Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Liduška se sekla. Charismatický Krakonoš, nebo zmatený Adam? Nejpopulárnější pohádka Vánoc rozdělila divačky. VIP skandály a aférky

03.01.2023
Liduška se sekla. Charismatický Krakonoš, nebo zmatený Adam? Nejpopulárnější pohádka Vánoc rozdělila divačky. VIP skandály a aférky

Foto: Se svolením Česká televize (stejně jako ostatní snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: David Švehlík v pohádce Krakonošovo tajemství

Letošní vánoční pohádkový duel vyhrálo u diváků Krakonošovo tajemství a David Švehlík v roli pána krkonošských lesů. Divačky se dokonce podivovaly, proč Liduška nakonec dala přednost mladému pánovi ze zámku. Jenže jakýpak by to byl tajemný vládce hor, kdyby se oženil? Jeho představitel ovšem šťastně ženatý je, takže se musí smířit jen s jeho sledováním v kinech, televizi a divadle. Okouzlující Krakonoš, citlivá a křehká duše Jerry, naivní prosťáček z autoservisu. David Švehlík má mnoho hereckých tváří, nejraději je ale doma.

David Švehlík byl z role Krakonoše nadšený, protože jako každý, kdo vyrostl na českých pohádkách, tuhle tajemnou postavu miluje. A jako každý vzpomíná na Krakonoše večerníčkového v podání Františka Peterky. „Krakonoš Františka Peterky se nedá překonat. K němu můžu jen s obdivem vzhlížet. Kéž se i naší pohádce povede takový úspěch, jaký měly Krkonošské pohádky. Řekl bych ale, že náš Krakonoš je výrazně jiný, a doufám, že díky tomu i divácky přitažlivější, poutavější. V příběhu se vracíme k původní představě o této z legend zrozené postavě,“ řekl před uvedením pohádky. A překvapení to tedy bylo, protože Krakonoš byl tentokrát nejen tajemný, ale také velice pohledný. Davidu Švehlíkovi plnovous i kostým prostě nesmírně slušely, jeho Krakonoš měl výrazné mužské charisma. Herec může být s výsledkem nanejvýš spokojený. Jak už je ale jeho zvykem, místo vyhřívání se na aktuálním slunci slávy se zanořil do soukromí a k rodinnému krbu, kde je mu prý nejlépe.

 

Pohledný, sexy Krakonoš 

Nestal se knězem ani filozofem

Přestože měl doma herecké vzory v otci Aloisovi i strýci Jaroslavovi, v mládí po herectví netoužil. Po absolvování akademického gymnázia se rozhodl pro teologický seminář v Litoměřicích a zamýšlel stát se knězem. V Římě pak studoval dva roky na Lateránské univerzitě. Dnes mluví o této etapě svého mládí s odstupem jako o spíše naivním pokusu o cosi, co mu nebylo úplně vlastní. Studium teologie v herecké práci prý nezúročuje, ale věří, že ovlivnilo jeho život. Jak, to si jako všechny soukromé věci nechává pro sebe. Ani po opuštění myšlenky na kněžské roucho ale nezamířil přímo k herectví. Stal se bakalářem filozofie a estetiky na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, teprve potom vystudoval DAMU.

 

V prvním Andělovi Páně

Zase to ale nebylo herectví, nýbrž režie. Té se ale nevěnuje, herectví nakonec zvítězilo. Ostatně po boku svého otce hrál v divadle už ve čtrnácti letech. Potatil se v mnoha směrech, na rozdíl od Aloise Švehlíka se ale nepustil do učení. Tvrdí, že otec musel být jako učitel na DAMU skvělý, on se ale na to necítí. A ani režie, kterou vystudoval, ho nepřitahuje: „Mě baví to, co dělám. Do dalších profesí se tlačit nebudu, protože je neumím. I na škole mi největší radost dělalo hraní,“ řekl v rozhovoru pro Novinky.cz.

 

Život a doba soudce A.K.

Herecká práce není nic mimořádného

Patří k hercům, kteří se zásadně nevyjadřují nejen ke svému soukromí, ale ani k veřejnému dění. „Dělám, co dělám, doufám, že ne špatně, ale potřebu vyjadřovat se k aktuálnímu dění nebo veřejně bilancovat necítím. Zasvěceně mají mluvit zasvěcení, ti, co mají skutečně co říct. Rozhovory se na prvním místě mají dělat s těmi, kdo dokážou podnítit myšlení druhých lidí. Medializovat svoji osobu, stavět se na odiv ani trochu netoužím. Nechci rozmnožovat řadu těch, kdo mají potřebu ukazovat, jak jsou „in“. Navíc si upřímně myslím, že se společenský status herců přeceňuje. Není to víc než jedna z profesí, byť specifická. Proč by zrovna herci měli nějak čnít a sdělovat světu moudra?“ Pokud už se rozhodne poskytnout rozhovor, je to hlavně proto, aby mohl podpořit něco, co právě dělá a o čem se tolik nepíše a nemluví jako o filmech či seriálech.

 

Já, Mattoni

Nové představení po deseti letech

V tuto chvíli je to představení divadelní hry Edwarda Albeeho Příběh ze ZOO v Ungeltu. Na této scéně hraje David Švehlík už dlouho, protože představení Deštivé dny, ve kterém hrají s Richardem Krajčem dva drsné policejní parťáky, je na repertoáru už deset let. A protože tady má herec možnost promluvit o tom, co je jeho parketa, prozrazuje, proč ho i po takovém množství repríz Deštivé dny neomrzely. „Není to nuda, protože to naštěstí to samé není. Promítá se do toho deset let našich životů. Je otázka, co by na to řekli autor a pan režisér, kdyby teď Deštivé dny viděli. Pro mě to je čím dál tím krásnější. Jsem mnohem uvolněnější, ne tolik svázaný jako na začátku. Vyskytly se i krizovější fáze, kdy se Richard, který je vnímavější a otevřenější vůči interpretaci toho textu, někam posunul, já zůstal stát a bylo těžké se sladit. Možná jsem si Joeyho nechtěl tak připustit k tělu. Jenže bez toho to nejde. Stalo se a hraní je teď mnohem větší zážitek. S Richardem jsme kamarádi, hrajeme spolu osmnáct let (v roce 2004 měla v Ungeltu premiéru hra Láska a porozumění), že bychom se ale scházeli mimo divadlo nebo jezdili na společné dovolené, to asi ne. Já se opravdu držím doma s mými nejbližšími. Asi je ve mně něco asociálního, ale takový, při vší úctě k ostatním, jsem.“

 

Deštivé dny získaly Thálii, foto se svolením Divadlo Ungelt

V Příběhu ze ZOO je jeho hereckým partnerem Ondřej Brousek, kterého chválí jako vynikajícího herce, se kterým si na jevišti také velmi dobře rozumí. Opět je to představení velmi silné, opět je o komunikaci a pochopení. Na lavičce v Central parku se potkávají dva muži. O jednom byste nejspíš řekli, že je magor. „On vůbec není magor,“ říká ale o své postavě Jerryho David Švehlík. „Je to naopak citlivá a křehká duše. Má problém s navazováním kontaktu s okolím, i když se o to všemožně snaží. To, že se mu to nedaří, není primárně jeho chyba. Ukazuje se tam, že málokdo chce porozumět druhému, přiblížit se k němu.“ Herec se rozhodl nazkoušet nové představení po deseti letech, jinak se věnuje hlavně hraní ve filmech a televizních seriálech. Prý nechce večer chodit do divadla, chce být doma se svou rodinou.

 

Příběh ze ZOO, foto se svolením Divadlo Ungelt

Film a televize mu svědčí

Je pravda, že David Švehlík má filmových a televizních nabídek dost a škála rolí, které hraje, má velký rozsah – kriminálky, historická i současná dramata, životopisné filmy, ale také komedie. Jedna z nich, Prvok, Šampion, Tečka a Karel, měla nedávno u diváků velký úspěch. Záhy ho uvidíme také v další komedii Přání k narozeninám. A na rok 2023 se chystá také premiéra adaptace románu Josefa Formánka Dvě slova jako klíč. Kromě toho měl nedávno na Voyo premiéru seriál Gumy, kde David Švehlík znovu hraje s Richardem Krajčem. Příběh dvou kámošů s malým autoservisem a velkými sny není zrovna humor k popukání, o to příjemnější ale v něm sledovat herce, kteří dva nebožáky vykreslují se srdečností a pochopením.

 

Snímek z natáčení Příběhů smutných mužů, foto BontonFilm 

Výstava o Libuši Šafránkové se prodlužuje

O Vánocích jsme si připomněli Libuši Šafránkovou jako mladičkou princeznu, oblíbená herečka měla ale za více než třicet let na kontě také mnoho dalších divadelních, televizních i filmových rolí. Česká televize uspořádala její životopisnou výstavu, kde si celou krásnou hereckou dráhu můžeme připomenou díky nejrůznějším artefaktům i životopisným poznámkám.

 

Legendární červánkové šaty i střevíček z pohádky Tři oříšky pro Popelku a dalších více než osmdesát originálních kostýmů, rekvizit, fotografií i osobních předmětů a vzpomínek přátel odkazujících na život a dílo milované herečky nabízí výstava České televize v zimním refektáři Strahovského kláštera od konce listopadu a můžete ji navštívit ještě do 15. ledna. 

Velký úspěch Adventních koncertů

Ohlédněme se ještě na chvíli za koncem loňského roku, v němž jsme jako každoročně mohli v České televizi sledovat také sérii charitativních adventních koncertů. Příjemnou zprávou totiž je, že výsledek sbírky poprvé za dvaatřicetiletou historii koncertů překonal hranici 20 milionů korun. Diváci po čtyři adventní neděle přispívali na podporu Denního centra Žirafa v Karlových Varech, dětského hospice Dům pro Julii v Brně, Centra pro rodinu a sociální péči v Hodoníně a organizace Parent Project sdružující rodiny dětí se vzácným nervosvalovým onemocněním.

 

Dárcům se patří poděkovat a obdarovaným popřát, aby jim dar přinesl možnost dále rozvíjet záslužnou činnost. 

Chinaski vyrazí na OPEN AIR LÉTO ´23

Kapela Chinaski s frontmanem Michaelem Malátným patří již řadu let k hitmakerům našeho hudebního trhu. Původně punková kapela z Jičína hrála nejprve pod názvem Starý Hrady. Od roku 1994 ji známe jako Chinaski, profilující se v umírněném středním rockovém proudu. Je to pěkná řádka let a pěkná řádka hitů, završená nedávno vydaným dvanáctým albem s názvem Frihet (norsky svoboda).

 

Nyní chystá kapela dlouhou šňůru letních koncertů, při níž zahraje v Praze, Příbrami, Českém Krumlově, Litoměřicích, Potštejně, Olomouci, Sušici, Vranově, Kutné Hoře, Sychrově, Boskovicích, Čeladné, Litomyšli, Lokti a Plzni. „Zahrajeme nejen my, ale vždycky i jeden náš host. Navíc pro fanoušky budeme mít jedno kapelní překvapení a uděláme všechno proto, aby společně strávená odpoledne a večery byly na každém z koncertů něčím, na co budeme společně rádi vzpomínat,“ láká na koncerty zpěvák Michal Malátný. Vstupenky na koncerty jsou již v prodeji v síti TicketLIVE. 

Zdroj: Česká televize, Voyo, Novinky.cz, CSFD, Brainzone

 

Vložil: Ela Nováková