Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Občas nosí dámské kalhotky, teď ale denně nachodí patnáct kilometrů s kočárkem. Horká židle Matěje Hádka

24.12.2022
Občas nosí dámské kalhotky, teď ale denně nachodí patnáct kilometrů s kočárkem. Horká židle Matěje Hádka

Foto: Se svolením FTV Prima (

Popisek: Herec a dabér Matěj Hádek v talkshow 7 pádů Honzy Dědka

Jak už je to u bratrů Hádkových obvyklé, když už přijdou na jeviště místo hraní něco vyprávět, mluví se o divadle, o filmech, žertuje se na vlastní triko, vzpomene se na druhého bratra a nezapomene se pochválit milovaný tatínek. O partnerkách a dětech se nemluví, i když tentokrát se přece jen Matěj u Honzy Dědka podřekl.

Před Matějem Hádkem zpovídal Honza Dědek Dalibora Gondíka, který si postesl, jak ho životem provází poukazování na to, že přece musí být homosexuál, a s tématem, kdo je jakého sexuálního vyznání, se dostali až k Hurvínkovi. Matěj tak usedal před rozesmáté publikum s trochou trémy. V herecké šatně se prý ale nestydí. A nestyděl by se ani před Hurvíkem: „On je prkennej, já jsem prkenej, není proč se stydět,“ zažertoval hned na úvod na téma svého hereckého projevu. My diváci ale stejně jako Honza Dědek víme, že možná nepatří k typu dynamických extrovertních herců, o to víc ale dává do svých postav citu a prožitku.

Rybička Nemo s krátkou pamětí

Zanedlouho bude mít v kinech premiéru film Přání k narozeninám, kde hraje značně roztržitého manžela Simony Babčákové. „Jojo, jako rybička Nemo, která si nic nepamatuje, zvlášť když mu žena něco říká. Teda ta postava je taková. Já si samozřejmě pamatuju všechno,“ zasmál se sám sobě, protože na ukázku z filmu chvilku koukal, jako kdyby si vůbec nemohl vzpomenout, že něco takového natočil. Je to ale tím, že film vznikal v domě pandemie a do kin jde s velkým zpožděním.

Jenže na tom zapomínání nejspíš něco bude, protože Honza Dědek na něj vzápětí provařil, že v zákulisí se rozhlédl a řekl: „Tady jsem strávil sedm let, z nichž většinu si nepamatuju.“ Prý tedy neříkal většinu, ale jenom část, ale ono na tom zase tolik nezáleží. Důležité je, že Matěj rád naplňuje heslo Bořivoje Navrátila, který říkal, že když se herec skutečně potká se třemi rolemi v životě, má splněno. Matěj přemýšlel, které by to byly, a nakonec přiznal, že ve skutečnosti těch, které se potkaly s jeho charakterem, a on tak věděl přesně, odkud brát, bylo víc. Skvělé vyznání uznávaného herce, který z mladistvých rolí bez problémů přechází na muže středního věku.

 

Kobry a užovky:

Chtěl být cirkusovým šaškem

Ne každý talentovaný herec musí pocházet z divadelnického prostředí. Matěj se rozhodl, že bude hercem, někdy v třetí nebo ve čtvrté třídě. Rodiče nad tím trochu kroutili hlavou, protože k divadlu přičichla snad jenom prababička, o které se říká, že utekla s kočovným divadlem. „Ale kdo ví, jak to bylo, možná utekla za humna, a pak se rychle vrátila,“ smál se Matěj rodinné legendě. „Já jsem ve třetí třídě chtěl být šaškem v cirkusu. Ale vedle nás bydlela paní Ema Skálová, což byla herečka, kterou můžete zahlédnout v starých černobílých filmech, a pak byla léta v Karlíně. Ta se mě jednou, když jsem končil třetí třídu, zeptala přes plot, čím bych chtěl být. A já na to, že šašek v cirkuse,“ pitvořil se herec, aby naznačil odpověď malého kluka. „Ona mi podávala taková ta malá rajčátka a najednou povídá: Nechtěl bys být radši herec? Je na to konzervatoř, můžeš tam jít hned po osmé třídě. Není tam matematika.“

Tak paní Skálová seznámila Matěje s možností, jak se stát hercem, a on se jí od toho okamžiku chytil a nepustil. První filmovou roli dostal v prvním ročníku na konzervatoři, a pak jich v průběhu let byla spousta. „Jo, bylo jich hodně, já už si to nějak všechno nepamatuju,“ znovu vytáhl svou děravou paměť, aby se nemusel chlubit třeba Českým lvem za film Kobry a užovky, kde hrál s mladším bratrem Kryštofem.

V té souvislosti Honza Dědek připomněl, že Hádkovi měli také hrát bratry Mašíny. „Jo, o tom se nějak mluvilo, jenže vždycky, když se do toho někdo chtěl pustit, tak na to nebyly peníze a sešlo z toho. Ale Mašíni vznikli teď. Jen my s bráchou teda už je nehrajem. Já tam ale hraju! Krásnou roli Zbyňka Roušara, což byl přítel Zdeny Mašínové, dali se dohromady po válce, když Zdenina manžela umučili nacisti a zůstala sama. Měli se moc rádi. A jeho nakonec zavřeli na doživotí, protože pomáhal bratrům Mašínovým s útěkem,“ s nadšením vyprávěl Matěj o filmu Bratři, který bude mít brzy premiéru v kinech a je velmi očekávaným počinem.

„Kryštof v tom nehraje, ten teď hraje v jiných spektáklech,“ přešel rozhovor k sourozeneckým vztahům. „My se milujeme, to se ví, my to celkem často zveřejňujeme,“ odpověděl na dotaz, jaké ty vztahy jsou. Nebylo to tak vždycky, Matěj a jeho o rok starší bratr Ondřej měli o osm let mladšího Kryštofa za rodinného mazánka. Oni dva byli už parťáci, když se narodil. A odkdy se tedy Matěj s Kryštofem mají rádi? „Od jeho dvanácti let, když se mi poprvé postavil. Do té doby jsem ho bil. Pak jednou vzal vodítko na psa s karabinou na konci, roztočil ho a chtěl mě s ním švihnout. Nastavil jsem mu nohu a on mi rozsekl kotník, fakt to bolelo. V tu chvíli jsem pochopil. Aha, tak to jsme asi parťáci.“ Matěj s Ondřejem vyrůstali dlouho skoro jako dvojčata, pak se po té příhodě s karabinkou k nim přidal i Kryštůfek. Z Ondřeje se stal lékař a s Kryštofem si Matěj občas v něčem zahraje. „Ale už dlouho ne,“ zalitoval. „Je to škoda, protože nejlepší je chodit do práce s někým, koho máš rád, to se člověk nenudí.“

 

Bratři:

Rychlokurz potápění a odmítnuté otužování

Brzy uvidíme Matěje Hádka také v novém seriálu Primy Pod hladinou. S potápěním před natáčením žádné zkušenosti neměl. Herci dostali pár lekcí, pak je navlékli do obleku, v kterém se chodí až do čtyřiceti metrů. Matěj se v tom moc necítil a inspektor mu moc nepomohl, protože mu řekl: „Nic si z toho nedělej, kdyby ti nebylo dobře, do tohohle obleku se normálně chodí po dvouletém výcviku.“ Inu, být hercem není vždycky jen o prožitku, ale také o pořádné dřině.

Matěje zrovna tohle moc netěšilo. Jednou se zkoušel otužovat s bratrem a kamarádem v bazénu u Jiřího Langmajera, bylo to v zimě a bazén měl tři stupně. Dostali instruktáž, jak mají dýchat, pak šli všichni v zástupu do vody. Jiří Langmajer je otužilec, Kryštofovi se to také líbilo, ale Matěje rozbolelo za krkem a vůbec nechápal, co na tom ostatní mají. „Oba bráchové se otužují, tak mi pořád vykládali, jak je to svělé. Pro mě teda ne,“ zakončil vyprávění o vodních a podvodních pokusech.

Dobrá rada od Marhoula

„Byl jsem sportovec,“ přikývl na dotaz Honzy Dědka, jak to teď má se sportem. „Ale pandemie do toho hodila vidle a já už jsem do toho vláčku znova nenaskočil. Chodil jsem do fitka s kamarádem, který mě naučil, jak správně cvičit s činkami i na nějakých těch strojích. Já jsem totiž vůči téhle fitness kultuře měl dost předsudky. Když jsem se do toho dostal, přišla pandemie a fitka zavřeli. Kamarád samozřejmě doma cvičil, ale já jsem spíš mlsal. Támhle čokoládička, tady bonbón, k tomu si pustim nějakej seriál... Tak jsem vyměk´. Teď se do toho horko řádu, v kterém mi bylo přitom moc dobře, těžko vracím,“ zastyděl se nad ztrátou vůle k pravidelnému pohybu. Ale čokoládu už nejí a už cvičí tak dvacet minut denně, takže je na dobré cestě.

To Dalibor Gondík je běžec a má na to krásné kostýmky. Zásadně si kupuje úbory dámské, protože nesnáší ty pánské volné trenýrky, v kterých vypadá jako fotbalista. Hovor nabral podivný směr a korunu všemu dodal Matěj s přiznáním, že byla doba, kdy nosil dámské kalhotky. Hned ale vše vysvětlil: „Točili jsme Tobruk s Václavem Marhoulem a skoro půl roku jsme prakricky žili v poušti. Aby se člověku nedostal písek všude, je lepší nosit dámské kalhotky.“ Prý jim to Václav Marhoul vysvětlil už před odjezdem, takže ti, kteří mu důvěřovali, jeli tímhle správným prádlem do pouště už vybaveni. A ti, co ho neměli, litovali. Jestli někteří herci u tohoto spodního prádla už zůstali, to Matěj neví a nechce se tím raději zabývat. On tedy přešel zase na ty trenýrky.

 

Tobruk:

Místo sportování chodí s kočárkem

„Dřív pro mě bylo slastné se nudit, a pak se trápit tím, že nic nedělám. Už je to jinak. Za tři roky padesát, najednou člověk zjišťuje, jak je ten život krátkej a hezkej. Jak jsem rád na světě, tak každá minuta pohybu někde venku je dobrá.“ Honza Dědek připomněl, že teď, když si Matěj pořídil potomka, asi se hodně změnilo. Na to herec zareagoval úšklebkem, bylo jasné, že se o svém otcovství nechce bavit. Alespoň ale prozradil, že teď, jak jsou se ženou na začátku rodičovství, on jezdí s kočárkem. „Třikrát denně jsem na hodinu venku, tak to vychází na patnáct kilometrů denně. Od narození miminka. Takhle se dostávám do formy. Nenásilně. Žena potřebuje dospat noc nebo si něco vyžehlit, tak já vezmu kočárek a jdu drandit.“

Dalibor Gondík Matěje pobídl, ať si to ještě tři roky užívá, protože padesátka je pak hrozná. Prý ale po šedesátce to je zase dobré. „Určitě, pak už to bude čím dál lepší. Já to vidím na tátovi, tomu je třiaosmdesát a je rozjuchanej. Protože si váží života, že jo. Říká si, mám to za pár, tak ať je sranda. Pracuje na zahrádce, jako každý důchodce, ale on to dělá s radostí. Sice sotva leze, ale možná právě o to je veselejší,“ zakončil Matěj Hádek rozhovor vzpomínkou na tatínka, který je pro všechny kluky Hádkovy stále nedostižným vzorem.

 

Ela Nováková

Vložil: Ela Nováková