Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Král swingu prošel dětskými domovy i vězením na Špilberku. A pak už by zvládl ukočírovat i smečku vlků. Tajnosti slavných

06.01.2023
Král swingu prošel dětskými domovy i vězením na Špilberku. A pak už by zvládl ukočírovat i smečku vlků. Tajnosti slavných

Foto: Se svolením Česká televize

Popisek: Dirigent, kapelník, saxofonista, textař, zpěvák a hudební skladatel Gustav Brom v hudebním dokumentu Pavla Jiráska a Vladimíra Strakoše u sta Bromů

AUDIO / VIDEO Historicky nejdéle sloužící český kapelník prolomil díky mimořádným úspěchům už v padesátých letech železnou oponu a dobyl celý svět. Stal se hlavou jediného soukromého orchestru, který řídil déle než půl století, přesto zůstal skromný a kamarádský.

Fenomenální muzikant, skvělý manažer a hledač talentů, vtipný moderátor, ale také textař a zpěvák. Gustav Brom nejenže založil jeden z nejlepších orchestrů, který se umísťoval v první desítce světového žebříčku, ale vytvořil i značku. O své muzikanty se staral jak o vlastní děti, znal jejich radosti i problémy a všichni ho milovali. Uživit tolik lidí za minulého režimu přitom vůbec nebylo snadné.

 

Dobrý den, majore Gagarine:

Danajský dar pod stromeček

Narodil se jako Gustav Frkal 22. května 1921 v slovenských Veľkých Levárech, kde chtěl jeho otec rychle zbohatnout. Jenže jeho podnik brzy zkrachoval, takže o Vánocích 1922 utekl do ciziny se všemi penězi, co mu ještě zbyly, a krátce nato zemřel. Matka Marie našla práci na poště, po loupežném přepadení se ale vrátila na rodnou Moravu. Jezdila jako administrátorka s poštovními vozy po celé Moravě, takže musela Gustava a jeho o rok staršího bratra Milana svěřit do péče příbuzných a dětských domovů. Gustav jich vystřídal několik, poslední ve Veverské Bítýšce, kde ukončil obecnou školu a dostal první hudební nástroj – housle.

 

Žárlivá milenka:

Vězeň na Špilberku

V roce 1931 se rodina přestěhovala do Kroměříže, Gustav studoval na gymnáziu a získal první základy hudebního vzdělání. O dva roky později nastoupil na reálku v Brně a začal chodit na hudební výchovu. V té době už zvládl klarinet i saxofon a v kvintě založil svoji první kapelu R-BOYS, s níž hrál na studentských tanečních čajích. Po okupaci roznášel protinacistické letáky a 1. června 1939 byl zatčen gestapem. Čtyři měsíce strávil na Špilberku a jen shodou náhod unikl transportu do Dachau. Po propuštění odmaturoval, vysoké školy ale nacisté uzavřeli, takže se jeho sen stát se architektem rozplynul.

 

Babičko, nauč mě charleston:

Muzikantská živnost

Nemohl najít práci, takže nakonec sehnal kamarády z někdejší kapely s tím, že to zkusí znovu. Zbývalo jen vymyslet pseudonym. „Hrát na saxofon a jmenovat se Frkal, to prostě nešlo,“ říkával. A tak otevřel slovník, zapíchl do stránek tužku a zrodil se Brom. V sobotu 15. června 1940 poprvé hráli v Rožnově pod Radhoštěm a v lednu 1941 si Gustav opatřil živnostenský list jako kapelník. Jeho orchestr se rychle vypracoval a už v roce 1942 navázal spolupráci s brněnským rozhlasem. Pak se uklidili před totálním nasazením do Zlína, odtud do polských Katovic, ale úřady je stejně našly a zatkly přímo na pódiu. Naštěstí je jeden z příznivců nasadil do brněnské Zbrojovky, což jim umožnilo další vystupování.

Takovou žízeň může mít jen bernardýn:

Únorová stopka

V lednu 1946 se přesunuli do Zlína, v létě hráli v Luhačovicích a Teplicích a v srpnu 1947 se Gustav oženil s majitelkou brněnského módního salonu Marií Gergelovou, s níž měl dceru a syna. Během angažmá v bratislavském rozhlase odehráli i dva koncerty. Pak se představili v pražské kavárně Vltava, čímž získali důležité kontakty a ještě před únorem 1948 stihli několikaměsíční turné po Švýcarsku. Šéf pražského tanečního orchestru Harry Osten jim nabídl angažmá v řetězci hotelů Hilton, na to už ale kvůli změně politické situace nedošlo. Navíc Gustav v Bratislavě při hlasování pro diktaturu dělnické třídy zvedl ruku proti, takže byl okamžitě zbaven funkce a až do roku 1953 hráli pouze jako sextet.

 

Melodie líná:

Pocta Gagarinovi

V roce 1954 se představili na veletrhu v Lipsku, a díky úspěchu se pak mohli účastnit koncertů v dalších zemích. A 12. dubna 1961, pouhé dvě hodiny po startu Jurije Gagarina do kosmu, se zrodil další fenomenální úspěch, z rádia zazněl z rádia Pozdrav astronautovi. Hudbu tenkrát přinesl Jaromír Hnilička, text dodal Pavel Pácl, Brom písničku nazpíval a úspěch umožnil jeho orchestru vystoupení v Sovětském svazu, a pak i na západě. Od počátku šedesátých let postupně nahrazovalo tradiční jazz modernější pojetí a od roku 1967 přecházel orchestr k rockové a populární hudbě.

 

Kdo to ví, kdo ví:

Nejdéle sloužící kapelník

V roce 1970 převzal Gustav Brom na jazzovém festivalu Cenu Jaroslava Ježka a vzápětí se stal členem orchestru i jeho syn Gustav. Od 1. ledna 1981 zastupoval orchestr Pragokoncert, čímž mu Brom zajistil příjmy. „Gustav byl nejen výborný muzikant, ale i manažer. Udržet pohromadě smečku vlků, aby hrála jako tým, to bylo umění. Všichni jsme si ho vážili a respektovali,“ prohlásil o něm zvukař Oldřich Fiala. Pětapadesát let měl Gustav Brom soukromou kapelu, kterou jako jediný dokázal za socialismu prodat, takže absolvovala více než 250 zahraničních turné. O její členy se staral jako o vlastní děti a v roce 1995 ji oficiálně předal Vladimíru Valoviči, kterého si sám vybral. Fenomenální muzikant, který zemřel 15. září 1995 v Brně, byl v Evropě nejdéle působícím dirigentem jediného souboru, který dovedl až na vrchol, a právem mu patří místo ve Dvoraně slávy českého jazzu.

 

Gustav Brom Big Band 1984:

(zdroje, Wikipedia, Encyklopedie Brna, FDB, ČSFD, Česká televize, Český rozhlas, Český hudební slovník, Supraphon, Jiří Hlaváč: Dobyli svět)

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská