Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jak vyzpovídat hosta, aby se divák nic nedověděl aneb Smutný konec moderátora. Horká židle Terezy Pergnerové

31.12.2022
Jak vyzpovídat hosta, aby se divák nic nedověděl aneb Smutný konec moderátora. Horká židle Terezy Pergnerové

Foto: Se svolením FTV Prima

Popisek: Moderátorka Tereza Pergnerová v Show Jana Krause

Tahle poznámka by měla možná nést v záhlaví spíš „horká židle Jana Krause“, protože jeho talk show je čím dál tím víc o něm, nebo ještě spíš o ničem. Dokud to bývala vtipná exhibice sarkastického moderátora, někteří diváci si přišli na své. V poslední době je ale Jan Kraus specialistou na trapné rozhovory, ve kterých se divák nedozví vůbec nic. Tereza Pergnerová to odnesla se vším všudy.

Pozvat si do pořadu na Primě hosta, který je již několik let tváří konkurenční televize, to vyžaduje zručné manévrování v terénu showbyznysu a opatrné kladení otázek. Život celebrit nebývá ovšem spojen výhradně s jedním pořadem, takže vždycky je na co se ptát. Bohužel to není úplně případ Terezy Pergnerové, která se poctivě drží moderátorské profese, ale již řadu let spíš v druhořadé roli. Tereza je štíhlá, elegantní, přirozená a nutno říct, že po všech životních peripetiích jí to sluší a svou profesi zvládá s bravurou, což předvedla letos ve velkém stylu při předávání Českých slavíků. To Jan Kraus na začátku rozhovoru jednou větičkou zmínil, vzápětí se ale pustil na tenký led Tereziny drogové minulosti. Vzal to zhurta, když se vyjádřil, že u někoho se drogy řeší léta, jiných tři sta lidí je bere a nikdo o tom nemluví.

 

Český slavík 2022:

Minulost řešit nechce

„Byla jsem takový obětní beránek, ale vy jste se ke mně choval hrozně slušně, a to vám nikdy nezapomenu,“ řekla na adresu Jana Krause moderátorka. Zároveň ale dodala, že jí není úplně komfortní o dávné historii mluvit. „Trošku jsem doufala, že dneska se k tomu třeba nebudeme vracet,” prohlásila. Jan Kraus se tedy už jen vyjádřil k tomu, že je báječné, že Tereza má dnes jiný život a šestnáct let žije v krásném vztahu s jedním partnerem.

 

Hned během druhého dne vysílání televize Nova se v roce 1994 objevila poprvé na obrazovce tehdy dvacetiletá Tereza jako moderátorka nové hudební hitparády ESO.

Charita není pro každého

Vzápětí přešel na téma, které je v posledních letech pro moderátorku podstatné a naplňuje jí život. Již při moderování VyVolených projevila mimořádnou schopnost empatie v komunikaci s problematickou skupinou lidí v extrémním prostředí. V posledních letech pak moderovala pořad vysloveně charitativního zaměření. Mise nový domov představovala rodiny, které se ocitly v tíživé životní situaci, bez práce, bez střechy nad hlavou, bez prostředků. Pořad si vzal za úkol vybraným lidem pomoci uspořádat život a poskytnout jim zázemí pro nový začátek.

Můžeme diskutovat o tom, jestli pomoc několika lidem prostřednictvím televizní show má nebo nemá smysl, žijeme ale ve světě, kde charitativní práce prostřednictvím televizní obrazovky je na denním pořádku, a Mise nový domov zejména díky tomu, jakým způsobem moderátorka s účastníky pořadu pracovala, nebyla nezajímavá. Pro Jana Krause ovšem tahle práce představovala možnost, jak se na téma charity vyjádřit s mimořádnou skepsí. Pravil, že on tedy charitu nedělá, protože to dneska dělá každý, a on rozhodně není každý. Mimořádně nevkusnou repliku pak několik minut zeširoka rozváděl, Terezu označil za dobrosera s ambicemi stát se českou matkou Terezou.

 

Andělíček (1995):

 

Pohrdavě se několikrát zmínil na téma pořadů o obyčejných lidech. Vzápětí se zeptal, jestli Tereza chystá něco nového. „Teď pracuju na krásném projektu. Je to o prázdných místech v životě, která může mít každý z nás, o otázkách, na které si nedokážeme odpovědět, protože nám chyběly důležité informace,” vyjádřila se s tím, že víc nemůže zatím prozrazovat. To byla přímo nahrávka na smeč, protože prázdná místa v životě obyčejných lidí evidentně nepatří do kategorie zájmů Jana Krause. Navíc se pořad chystá u konkurenční televize.

„Před natáčením mi řekli, že o tom nemám moc mluvit,“ prozradila Tereza Pergnerová celkem pochopitelné tajemství, že konkurenční televize nemají zájem se vzájemně propagovat. To všichni vědí, Jan Kraus ale motanicí vět o Nově dokázal vyplnit dalších pár minut. Nakonec se rozhovor stočil na to, že jeden příběh je o přechodu, což Jan Kraus okamžitě využil pro lechtivé narážky na to, že o choulostivém věku žen je teď módní mluvit všude. O jakém přechodu chtěla mluvit Tereza, to už jsme se nedověděli.

 

VyVolení:

Co si o mně myslíte

Nakonec nabídl Jan Kraus Tereze, aby mu položila otázku, na kterou by ráda od něj slyšela jasnou odpověď. Po chvilce přemýšlení otázka padla: „Mě by, pane Krausi, zajímalo, co si o mně myslíte. Ale bez žertu, ne abyste začal vtipkovat.” Odpovědi se nedočkala, znovu se vše stočilo na to, jaký vlastní pořad by moderátorka chtěla mít. A znovu zaznělo, že by si chtěla povídat s obyčejnými lidmi. „Ani by nemuseli mít bílá místa,” upřesňuje svoji vizi, „bavili bychom se o životě.” To už Jan Kraus s pohrdavým ucezením čehosi o obyčejných lidech rozhovor ukončil. Divák se tedy nedozvěděl nic jiného, než že Jan Kraus nemá zálibu v charitativních pořadech a příběhy obyčejných lidí jsou pro něj nudná šeď.

 

Mise nový domov:

Diváci se bouří

Na sociálních sítích se řada diváků Terezy Pergnerové zastala, pobouřilo je Krausovo urážlivé vyjadřování i bezbřehé patlání se ve věcech, které diváky nezajímají. Moderátorka se na Instagramu dokonce Krause zastala, vyjádřila se, že si do jeho pořadu chodí otestovat, co vydrží, takže si z výsledku nic nedělá. Jenže tohle není poprvé, co Jan Kraus diváky naštval. Není to tak dlouho, co nesmyslně rozebíral po celý rozhovor vlasy herce Václava Neužila, který své rozladění dal nepokrytě najevo.

Často se dovídáme, co si o tom či onom myslí Krausova manželka Ivana Chýlková, a poznámky z kuchyně i obýváků Krausových jsou už značně otřepané. Jak může, stočí Kraus rozhovor na nahotu a erotiku, čemuž se nejeden host marně snaží čelit. Bývaly doby, kdy talk show Jana Krause hýřila dobře připravenými vtipnými otázkami a jeho sarkasmus byl pohotový a trefný. V poslední době je celá show spíš o trapnosti a vyčerpanosti. Možná by bylo na čase, aby se opotřebovaný moderátor zkusil zaměřit na nějaký nový formát. Když ho televize dokáže vymyslet pro Terezu Pergnerovou, snad by se něco našlo i pro Jana Krause.

 

Ela Nováková

Vložil: Ela Nováková