Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Neznámá cesta Karla Maye do Čech. Album Ondřeje Suchého

17.12.2022
Neznámá cesta Karla Maye do Čech. Album Ondřeje Suchého

Foto: Se svolením Ondřej Suchý (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Spisovatel Karel May se rád převlékal za hrdinu svých románů Old Shatterhanda

Když jsem se letos v říjnu dozvěděl, že ve věku 95 let zemřel německý herec Ralf Wolter, představitel svérázného tuláka s parukou Sama Howkense v kultovních filmech o Vinnetouovi a Old Shatterhandovi, uvědomil jsem si, že tak odešel na věčnost poslední ze známých postav filmů Poklad na Stříbrném jezeře, Vinnetou, Old Shatterhand, Vinnetou – Poslední výstřel, Vinnetou a míšenka Apanači a Vinnetou a Old Shatterhand v Údolí smrti. Následoval tak zálesáka Old Shatterhanda, náčelníka Apačů Vinnetoua, Vinnetouovu lásku Ribanu, Vinnetouovu sestru Nšo-či, padoucha Cornella i nešikovného sběratele motýlů lorda Castlepoola…

Je s podivem, kolikrát navštívil Čechy slavný německý romanopisec Karel May! V letech 1897-98 pobýval v Brné nad Labem, dnešní součásti Ústí nad Labem, kde napsal román Vánoce. V místní restauraci Srdíčko, tehdy v hotelu Herzig, měl pamětní síň; bohužel, ten hotel dnes už neexistuje. Na konci 19. století také přijel do Prahy, aby podepsal smlouvu s prvním českým nakladatelem svých knih.

 

Karel May

Za rok bude této už dnes cenné knize sto let. Obsahuje i Mayův rukopis k prvním českým překladům svých spisů.  

Na podzim roku 2006 byla v Sokolově odhalena pamětní deska, připomínající, že zde v letech 1869 a 1897 Karel May dvakrát přenocoval. V květnu 2013 byla pak v Jáchymově odhalena pamětní deska na domě, kde pobýval v roce 1911, když se tu léčil ve světově prvních radonových lázních.

Tolik jsem si vyčetl z našich různých publikovaných pramenů. Jedno z dalších míst Mayových pobytů u nás však zůstalo utajeno.

V době, kdy jsem se přestěhoval na Kokořínsko, začalo mě zajímat vše, co se zde a v širším okolí odehrálo zajímavého. V Místních Novinách Podbezdězí jsem se poprvé setkal se jménem Karla Sellnera, učitele, archeologa a neprávem zapomínaného spisovatele historických románů a povídek, žijícího v letech 1873-1955. Právě u Karla Sellnera jsem se dočetl o jeho zážitku z doby, kdy začínal svou učitelskou dráhu v malé obci Loukovec (vzdálené podle mého odhadu vzdušnou čarou 30 kilometrů od obce Kokořín). Také v Loukovci pobýval slavný německý romanopisec, autor knih–evergreenů, mayovek, koncem 19. století.

Abych nezatěžoval tímto množstvím údajů, chtěl bych vaši pozornost přerušit jedním hudebním skvostem – úžasně zahranou skladbou Vinnetou v podání koncertního mistra, kytaristy Štěpána Raka:


 

Podrobné svědectví o pobytu Karla Maye v Pojizeří zapsal spisovatel Sellner do rodinné kroniky. Jde o vyprávění faráře Kára z Loukovce, který byl čtenářem a obdivovatelem Mayova díla. Jeho obdiv šel svého času až tak daleko, že požádal nakladatelství v Lipsku o Mayovu adresu, a když ji obdržel, začal si se slavným spisovatelem dopisovat. Nakonec jej pozval na Loukovec a, světe div se!, May pozvání přijal.

Příhody, které se kolem vzácného hosta odehrály, jsou díky Sellnerově rodinné kronice podchyceny, a tak víme třeba to, že se May koupal v Jizeře, zkoušel jezdit na koni alejí, vedoucí k Mohelnici, a že byl až překvapivě nešikovný.

Co víc Karel Sellner z vyprávění pana faráře zaznamenal, nevím. Uplynul už dlouhý čas od doby, kdy jsem si myslel, že vypátrám víc. A tak mi dnes zůstaly v paměti jen některé tehdejší nezodpovězené otázky: Kdo byl pan farář Kára? Kam se poděly dopisy, které mu Karel May psal? Co ještě skrývá rodinná kronika Karla Sellnera? To nabízím jako téma pro některého z mladších následníků-zvědavců…

 

Karel May pracovna

Mayova pracovna, zobrazená na fotografii z roku 1923 v knize Zpověď, je k vidění dodnes

„Všechno, co je opravdu velké, se zdá tiché, skromné až tajné; na to, co vyvolává senzaci, pohlížejte s nedůvěrou,” napsal kdysi Karel May, od jehož úmrtí uplynulo právě letos 110 let, ale jeho literární dílo, ať už v knihách, nebo ve filmových přepisech, žije dodnes. O neutuchajícím zájmu milovníků indiánek o vše z Mayova života a díla svědčí množství návštěvníků, kteří každý rok projdou jeho vilou Shatterhand, která se proměnila v Muzeum Karla Maye v Radebeulu na pokraji Drážďan. Návštěva Muzea, které je od českých hranic coby kamenem dohodil a je otevřené celoročně, skýtá krásný zážitek dospělým i jejich dětem. Netvrdil bych to, kdybych to v minulosti sám nezažil!

 

Karel May - muzeum

Pozvánka do Radebeulu a podrobnosti o tom, co vše je zde k vidění (ZDE). Těch předmětů mezi nimiž nechybí ani slavná trojice pušek z Mayových románů (stříbrná Vinnetouova, a medvědobijka s henryovkou) je zde k vidění na tisíc. Věřme-nevěřme, já je nepočítal.

 

Ondřej Suchý

QRcode

Vložil: Ondřej Suchý