Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zbavil se Andrej Babiš chlupaté opice ve svém nitru? Komentář Štěpána Chába

komentář 30.11.2022
Zbavil se Andrej Babiš chlupaté opice ve svém nitru? Komentář Štěpána Chába

Foto: Se svolením Andreje Babiše

Popisek: Andrej Babiš a letadélko Káně

Alexandr Mitrofanov se odhodlal hájit jednoho bývalého člena KSČ proti druhému bývalému členu KSČ. A vyšel z toho jako vítěz. Z jeho vlastního pohledu. Jasnou volbou do světlých zítřků je generál Pavel, prohrou pak bude agrárník Babiš.

K hledání toho nejlepšího se Alexandr Mitrofanov uchýlil k citaci Borise Strugackého: „Chlupatá opice, která sedí uvnitř nás, vždy bude nakloněna vraždění, kradení, smilnění. Lze vůbec naplnit život podle přikázání? Teoreticky bezpochyby. Prakticky je to ďábelsky složité a nejspíše také nebezpečné.“ Podle Mitrofanova generál Pavel svou opici potlačil a stal se plnohodnotným nástupcem přinejmenším Havla. Babišova vnitřní opice podle něho často vykoukne na povrch a je tedy nakloněna vraždění, kradení a smilnění. To vše svedeno na jejich komunistickou minulost.

Tak se na tu komunistickou minulost podívejme. Generál Pavel (tak přesně se propaguje na sociálních sítích. Jako generál Pavel, nikoliv jako Petr Pavel) byl zapálenou součástí vojenské obdoby StB, byl to politruk, agitátor a cvičil se ve škození nepřátelským západním mocnostem. Perfektně ovládl francouzský jazyk a kdyby nepadl komunismus, nejspíš by se ve Francii jako agent přilepil na českou emigraci a škodil. Prostě generál Pavel. Nic proti, každý si volíme svou budoucnost. Jsem si jist, že generál Pavel se podobných choutek s pádem Sovětského svazu zbavil. Co by ne. Třicet let v demokracii člověka poznamená.

Teď tu máme druhého kandidáta s komunistickou minulostí. Andrej Babiš byl pragmatik, který s komunistou kolaboroval jen proto, aby mohl ukájet své velkokapitalistické choutky při mezinárodním obchodu. Učil se vlastně obchodování ve velkém ještě během sociálního inženýrství komunistického zřízení. A, předpokládejme, vydělával republice peníze. U toho byl jistě prověřovaný, musel podepsat prohlášení o vítání vojsk Varšavské smlouvy a práskat na své spolupracovníky.

Teď kde je ten morální maják víc vychýlený? Vztaženo pouze na minulost. Generál Pavel komunistické ideologii pevně věřil, byl to politruk, vychovatel k třídní uvědomělosti, který se vědomě a cílevědomě připravoval na to, že bude Západu citelně škodit ve jménu nikdy nekončícího přátelství se Sovětským svazem. Babiš prostě kšeftoval a ideologie u něj šla stranou. A jde doposud, nutno poznamenat s ohledem na jeho nedávnou činnost. Je to stále až s cynismem hraničící pragmatik.

Generál Pavel ovšem překabátil a s podobným zaslepeným nadšením, s jakým bilo jeho srdce pro Sovětský svaz, začalo jeho srdce bít pro NATO a Západ. Což je také čistě pragmatické rozhodnutí. Chtěl pokračovat ve vojenské kariéře. Před listopadem ´89 jeho kariéra teprve startovala, bylo tedy v pořádku, že přešel k rodícím se vojenským strukturám České republiky, které cecík Sovětského svazu vyměnily za cecík Západu. Zcela pragmatické a v pořádku.

Ale při pohledu na současnou rétoriku i mnohá vyjádření obou kandidátů lze vysledovat takovou zajímavou linku. Generál Pavel je nadále velmi urputný v prosazování přijaté ideologie. Jeho vyjádření jsou plná zarputilé ideologie neschopné diskuze. Stejně jako prosazoval v mládí lásku k Sovětskému svazu, prosazuje nyní nekritickou lásku a obdiv v Západu. Nic proti, ale ukazuje to jistou zarputilost a jednostrannost v jeho myšlení. Obzvláště komické je pak Mitrofanovo konstatování, že Babiš ztělesňuje jakési komunistické myšlení (bez angažmá v KSČM).

Naopak, Babiš mi v myšlení připadá až překvapivě pružný. Vzhledem k nabídce ostatních kandidátů. Babiš je prostě pragmatik, který dělá mnohamiliardové kšefty. Ať už obchodní, nebo politické. A to rozhodně ne pouze v té pozitivní rovině, viz jeho covidové tunely, které předvedl při své vládě. Generál Pavel je globalista a bude jím do roztrhání těla. Což je potenciál pro mnoho třecích ploch při jeho angažmá na Hradě. Diplomacie odstoupí na druhé místo. Na prvním bude ideologie. A ideologů máme ve Strakovce tolik, že bychom je mohli vyvážet. Teď ještě aby se ideolog usadil na Hradě.

Babiš na Hradě by předvedl pragmatickou a v rámci možností rozumnou politiku. Generál Pavel by byl jen v závěsu za vládou Petra Fialy. Přesto by nás s Babišem čekaly turbulentní časy. Média by spustila své nejvýkonnější hnojomety, které by majestát Hradu protáhly tím největším bahnem bez ohledu na důstojnost pozice prezidenta. 

Ať už ovšem usedne na Hradě kdokoliv, nic to neovlivní. Prezident je jen figurka, kladeč věnců a automat na podpisy schválených zákonů. Podívejme na Miloše Zemana. Neprosadil proti Fialově vládě lautr nic. Jen bezmocně přihlíží. Stejně tak bude z Hradu i poštovních známek přihlížet generál Pavel nebo Andrej Babiš. Nebo holka pro všechno z Mendelova ústavu pro rozdávání univerzitních titulů bez povinnosti docházet na přednášky. Dopad toho, kdo z kandidátů usedne na Hradě, je jen pocitový, ten faktický, který se propíše člověku do života i peněženky, ten sedí ve Strakovce.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb