všichni hosté pozvaní do talkshow se s Kamilem Střihavkou během své umělecké kariéry potkali nebo jsou jeho blízkými přáteli. Díky tomu, že je pojí společné hudební i osobní zážitky, dochází k otevřeným dialogům, které překvapí nejen diváky, ale i skalní fanoušky. 

 

Kamil Střihavka s Lucií Bílou, foto se svolením Česká televize

Zdroj: CSFD, Nova, Blesk pro ženy, Rádio Praha, i-divadlo.cz, Naivní divadlo, Bontonfilm, ČT

 

Vložil: Ela Nováková