Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Covid zařízl i známou charitu, její ambasadorka holt musela jinam… O Vánocích i životě Veroniky Freimanové. VIP skandály a aférky

06.12.2022
Covid zařízl i známou charitu, její ambasadorka holt musela jinam… O Vánocích i životě Veroniky Freimanové. VIP skandály a aférky

Foto: Se svolením Bioscop

Popisek: Veronika Freimanová

V těchto dnech vídáme Veroniku Freimanovou na obrazovce v oblíbeném seriálu jako ředitelku ZOO. Blíží se ale vánoční svátky, a dokonce i rychlovýroba seriálu ZOO se na čas zastaví. Herečka se tak těší na klid a rodinnou pohodu.

Veronika Freimanová už byla hvězdou nejednoho televizního seriálu. Nejvíc se ale vzpomíná na její roli v dlouhém retro seriálu Vyprávěj, kde se postupně proměňovala z mladé maminky až po důstojnou babičku. Teď už sama babičkou a také v ZOO pečuje o vnoučka. Jak všichni víme, Vánoce jsou nejkrásnější s dětmi, a tak i Veronika Freimanová letos chystá ty pravé rodinné svátky.

 

V televizní pohádce O ptáku ohniváku, foto se svolením Česká televize

Rohlíčky má vlastní, adventní věnec vyráběla dcera s vnučkou

Herečka má předvánoční přípravy pěkně rozložené na několik týdnů. Jako první přišel na řadu adventní věnec a vánoční cukroví už se taky pomalu rodí. „Cukroví peču moc ráda, miluju tu vůni, která vám provoní dům, a taky ráda vidím, jak ty krabice s cukrovím přibývají,“ přiznala se herečka, která se na Vánoce pomalu chystá a pomáhá jí v tom kamarádka a výživová poradkyně Lada Nosková. „Poradila mi recept na mrkvové a švestkové kuličky – určitě je letos uvidíme na našem stole. Budou mít úspěch. Tradičně se u nás dělají pracny, vanilkové rohlíčky a máme speciálně upravený recept na marokánky,“ prozrazuje, co byste si u ní doma mohli nabídnout.

 

Vánoční pečení, foto FTV Prima

Stejně tak už herečce doma zdobí stůl adventní věnec, který dostala od rodiny. „Vyráběla ho dcera s vnučkou. Je moc krásný a zdobí ho růžová křídla. Vánoční atmosféra se tak pomalu ale jistě blíží. ZOO točím do 20. prosince, pak už se vánoční nálada rozjede na plné obrátky. Ráda bych měla dárky nakoupené s předstihem, nerada bych sklouzla k tomu je shánět na poslední chvíli, tak se snažím a vybírám,“ přiznává Veronika Freimanová, která svátky slaví s rodinou. „Děláme dva bramborové saláty. Jeden klasický, druhý bez brambor, jen zeleninový – a má velký úspěch. Máme krémovou polévku, řízek a ryby. Každý si může vybrat, co má rád.“

 

Herečka s dcerou Terezou Brabcovou, foto se svolením Potten and Pannen

Klidné svátky neměla vždycky

Veronika Freimanová zažila v prvním manželství s kameramanem Jaroslavem Brabcem trpkou životní zkoušku, kdy se ani vánoční svátky neobešly bez stresu. Manžel nepatřil k těm, kteří by si zakládali na rodinné harmonii a pohodě, a tak herečka se dvěma dcerami často seděla doma a čekala, jestli a kdy se pánovi tvorstva uráčí dorazit. Přesto se snažila manželství zachovat, až jí jednoho dne došlo, že to nemá smysl. To, že si Jaroslav Brabec pořídil nemanželské dítě s Olgou Menzelovou, bylo už jen vyvrcholením mnohaletého nesouladu. Dnes je herečka se smutným úsměvem v očích a stále krásnými vlasy podruhé vdaná za architekta Vladimíra Boučka, ve kterém konečně našla partnera, se kterým jsou krásné nejen rodinné Vánoce.

 

PR snímek k seriálu ZOO, foto FTV Prima 

Léta porodů na jevišti se Zdeňkem Žákem

Nejen ve filmech a seriálech působí Veronika Freimanová ve svých 67 letech neuvěřitelně mladistvě. Málokterá inscenace se udrží na repertoáru tak dlouho za takové přízně publika, jako byl její duet se Zdeňkem Žákem ve hře Každý rok ve stejnou dobu, který uvádělo Divadlo Bez zábradlí dvacet jedna let. Před třemi lety proběhla derniéra a přes obrovský úspěch se herečce poněkud ulevilo. V jejím věku se jí totiž některé scény, zejména ta, kdy se přímo na scéně chystá k porodu, zdály už poněkud nepatřičné. Dojetí z uzavření této kapitoly navíc nemuselo být nijak zásadní, protože na představení navázalo pokračování příběhů Doris a George s názvem Další roky ve stejnou dobu, ve kterém Freimanová s Žákem znovu excelují, jejich hrdinové se jim ale přece jen víc věkově přiblížili.

 

S Janem Duchoslavem v kultovních Sněženkách a machrech, foto se svolením Česká televize

Návrat ke Sněženkám a machrům

Podívat se na postavu znovu s odstupem času měla Veronika Freimanová možnost také ve filmu. V roce 1982 hrála mladičkou učitelku Hanku ve Sněženkách a machrech, komediálním hitu režiséra Karla Smyczka o partě středoškoláků na lyžařském výcviku. V roce 2008 se k téhle skupince vrátil režisér Viktor Tauš a natočil Sněženky a machry po 25 letech a nyní už ne „souška“, ale paní učitelka Hanka se zde objevila také. Trochu posmutnělé ohlédnutí za pětadvaceti lety života hrdinů nemělo sice takový úspěch jako kdysi to, čemu se dnes říká teenagerovská komedie, oživilo ale vzpomínky mimo jiné i na první velký filmový úspěch Veroniky Freimanové. Ta jich má od té doby na kontě bezpočet. Jejím osudem se staly především mateřské role, a to jak civilní, tak královsky pohádkové. Z tohoto rodu je i její poslední filmová role, kouzelná postava chůvy v obou dílech pohádky Princezna zakletá v čase.

 

S Václavem Koptou po 25 letech, foto se svolením Česká televize

Konec organizace Mamma Help

Mamma Help byla nesmírně záslužná pacientsko-poradenská organizace pro ženy s rakovinou prsu a jejich rodinné příslušníky. Veronika Freimanová se mnoho let zúčastňovala nejrůznějších akcí i charitativních bazarů a všestranně tuto organizaci podporovala. Mamma Help bohužel po dvaceti letech činnosti zastavilo období koronaviru a organizace musela ukončit činnost z finančních důvodů. To ale neznamená, že Veronika Freimanová by se charitě a podpoře prevence v boji proti rakovině u žen nevěnovala dál. Letos v červnu byla opět patronkou již 9. ročníku Avon pochodu pro zdravá prsa.

 

V seriálu Vyprávěj, foto se svolením Česká televize

Aneta Langerová má ráda linecké

Zpěvačka Aneta Langerová dorazila do studia Frekvence 1, aby živě do éteru zahrála skladby Marie, Svatá Kordula, Voda živá a Jak krásné je být milován. V rozhovoru na sebe prozradila, že jejím nejoblíbenějším cukrovím je klasické linecké. Letos jsou pro ni nejkrásnějším dárkem koncerty, které ji čekají ještě do konce roku. Zpěvačka je zrovna uprostřed koncertního turné k poslednímu albu Dvě slunce, které mimo jiné vyšlo i na vinylu. „Vinylové desky mám strašně ráda. Mám doma gramofon, protože člověk si k tomu sedne, udělá si siestu a čas poslechu,“ vysvětlila Aneta Langerová. Velkou výhodou vinylových desek jsou prý rovněž obaly, díky velikosti na nich skvěle vynikají fotky. Na obalu alba Dvě slunce jsou fotky Herberta Slavíčka. Navíc majitelé vinylové desky najdou uvnitř jako bonus spoustu nálepek a pohlednic.

 

Aneta Langerová na Frekvenci 1, foto se svolením Frekvence 1

Bude Přání k narozeninám opravdu taková legrace?

Film Marty Ferencové Přání k Ježíškovi dostal od diváků hodnocení spíš smířlivé než nadšené, tenhle pokus o nápodobu Lásky nebeské prostě bez originality opakuje sentimentální romantiku natočenou na pozadí vánočních svátků. V lednu má premiéru další kousek Marty Ferencové v tomto duchu, Přání k narozeninám. Opět se tu protnou osudy řady postav a režisérka se rozhodla všechny herce seznámit na čtených zkouškách. Ty se u filmu obvykle nedělají, tentokrát si je ale herci užili s radostí. „Upřímně, skoro všechny role jsme psali dopředu na míru konkrétním hercům. Proto má hodně postav i vlastní civilní jména herců. Až později jsem si ale uvědomila, jak obrovská výhoda to byla. Už při čtených zkouškách se do postav rychle dostali, perfektně k sobě ladili,“ vysvětlila Marta Ferencová.

 

Výřez z plakátu k filmu, foto Bioscop

Nejenže se sladili, ale prý se i hodně nasmáli, prozrazují třeba Tomáš Klus nebo Veronika Khek Kubařová. „Někteří kolegové jsou trochu negramotní a čtou velmi ztěžka. Opravdu vznikaly situace, kdy někdo četl slova v jiném znění, než se čtou správně. Takže občas panovala trochu škodolibá legrace,“ svěřil se Ladislav Dušek, představitel dědečka a manžela Evy Holubové. Uvidíme, jestli se tak nasmějeme i my diváci.   

Český lev zařve v březnu potřicáté

Kulaté 30. výročí oslaví Český lev na jaře příštího roku s rekordním počtem filmů. Akademici z letošní produkce hodnotí celkem 129 snímků i televizních děl, které byly v premiéře uvedeny v letošním roce. Sošky lvů budou rozdány v sobotu 4. března 2023 ve Dvořákově síni pražského Rudolfina v přímém přenosu České televize. Akademici již začali hlasovat o nominacích pro ceny ČFTA za rok 2022. Nominace budou vyhlášeny 16. ledna 2023 rovněž v přímém přenosu České televize.

 

Slavnostním večerem bude opět provázet režisér, herec a moderátor Jiří Havelka (na snímku). Oporou mu bude zkušený tvůrčí tým v čele s režisérem Michaelem Čechem, scenáristou Petrem Kolečkem a scénografem Jaroslavem Holotou. Foto Lenka Hatašová 

Loni byli favorité poměrně jasní – Zátopek, Okupace, Chyby. Letos je těch filmů tolik, že si snad raději počkáme na nominační večer, ve kterém si ty nejlepší snímky trochu připomeneme, probírat se tím množstvím dobrovolně se mi moc nechce. Už proto, že se nám tu míchají filmy, které měly kvůli koronaviru opožděné premiéry i o několik let. Tak snad jen připomeňme, že premiéry se konečně dočkal i Žižka, nejdražší český historický film všech dob. Jeho úspěch v kinech ale zase tak závratný nebyl, v návštěvnosti ho trumfnul Vyšehrad: Fylm a dokonce i pohádka Tajemství staré bambitky 2. Máme tu ale také Mimořádnou událost, výborně udělané lyžařské drama Poslední závod a poněkud netradiční pohádku Jana Budaře Princ Mamánek. Uvidíme, jak se k tomu akademici postaví. 

Zdroje: FTV Prima, CSFD, Blesk, Onlyu.cz, Activegroup, Bioscop, SM-art

 

Vložil: Ela Nováková