Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Gentleman, nebo predátor? Neslavný rok slavného prince Pavla Trávníčka. O kom se mluví

01.01.2023
Gentleman, nebo predátor? Neslavný rok slavného prince Pavla Trávníčka. O kom se mluví

Foto: Se svolením Česká televize

Popisek: K tomu, aby se stal navždy idolem žen a dívek, mu stačila jediná role. Legendární princ Pavel Trávníček v dokumentu Neobyčejné životy.

Těsně před vánočními svátky, zatímco se národ tetelil blahem, že zase uvidí Tři oříšky pro Popelku a Třetího prince, skončil představitel neodolatelných princů v nemocnici s respiračními potížemi. Naštěstí je snad z nejhoršího venku, a tak touhle zdravotní epizodou bude moct udělat tečku za nepříjemnostmi roku 2022, v němž se mu hodně nepříjemně připomněla minulost. České MeToo si smlslo na dalším stárnoucím seladonovi a záletníkovi.

Někdo má rád holky, jiný zase vdolky. Pavel Trávníček se nikdy netajil tím, že patří k těm prvním, a rád se nechal obletovat fanynkami. Vlastně mu na to úplně stačila jedna role prince, kterou si zahrál, když mu bylo třiadvacet. Ze slávy Tří oříšků pro Popelku žil dlouhá léta, i když se popravdě řečeno žádné další mimořádné role nedočkal. Však také o deset let později v Třetím princi už pozbyl mladistvý půvab, co přibral na váze, o to mu prořídly vlasy, a tak jen díky rozvernosti a vtipu, které měl napsané v roli nejmladšího ze tří královských synů, si tak trochu připomněl dny největší slávy. Už tehdy se říkalo, že královské dělení, s nímž zvládal obletování sboru služtiček i dvorních dam v tomhle filmu, je tak trochu styl jemu samému vlastní. No prostě, že má rád holky, jedna mu rozhodně nestačí.

Stárnoucí seladon

Když se koncem loňského roku ozvala jedna dáma, že ji Pavel Trávníček před dvaceti lety sexuálně napadl, nezbylo, než se nad tím pousmát. Bezpochyby byla doba, kdy mu fanynky samy padaly k nohám. Jenže v době, kdy se z prince proměnil v moderátora soutěže pěveckých amatérů DO-RE-MI, už to tak nejspíš nebylo. Fanynky napříč generacemi si dál chodily pro podpis s fotografií z Popelky, na záda si před hercem už ale nelehaly. On si přesto stále rád dopřával trochu víc, než nostalgické vzpomínky, rád si sáhnul, rád si užil kapku nezávazného vzrůša. Kolik děvčat a žen ve své šatně přitiskl ke zdi, to se už nikdo nedoví, protože jen málokterá se po letech proti tomu veřejně ohradila. Ostatně ne všechny byly nejspíš situací zaskočené, některé si nejspíš chvilkovou přízeň sice stárnoucího, nicméně stále šarmantního elegána, odnesly jako své malé ženské tajemství, jak jim byl dopřán kousek toho královského dělení.

Jistý typ mužů je ale v momentech, kdy se v nich probudí ten zatracený chtíč, hluchý a slepý. V tu chvíli považuje každou vyhlédnutou ženu za tu, která mu s radostí bude po vůli. A když se dotyčná ohradí a vzpouzí, predátor prostě trochu přitlačí. To se jistě neděje jen v šatnách obdivovaných herců, mnohé z nás dnes postarších děvčat zažilo nechtěnou přízeň šéfů, v nichž se po pár skleničkách probouzel muž dobyvatel, a obávám se, že přes všechny aktivity ženských spolků se na zatmění mysli a bleskovém přesunu mozků do kalhot u některých mužů nic nezměnilo ani v čase přítomném.

Jsem zvědavá, jestli se po dvaceti letech ty slečny, které dnes neumí říct rázné ne, případně ho doplnit štiplavým políčkem, který zamlženou mysl obtížného chlapa dovede rychle přivést k sobě, budou zase ozývat a plakat nad tím, jak hrozně jim dotyčný poznamenal život. Jistě, jsou násilníci takoví a onací, jsou ovšem i oběti snadné a bázlivé, a jiné, které se za oběť nikdy neprohlásí, protože se obětí prostě nestanou.

Mám-li být upřímná, dam, které po dvaceti letech fňukají, že je obdivovaný herec kdysi nutil k tomu, aby ho obšťastnily alespoň ručně a stručně, si příliš nevážím. Jestli si myslí, že to, že se z odhalování dávných křivd stala móda, z nich udělá hrdinky dne, velice se mýlí. Pokud neměly odvahu násilníka označit tenkrát, bude na ně svět pohlížet jako na nehrdinské chudinky po té době o to víc. Tím spíš, že naše právo na podobné odložené křivdy nedbá, a tak po prověření byly sice staré činy Pavla Trávníčka označeny za prokázané, nicméně trestu nepodléhající. To si pak mohou nebohé oběti třeba oči vyplakat.

 

Pavel se netají tím, že si první setkání s Monikou nepamatoval

Co na to manželka

Možná si dámy, které po mnoha letech vytahují na světlo, jak nechutně byly obtěžovány, myslely, že když už se jim nedostane spravedlnosti soudní, alespoň herci zkazí život, nabourají manželství. To se ale se zlou potázaly. Monika, čtvrtá manželka Pavla Trávníčka, je pevná v kramflecích. Kdo ví, možná je to proto, že i ona ho poprvé jako mladinká studentka a amatérská zpěvačka potkala v DO-RE-MI a prý si hned padli do oka. Ona si to dobře pamatuje a navázala na to při dalším setkání, když Divadlo Pavla Trávníčka hrálo v jejím rodném městě. Prostě se mu šla připomenout, i když on sám moc nevěděl, kam slečnu zařadit.

Zábavné je, že pár let před propuknutím aféry v rozhovoru o tom, jak se s Monikou dali dohromady, přiznal, že z DO-RE-MI si ji nepamatoval, protože v každém dílu byla nějaká taková... Po takovém prohlášení se ty, které prošly jeho šatnou, musely zákonitě pěkně naštvat, i když on své prohlášení jistě tak necitlivě nemyslel, že. Ach, ta paměť záletných mužů. Přesto, anebo právě proto, že ví, co má doma, Monika Trávníčková stojí za svým mužem a podporuje ho v tom, aby všechna nařčení byla zveřejněna a její manžel byl zbaven nálepky násilník.

 

Takhle se v roce 2015 ženil počtvrté s Monikou Fialkovou

V rozhovoru na Face to Face sice prohlásila, že jí celá věc samozřejmě byla velmi nepříjemná, ale na jejím vztahu s manželem to nic nezměnilo. Co také měnit na vztahu dvaasedmdesátiletého starého pána a sedmatřicetileté ženy na vrcholu sil. On občas trpí respiračními potížemi a musí do nemocnice, ona je radostnou matkou šestiletého syna a suverénní manažerkou nejen jejich divadla, ale také například slavného houslity Jaroslava Svěceného. On putuje po vlastech českých a snaží se stále hrát role milovníků, ale je to smutná podívaná. Ona manažeruje velké eventy a je ve své branži stále úspěšnější. Tož co už.

Vedle svého manžela Monika Trávníčková za šestnáct let společného života dospěla, profesně vyrostla a ve světě showbyznysu ho do značné míry přerostla. Jako pravá dáma se tedy o starého pána dobře stará a vždy se ho zastane. Společně si prošli hořkými chvílemi, protože než se narodil syn Maxmilián, Monika několikrát o počaté miminko přišla. Všechno přečkali, takže nějaká ta bulvární aférka je nejspíš nerozhází. Monika stále tvrdí, že si o hodně let staršího Pavla Trávníčka vybrala, protože dává přednost starším mužům, kteří jsou galantní, pozorní a gentlemanští. Tak si vyberte – násilník, nebo gentleman?

(zdroje: Face to Face, iDnes, Blesk, TV Nova)

 

Ela Nováková

Vložil: Ela Nováková