Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Trable s těhotenstvím na pokračování a zbožňovaný princ pod Werichovou taktovkou. Tajnosti slavných

23.12.2022
Trable s těhotenstvím na pokračování a zbožňovaný princ pod Werichovou taktovkou. Tajnosti slavných

Foto: Se svolením Národní filmový archiv

Popisek: Josef Zíma jako princ Radovan v pohádce Princezna se zlatou hvězdou

VIDEO Díky princi Radovanovi z pohádky Princezna se zlatou hvězdou se stal idolem žen všech generací, na jednu jedinou ale žádná z nich neměla. Čerstvý devadesátník stále ještě zazpívá operetu i rock’n’roll a označení král dechovky fakt nemá rád.

Vlahý pohled, jímž sledoval něžnou princeznu se zlatou hvězdou na čele, napovídal, že se snad do její představitelky Marie Kyselkové opravdu zakoukal. Důvod byl ale mnohem prozaičtější. Dodnes stále skvěle zpívající legenda se totiž během natáčení právě jen silou vůle probírala z mimořádně bujarého mejdanu. „To se mi narodila v noci dcera, a tak jsem jako slušný člověk nespal tu noc. Maskéři pak ráno měli co dělat. A ten hlas byl o nějakých pět tónů dole. No, vychlastanej,“ zavzpomínal Josef Zíma letos v létě na hradě Špilberk v populární talkshow Pohádkových 7 pádů Honzy Dědka na jeden ze svých nejšťastnějších dnů. Těch dramatičtějších mu ale osud nadělil mnohem víc.

 

Princezna se zlatou hvězdou – Prstýnek:

Trable s princeznou

Za tématem jedné z nejslavnějších českých filmových pohádek je třeba hledat lidovou slovenskou pohádku, kterou zaznamenala ve sbírce Národní báchorky a pověsti z roku 1846 Božena Němcová. Až po více než sto letech se k ní vrátil básník, dramatik a filmař K. M. Walló, který podle ní napsal veršovanou divadelní hru pro děti. A ta se stala podkladem pro scénář nestárnoucího filmu Martina Friče. Natáčelo se v roce 1958 a původně měla princeznu Ladu hrát Zímova manželka Eva Klepáčová, kterou si jistě vybavíte jako hubatou Káču z další nestárnoucí pohádky Hrátky s čertem, zasazené do jedinečných kulis Josefa Lady. Jenže než se začalo natáčet, už byla těhotná. Frič pak oslovil Miriam Hynkovou, i ta mu ale udělala čárku přes rozpočet. Onemocněla dětskou obrnou, a tak nakonec dostala svoji první a poslední velkou příležitost Marie Kyselková. Ta sice byla těhotná také, jenže to na ní zatím nebylo vidět.

 

Princezna se zlatou hvězdou – Láska:

Opožděné přiznání

Představitel prince Radovana se narodil 11. května 1932 v Praze do učitelské rodiny, otec byl později ředitelem, takže není divu, že si rodiče přáli, aby se stal také pedagogem. Dobrou vůli splnit jejich přání sice zpočátku měl, jenže na gymnáziu v pražské Michli neustále prohrával souboj s matematikou. Dokonce mu jednou hrozilo i propadnutí. Zato v hodinách zpěvu přímo exceloval a hudbu miloval. „Setkával jsem se s ní od dětství, moji rodiče byli velmi muzikální, maminka hrála na klavír a zpívala, otec hrál na housle. Brali mě od dětství na operu. K vážné hudbě ale musí člověk dospět,“ připomněl u příležitosti svých devadesátin v rozhovoru pro deník Právo. Nakonec přece jen odmaturoval, a pak se tajně přihlásil na DAMU. Doma se ale přiznal, až když mohl předložit i první důkazy o úspěšném studiu. Souběžně s herectvím ještě studoval soukromě i zpěv u slavného tenora, profesora Konstantina Karenina.

Start v zeleném

Zpívat začínal v lidovém souboru pražské konzervatoře, od roku 1951 už vystupoval jako sólista Orchestru Jaroslava Ježka a po absolutoriu nastoupil v roce 1953 do prvního angažmá v Benešově u Prahy. V roce 1955 narukoval na dva roky do Armádního uměleckého souboru a díky jednomu vystoupení v pražské městské knihovně se dostal i do právě startující Československé televize. Zaujal totiž Zdeňka Podskalského a Jaroslava Dietla, díky nimž začal uvádět Měsíčník zajímavostí a dobré pohody. „Na své první natáčení nezapomenu. Všechno se vysílalo živě, v dost úděsných podmínkách, nic se nepředtáčelo. Ten večer omylem pustili jiný film, než jsem ohlásil, a musel jsem z toho vybruslit. Asi se mi to povedlo a nechali si mě tam.“ V roce 1956 mu díky upozornění Miroslava Horníčka nabídl Jan Werich hostování ve svém Divadle satiry a po návratu do civilu i angažmá. A po boku obou legend si zahrál v sérii původních her Osvobozeného divadla Těžká Barbora, Balada z hadrů a Caesar.

Blues pro tebe:

Od swingu po operetu

Před filmovou kamerou stanul poprvé v roce 1957 v komedii Ivo Nováka a Miloše Formana Štěňata, místo herecké kvalifikace se ale uplatnil jako zpěvák písničky Jana F. Fischera a Zdeňka Borovce. Až do nesmrtelné Princezny se zlatou hvězdou posbíral jen pár štěků, mezitím ale úspěšně odstartoval kariéru jako zpěvák populární hudby. „Zazpívám rock'n'roll, lidovou písničku i operetu. Vyrostl jsem ale na swingu, Franku Sinatrovi, Bingu Crosbym. Z našich jsem obdivoval Rudolfa Cortéze, Arnošta Kavku, Oldřicha Nového, to byl jeden z mých velkých vzorů,“ připomněl. Skutečný start ale znamenala v roce 1958 gramofonová deska Blues pro tebe, která byla současně premiérovou nahrávkou Jiřího Suchého jako autora.

Pokračování v pondělí 26. prosince 2022.

(zdroje: Wikipedia, ČSFD, FDB, Český Film, FTV Prima, Český rozhlas, Česká televize, Dana Braunová: Pořád zazpívám rokenrol, lidovku i operetu, Eva Klepáčová, Josef Zíma: Princ a Káča)

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská