Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Proč to hodím Babišovi. Komentář Štěpána Chába

komentář 09.01.2023
Proč to hodím Babišovi. Komentář Štěpána Chába

Foto: Se svolením Andreje Babiše

Popisek: Andrej Babiš

V redakci Krajských listů.cz jsme zase při prezidentských volbách na mnoha stranách, neshodneme se. Jedni budou volit generála Pavla, druzí Babiše. Já jdu skromně do té druhé skupiny. Obhájím si to, obhájím.

Nejdříve to vezmu oklikou přes Jaroslava Baštu. V předvolební debatě na CNN Prima News podle hlasování diváků na plné čáře vyhrál právě kandidát SPD Jaroslav Bašta. Na alternativní scéně bylo zaznamenáno nadšené hemžení. Vyhrál v diskusi, vyhraje i volby. A tak se půjdou štípat hlasy, které padnou na konto pětikoaličních kandidátů. Tedy Pavla a Nerudové. Protože co dostane Bašta, to odteče Babišovi. A hrozí tak, že finálové kolo prezidentských voleb odstůněme výběrem bez výběru. Tedy ruskou ruletou mezi generálem a rektorkou.

Teď k té obhajobě Babiše. Za jeho vlády jsem vůči němu projevoval velké nesympatie a nehrál si na Noru Fridrichovou s její předstíranou nestranností. Prostě jsem do něj jel jako ten špaček. Martyrium, které předvedl při covidu, bylo výstavní a hrozivé. Na spadnutí bylo i to, že se budou povinně očkovat vybrané profesní obory. Naštěstí k tomu nedošlo. Naneštěstí díky tomu, že Petr Fiala vyhrál volby. Ovšem přesně jako Babiš se choval každý stát. A i v tom byl v restrikcích vlastně umírněný. Německo, Kanada, Rakousko, Francie, Austrálie, všude byli daleko agresivnější a šlapali po lidech s větší brutalitou a nezájmem o jejich mínění. Babiš se jen choval jako všichni ostatní.

Teď stojí otázka jednoduše. Choval by se kdokoliv z vysoké české politiky jinak? Byl by Fiala jako premiér za covidu rozumnější? Podle jeho nynějšího chování rozhodně ne. Takže vyčítat Babišovi covidové období je nesmysl. Covid přišel z vyšší moci, kterou Babiš nemohl ovlivnit. Choval se nejdřív vyplašeně, pak už jen šel na ruku covidovým hysterikům, fanatikům, kteří ovládli mediální i veřejný prostor. V letech před covidem, jak jsem psal, vedl Babiš republiku rozumně, republika bohatla (ač nemoudřela), veřejný dluh klesal, lidem zůstávalo víc v peněženkách. Viz článek:

Proč Babiš na Hradě? Petr Fiala a jeho politický směr opanoval Poslaneckou sněmovnu, opanoval Senát a nyní si brousí zuby i na Hrad. Z Hradu pak ovládne Ústavní i Nejvyšší správní soud. A pokud chceme nadále žít v jakémsi zdání demokracie, měla by Fialovi vzniknout opozice trochu méně bezzubá, než jakou má teď ve Sněmovně, kde si Fiala užívá své stoosmičkové většiny, která opozici válcuje jako buldozer. V demokracii je nutné, aby vládním kruhům někdo neustále šlapal na paty a měl páky, jak případně zvrátit jejich špatné kroky. A že jich pod Fialovou patronací je. Až hrůza. Babiš při svém osmiletém vládním angažmá měl také velmi silnou opozici. Ať už v Senátu, nebo u Ústavního soudu. 

I proto chápu úvahu odcházejícího prezidenta Miloše Zemana, který chce před skončením mandátu jmenovat budoucího předsedu Ústavního soudu, jemuž mandát končí v srpnu, takže dalšího předsedu už by měl určit nový prezident. Jenže Zeman se toho chce chopit už teď, navzdory zvyklostem. Co to znamená? Je to vysloveně pojistka proti Fialovi a jeho vládě, která ovládá Poslaneckou sněmovnu i Senát, teď reálně hrozí, že ovládne i Hrad. Zeman tak republice plánuje dát pojistný dárek. Ústavní soud mimo Fialův vliv, který by byl schopen fialovou vládu brzdit v jejích nápadech na cenzuru, zavírání nepohodlných, zavlékání ČR do války a zavádění totalitních manýrů ministra pro dezinfoscénu Víta Rakušana (mimo mnohého jiného). Chvála Bohu za Zemana. Teď, jako ten jezevec, vyčkává, jak dopadnou volby. A se Zemanem čeká i Fialova vláda. Ta čeká na Zemanův konec.

Stačí nahlédnout pod ruce nynější vládě. Prezident Zeman odmítl jmenovat lidoveckého Petra Hladíka ministrem životního prostředí. Nevznikla žádná politická tahanice. Marian Jurečka, šéf lidovců, jen tiše přesunul Hladíka jako náměstka na příslušné ministerstvo a čeká, až Zeman odkráčí na smetiště dějin. S jistotou, že Danuše nebo Pavel Hladíka jmenují bez námitek. Stejně tak Rakušan čeká se svým cenzorským zákonem a úplatky pro novináře. Na Hradě sedí Zeman. Až se tam usadí Danuše nebo Pavel, budou mít pole volné. Na Hradě se totiž usadí pětikoalicí podpořený a žádaný kandidát. A ten bude sekat fialovou latinu. 

Možná by bylo na místě, kdybychom ten poslední zápas Miloši Zemanovi trochu usnadnili a dosadili na Hrad právě Babiše. Ač mnohým nevoní, ani mně nevoní, stane se pojistkou proti Fialovi. Bude jej kontrolovat, hlídat, kibicovat jeho vládu, a ve výsledku nedovolí, aby se Fiala a jeho hurá parta s ústředím na pirátském rudém škuneru utrhla ze řetězu a spolu udělali z naší republiky skanzen bezpráví.

Babiš není osobnost, kterou lze s čistým svědomím zařadit mezi morální elitu republiky. Ale stane se pojistkou proti Fialovi. A to je zásadní role demokracie. Pro republiku velmi, velmi důležitá. Generál s rektorkou se stanou jen prodlouženou rukou Fialy. Pravda, bude jim to slušet na poštovních známkách, ale to je asi tak jediná výhoda. Teď není tak nějak vhodné volit „srdíčkem“, ale rozumem. A i přes odpor nebo nesouhlas s Babišem je rozumné zvolit na Hrad právě jeho. Fiala musí mít pro své skopičiny silnou a mocnou opozici. Na tom stojí demokracie. Demokracie je šachová partie. A ta se nedá hrát, pokud proti sobě nestojí dva podobně silní protivníci. Musí kontrolovat jeden druhého. Babišova vláda také byla pod kontrolou opozicí obsazeného Senátu. A bylo to jedině dobře.

A proto každý hlas, který u volebních uren padne pro Jaroslava Baštu, je hlasem pro pětikoaliční ruskou ruletu mezi Pavlem a Nerudovou. A každý hlas, který padne do uren pro Pavla a Nerudovou, je hlas do bezčasí.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb