Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nemohli se ani cítit, teď spolu mají dvě děti a dvě fóbie. Horká židle Patrika a Markéty Děrgelových

17.12.2022
Nemohli se ani cítit, teď spolu mají dvě děti a dvě fóbie. Horká židle Patrika a Markéty Děrgelových

Foto: Se svolením FTV Prima

Popisek: Markéta a Patrik Děrgelovi v talkshow 7 pádů Honzy Dědka

Vždy, a v adventním čase zvlášť, je milo posedět s lidmi, kteří kolem sebe šíří pohodu a dobrou náladu. Honza Dědek si pozval do své show Patrika a Markétu Děrgelovy, herecký manželský pár, který se mu o takový něžně vtipný rozjezd večera dokonale postaral.

Patrik Děrgel je sice již několik let v angažmá v Národním divadle, stále se ale cítí doma i ve Švandově divadle. Není divu, hraje zde Hamleta, což je role pro každého herce nanejvýš prestižní. Představení, které při své premiéře v roce 2013 vzbudilo rozporuplné ohlasy, režírovala Daniela Špinar (tehdy ještě Daniel Špinar) a pojala Shakespeara jako modernizované rodinné drama v temném skandinávském duchu. Tak či tak, byla to snaha přitáhnout na klasiku do divadla mladou generaci, což se povedlo. Hamlet se hraje devátou sezónu a stále na něj diváci chodí. A Patriku Děrgelovi vynesla spolupráce s Danielou Špinar angažmá v Národním divadle, kam ho režisér(ka) odvedla s sebou. Na scénu Švandova divadla se tedy herec vrací rád. Tentokrát ho doprovodila i manželka Markéta a byla to pro ně příjemná společná událost, protože Markéta se momentálně věnuje hlavně mateřským povinnostem. Mladší dceři je totiž teprve rok.

 

Hamlet:

Arogantní Pražačka a do sebe zahleděný Ostravák

Po vzpomínce na Hamleta se tedy řeč rychle stočila na společný život Patrika a Markéty. Co si o sobě mysleli, když se poprvé potkali? Rozhodně to nebyla láska na první pohled. Patrik přišel do Prahy z Ostravské konzervatoře, nikoho tady moc neznal, a když poprvé potkal Markétu (tehdy ještě Frösslovou), pomyslel si, že je to zas jedna pražská herečka, namyšlená a až moc hezká. Markéta v něm zase viděla tu Ostravskou konzervatoř, z které přicházeli mladí muži arogantní a zahledění do sebe. Na velké sympatie to tedy nevypadalo. Pak ale potřeboval Patrik lístek do divadla, Markéta mu ho opatřila a patřilo se poděkovat.

 

Člověk nikdy neví:

V konverzační komedii G. B. Shawa, kterou uvádí pražské
Divadlo na Vinohradech, hraje Markéta starší dceru Glorii

Na lyžařském vleku se polibek nekonal

Jak si pamatují na první schůzku? Každý to líčí trochu jinak. „To bylo tak, že se mi o Markétce zdálo, tak jsem jí zavolal. Ještě předtím jsem po ní chtěl nějaké lístky do divadla, pro někoho. A po dvou měsících jsem si vzpomněl, že jsem jí nepoděkoval. Tak jsem jí chtěl zavolat, že jí děkuju, ale zapomněl jsem na to. A pak se mi o ní zdál strašně krásnej sen, tak jsem si řekl, že to spojím, že jí řeknu, že se mi o ní zdálo, a poděkuju jí. Tak jsem jí zavolal a vypadlo ze mě, jestli se mnou nepojede na lyže,“ popsal prvopočátky jejich vztahu Patrik.

Markéta ho ale rychle opravila. „Ty to motáš. On to vždycky zmotá. On mi zavolal, že mi chce poděkovat a že by mě rád za to pozval na oběd, to bylo důležitý,“ vzpomíná Markéta. „To je pravda, to jsem vynechal ten oběd. Ten byl důležitej, protože jsem tam seděl a dvě hodiny jsem poslouchal o jejím bývalém klukovi. To bylo velmi důležitý, proto jsem to v té historce vynechal. Ale na ty lyže jsme stejně jeli. Na těch horách mi řekla, že mi nedá pusu. Přitom já jsem na to šel chytře. Jel jsem na lanovce, přepadlo mě to chtění a říkám si, jak to vymyslet, abych… Nějakou chytrou strategii. Tak jsem si řekl, že nejlepší bude, když se jí na to zeptám nějak pěkně. Tak jsem říkal: Myslíš, že se v tý helmě a v těch brýlích dá dát pusa? A ona říká: Ne,“ dopověděl příběh jejich seznamování Patrik.

 

Idiot:

Patrik v hlavní roli klasického dramatu F. M. Dostojevského
v netradičním pojetí režisérky Daniely Špinar

Ze squatu do pohodlí, každý s vlastní fóbií

Seznamování pokračovalo rychle a Markéta se vydala Patrika navštívit. On v té době bydlel ve squatu, což se slečně z pohodlného pražského bytu vůbec nelíbilo. Doslova říká, že ze squatu měla fóbii. Těžko se jí divit, oni to mladí muži vidí s potřebou pohodlného bydlení někdy jinak než slečny, které si potrpí mimo jiné na pořádnou hygienu a pořádek. „Sem už nikdy nepůjdu,“ prohlásila tedy Markéta po návštěvě u Patrika. „Tak jsem musel já za ní,“ dodal on. Markéta to pak už jen stručně shrnula: „No a tam se mu líbilo, tak už zůstal.“

Zalíbení ale našli jistě především jeden v druhém, i když si Patrik do vztahu přinesl také svoji fóbii. Nedokáže konzumovat jídlo u přátel. Tvrdí sice, že už se to hodně zlepšilo, Markéta k tomu má ale jinou zásadní připomínku: „To je pro mě záhada, když se jde na večeři k někomu domů, a klidně to může být kamarád, tak to jako ne, to je hodně opatrný. Ale na benzínce si dá jakýkoli párek. To mu je jedno. Ale od kámoše, to ne. Pak má otravu z nějakýho párku, ale nedá si říct.“ Patrik s ní ale nesouhlasil: „Markétka mě vyléčila. Už baštím svobodně. Ještě jsem nedospěl ke společné žranici, kde ti strčí někdo ruce do talíře dřív, než se toho dotkneš. To má snad každej, ne?“ zeptal se. „Nemá,“ uzemnila ho Markéta. Drobný vleklý spor byl ale rychle zažehnán, protože ti dva si prostě rozumí. I když...

 

Táňa s Leošem v Ordinaci:

Umí Patrik naslouchat?

Muži někdy špatně chápou, co jim ženy říkají. Ani u Děrgelových to není jiné. „On umí krásně dělat, že mě chápe, že mi rozumí, ale já už dneska poznám, že vůbec neví,“ řekla Markéta. „Ty to poznáš?“ divil se Patrik. „Kouká, kýve, a pak mu začne každý očičko jinak mrkat, a to buď znamená, že to musí zpracovat a že se k tomu vrátí, nebo naběhne žíla a je zle. To není, že by dělal, že neví, ale než to doteče do toho mozku, tak to má zpoždění,“ popsala Markéta jejich komunikační procesy. I to ale oba berou s nadhledem a je vidět, že Markéta je sice trochu velitelka, ale jak známo, láska hory přenáší. Patrik toužil po velké rodině a brzy poté, co se dali dohromady, také Markéta souhlasila s prvním dítětem. Brali se, teprve když malému Vavřincovi bylo 2,5 roku. Svůj velký den prozradili jen rodině a pár přátelům, jinak byla svatba tajná, aby si ji užili hlavně sami. Loni se jim narodila dcera Mira.

 

Ordinace v růžové zahradě:

V Ordinaci zůstala Markéta

Chvíli spolu manželé hráli i v Ordinaci v Růžové zahradě 2, dokonce i tam tvořili pár. Scenáristé ale nakonec rozhodli, že Táňa Márová půjde dál po boku svého seriálového tchána v podání Roberta Jaškówa. Je to ale v té telenovele pořádně zamotané, nakonec si Markéta i tam užila svatbu. Naštěstí pro ni jen skromnou. „To, že Táňa neměla velkolepou svatbu se vším všudy, co k takové příležitosti patří, mě jako herečku nemrzí. Podobně jako Táňa ani já nejsem princezna, která by si na takové věci příliš potrpěla,” okomentovala romantickou scénu herečka, která si může dovolit natáčet dál, protože její rodiče žijí v Praze, a mohou tedy pomáhat s hlídáním.

 

Ela Nováková

Vložil: Ela Nováková