Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jak se ostří vidle. Komentář Štěpána Chába

komentář 30.12.2022
Jak se ostří vidle. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Vidle

Zítra končí jeden rok, začíná druhý. Nejlépe by zklamání z odcházejícího a hrůzu z nadcházejícího roku definovaly tři knihy. Zamjatinův román My, Dostojevského Zápisky z podzemí a Fuksův Pan Theodor Mundstock. Jejich tématické rozpětí by mohla okořenit kniha Noc od Ellieho Wiesela. Z ani jedné knihy neprší nadšení. Jen český Fuks do toho umírání dá trochu absurdního humoru. A ten si snad udržíme i v dalším roce.

Klene se před námi hrozba dalšího roku. Na Ukrajině se stále střílí a ani jedna strana konfliktu se nechce domluvit. Také proč, vždyť jde jen o život. Čína ve velkém laškuje s covidem. Na srbsko-kosovských hranicích se heslo – Kosovo je Srbsko – pomalu ale jistě přetransformulovalo na – Srbsko, trhni si nohou – což může vést k harašení zbraní. Polsko chce po Německu reparace za druhou světovou vojnu. My bychom mohli po někom začít reparace vyžadovat za Bílou horu. A za Kopčema, za toho určitě. Důvod? To je jedno, prostě si zaprudíme do prostoru, člověku i společnosti to protáhne tepny. Orbán pořád zlobí a je trestán za frenetického potlesku europirátů. Různě po světě prší ruští oligarchové a generálové, tu z okna, tu z balkonu.

Zdražování nabírá na obrátkách, energetika povinně zezelená, úřady práce jsou plné lidí, kteří museli polknout svou hrdost a prostě zažádat o dávky. Poslední zhasne je heslem dne i dalšího roku. Fialovic banda se chystá podle osvědčeného receptu ODS a TOP 09 obrat důchodce a rodiny. Jinak to neumí. Na ministerstvu pro tuberu se chystají nadstandardy ve zdravotnictví, kdy chudobný lid bude mít nárok jen na vyhození ze dveří ordinace, zbytek si připlatí a bude si, dle pravidla rozděl a panuj, připadat o tolik lepší. Ministerstvo pravdy chystá bič na svobodu slova. Daně i s inflací porostou, příjmy ne.

Na trůn si zvolíme někoho mladého a pohledného. Případně starého a ošklivého. To už dle toho, kolik lidí půjde volit prezidenta a kolik lidí si prezidentskou volbu splete s hlasováním v Miss ČR, jako se to stalo v případě Slovenska. Což platí i u pohledného generála, kde se trůnu na Pražském hradě chce chopit skrze svého generálského modela klan bývalého diplomata a nynějšího nadšeného ideologa Koláře. A jelikož naše voličská veřejnost už několikrát po sobě ukázala naprosto minimální vztah k realitě, bude se nejspíš konat další utužování Fialova temna. Ale co, zahradu máte? Tak ji osejte. Cílem života není zvolit politika, ale správnou duchovní cestu pro chápání sebe, světa a dna lahve, ke kterému se propíjíme.

Pro nadcházející rok není praktičtější rady, než popsat, jak se ostří vidle. Během roku se řádně naostřené vidle totiž mohou hodit. Sednete si někam na schody před domem, v jedné ruce vidle, v druhé brusný kámen. Opakovaným pohybem shora dolu budete sjíždět brusným kamenem v mírném úhlu po hrotu vidlice. Obkružováním hrotu dosáhnete po jistém úsilí průměrné ostrosti. Opakovat na všech vidlicích.

Jenže průměrné naostření není nic pro našince. Další metoda. Usednete s vidlemi na schody před domem. Zapnete přijímač, který vám zprostředkuje přímý přenos z jednání Poslanecké sněmovny, případně Senátu. V rukou budete třímat vidle a hníst dřevěnou násadu. Ač to zcela odporuje fyzikálním zákonům, po vyslechnutí všech příspěvků poslanců či senátorů budete v rukou třímat ty nejostřejší vidle široko daleko. Stačí jen sedět, naslouchat a drtit prsty násadu vidlí. Pokud budete chtít vlastnit vidle až absurdní ostrosti, během načítání omluvenek poslanců, kterým se nechtělo do práce, si můžete přeříkávat noticku z ODS – Petr Fiala je nejlepší premiér v celé historii České republiky. Do toho se vám bude prokousávat hlas Markéty Pekarové Adamové, která bude předčítat jména poslaneckých absentérů. V tu chvíli ucítíte, že vidle se staly něčím, s čím jde skutečně pádně argumentovat.

Ale bude jaro, to je na tom příštím roce vcelku pozitivní. Pokud nám ti naši moudří neudělají z jara nukleární zimu. Ale snad ne.

„Je naší povinností donutit je, aby byli šťastni." Jevgenij Ivanovič Zamjatin, My

Hezký nový rok. A pozor, na vlastní vidle se padá vlastně nejčastěji. Vrabel to předvedl v plné nahotě.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb