Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Sice nic neumí, přesto kutilům radí rád. Přemka Podlahu ale nepodfoukl. Horká židle Oldřicha Navrátila

03.12.2022
Sice nic neumí, přesto kutilům radí rád. Přemka Podlahu ale nepodfoukl. Horká židle Oldřicha Navrátila

Foto: Se svolením FTV Prima

Popisek: Oldřich Navrátil v talkshow 7 pádů Honzy Dědka

Herec Oldřich Navrátil oslavil v říjnu sedmdesátiny. Prohlašuje sice, že už má naplánovanou svou největší roli, kterou má být jeho pohřeb, jistě se ale k ničemu takovému nechystá. Hraje a zkouší pilně v divadle, natáčí ZOO a na příští rok je ohlášena premiéra filmu Policejní historky podle Jaroslava Haška. Navíc je tu samozřejmě každý týden Receptář Prima nápadů, který se bez něj neobejde.

Když se někde objeví, dříve nebo později se začne mluvit o Třebíči. Oldřich Navrátil má k svému rodnému městu velmi vřelý vztah, i když se již před řadou let přestěhoval do Prahy a dům v Třebíči prodal. Zato si tam pořídil hrobku. „Nedávno jsem viděl nějaký dokument, kde zaznělo: Paříž, světová metropole. Tak já říkám: Třebíč, světová metropole. Ano, koupil jsem si na místním hřbitově hrobku. V tom městě jsem se narodil a tam také spočinu.“ V Třebíči žil i v době, kdy odtud dojížděl do divadel a na natáčení. Až když po dvaadvaceti letech skončilo jeho první manželství, zůstal najednou v třebíčském domě sám, a tak se rozhodl pro změnu. Pražák se z něj ale nestal, do rodného města se jednou chce vrátit definitivně a v současnosti tráví hodně času na chalupě, která od Třebíče není daleko.

 

Jak svět přichází o básníky:

Česnek aneb Podlahu nikdo neobalmutil

Herec rád zahradničí, jeho největší chloubou je každoročně úroda česneku. Má pro něj totiž slabost. „Kdybych mohl, jedl bych paličku denně. To ale nejde, protože hraju, a když s někým mluvím z očí do očí, mohl by česnekový odér být problém. Já to teda nechápu, ale některým lidem česnek smrdí. Mně ne, já si dovedu představit i česnekovou voňavku,“ líčil, jak je to s jeho vášní pro aromatickou zeleninu. Pěstuje několik druhů a s tím se pojí i jeho první účast v Receptáři. To bylo ještě v době, kdy pořad uváděl jeho zakladatel a mnohaletý autor Přemek Podlaha.

„Chtěl jsem si ho trochu otestovat a trochu si z něj udělat legraci,“ vyprávávěl Navrátil se smíchem o návštěvě Receptáře na jeho česnekových latifundiích. „Představoval jsem Přemku Podlahovi jednotlivé sorty a jednu jsem si vymyslel, pojmenoval jsem ji Totems podle názvu našeho trampského pěveckého uskupení. Nepovedlo se to, podle všeho si Podlaha všechno dobře kontroloval a přišel na to, že taková odrůda neexistuje, tak to z pořadu vystřihl.“ To nic nemění na tom, že herec česnek miluje dál a když ho kvůli hraní nemůže jíst, považuje to za nucenou abstinenci.

 

Angínový bacil:

 

Zachránce Receptáře neumí vůbec nic

Kutilskozahrádkářský Receptář přežil bez ztráty diváků na obrazovkách už mnoho dramatických zlomů. Když s ním Přemek Podlaha skončil v České televizi a ohlásil, že bude pokračovat na komerční televizi, jako zaměstnanci Primy jsme nad tím kroutili hlavou. Mezi všechny ty telenovely, Komisaře Rexe a Kobry 11 si střihneme Podlahu? Jako řada dalších kroků tehdejší ředitelky se ale i tenhle ukázal být jasnozřivý. Diváci bez Podlahy prostě nemohli žít a ochotně si ho znovu našli na Primě.

Pak přišla smutná zpráva o náhlé smrti muže, bez kterého si nikdo Receptář nedokázal představit. Jenže Receptář nebyl jen Přemek Podlaha, ale celý tým jeho spolupracovníků včetně jeho manželky. Jen zůstávali skryti v anonymitě a všichni podporovali zdání, že jde o pořad jednoho muže. A tak se ukázalo, že pořad je schopen žít dál, jen s tím, že bude mít nikoliv kutilského, ale hereckého moderátora. Václav Postránecký se této role zhostil s nečekanou vervou. Žel, i jemu byl brzy život vyměřen a hledala se za něj dost narychlo náhrada.

 

Receptář prima nápadů:

 

Oldřich Navrátil v té době vystřídal Václava Postráneckého v seriálu Krejzovi a odhodlal se i k tomu, aby nastoupil do Receptáře. Bylo to pro něj období smutné i radostné zároveň. Nahradit kolegu, kterého měli všichni rádi, znamenalo velké sebezapření. Na druhou stranu mu obě příležitosti, herecká v Krejzových a moderátorská v Receptáři, vynesly až nečekanou popularitu. Ta receptářová už trvá hezky dlouho a nepomíjí. A to přestože ke kutilským radám a medailonkům stále přistupuje s trochu udivenýma očima a nehranými rozpaky. „Uvádím kutilský pořad, ale kutil rozhodně nejsem, od toho je u nás doma moje žena, ta všechno spraví, všechno dá do pořádku,“ přiznal s tím, že sám neumí vyrobit vůbec nic.

Raději se věnuje zahrádce. Nebo třeba manželce něco uvaří. To dělá rád a nijak s tím neexperimentuje. „Když vařím maso na houbách, je to maso na houbách. Třeba španělský ptáček musí prostě být klasika s vajíčkem a okurkou,“ naladil divákům chuťové buňky sběratel kuchařek, který si nejvíc váží staré knihy z antikvariátu. „Je to kuchařská kniha Magdaleny Dobromily Rettigové. Tam jsou úžasné věci. Třeba kančí hlava plněná krocanem, který je plněný křepelkami. Umíte si to představit? Jak se to tam asi vešlo...,“ dal najevo svou lásku k dobrému jídlu.

 

Bylo nás pět:

Omluva po letech

Nelze nevzpomenout na roli, kterou i považuje za nejlepší ve své kariéře. A to i přesto, že seriál Bylo náš pět vznikl už v roce 1994 a herec od té doby vystřídal několik desítek televizních i filmových rolí. Obchodník Bajza v adaptaci knihy Karla Poláčka se zkrátka stal legendární postavou. „Už nic lepšího nenatočím,“ povzdechl si u Honzy Dědka, který pohotově doplnil, že roli měli hrát původně Viktor Preiss nebo Josef Abrhám. „Režisér Karel Smyczek trval  na mně, řekli mu: No dobře, chcete Navrátila, tady máte Navrátila. Tak to je pak z toho člověk nervózní, to víte. Myslím, že nic lepšího už nenatočím,“ zamyslel se.

A dal se do vyprávění, jak mu inspirací pro roli byl jeho dědeček, značný cholerik. „Táta vzpomínal, jak ho jednou za něco zřezal takovou to vyprašovačkou na koberce, až se roztřepila. Řekl jsem to Smyczkovi a on byl nadšený, chtěl to mít v seriálu. Tak jsem tam malého Péťu Bajzu opravdu tou prachovkou zřezal, až se roztřepila. Měl v kalhotách polštářek, ale on se nějak svezl. Já jsem si toho v tom ajfru nevšiml, chudák kluk ronil slzy, jak ho to bolelo. Omlouvám se ti, Petře...,“ vyslal Oldřich Navrátil po letech do éteru vzkaz, aniž by si v tom ajfru uvědomil, že herec se nejmenoval Petr, ale Adam. Ta nekontrolovaná vzrušivost po dědečkovi se asi projevuje dodnes.

 

Ela Nováková

Vložil: Ela Nováková