Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kdysi byla Schovanka a loutkářka. Po vítězství nad rakem je miláčkem seriálového publika. VIP skandály a aférky

24.11.2022
Kdysi byla Schovanka a loutkářka. Po vítězství nad rakem je miláčkem seriálového publika. VIP skandály a aférky

Foto: Se svolením Divadlo na Fidlovačce

Popisek: Ludmila Molínová

Některé herečky mají štěstí, že se i několikrát v životě dokážou přehrát do jiných rolí. Ludmila Molínová v třiasedmdesáti letech slaví úspěchy v mnoha divadelních inscenacích a k tomu si přibrala i role vtipných stařenek v seriálech. Jako hospodyně Lišková v patří k nejoblíbenějším postavám ZOO.

Když ze ZOO zmizel soudce Kříž, vypadalo to, že bude konec také s rolí jeho hospodyně paní Liškové. Diváci si ale tuhle pohotovou a moudrou starou paní zamilovali, a tak se scenáristé postarali o to, aby z děje nevypadla. Rádkyně a podporovatelka Viki se dočkala toho, že soudce a Viki se konečně dali dohromady a její radost kalilo jen to, že mladý pár i s dětmi odjíždí do Bruselu a ona tak nejspíš přijde o práci. Podařilo se jí ale pronajmout soudcův byt hned prvnímu zájemci, který ji rovnou také zaměstnal jako hospodyni.

 

Ludmila Molínová v seriálu ZOO, foto FTV Prima

Bystrá paní Lišková brzy přišla na to, že Charlie a jeho společnice nejspíš nepatří zrovna k seriózním podnikatelům. Když se v bytě najednou objevilo několik párů dvojčat, dala najevo, že si všimla, že se tady kuje něco nekalého. Zoufalý Charlie musel s pravdou ven. Když přiznal, že mají políčeno na pár místních zbohatlíků, kteří jsou větší podvodníci než Charlie sám, paní Lišková kupodivu projevila nadšení. A tak se z laskavé hospodyně a pečovatelky o blahou rodiny Křížových nyní nejspíš promění v šikovnou pomocnici intrikánské vyděračské partičky. Vtip, postřeh a znalost lidských povah ji k tomu přímo předurčují a diváci si tak vstupy zábavné postavy budou užívat dál, možná i ve větším rozsahu.

 

Ludmila Molínová v seriálu ZOO, foto FTV Prima

Několik životních zákrut

Na herectví na DAMU ji nepřijali, protože prý nebyla „jevištní typ“. U přijímacích zkoušek ji tak odkázali na loutkářskou katedru. Bylo to malé uzavřené společenství, svět sám pro sebe. Ludmila Molínová vzpomíná na to, že nejspíš díky tomu přežili pedagogové i studenti rok 1968 bez úhony. „Nás bylo v ročníku málo a nevyhodili nám během prověrek po ´68 jedinýho kantora. Nám to tam zůstalo v tý úžasný kvalitě všecko,“ zavzpomínala v rozhovoru v Českém rozhlasu s Janem Rosákem, se kterým ji pojí i vzpomínky na rané dětství, které oba prožili ve Vídni, kde jejich rodiče pracovali. V ročníku na DAMU pak studovala třeba s Otou Jirákem, se kterým ji také pojí celoživotní přátelství. Tehdy začínala doba, kdy klasické loutkové divadlo značně měnilo podobu a začínalo se kombinovat herectví živých herců s loutkami.

 

Rok 1994 a seriál Bylo nás pět, foto Česká televize

Nejzajímavější scénou tohoto typu byl Drak v Hradci Králové. Ludmila Molínová dostala do Draka nabídku na angažmá, jenže byla v Praze zamilovaná, a tak se jí do Hradce nechtělo. Hrála v souboru režiséra Karla Brožka převážně zájezdová představení, což bylo hodně vyčerpávající. Pak jednou potkala Jiřího Krampola, slovo dalo slovo a on ji přetáhl do Ateliéru. Soubor, kde se potkávala s Jiřím Císlerem, Jiřím Schmitzerem, Rudolfem Hrušínským mladším, Uršulou Klukovou, dvojicí Vodňanský a Skoumal a dalšími mladými progresivními herci a zpěváky. Jenže v roce 1978 komunisté soubor rozmetali. Herečka pak zakotvila v Semaforu ve skupině Josefa Dvořáka, následoval Karlín, a nakonec Divadlo na Vinohradech a Fidlovačka. Té je věrná dodnes a v mnoha rolích zde uplatnila svůj komediální talent, ale také výborný zpěv. 

 

V seriálu Ohnivý kuře, foto FTV Prima

Schovanky, šermíři a klauni

Skupina Schovanky byla v šedesátých letech minulého století zjevením. Děvčata byla první dívčí skupina v Evropě s country repertoárem. Když ji Jan Čapek zakládal, vzal do ní i Ludmilu Molínovou (tehdy Zábršovou). Hrála na kytaru a zpívala. Dlouho však ve skupině nepobyla, Schovanky se rozjely do světa a Ludmila Molínová byla vázána prací v divadle na Prahu. Zato se při přípravě jednoho představení setkala se šermíři ze skupiny Dominik a s nimi pak slavila velký úspěch i v zahraničí, zejména s představením Poslední tabu. Herečka a jeden ze šermířů představovali klauny. „Jeli jsme s tím do Francie a tam se o nás zajímala řada manažerů, my bychom bejvali projeli celou Evropu, kdyby nás nechali bolševici. A Juraj Herz viděl to představení a na základě toho představení kluky obsadil do Straky v hrsti a mě do role klauna ve filmu Zastihla mne noc,“ vzpomíná herečka na své nejoblíbenější představení.

 

 

Film, televize, dabing

Mnoha filmových rolí se nedočkala, často na ni ale pamatovali režiséři televizních seriálů. Návštěvníci, Bylo nás pět, Rozpaky kuchaře Svatopluka, epizodky v Pojišťovně štěstí nebo v Ulici. Pak přišla éra „komických starých“, která jí velice přeje, protože všechny ty uklízečky, domovnice, hostinské a hospodyně jí nesmírně sedí. Tak jsme ji viděli v Gymplu s (r)učením omezeným, oblíbili si ji v Ohnivém kuřeti a nyní ji s radostí sledujeme ZOO.

 

V seriálu Krejzovi, foto FTV Prima

Dlouhá léta propůjčuje svůj hlas také nejrůznějším postavám v dabingu. V Simpsonových sice nedabuje žádnou hlavní roli, zato spoustu vedlejších. Například matku ředitele školy Skinnera, bláznivou ženu s kočkami Eleanor, drsnou kuchařku ze školní jídelny nebo matku Marge. „Co je starý a zlý, tak to je moje,“ řekla Super.cz s nadsázkou herečka. Za svou dabingovou kariéru už propůjčila hlas mnoha reálným hercům i fiktivním animovaným postavičkám. Co se jí dabuje lépe, ale říct nedokáže. „Přijde na to, jak je ten dialog napsaný, jaká je úprava a jaká je to role, jestli je to pošmáknutí. A tohle (Simpsonovi, pozn. red.) je pošmáknutí,“ řekla Super.cz s úsměvem. Oříšek pro ni prý byla práce na animovaném filmu Princezna a žabák, kde byla velmi těžká píseň, kterou přední odmítly i jazzové zpěvačky. Ona ale zpívá velmi dobře, což dokazuje i v muzikálových představeních, jakým byly třeba oceňované Jeptišky na Fidlovačce. 

 

 

Zákeřná nemoc vyžadovala velké odhodlání

Před dvěma lety si herečka našla bulku na prsu a dožadovala se lékařů, ať ji pošlou na mamograf. Naneštěstí měla smůlu a padla do nedobrých rukou. Než ji poslali na pořádné vyšetření, uplynulo osm měsíců. Pak jí zase lékař chtěl rovnou udělat ablaci. Herečka vzpomíná na to, jak se hrozně rozčílila, zákrok odmítla a se zlostí na celý zpackaný život pobíhala po ulicích, až si vzpomněla na svého spolužáka, lékaře, který pracuje na Mamma Help. Ten se jí ujal, doporučil správnou terapii a společnými silami zákeřnou rakovinu porazili, aniž by prsy musely být amputovány. I další ze zákrut svého života tedy Ludmila Molínová projela se štěstím a my jí přejeme, aby to tak bylo i nadále a ona rozdávala radost divákům na Fidlovačce i u televizních obrazovek.

 

Na jevišti, foto se svolením Divadlo na Fidlovačce

Moderátor Všechnopárty vydává knihu

Karel Šíp vás nově pobaví nejen z televizní obrazovky, ale i ze stránek své knihy Krotitel splašených myšlenek. Zde se vydává do pestrého světa vlastních zážitků a přináší čtenářům nejen své nejlepší monology a dialogy, ale také perličky ze zákulisí a vzpomínky na herecké kolegy. Vtipnou vzpomínkovou knihu ilustroval Jiří Slíva.

 

Snímek se svolením Albatros Media

Soutěžícímu Superlovu půjde o milion

Vědomostní soutěž Na lovu, která se okamžitě po svém uvedení na televizní obrazovky na podzim loňského roku stala nedílnou součástí podvečerního vysílání TV Nova, se – vedle svých Hvězdných speciálů, jejichž výtěžek pravidelně putuje na charitativní projekty – v jarní sezoně 2023 dočká také své „super verze“ s názvem Superlov. V ní se jeden soutěžící může utkat se všemi pěti lovci a pokusit se až o milionovou výhru. Také Superlovem bude diváky provázet Ondřej Sokol.

 

Elegantní moderátor, foto TV Nova

Je to fantastická show, ve které divák najde napětí a s Ondrou Sokolem i spoustu zábavy, říká kreativní producentka Superlovu Veronika Mikysková a dodává: Jde o celosvětově nejúspěšnější vědomostní show současnosti a mám velkou radost, že ji po Novém roce nabídneme divákům i v České republice. Právě teď začíná casting na soutěžící, hledáme zajímavé osobnosti starší osmnácti let, které milují vědomostní kvízy. 

Poslední závod získal spoustu cen

Film Poslední závod režiséra Tomáše Hodana s příběhem Hanče, Vrbaty a Ratha z mrazivých Krkonoš získal před pár dny cenu diváků na filmovém festivalu v Cottbusu a hned o den později také zvláštní uznání v kategorií celovečerních filmů na Milano International FICTS Fest. Ten je vyvrcholením světové série 20 festivalů, mezi něž patří jako druhý nejstarší i český Sportfilm Liberec. „V Liberci jsme letos obdrželi Cenu ředitelky festivalu, toto ocenění nás nominovala právě do finále do Milána,“ popisuje úspěšnou cestu producent Ondřej Beránek. „Poslední závod navázal v Miláně na předchozí úspěchy a s pokorou doufáme, že nějaké ty vavříny ještě náš film ozdobí,“ doplňuje další z producentů Martina Knoblochová.

 

Tři hlavní hrdinové Posledního závodu, foto BontonFilm

Již dříve získal Poslední závod cenu na festivalu v Orlandu i jinde, pro samotné tvůrce je však zásadní ocenění českých kinařů. Asociace provozovatelů kin totiž ocenila Poslední závod cenou za Nejlepší film i cenou za Nejlepší režii.

Zdroj: CSFD, Prima TV, Český rozhlas, Super.cz, Albatros Media, T Nova, Bontonfilm

 

 

Vložil: Ela Nováková