Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kvůli Hamletovi prošvihl maturitu, pak přijel do Prahy na babetě. Herec se zasněnýma očima, pohlednou tváří a klikou na dobré role. VIP skandály a aférky

20.12.2022
Kvůli Hamletovi prošvihl maturitu, pak přijel do Prahy na babetě. Herec se zasněnýma očima, pohlednou tváří a klikou na dobré role. VIP skandály a aférky

Foto: Se svolením VOYO (stejně jako snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Jan Nedbal v minisérii Král Šumavy

Jan Nedbal má ve svých dvaatřiceti letech štěstí, že se svou něžnou hladkou tváří vypadá stále jako dospívající chlapec. Díky tomu nepřichází o role, které by jinak nejspíš dostávali o pár let mladší herci. On měl nástup na scénu opožděný, jeho renomé ale prudce roste.

Když se mladík z Děčína hlásil na DAMU na katedru alternativního a loutkového divadla, měl za sebou střední zdravotní školu, což pro přijímací komisi není zcela obvyklé. Ani on ale nebyl moc připravený na to, co ho u zkoušek čeká. Z Děčína vyrazil do Prahy na babetě, jak sám říká, klacíky mu čouhaly z ponožek, nikoho neznal a nikdo neznal jeho. Co se na zkouškách dělo, si skoro nepamatuje, protože byl tak vystresovaný, že když to skončilo, sedl zase na babetu, odjel domů a dva dny spal. Probudil se a vzpomínky na zkoušky byly pryč. Asi se projevilo milosrdné zdravé mládí, které si umí spánkem dokonale vyčistit hlavu. Honza ale přese všechno u přijímaček uspěl.

 

Bratři Hasilovi v Králi Šumavy. S Oskarem Hesem hrají sourozence i v Bratrech, natočených podle skutečného příběhu bratří Mašínů. 

Toužil po adrenalinovém životě

K herectví přišel přitom hodně oklikou. Studoval zdravotní školu a ze všeho nejvíc si přál být záchranářem, členem horské služby nebo pilotem vrtulníku. Do šestnácti let lezl po skalách, nějaký čas žil na Islandu. O divadlo zavadil při pobytu se školou v Dánsku. Čeští a dánští studenti dostali za úkol zinscenovat Hamleta. Muselo to být hodně zajímavé – Dánové hráli Monteky, Češi Kapulety a jediní dva, kteří se dokázali domluvit anglicky, byl Jan Nedbal a jedna dánská studentka. První role a hned Hamlet! „Hráli jsme to v Čechách a pak i v Dánsku. Já jsem kvůli tomu dokonce prošvihl maturitu, protože jsem řekl, že jedu do Dánska hrát divadlo. Maturoval jsem pak až na podzim,“ vyprávěl svůj první intenzivní herecký zážitek na letošním filmovém festivalu ve Zlíně, kam byl pozván jako nejzajímavější mladá herecká tvář současnosti. „Mladá stará,“ smál se v rozhovoru. „Vždyť mi je dvaatřicet, já prostě jen tak mladě vypadám.“ V herecké práci adrenalinu má méně, ale zatím ho nepostrádá. „Mám štěstí na zajímavé role, kde se pokaždé něco nového naučím,“ pochvaluje si. Touha pořídit si vrtulník v něm ale zůstává. Stejně jako přání žít jednou v lese. Klidně v malé chaloupce nebo v boudě, hlavně, že to bude v lese.

 

S Oskarem Hesem a Josefem Mašínem, foto se svolením Donio

Král Šumavy

Do lesů ho letos zavedlo i natáčení. V minisérii vyrobené pro Voyo Král Šumavy: Fantom temného kraje hraje Bohumila Hasila, staršího bratra hlavního hrdiny Josefa Hasila. Toho ztvárňuje Oskar Hes. Oba herci se velmi dobře znají, což jim umožnilo dokonalou souhru a plné pochopení pro obě postavy. Z temného tématu tak svými výkony dokázali vytáhnout i živočišné momenty a humor. „Šlo to přirozeně, protože jsme s Oskarem nejlepší kámoši a známe se mnoho let. Takže spoustu těch věcí a vtípků jsme si tam přidali s Davidem Ondříčkem na place. To, že největší punchline celého příběhu je „To mě pos*r pták“, mi přijde, na to, jak je to vážné téma, úplně úžasné. Čím víc to postava, kterou hraje Oskar, říkala, tím víc se diváci smáli. A to mi přijde jako úplná bomba. Je potřeba si uvědomit, že i když je ta látka závažná a historie příběhu je zatěžkaná, tak ti lidé se taky smáli a měli rádi srandu úplně stejně jako my. Král Šumavy nebyl stoický člověk s flintou přes záda, který se prostřílel lesem. O to víc mi přijde, že se z těch postav stávají reální lidé, když člověk vidí, že mají normální emoce. Řeší běžné věci. Třeba to, že je zamilovaný do holky, kterou si asi nebude úplně lehké vzít, má skvělý až přátelský vztah se svým bratrem a do toho je v té pohraniční jednotce, kde se ti kluci jen špičkují. Přijde mi, že to přidává na uvěřitelnosti těch charakterů a moc mě to baví,“ vyjádřil se Jan Nedbal po premiéře tří dílů seriálu v kině Lucerna.

 

První klapka Bratrů, foto CinemArt

 

Bratři, foto CinemArt

Krakonošovo tajemství

Poprvé v životě přinesl letošní rok Janu Nedbalovi také roli v pohádce, dokonce v premiérové vánoční. Režisér Peter Bebjak ho obsadil už do svého dramatu Zpráva nebo minisérie Herec. Teď od něho Jan Nedbal dostal svoji první roli v pohádkovém příběhu. V Krakonošově tajemství hraje mladšího bratra hamižného majitele jednoho krkonošského panství. Projel se kočárem, hledal poklad, bydlel na zámku a balil princeznu – to vše vynahradilo Janu Nedbalovi akční šermířské scény, které v téhle pohádce nemá. Co se mu ale zalíbilo na první pohled, byla Krakonošova chaloupka. Nejspíš je přesně taková, jako by si přál mít. „Největší zážitek z natáčení? Rozhodně ten, kdy jsem poprvé spatřil Krakonošovu chaloupku se zahrádkou, kterou výprava postavila na Bílé skále v Krkonoších. Přísahám, že jsem v životě neviděl nic hezčího, a přál jsem si být Krakonoš a žít tam v té nádheře s celým krásným výhledem a dýchat les a možná o sobotách zajít k Čápovi na pivo,“ vzpomíná herec na natáčení.

 

V pohádce Krakonošovo tajemství, foto Česká televize 

Bratři

Dramatický příběh bratří Mašínů natáčel Jan Nedbal ještě před pohádkou, u ní si pak od těžké role krásně odpočinul. V Bratrech hraje Radka Mašína a znovu se na place uplatnila kamarádská chemie mezi ním a Oskarem Hesem, který hraje Josefa Mašína. Oba herci měli dokonce možnost setkat se s Josefem Mašínem a projít s ním kus trasy, po které v roce 1951 Mašínové prchali do Západního Berlína. „Pro mě je důležité, aby se takovéto historické příběhy točily, protože lidi snadno zapomínají. A hlavně to jsou všechno role, na které se člověk musí nějak připravit i fyzicky, a to mi přijde zajímavé,“ řekl Jan Nedbal v rozhovoru pro Novinky.cz během natáčení. A protože v souvislosti s natáčením se znovu začalo přetřásat, zda Mašínové byli skutečně hrdinové nebo naopak vrazi, vyjádřil se mladý herec i na toto téma: „Posuzovat to zpětně po letech je problematické, nikdo jsme u toho nebyl… Jediný žijící svědek je dnes už jen Josef Mašín. Pro mě bratři Mašínové byli a jsou jednoznačně hrdinové. Dnešní zpochybňování považuju za obrovskou nespravedlnost. Kvůli natáčení jsem si toho o nich už dost načetl, ale můj základní pohled na ně to nijak nezměnilo.“

 

Ve filmu Bratři - dobovky mu vyloženě sluší. Foto CinemArt

Skutečné postavy hraje často

Je zajímavé, že Jan Nedbal má těch historicky autentických postav na kontě už dost. Hrál jednoho z lyžařů v Posledním závodu, ve Zprávě, válečném dramatu podle skutečné události, zase mladíka, který pomohl dvěma vězňům k útěku z Osvětimi. S reálným příběhem, tentokrát s postavou mladého muže, který se stal obětí justičního omylu, se setkává také v seriálu Matematika zločinu. Tentokrát měl dokonce možnost se přímo setkat s žijícím Tomášem Tomanem. Vyslechl jeho příběh, dělal si poznámky a snažil se co nejvíce pochopit charakter tohoto muže a následně ho co nejpřesněji zahrát.

 

V minisérii Božena hrál Václava Bolemíra Nebeského, foto Česká televize

V modrém plášti

Jana Nedbala jsme mohli dvakrát vidět také v nemocničním prostředí. Modrý plášť lékaře oblékal v seriálu Chlap, ještě před tím byl zdravotním bratrem v Modrém kódu. Oběma rolemi vzdal tak trochu hold své původní profesi, ale hlavně mamince, která je zdravotní sestra. Slušelo mu to a divačky dojímal klukovským kukučem, ale poslední doba mu přinesla role mnohem významnější, ve kterých mohl předvést, že je talentovaným dramatickým hercem, jehož kariéra bude mít nejspíš rychlý vzestup.

 

Alespoň jedna role ze současnosti - Vánoční příběh, foto Europeana Production

Dotlouklo divoký srdce Michala Ambrože

Velký koncert kapely Jasná páka se měl uskutečnit v létě v Ledárnách Braník, zrušil ho ale pobyt v nemocnici a následné úmrtí jednoho z frontmanů Michala Ambrože, který hrál také s Hudbou Praha a kapelou Divoký srdce. Náhradou pro všechny, kdo si na letní koncert koupili lístky, ale hlavně rozloučením všech muzikantů s kolegou a přítelem bude koncert ve velkém sále Lucerny 10. ledna 2023. Večer pojmenovaný OD ZAČÁTKU DO KONCE (Michal Ambrož 1954 - 2022) zahájí Hudba Praha, kterou doprovodí mnoho Michalových hudebních přátel. Následovat bude Jasná Páka s plnohodnotným koncertem.

 

 

„Naposledy jsme s Michalem hráli 21. srpna na akci Never more 68 na pražském Výstavišti. Pak už byl v nemocnici, ze které nám volal, abychom v Ledárnách určitě hráli a poslali Putina a Covid do prdele. Kvůli onemocnění Davida Kollera se však koncert nakonec přesouval. Nejprve do Lucerna Music Baru a po Michalově úmrtí jsme se rozhodli pro velkou Lucernu,“ popisuje kapelník Michalovy Hudby Praha a kytarista Jasné Páky Radovan Jelínek. Ten dodal, že lidé na koncertě, který začne v 19 hodin, uvidí a uslyší Hudbu Praha se zpěváky, kteří byli Michalovými přáteli. Za mikrofonem se budou střídat například Márdi z Vypsané Fixy, nedávná zpěvačka Hudby Praha Markéta Foukalová nebo saxofonista a zpěvák Karel Malík a další. „Některé skladby si rozdělily i současné zpěvačky Hudby Praha Veronika Vítová a Tereza Kopáčková. Na playlistu bude průřez písničkami Hudby Praha i Divokýho srdce, tedy Michalova bočního projektu, včetně hitů jako Srdeční příběh, Máma, táta nebo Časy zlý,“ vyjmenovává Jelínek.  

 

Plakát ke koncertu, který se již nekonal

Dobré zprávy neuspěly. Bude Dobré ráno, Brno! lepší?

Pokusy pohlédnout očima televizního seriálu do života nějaké redakce se čas od času objeví na té či oné televizi. Teď tu máme prohranou šanci v podobě Dobrých zpráv na Primě a už se na nás chystá další redakce, tentokrát milovaná i nenáviděná ranní show.

 

Jan Prušinovský při natáčení, foto Česká televize

Dobré ráno, Brno! je osmidílný televizní seriál Jana Prušinovského, který si tentokrát vybral prostředí živě vysílaného ranního pořadu, o němž vypráví s obrovskou nadsázkou. Pořad Dobré ráno to nemá jednoduché. Je to ranní show, jejímž posláním je připravit diváky do nastávajícího dne pomocí dobré nálady. Každý ho zná, ale málokdo na něj soustředěně kouká. Pro několik šťastlivců bývá tento pořad odrazový můstek k další kariéře a pro většinu hrob. Když na Špilberku zhasne noční osvětlení, rozsvítí se v režijní místnosti studia České televize na druhé straně města červené světýlko a společně s ním se rozzáří i oči ostříleného televizního režiséra Mirka Kurše. Se svou televizní rodinou, vlastní už dávno nemá, každý sudý týden bojuje o přízeň vstávajících diváků, kteří zapínají své televizní přijímače, aby zahnali ranní chmury. Že rána nejsou vždycky dobrá, to ví Mirek, milovník piva a žen, moc dobře.

 

Do seriálu obsadil Jan Prušinovský neznámé herce, účinkují Jan Kolařík, Ondřej Kokorský, Simona Lewandowská, Slávek Bílský, Roman Slovák, Zuzana Zlatohlávková, Tereza Volánková, Beáta Hrnčiříková, Vojtěch Hrabák. Foto Česká televize 

Přes nepřízeň techniky, lidského faktoru, přírodních i hromadných katastrof chce ale všem těm, kteří to potřebují, společně s moderátorkou Radkou a jejím kolegou Cyrilem pravidelně naživo popřát – Dobré ráno, Brno! Jan Prušinovský si ví dobře rady s humorem všedních okamžiků a v tomto seriálu má tuto schopnost znovu uplatnit. Tak uvidíme, jestli na České televizi bude mít „redakční“ seriál větší spád než na Primě. 

Jen pro vyznavače hiphopu: Kontrafakt v O2 aréně

Scéna nevídaných rozměrů zasahující do poloviny haly a až k samotnému stropu – na hraně rozměrových možností O2 arény. LED stěna o velikosti osmipatrového paneláku. Mnohatunové objekty o velikosti rodinných domů pohybující se nad diváky. Množství pyrotechniky, které v pražské O2 areně ještě nebylo. Sofistikované technologie, jaké nejsou na koncertech běžně k vidění. To vše chystá Kontrafakt ve spolupráci s Mafia Records na své obří show, která se uskuteční 23. září 2023 v pražské O2 areně.

 

Kontrafakt je kultovní hiphopové uskupení, které vzniklo v roce 2001 na Slovensku. Jeho členy jsou Rytmus (Patrik Vrbovský), Ego (Michal Straka) a DJ Anys (Ondrej Beňačka). Foto se svolením Kontrafakt

Mají za sebou stovky odehraných koncertů po celém světě a celkem pět řadových alb. Po několikaleté koncertní odmlce se tato legendární trojice vrací, aby uspořádala největší hudební show v dějinách pražské O2 areny. Vstupenky jsou již v prodeji v sítích ticketmaster a ticketportal.  

Zdroje: CSFD, Rozhlas Zlín, Novinky.cz, TV Nova, Česká televize, Brainzone, Česká televize, TZ David Landštof

 

Vložil: Ela Nováková