Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dobře utajený cholerik aneb Plachý a bezradný mistr satiry a tragikomedie. Tajnosti slavných

25.11.2022
Dobře utajený cholerik aneb Plachý a bezradný mistr satiry a tragikomedie. Tajnosti slavných

Foto: Se svolením Česká televize - Jaromír Komárek

Popisek: Vlastimil Hašek jako nadporučík Rudolf Pekař v nestárnoucím detektivním seriálu Malý pitaval z velkého města

VIDEO Za bezbranným pohledem, umocněným silnými brýlemi, se skrýval cholerik, kterého ve chvíli výbuchu nebylo radno dráždit. To ale o něm věděli jen ti nejbližší. Zánlivě poněkud naivní intelektuál uměl své slabosti naplno rozehrát a stal se opravdovým mistrem tragikomedie.

Jeho blankytně modré oči, schované za silnými dioptrickými brýlemi, sice zpravidla vypadaly na první dojem nevinně, probleskovaly v nich rošťácké jiskřičky, které rozhodně nemohly uniknout ani divákům. Vlastimil Hašek působil jako poněkud rozpačitý, bezradný a věčně ustaraný intelektuál, což se stalo základem jeho komického mistrovství, často zabíhajícímu až k tragikomedii. A právě tím si vysloužil velkou popularitu nejen na jevišti, ale také u filmového i televizního publika, a během téměř čtyřiceti let své kariéry si připsal do filmografie téměř 160 postav.

 

Blbec z Xeenemünde:

S filmem do Prahy

Narodil se 7. června 1928 v Praze a dospívání prožíval v napjatých válečných letech, takže se po absolvování měšťanské školy poslušně vyučil prodavačem metrového zboží. Dlouho se ale této profesi nevěnoval, protože mu učarovalo herectví. V jednadvaceti letech úspěšně složil zkoušky na pražskou DAMU, kde studoval pod vedením Miloše Nedbala a Václava Vydry mladšího, a po absolutoriu v roce 1953 získal první stálé angažmá v divadle v Karlových Varech. Na jeho jevišti působil až do roku 1959, kdy přešel do souboru Jihočeského divadla České Budějovice. Tam ale nakonec pobyl pouze jedinou sezonu a významně k tomu přispěl režisér Jaroslav Balík, který ho obsadil jako herce Standu Rumla v psychologickém dramatu Zkouška pokračuje, natočeném podle knihy spisovatele a dramaturga Jiřího Frieda. Příběh mladého herce, jenž zkouší roli Julia Fučíka, která mu pomůže překonat osobní krizi, sice divácky právě nezabodoval, Haškovi ale otevřel cestu do Prahy.

 

Vlak:

Plachý a nepřehlédnutelný

Ještě v roce 1959 si stihl zahrát novomanžela Honzu v povídkovém filmu Pět z milionu a vzápětí získal angažmá v Divadle Na zábradlí. Na jevišti i před kamerou sice většinou ztvárňoval vedlejší postavy, díky jeho vzhledu ale nakonec nikdy nezapadly. Jeho nenápadní, nejistí a rozpačití intelektuálové prostě byli nepřehlédnutelní. V roce 1962 přešel do souboru Městských divadel pražských, v němž setrval až do své předčasné smrti, a k jeho excelentním výkonům patřily především Čapkova Bílá nemoc či divadelní hra scenáristy, spisovatele a humoristy Otto Zelenky Babička hodně četla. Už v roce 1960 dostal také první příležitost na obrazovce, v dramatu Rok života, které podle scénáře Jiřího Procházky natočil Jaroslav Novotný, a rychle se zařadil k nejobsazovanějším televizním hercům.

 

Tři chlapi v chalupě:

Táta, nebo milenec?

V roce 1964 se seznámil v pražském Divadle komedie se svou osudovou ženou, o sedmnáct let mladší Danou Syslovou. Její matka otěhotněla během totálního nasazení v Německu s francouzským zajatcem, který ale po osvobození zmizel neznámo kam, takže Dana svého otce nikdy nepoznala, přestože se velmi snažila ho vypátrat. A nejspíš právě absence mužského elementu v dětství ji pak přitahovala k mnohem staršímu kolegovi, který se jí hned zkraje ujal, držel nad ní ochrannou ruku a bránil ji před nástrahami světa. Navíc se poprvé setkali na jevišti coby milenci, což se brzy proměnilo v soukromí v realitu. Nakonec se brali kvůli Danině těhotenství, měli spolu dva syny a dlouhá léta byli považováni v světě showbyznysu za téměř ideální manželský pár. Dana sice na něj několikrát prozradila, že byl cholerik, který dokázal vyletět jako čertík z krabičky kvůli kdejaké maličkosti, ona si ale nenechala nic líbit, takže doma občas zavládla Itálie. Jejich vztah to ale nikdy nedokázalo ohrozit.

 

Nevěra:

V hlavní roli jen jednou

Už v šedesátých letech na sebe Vlastimil upozornil diváky například jako účetní a trumpetista Kořínek v nestárnoucí komedii z dílny scenáristy Jaroslava Dietla Tři chlapi v chalupě. A už v roce 1964 dostal svoji jedinou hlavní roli v komedii režiséra Václava Kršky Komedie s Klikou. Zahrál si v ní snoubence hlavní hrdinky Petra Kliku a jeho partnerkou byla Jiřina Bohdalová. Brzy pak začal dostávat i první menší role v seriálech, například v úspěšné vlastenecké sérii z roku 1968 Sňatky z rozumu, natočené podle románu Vladimíra Neffa, či v Hříšných lidech města pražského, především ale zářil na jevišti. V šedesátých letech totiž dramaturgie Městských divadel pražských postupně zaplňovala mezery světové dramatiky, a častěji než jinde uváděla i veselohry bulvárního rázu a takzvanou komunální satiru. Významně se o to zasloužil ředitel Ota Ornest svými zahraničními kontakty i překladatelskou činností, a právě pro takový repertoár byl Hašek ideálním představitelem.

 

Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách:

Vorlíčkova sázka na jistotu

V roce 1967 odstartoval spolupráci s mistrem parodií a fantastických komedií Václavem Vorlíčkem postavou technika ve filmu Konec agenta W4C prostřednictvím psa pana Foustky. Jeho smysl pro satiru Vorlíčkovi velmi vyhovoval, takže ho pak obsazoval pravidelně, a často si ho připomínáme v reprízách filmů, které jsou stále zárukou skvělé sledovanosti. Určitě si ho vybavíte jako inspicienta v komedii Zabil jsem Einsteina, pánové…, asistenta v sanatoriu v „Pane, vy jste vdova!“, sochaře Karla Peška v čarodějnické pohádce Dívka na koštěti, chirurga Honzu ve vodnické komedii Jak utopit dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách či vědce v sci-fi komedii Což takhle dát si špenát. Navíc od počátku sedmdesátých letech téměř neslezl z obrazovky, nabídky rolí v inscenacích i seriálech se mu doslova hrnuly.

 

Doktorská pohádka:

Jedinečný Pekař

Opravdu velké příležitosti se dočkal až v osmdesátých letech díky projektu Malý pitaval z velkého města, inspirovanému skutečnými lidmi a zločiny. Stálo za ním osvědčené duo, scenárista Jaroslav Dietl a režisér Jaroslav Dudek, byl na tehdejší dobu zajištěn mimořádně velkorysým rozpočtem i štědrými odměnami pro herce a celkové náklady se vyšplhaly na astronomických 14 774 000 korun. Vlastimil si v něm zahrál vytrvalého, tichého a nesmělého kriminalistu Rudlu Pekaře. Ten paradoxně vyšel produkci nejlevněji, protože prožil celé natáčení na place v jediném svetru. Představoval totiž skutečného kriminalistu, který v reálném světě opravdu takový byl.

 

Malý pitaval z velkého města:

Osudná propustka

V soukromí prý působil obdobně bezradně jako na jevišti či před kamerou. Podle Dany Syslové byl sice skvělý kuchař, jinak ale doma nedokázal zatlouct ani hřebík. Dlouhá léta trpěl problémy se srdcem, kvůli nimž musel být několikrát hospitalizován. Před filmovou kamerou stanul naposledy v roce 1990 jako promítač Žváček v psychologickém dramatu režiséra Zeno Dostála Král kolonád, o dva roky později si ještě stihl zahrát v televizní krimikomedii Pavla Háši Jak vyloupit banku. Pak během další hospitalizace dostal propustku na víkend, což se mu stalo osudným. Doma totiž dostal infarkt a už ho nestihli zachránit. Nenápadný mistr humoru a satiry Vlastimil Hašek zemřel před třiceti lety, 12. dubna 1992 v Praze.

(zdroje: Wikipedia, Český film, ČSFD, FDB, Blesk, Naše hvězdy, Česká televize, Národní filmový archiv)

 

Božoňka

QRcode

Vložil: Adina Janovská