Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Na repertoáru má rekordních deset hlavních rolí na pěti scénách. A jen jeden muž umí její energii „stlačit do papiňáku“. VIP skandály a aférky

29.11.2022
Na repertoáru má rekordních deset hlavních rolí na pěti scénách. A jen jeden muž umí její energii „stlačit do papiňáku“. VIP skandály a aférky

Foto: Se svolením Simona Stašová

Popisek: Simona Stašová, královna jeviště

Ano, v titulku mícháme hrušky s jablky, tedy divadlo s filmem; zní to ale pěkně a trochu tajemně, navíc v obou disciplínách je Simona Stašová královnou... Připisovat hercům rekordy není zrovna obvyklé, u příležitosti slavnostního oznámení premiéry nové komedie v Divadle Lucie Bílé se ale takový žert docela hodil. Nový rekord zapsaný v pelhřimovském Muzeu rekordů tak nese název Divadelní herečka hrající průběžně během jediného roku největší počet hlavních rolí.

Je to skoro neuvěřitelné, když k tomu dodáme, že Simona Stašová aktuálně osm z těchto rolí pravidelně hraje a devátou, právě v představení Třináct u stolu v Divadle Lucie Bílé, právě zkouší před prosincovou premiérou.

 

PR snímek k představení Třináct u stolu, kde hraje Stašová v Divadle Lucie Bílé spolu s Miroslavem Etzlerem, foto se svolením Divadlo Lucie Bílé

Skvělá herecká paměť, ale nervy jsou to pořád

Umíte si představit, jakou paměť musí herečka mít, aby se jí to všechno nepopletlo? Navíc přecházet ze žánru do žánru, jeden večer hrát v komedii, za pár dnů to vystřídat za těžké drama a k tomu si střihnout představení pro jednu herečku, kde její monolog trvá skoro dvě hodiny? Zrovna hra Willy Russella Shirley Valentine je na repertoáru Divadla ABC poměrně často a jestli jste tohle úsměvné vyprávění zralé ženy, která má jednoho dne dost manželských a mateřských stereotypů a na pár dní se utrhne ze řetězu, ještě neviděli, nedejte si ho ujít.

 

Coby Shirley Valentine, foto MDP

Viděla jsem hru s několika herečkami, báječná byla třeba Zuzana Kronerová, ale před Simonou Stašovou smekám. Hraje Shirley už dlouhých čtrnáct let, dnes je jí sedmašedesát, ale Shirley je pořád žena kolem padesátky a Simona Stašová na jevišti nevypadá ani o den starší. A tady je pro představu seznam rolí, které má nyní na repertoáru:

 

Tennessee Williams: Skleněný zvěřinec – KC Zahrada (Praha 4)

Rodolfo Sonego, Alberto Sordi, Renato Giordano: Vím, že víš, že vím – divadlo ABC

Neil Simon: Poslední ze žhavých milenců – Letní scéna Ungelt

Eduardo De Filippo: Filumena Marturano – Letní scéna Ungelt

Ernest Thompson: Na zlatém jezeře – divadlo ABC (na snímku)

Neil Simon: Vězeň na druhé Avenue – Letní scéna Ungelt

William Shakespeare: Veselé paničky Windsorské – Praha (Letní shakespearovské slavnosti)

Willy Russell: Shirley Valentine – divadlo ABC

Neil Simon: Drobečky z perníku – Letní scéna Harfa

 

 Diváci ji milují, foto se svolením Simona Stašová 

Přitom o sobě herečka mnohokrát řekla, že je zvyklá na jevišti vydat veškerou energii tak moc, že ji to občas hodně vyčerpává, prý by si tohle povolání podruhé pro život nevybrala. Ale další den nastupuje znovu a znovu jde na dřeň, prožívá své postavy až do morku kostí. Pokud si chcete dopřát výkon herečky, jakým se v jiných divadelnických časech říkalo heroina, jděte se na Simonu Stašovou podívat. Ona nepřehrává, ona na jevišti žije. 

Pauza v natáčení

Právě proto, že těch divadelních rolí se jí nabízí pořád tolik a má z čeho vybírat, před pár lety se zařekla, že už nebude hrát před kamerou. Diváci zalitovali, protože její filmové i televizní postavy milují. Z Románu pro ženy, průměrné „ženské“ komedie, dokázala udělat evergreen, na který se rádi podíváte i opakovaně. Jenže když si připomeneme, že první roli hrála ve filmu v roce 1971 (dnes zcela zapomenutá hudební komedie Přijede Petr s Jiřinou Šejbalovou a Josefem Bekem v hlavních rolích), je zřejmé, že život prostě nestojí a herečka si jednoho dne musí zvážit, kolik je ze sebe schopná ještě té energie vydat. Na rozdíl od své matky Jiřiny Bohdalové vsadila po šedesátce hlavně na divadlo a tam je skutečně velkou dámou.

 

Kultovní hlášky, kultovní role, kultovní film. Pelíšky, foto Česká televize

Vejdělkovi se neodmítá

Přesto se nedávno objevila po šesti letech znovu v televizní komedii. Bezva zuby na zásnuby se jí po přečtení scénáře zalíbily natolik, že nedokázala odmítnout. Co ještě ji přimělo vrátit se před kameru? „Režisér Jirka Vejdělek, autor Marek Epstein a dramaturg Jaroslav Sedláček. Jirka se ozval uprostřed nucené covidové pauzy v divadle. Přečetla jsem si scénář a bylo mi jasný, že je to rozkošná komedie, moc pěkně obsazená a že sedím doma a nemám jediný důvod tuto roztomilou práci nevzít. Taky jsem si uvědomila, že pokud teď Jirkovi řeknu ne, už možná navždy ztratím režiséra, se kterým se dobře pracuje,“ vysvětlila to v rozhovoru pro Blesk.cz.

 

Plakát k Renčovu Románu pro ženy, foto BontonFilm

Proč zrovna Jiří Vejdělek? „Umí moji energii stlačit do papiňáku tak, že je to na kameru tak akorát. Mám ráda plnokrevné herectví, ale před kamerou se musím krotit. A je vždycky dobré mít někoho, komu věříte a který to pohlídá. A to Jirka je. Dneska jsem ráda, že jsem tu natáčecí pauzu přerušila. Jak se říká: Nikdy neříkej nikdy. Člověk opravdu neví, co ho v životě potká a kdy bude vděčný za jakoukoli práci.“ O tu se ale v nejbližší době určitě nemusí bát. Prý má nejraději hry, u kterých se směje už při prvním přečtení. Takže se s ní v divadle určitě ještě dlouho budeme rádi smát.

 

Bezva zuby na zásnuby, foto Česká televize

Vždy elegantní 

Každý se jí ptá, jak se daří mamince. Jiřině Bohdalové je 91 let a pořád je ráda středem pozornosti. Simona Stašová je v tomhle mnohem krotší, zdaleka není ozdobou tolika společenských událostí. Zato si potrpí na noblesu a eleganci. Na prezentaci hry Třináct u stolu oblékla béžové oversize šaty, kterých si povšimla i módní komentátorka v Lifee.cz a pochválila ji: „Stašová oblékla pohodlné šaty jednoduchého střihu v trendy odstínu velbloudí srsti, tedy camel. Její šaty jsou pro období podzim/zima praktické z více důvodů – mají tříčtvrteční rukávy a také prostorné kapsičky po stranách. Pro účely tiskové konference je herečka doplnila elegantními hnědými koženými balerínkami do špičky, které ženám vizuálně přidávají centimetry – na podpatky si herečka podle všeho nepotrpí. Své zrzavé vlasy nechala vyčesat, což jí opticky přidalo několik dalších centimetrů navíc.“ Není to poprvé, co si za vkus vysloužila pochvalu, téměř legendární jsou její šik kalhotové kostýmy.

 

Simona Stašová přebírá certifikát o rekordu, foto Lukáš Krajčo

Rodinný život

Společné rodinné večery s maminkou a dvěma dospělými syny jsou tradicí, i když tolik času, jako když byli kluci malí, už na ně rodina nemá. Přesto se schází pravidelně u společného stolu alespoň dvakrát měsíčně. Nejinak to jistě bude o Vánocích. Že bude řešit to, co její postava ve vánoční komedii Třináct u stolu, která se bojí nešťastného čísla u štědrovečerní večeře, je nepravděpodobné, protože u vánoční tabule se prý u Jiřiny Bohdalové sejde nejen celá rodina, ale i přátelé, takže stůl je potřeba opravdu velký.

 

Snímek s maminkou Jiřinou Bohdalovou, foto se svolením Simona Stašová

Mistrovství světa otrávilo mnoho fanoušků, všiml si toho i Pokáč 

Mám kolem sebe muže, kteří mají kulatý nesmysl a jedenáctku svých milovaných zadřené pod kůži. Ostatně jako je to ve většině českých rodin, fotbalu se prostě fandí napříč generacemi. Letošní MS ale nějak všem těm fandům nevoní. Všechna ta omezení, která v arabském muslimském Kataru byla nastolena, prostě k fotbalu nepatří. Všiml si toho i Pokáč ve své nejnovější rychlovce pro Frekvenci 1. Když tedy i Pokáč, tak na tom asi něco bude...

 

 

Nepřípustná je v Kataru například konzumace alkoholu včetně piva, což je pro českého fotbalového fanouška naprosto něco nepochopitelného a nepředstavitelného. Pokáč novinku MS v Kataru vtipně představuje „Na mistrovství světa v Kataru, tam si nedáš pivo na baru.“ V textu pak glosuje další pro nás paradoxy a bizarnosti, které se na MS dějí. V závěru pak chválí českou reprezentaci, že včas vypadla už v kvalifikaci – to je tedy opravdu na pováženou. 

Letní Letná už zná prvního hosta

Umění nového cirkusu už dávno není jen slavný Cirque du Soleil, který je sice stále nádherný, ale jeho návštěva vám udělá slušnou vítr v peněžence. Takže si možná raději nenechte ujít neméně zajímavá přestavení na Letné. Jubilejní, dvacátý ročník Letní Letné oznamuje první zahraniční hvězdu. Na mezinárodní festival nového cirkusu a divadla se v létě 2023 potřetí vrátí kanadský Cirque Alfonse a opět svou energií nenechá nikoho na jevišti ani v hledišti vydechnout. Po troufalém kabaretu Barbu a novocirkusovém muzikálu Tabarnak, které se vyprodaly ještě před zahájením festivalu, strhnou publikum komicky živou inscenací Animal – Zvíře. Samozřejmě ale bez živých zvířat! 

 

Cirque Alfonse, foto Andy Phillipson 

Letenské šapitó se stane farmou, jaká se jen tak nevidí. Dvacátá Letní Letná to nejlepší z nového cirkusu předvede od 17. srpna do 3. září 2023. Lístky na zábavnou inscenaci Animal jsou k zakoupení na letniletna.cz a neváhejte, i když se vám to zdá ještě daleko. Zahraniční hvězdy jsou vyprodané dlouho dopředu.

LGBTI tématiky pořád není dost

Říjnový teroristický útok na bratislavský LGBT+ podnik byl drsnou připomínkou, že ani v Evropě 21. století není bezpečné projevit menšinovou sexuální orientaci. A co teprve před více než půl stoletím? Román Veroniky Opatřilové Počkej na moře vypráví vytříbeným stylem a bez sentimentu příběh „nepřípustné“ lásky v Anglii na konci šedesátých let. Živoucí postavy, fatální romance a dokonale vykreslená atmosféra přinášejí výjimečný čtenářský zážitek.

 

Snímek autorky s její novou knihou, foto se svolením Nakladatelství Prostor

Pro mě byl kdysi čirým zjevením román Studna osamění anglické autorky Radclyffe Hallové. Připomeňme si, že poprvé vyšel v roce 1928, což je skoro sto let. Že by se ve světě jednopohlavní lásky za tu dobu nic nezměnilo? V každém případě je to téma nyní hodně exploatované, zdaleka ne vždy ale zajímavě. Všechna ta hyperkorektnost, kvůli které v každém filmu a seriálu musí být nejméně jeden gay či lesbický pár a všechny barvy pleti, člověku leze i ušima. O to příjemnější je, když se román dobře čte a přináší opravdu silný příběh. Já jsem četla první román této autorky a byl zdařilý. Takže jsem v naději. 

Zdroje: KM agency, Blesk.cz, Super.cz, Lifee.cz, CSFD, PIARISTI, Nakladatelství Prostor, Active Group

 

 

Vložil: Ela Nováková