Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Groteska pro malé i velké aneb Další nesmrtelná perla pro každý nový den. Tajnosti slavných

30.11.2022
Groteska pro malé i velké aneb Další nesmrtelná perla pro každý nový den. Tajnosti slavných

Foto: Foto se svolením Česká televize

Popisek: Vladimír Jiránek v roce 1993, očima režiséra Jana Hřebejka v pořadu GEN

VIDEO V roce 1977 vydalo Lidové nakladatelství první knížku jeho karikatur, nazvanou anekdoty o civilizaci, a o dva roky poději konečně vstoupili na televizní obrazovku hrdinové, kteří nás nepřestávají bavit a nejspíš nikdy nezestárnou. (Pokračování z pondělí 28. listopadu)

Roztomilí ušatí bráškové Bob a Bobek – králíci z klobouku si povídali ve Večerníčku s malými diváky, předávali jim své dobré vlastnosti a nenásilně vychovávali. A okouzlovali i ty velké. Měli úspěch, takže k jejich prvním dobrodružstvím, která podle scénářů Jaroslava Pacovského a Jiřího Šebánka natočil Václav Bedřich, rychle přibývala další. Jejich duchovní otec, karikaturista, ilustrátor, kreslíř, scenárista a režisér animovaných filmů Vladimír Jiránek, znovu předvedl, že je prostě bezednou studnicí nápadů.

 

Bob & Bobek - Králíci z klobouku - V supermarketu:

Vstávat a cvičit!

Králičích příběhů se původně zrodilo třináct, pak šestadvacet, nakonec devětatřicet. „Chodil vždy perfektně připravený a byl nesmírně kreativní. Práci, která dnes vyžaduje celý tým lidí, zvládal s přehledem sám,“ prozradil později televizi Nova Josef Dvořák, který králičím hrdinům propůjčil svůj hlas. Tři večerníčkovské série se zrodily v rozmezí šestnácti let, Bob a Bobek se ale za ta léta nezměnili. Roztomilí bráškové byli stále ochotní přiložit kdykoli packu k dílu nebo někomu pomoci. A že jejich dobrá vůle není vždy korunována nejlepším výsledkem, takový je už zákon grotesky.

 

Pat a Mat kutí - Pizza:

…A je to!

Jejich pravým opakem byla druhá dvojice, nešikové a zmatkaři Pat a Mat, kteří řeší problémy po svém a zpravidla úplně obráceně, než by napovídala logika. A mluvit při tom vůbec nepotřebují. Základem příběhů dvou sousedů se stala manuální nešikovnost, když jednomu něco nejde, stačí zabušit smetákem do stropu nebo podlahy, a už jdou na to společně. Důležitá na příbězích není jenom legrace, ale i optimismus. Třebaže už je všechno ztraceno, tihle dva se nikdy nevzdávají, a nakonec vždy dojdou k nějakému řešení, s nímž mohou být spokojeni. Poprvé se objevili už v roce 1976 v krátkém filmu Kuťáci, inspirovaní kreslenými vtipy s panem Ouholíčkem (Mat) a panem Sedlcem (Pat), které Jiránek vymýšlel a kreslil pro jeden časopis. Vzápětí se na ně vrhli cenzoři, takže se jich nakonec ujalo bratislavské televizní studio, které bylo dál z jejich dosahu, seriál s názvem …A je to! byl ale natáčen v Krátkém filmu Praha. Jeho popularita rostla ve třech sériích až do roku 1995, počátkem 21. století se pak vrátili s novými příběhy. Nakonec jich bylo téměř 130 a dvojice nešiků se objevila i v zahraničních reklamách.

 

Hokej je hra:

Politika pod lupou

Vždy trefný, vtipný a jedinečný, v devadesátých letech se Vladimír rozjel naplno v politické karikatuře, denně přinášel fanouškům další perlu na stránkách MF Dnes a bez ní by snad ani nezačal nový den. Podle jeho manželky Evy na nich pracoval dopoledne, a v určenou hodinu pak přiběhl z redakce poslíček. Kreslit ale vlastně nepřestal nikdy, když měl splněno, pokračoval žertíky pro radost. „Byly to úplně jiné fóry,“ zavzpomínala Eva pro týdeník Reflex. „Zatímco ty politické vyseděl, budil se v noci, dělal si poznámky, aby měl ráno nabito, tyhle z něj padaly rychle, spontánně. Když jsme spolu měli hezkej zážitek, sedl si ve čtyři ráno ke stolu a vyfiknul to. Říkali jsme tomu sprosťárny….“ Staly se základem jeho knížky Omilovánky, která vyšla v roce 1995, křehké téma lásky ale zůstalo v sousedství jeho politické satiry v pozadí.

 

Automatic:

Svět bez vymožeností

Vladimír Jiránek byl téměř bezednou studnicí nápadů a fórků. Ilustroval knihy, kreslil plakáty, své dílo prezentoval na řadě samostatných výstav doma i v zahraničí… Mimo jiné je i autorem brontosaura, který zdobí logo známého ekologického hnutí. Jeho kresby zdobí i rodný dům světoznámého zakladatele psychoanalýzy Sigmunda Freuda v moravskoslezském Příboru, který se často objevuje v jeho kresbách jako psycholog či psychiatr. Přestože se bleskovou rychlostí vyjadřoval ke všem novinkám každodenního života, bez jeho vymožeností se obešel, vystačil si s papírem a černým fixem. Neměl mobil, počítač ani auto, spokojeně žil bez řidičáku. Trápila ho jen obava, že noviny, časopisy a internet jednou definitivně převálcuje internet. V roce 1988 převzal Novinářskou cenu Karla Poláčka, v roce 2005 mu prezident Klaus udělil medaili Za zásluhy a jméno Jiránek dostala planetka, kterou astronomové objevili v roce 1997. Mistr satiry a kreslířský génius Vladimír Jiránek zemřel po vážné nemoci před deseti lety, 6. listopadu 2012.

(zdroje: Wikipedia, Český rozhlas, Česká televize, ČSFD, Vital, Reflex, TV Nova, FDB)

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská