Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Strčte si toho zadluženého paznehta za klobouk. Komentář Štěpána Chába

komentář 21.11.2022
Strčte si toho zadluženého paznehta za klobouk. Komentář Štěpána Chába

Foto: Se svolením Vít Hassan

Popisek: Ladislav Vrabel

Ladislav Vrabel dostal do ulic desítky tisíc lidí. Obdivuhodný výkon? Ale vůbec ne. Jen zneužití strachu a vybudování si značky na onom strachu. A hlavně, odvedení pozornosti od obav protestujících k osobě nekonečně problematického Vrabela. Demonstrace, které se mohly stát hybnou silou výraznějších změn ve vládě, se zvrtly na deklarování věrnosti nebo odporu k Vrabelovi.

Otevřeně proruský, zahrabaný do nekonečné řady exekucí (mezi věřiteli, kteří chtějí svůj díl Vrabelovy finanční existence, je i Nadační fond Karla Janečka, to není obvyklý věřitel), s podivnými vazbami na kšefty v Srbsku, s přetahováním se o peníze na demonstrace, rozkoly a hrabáním si vlivu pod sebe. Ladislav Vrabel vypadá, jako kdyby si ho někdo zaplatil, aby svedl odpor ulice do říše proruských švábů, a vláda tak přečkala krizovou dobu pod deštníčkem ČT, Aktuálně a Respektu, odkud se na Vrabela tak, tak jednoduše střílí.

Normální člověk nejde do extrému. Nemá proč. Extrém ohrožuje samu normalitu. Tedy i normálního člověka. Přesto se celé léto mezi normálními lidmi vzmáhal strach z nastupující krize a zdražování. A hněv. Vláda nic nedělá. A když dělá, je to slabé, neúčinné. Silná kritika byla oprávněná a je oprávněná doposud. Strach a naštvanost začaly brát ve společnosti za otěže. Což je vždy na pováženou. Toho se ovšem chopil Ladislav Vrabel a na 3. září připravil republice překvapivé vystřízlivění. Na Václavské náměstí přišly desítky tisíc lidí, nálada byla euforická, energie davu obrovská. I vládní politici se zakoktali. Jenže u otěží byl Vrabel. Vykonavatel úpadku celého odporu.

Ovšem Vrabel je bez strategického a politického myšlení. Prostě jen a pouze ideolog s nerealistickými nápady. A to velmi, ale velmi citelně snižuje potřebu normálních lidí vyjít do ulic. Podívají se na vlastní účty, které přestávají zvládat, vzedme se v nich hněv, ale při pohledu na Vrabela si řeknou – ale echt, nemá to smysl, nemá to význam, jsem v tom sám. A jdou si radši najít druhou práci, šetří, snaží se šetřit, objevují cestu na pracák a do potravinové banky a doufají, že za rok bude po problémech, krize se přežene a bude zase dobře. Ale Vrabelově revoluční gardě prostě hlas a ani svou podporu i přes zcela absurdní zdražování a absurdní nekonání vlády nedají. Logicky, protože Vrabel jde do extrému. A vláda národní koroze pod vedením Petra Fialy může dál a bez výraznějších problémů škodit.

Normální člověk nemá kde vykřičet svůj hněv. Ten si totiž zprivatizoval pošuk s milionem exekucí, který by republiku nejradši odtáhl na Sibiř, viz jeho absurdní požadavky na vystoupení jak z EU a NATO, tak i z WHO, potažmo odstřižení od veškerých západních struktur. A u toho už je jen krok k tomu, aby se ve školách zase zahájila povinná výuka azbuky. Na což lidé prostě nejsou zvědaví a nepostaví se za to. Není se ani co divit. Vrabelova cesta je lemovaná stejně dobrými úmysly, jako cesta klíštěte po noze houbaře.

A to je uhelný kámen celého problému. Vrabel akcentuje na demonstracích zvyšující se ceny potravin a energií, což je ten hlavní důvod demonstrací, ale nezapomene tam přidat i požadavek na vytržení naší republiky ze západních struktur jako je EU, NATO, WHO, čímž znevěrohodňuje celou demonstraci, veškeré demonstranty. A celou tu sílu demonstrace odstřeluje do ochozů, kde je zcela legitimní demonstranty označit za dezoláty a proruské bůhvíco. Což je neskutečná chyba a zlikvidování tlaku ulice na vládu. Prostě dezoláti. Chtějí z NATO. A když chtějí z NATO, chtějí do Ruska. Jiný logický vývod to nemá. Podstatou demonstrací mělo být, jedinou podstatou, že se vláda chová špatně, neřeší problémy, ale problémy vytváří. Místo toho se svéhlavý Vrabel pustil do boje s EU, NATO, WHO. Něco na způsob devět řemesel, desátá je bída. Ta bída přišla s jeho požadavky o výše řečeném. To je ten rozkladný kousek, kterým se celý hněv ulice mediálně změnil na takzvanými dezoláty řízený pokus o puč. Vrabel tak zničil snahu o pozitivní změnu buďto politiky vlády Petra Fialy, nebo svržení vlády Petra Fialy (legální cestou, nikoliv nějakým pučem).

Nejlegračnější je pak argument, že se nemá smysl soustředit na svolavatele demonstrace, ale je potřeba slyšet, co zní od demonstrantů. Ó nikoliv, dirigenta nelze vyčlenit z orchestru. Dirigent definuje ducha celé demonstrace. On je tou mluvící hlavou, která si uzurpovala hlas lidí. Která definuje demonstranty.

Alternativou k Bruselu není Moskva. Alternativou k Bruselu má být česká vláda, která se v Bruselu bude umět chovat asertivně a patřičně ochranitelsky směrem k České republice. To vláda Petra Fialy zcela očividně nedělá. Její dopad nebude tak katastrofální, jak věští Vrabelovi gardisti, přesto jde vidět, že pod patronací Fialy republika výrazně oslabuje ekonomicky i co do váhy vlastního významu. Vzdala se samostatného rozhodování a dělá jen papouščí politiku – co Bruselu/Berlínu vidí na oku, to okamžitě zavádí. Politika delegovaného protektora bez odvahy postavit se za svěřenou zemi. Holt, Fiala a jeho na aktivismu postavená koalice pěti.

Jak nemám rád nálepky, tak musím zkonstatovat, že Ladislav Vrabel dokonale ztělesňuje slovo dezolát. Pochybná minulost, pochybné dluhy, pochybné vazby, pojapaně nerealistický směr, nepolitické a nestrategické přemýšlení, duševní vyhrocenost a pramalá schopnost myslet a jednat diplomaticky a politicky. Škoda, jeho nevýrazná osobnost ukradla ulici její hlas. Fiala a jeho aktivističtí bratři a sestry v koalici se můžou jakýmkoliv dalším demonstracím jen smát. A oprávněně.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb