Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Rozvod legendárního manželství Ivana Trojana se utajit nedá, ale musíme jim do toho házet vidle? O kom se mluví

04.12.2022
Rozvod legendárního manželství Ivana Trojana se utajit nedá, ale musíme jim do toho házet vidle? O kom se mluví

Foto: Se svolením Lucky Man Films

Popisek: Herečka s nejkrásnějšíma očima Klára Pollertová-Trojanová v úspěšné hořké komedii Jedna ruka netleská. Ze společné domácnosti se odstěhovala, cosi se prý děje i kolem majetku. Třeba si ale jen potřebuje odpočinout. Je nutné nepodloženými spekulacemi situaci zhoršovat?

Herec, jehož role už dlouhé roky patří k tomu, co zdobí české divadlo i film, toho o sobě moc vědět nedává. S rozhovory šetří a mluví v nich zásadně o práci, svou rodinu drží stranou zájmu veřejnosti. To se ale v posledních dnech změnilo. Důvodem je to, že se Ivan Trojan údajně rozvádí.

Filmovým a televizním hercům se často stává, že si je diváci ztotožní s postavou nebo s typem postav, v kterých na ně udělali největší dojem. Tak je Ivan Trojan vnímán jako uzavřený intelektuál s mírným sklonem ke karikatuře sebe sama. Jako muž cti, pravidel a zásad, které při zatvrzelém prosazování mohou působit až lehce komicky. Jeho schopnost rozesmát diváky nemá podstatu v šaškování, ale v souboji se sebou samým a smolařstvím, které mu osud napsal do vínku. Nejčistší ukázkou tohoto kumštu je kouzelná postava Anděla v pohádce Anděl Páně. Přidejte k tomu třicet let manželství, z něhož přes partnerčiny vleklé psychické problémy vzešli čtyři vzorně vychovaní synové, a máte před sebou muže s příkladným charakterem, společensky kladného hrdinu.

 

Šarlatán:

Nabouraný obraz

Po velkém úspěchu filmu Agnieszky Hollandové Šarlatán se pohled na Trojanovo herectví mírně proměnil. Režisérka z něj v roli kontroverzního léčitele vydolovala i temné stránky, a tak náhle vidíme muže, který dokáže sice lidem pomáhat, zároveň je ale značně zahleděný do sebe, sobecký, neomalený. Jako kdyby tato proměna nahrála šťouravým novinářům, začíná se mluvit o tom, že Trojanovo manželství není tak neotřesitelné, jak se po léta zdálo. V březnu sice bulvár zachytil Kláru Pollerotovou-Trojanovou, jak vyzvedává manžela a jeho večírkového kumpána Jiřího Macháčka z bouřlivé oslavy pětasedmdesátých narozenin Jiřího Bartošky, už tehdy se ale šeptalo, že nad legendárním manželstvím se stahují mraky. Ne snad proto, že Trojan s Macháčkem to dovedou na večírcích rozjet ve velkém stylu, na to je jistě Klára zvyklá, jen tak nějak ve vztahu přestalo být ladně.

 

Rouen 44:

Klára s Chantall Poulain v dramatické komedii Jiřího Pokorného
o dvou ženách, které se nebojí riskovat život a bojovat za svou věc

Potřeba samoty, nebo předzvěst rozvodu?

Klára se před časem od manžela odstěhovala do bytu na Smíchově. Nic se neutají, takže se hned rozjely články, že Trojanovi mají před rozvodem. Vzhledem k tomu, že ani jeden se k tomu nechce do médií vyjadřovat, dělají to za ně jiní. Například Ivanův otec Ladislav, kterému se nechce věřit, že by snacha po třiceti letech manželství požádala o rozvod. „Myslím, že odchodem z domu řeší jenom momentální napětí. Jsem přesvědčen, že to není definitivní,“ komentuje devadesátiletý nestor herecké rodiny, kdysi hvězda seriálu Tři chlapi v chalupě, fakt, že Klára se z rodinného domku v Košířích odstěhovala a manžela Ivana tam nechala s jezevčíkem Kubou napospas osudu. Možná má pravdu, třeba si prostě potřebuje o samotě vydechnout od starostí a udělat si pořádek hlavně v sobě.

 

Muž bez minulosti:

Ivan v představení Dejvického divadla

Bolavá duše je nemoc na celý život

Krizí, které manželství muselo překonat, je pěkně dlouhá řádka. Klářino první těhotenství skončilo smrtí miminka a prvními projevy endogenní deprese. Tahle zákeřná nemoc duše má jediné řešení, udržovat se při životě léky. Je obdivuhodné, že přesto dokázala porodit a s manželem vychovat čtyři syny. Ivan Trojan často mluvil o tom, jak jejich vztah s Klárou drží pohromadě, protože o něj oba neustále bojují. Žít s člověkem, který periodicky upadá do deprese, není vůbec snadné a klobouk dolů za to, že se Ivan Trojan po celé ty roky snažil být své ženě oporou.

 

Manželé na počátku svého vztahu... Snímek pochází z 13. komnaty Kláry, která je stále k dohledání a shlédnutí na ČT v iVysílání. Leccos otevřená mysl po zkouknutí tohoto mimořádně povedeného a ze strany zpovídané velmi otevřeného dokumentu pochopí. Foto se svolením ČT

„Jsem vyčerpaná, hlava mi přestává přijímat informace, začnu být popudlivá, agresivní, vytáčí mě maličkosti. Dobré je, když to včas dokážu zarazit a zvolním. Řeknu Ivanovi, že jsem unavená, a vypnu. Jenže zvolním na dva dny, oklepu se, a pak jedu zase dál,“ svěřila se před časem se svým nelehkým životem Klára v rozhovoru pro iDnes.cz.

A už před čtyřmi lety popsal Ivan, jak se ženou zvládají krize, které se objeví v každém vztahu. „Především pokud přijde nějaká krize, a ta z devadesáti devíti procent přijde, nezapomenout na to, proč jste se brali a co bylo to hezké, co vás spojuje. A snažit se tu krizi překonat a vydržet, ne se při první příležitosti rozvádět. I my jsme si samozřejmě prošli krizí, ale protože naše manželství stojí na silných základech, oba jsme věřili, že to nemá a nesmí skončit,“ rozpovídal se tehdy v rozhovoru pro Novinky. Co tedy přišlo, že tu současnou krizi už překonat nedokázali?

 

Noc po rozvodu:

Klára s Davidem Matáskem v komorním dramatu francouzské
spisovatelky a dramatičky Marguerite Duras

Klářino dědictví a Ivanovy dluhy

Problémy s penězi dokážou rozleptat kdejaký vztah a je celkem jedno, jestli jich je příliš mnoho, nebo příliš málo. U Trojanových se střetly oba faktory, takže je to pěkně zamotané. Klára pochovala před dvěma lety maminku a se svými dvěma sourozenci se podělila o dědictví v hodnotě přes čtyřicet milionů korun. Dá se tedy říct, že je v tuto chvíli dobře zajištěná, protože dědictví nespadá do bezpodílového manželského spoluvlastnictví. To Ivan je na tom podstatně hůř. Zamotal se do kolotoče příjmů a výdajů, protože nejen hraje, ale také podniká. Jeho společnost Fourlegs, s. r. o., zabývající se reklamou, marketingem a mediálním zastoupením, vykazuje v účetních uzávěrkách z let 2019 a 2020 dluhy přes tři a půl milionu korun.

To jsme se dověděli z eXtra.cz, jejíž redakce zkoumala účetní uzávěrky Trojanovy firmy na portálu Justice. Kolik a komu firma skutečně dluží, nevíme. Protože ale zlí jazykové osočili Trojana, že manželku ze své firmy vyhodil (dělala v ní jednatelku), dovolíme si na toto téma drobnou poznámku. Není to spíš tak, že tím, že ji z firmy nechal vymazat, z ní sejmul nepříjemné břemeno, které by při své křehké duši těžko zvládala? Manželé se navíc dohodli o vypořádání celého majetku, takže Ivan se zavázal manželce vyplatit peníze za polovinu domku v Košířích. Splatnost této pohledávky ovšem činí deset let, takže Klára umožnila manželovi velkoryse dlouhý termín na to, aby své finance dal do pořádku. Vzhledem k tomu, že dluhy na jeho firmě vznikly hlavně během nešťastného covidového období, kdy většina jeho byznysu stála, lze se nadít, že se mu podaří nyní vše splatit a srovnat.

Vyrovnání manželského spoluvlastnictví může být samozřejmě předzvěstí rozvodu, koneckonců kdejaký pár v středním věku tím prošel, protože lidé mají najednou pocit, že mohou začít ještě jeden nový život. Může to ale také znamenat, že Trojanovi tak prostě řeší zamotané rodinné finance a chovají se přitom k sobě velkoryse. Ponechme na nich, aby svou krizi vyřešili v klidu, a odpusťme si jedovaté titulky o vyhazování z firmy a opuštění nebohého manžela s psíkem. Slušní lidé se dokážou i rozejít s noblesou a nikdo nemá právo na ně házet špínu, kterou vyloví z rukávu potřeby úderného bulvárního titulku.

(zdroje: eXtra, Blesk, iDNES.cz)

 

Ela Nováková

Vložil: Ela Nováková