Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zachrání Zemi miliardy dolarů, doslova vyhozené do vzduchu? Yemi uvidí odvrácenou stranu Měsíce. O kom se mluví

11.12.2022
Zachrání Zemi miliardy dolarů, doslova vyhozené do vzduchu? Yemi uvidí odvrácenou stranu Měsíce. O kom se mluví

Foto: Se svolením Yemi A.D.

Popisek: Český choreograf, herec, výtvarný umělec, umělecký režisér, korespondent a performer Yemi A.D.

Japonský miliardář Jusaku Maezawa zveřejnil seznam osmičlenné posádky, která se na vesmírné lodi firmy SpaceX vydá na 384 000 kilometrů dlouhou cestu k Měsíci, aby ho několikrát obletěla, a uviděla tak to, co zbývajících osm miliard obyvatel Země neuvidí nikdy – odvrácenou stranu.

Hezky se nám sešly dvě mediální události. Hudební svět si připomíná padesát let od vzniku legendárního alba The Dark Side of the Moon, s nímž se skupina Pink Floyd dostala nejen mezi 25 nejprodávanějších alb všech dob, ale také do Knihovny amerického kongresu, aby bylo coby kulturně, historicky a esteticky významné dílo uchováno pro budoucí generace. Pink Floyd  zkoumali především temné stránky lidského šílenství, ty však pro ně znamenaly stejně neproniknutelná tajemství, jako nikdy nespatřená odvrácená (temná) strana Měsíce. Je touha spatřit Měsíc z druhé strany projevem bláznovství, nebo nádherného snění? Co přináší lidstvu naplnění této touhy? Nyní se k Měsíci nechystají vědci ani muži vycvičení ve vojenských zařízeních velmocí, ale osm kreativních lidí z nejrůznějších konců světa. Může jejich zážitek a to, jak ho budou prezentovat, dát nový obroditelský směr zacyklenému světu, řítícímu se do záhuby?

 

Osm z milionu, jeden z osmi

Když se japonský magnát módního průmyslu rozhodl sestavit posádku komerčního letu k Měsíci, oslovil více než milion lidí ze 149 zemí. Jeho ideou bylo vyslat do vesmíru skupinu cestovatelů, kteří jsou nejen kreativní, ale své umění předávají dětem a mladým lidem, probouzejí v nich touhu po realizaci snů o životě, naplněném tvorbou a krásou. Skupina je to různorodá, ale nenajdeme v ní žádnou celebritu z titulních stran společenských magazínů, žádného režiséra filmového trháku ani krasavici ze světa modelingu. Kdo tedy poletí?

Yemi A.D. (Česká republika), choreograf, herec, výtvarný umělec
Rhiannon Adam (Irsko), fotografka a umělkyně
Steve Aoki (USA), hudební producent, umělec, módní návrhář a podnikatel
Brendan Hall (USA), dokumentarista, vyprávějící příběhy ze světa přírody i mimo něj
Karim Iliya (Velká Británie), fotograf a filmař, působící na Islandu a na Havaji
Tim Dodd (USA), obsahový tvůrce, fotograf, kameraman a hudebík, majitel YouTube kanálu Everyday Astronaut
Choi Seung Hyun (Jižní Korea), hudebník, oceňovaný filmový herec a vášnivý sběratel umění
Dev Dushyantkumar Joshi (Indie), profesionální herec a influencer

Jako náhradníce byly nominovány:
Kaitlyn Farrington (USA), vítězka zlaté medaile v snowboardové disciplíně halfpipe na olympijských hrách v Soči v roce 2014
Miyu (Japonsko), tanečnice a choreografka

 

Street Fusion:

Yemiho cesta do vesmíru

Tanečník, choreograf, performer, výtvarník, občas i herec, to jsou profese, které si do svého životopisu píše jednačtyřicetiletý Yemi A.D., syn české matky a nigerijského otce, který vyrostl v Čechách, a jak sám říká, reprezentuje ve vesmírné misi oba národy svých předků, ale ze všeho nejvíc se cítí být Evropanem. Když se dověděl, že Maezawu vybírá členy posádky, trvalo mu půl roku, než sám sebe přesvědčil, že má na to to zkusit. Výběrové řízení trvalo rok a půl a on za tu dobu předložil komisi několik svých projektů, aby ukázal všechny disciplíny, kterými se zabývá, ale hlavně poskytl informace, co by s tak výjimečnou zkušeností dál dělal.

Protože pro Yemiho je cesta do vesmíru návratem k dávnému klukovskému snu, ale hlavně příležitostí ukázat všem mladým lidem, že neuvěřitelné se může stát skutkem. „Je to neskutečné. Je těžké uvěřit, že za jeden život někdo jako já, kdo se narodil v Liberci v osmdesátkách, může dojít tak daleko, že opustí tuto planetu. A nejenom na kraj vesmíru, jako jsou současné vesmírné lety, ale opravdu do hlubokého vesmíru – tři dny k Měsíci, kolem a zpátky. Myslím, že je to úžasné a že to je důkaz toho, že jediný limit potenciálu, který máme, je to, co si dokážeme nebo nedokážeme představit. Doufám, že to bude povzbuzení pro všechny mladé lidi, kteří jsou kreativní a kteří také chtějí naplňovat své sny,“ řekl v rozhovoru pro Radožurnál.

Neví sice, čím výběrovou komisi přesvědčil, ale domnívá se, že „to byla kombinace jednak toho, že moje poslání je otvírat kreativitu v lidech. Jezdím po školách a pracuji s dětmi, s mladými lidmi, ale i s manažery. A snažím se vzbuzovat kreativitu. Věřím tomu, že aby se nám tady žilo líp, tak by lidé měli víc pochopit svou kreativní sílu, a že když tvoříme spolu, tak tím překonáváme rozdíly mezi námi. Když máme za úkol, i když jsme každý jiný, něco spolu vytvořit, tak je to cesta k tomu bořit mosty mezi lidmi.“

 

Tvoje tvář má známý hlas - Men in Black:

Sjednotí parta šťastlivců planetu?

Ke všem prezentacím a esejím připočtěme náročné psychologické a psychiatrické testy a samozřejmě zdravotní osvědčení, že jeho fyzikcé možnosti odpovídají náročné zátěži vesmírného letu. To poslední samozřejmě musí osvědčit všichni, kdo se chtějí stát astronauty. V tom prvním je ale tahle mise jiná. Jednak je důkazem, že do vesmíru je možné vyslat i nevyškolené lidi, protože systémy lodi jsou do značné míry autonomní a řízené ze Země. Tentokrát jde o posádku složenou z kumštýřů, jejichž touhou je přinášet lidem radost a probouzet v nich tvořivost, která jim dává sílu překonat všechny rozdíly, které mezi nimi jsou.

Umělci bývají do značné míry individuality, ve vesmíru ovšem budou osm dní muset komunikovat, spolupracovat a pomáhat si. Zdá se to být krátká doba, pro iniciátora a financiéra mise Jusaku Maezawu, a především pro stavitele vesmírných lodí SpaceX Ilona Muska je to ale jeden z testů, zda bude možné vysílat lidi na mnohem delší lety, v první řadě na Mars, a dále k jiným planetám i hvězdám. Tihle snílkové vydávají miliardy na uskutečnění toho, po čem lidstvo touží od okamžiku, kdy se podařilo překonat zemskou orbitu. Letů, které spojí lidstvo pod vlajkou objevování a osídlování jiných světů.

 

Balet Národního divadla:

 

Potkala jsem Yemiho před mnoha lety, kdy mi jako sotva dvacetiletý poskytl rozhovor o tanci a choreografii, ale také o velkém přání věnovat se dětem, které stejně jako on hledají, kam patří. Dnes je Yemi zralý muž, nositel řady ocenění za své projekty. Spolupracuje s českými i zahraničními umělci a jeho představení sklízejí úspěch napříč světem. Je krásné, že při všem tom světovém úspěchu zůstal věrný tomu, co chtěl dělat od začátku, a tomu zavěcuje i svou neuvěřitelnou cestu k Měsíci.

Tahle mise nejspíš neukončí války a nepřinutí lidi sjednotit se v zájmu záchrany životního prostředí Země, přesto je zase jedním velkým krokem pro lidstvo, o kterém se jistě bude hodně psát i mluvit. Můžeme být hrdí, že na téhle misi bude mít Česko své zastoupení.

 

Ela Nováková

Vložil: Ela Nováková