Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nejdřív údajná kolaborace, pak přišla ke slovu StB. A s ní kriminál za vlastizradu. Tajnosti slavných

21.11.2022
Nejdřív údajná kolaborace, pak přišla ke slovu StB. A s ní kriminál za vlastizradu. Tajnosti slavných

Foto: Se svolením MDM – Jaromír Svoboda

Popisek: Marcella Sedláčková v představení Městského divadla Most

FOTO Úlevu někdejšímu sex symbolu první republiky a její dceři nepřineslo ani osvobození. Místo slibné kariéry se rozjela justiční mašinérie a o někdejší nadějnou dětskou hvězdu najednou nikdo nestál. (Pokračování z pátku 18. listopadu)

Během Květnové revoluce 1945 bylo Divadlo Anduly Sedláčkové, jehož hlavní hvězdou byla její dcera Marcella, obsazeno skupinou divadelníků a z rozhodnutí závodní rady z něj byla už 14. května Andula vyhnána. Nový režisér Antonín Dvořák pak jí i majiteli domu oznámil, že je zabráno pro Divadlo revolučních gard. V červnu 1945 byly zrušeny všechny soukromé divadelní koncese, takže Andula o svoji scénu přišla definitivně. Jenže nastaly další trable, matka i dcera byly obviněny z údajných styků s kolaboranty a členy nacionalistického a fašistického hnutí Vlajka. Důkazy chyběly, takže vyšetřování bylo po čase zrušeno, přesto Marcella hledala uplatnění velmi obtížně. Hostovala, kde se dalo, například na Scéně Ference Futuristy či v Haló kabaretu, a jezdila po republice se souborem PES (Pražský estrádní soubor).

 

Sedláčková Marcella 13. revír

V kriminálce Martina Friče 13. revír; foto se svolením Národní filmový archiv

Škobrtavý start

Zatímco její matka Andula nechtěla po rozchodu s Maxem Urbanem už o filmu ani slyšet, Marcella po něm toužila. Na stříbrném plátně debutovala jako bezejmenný host na večírku v poetické komedii Řeka čaruje, kterou začal režisér Václav Krška natáčet ještě za války, dokončena ale byla až po osvobození. Stejně tak byly ještě za okupace zahájeny přípravné práce k dalším dvěma filmům, v nichž dostala vedlejší role. Jako prostitutka se mihla v kriminálce Martina Friče 13. revír a jako servírka v psychologickém dramatu Miroslava Cikána Lavina. V roce 1948 ji Josef Gruss obsadil jako barmanku v komedii Hostinec „U Kamenného stolu“ a o rok později si zahrála manželku prokuristy Pánka v komedii Bořivoje Zemana Pan Novák, v níž ztvárnil hlavního hrdinu osvědčený komik Jindřich Plachta. A pak spadla do pořádného maléru.

Skok na špek StB

Jakmile to jen trošku šlo, trávila volné chvíle s matkou na chatě u Kynžvartu. V létě 1949 je tam navštívili známí, kteří uvažovali o emigraci, a naivní Marcella jim doporučila jako převaděče místního lesníka. S matkou mu obě důvěřovaly a ani ve snu je nenapadlo, že by mohl být agentem StB. Při pokusu o nelegální přechod státní hranice byli jejich známí zadrženi, Marcella s Andulou byly zatčeny v noci z 1. na 2. září 1949. Andula byla nakonec po výslechu propuštěna, Marcellu ale obvinili z údajné účasti na organizovaném protistátním spiknutí a z velezrady. V červnu 1950 byla odsouzena ke dvanácti letům vězení a postupně prošla věznicemi v Mladé Boleslavi, Lnářích a Pardubicích. Nepomohla ani žádost o milost, kterou Andula poslala tehdejšímu ministru vnitra Václavu Noskovi.

 

Sedláčková Marcella Kauce

V představení Kauce; foto se svolením Městské divadlo Most - Jaromír Svoboda

Prezidentská amnestie

Nakonec byla propuštěna na svobodu už po třech letech, v září 1953, díky prezidentské amnestii Antonína Zápotockého a o tři roky později byla donucena podepsat spolupráci s StB. Uplatnění sháněla jen velmi obtížně, situaci jí komplikovala i péče o vážně nemocnou matku, s níž jí pomáhala Andulina věrná obdivovatelka a někdejší účetní jejího divadla Ella Bozděchová. Vystupovala v různých estrádách a dětských představeních, Prahu ale měla zakázanou, takže na divadelním jevišti se objevila jen v Mostě a ve Varnsdorfu. Spolupracovala i s libereckým rozhlasem a občas si na ni vzpomněli filmaři s malou bezejmennou rolí. Mimo jiné si zahrála jednu z dvorních dam v pohádce Byl jednou jeden král, redaktorku v komedii Bořivoje Zemana Páté kolo u vozu či ženu s kyticí v komedii Zdeňka Podskalského Ženu ani květinou neuhodíš. Počátkem šedesátých let už byla tak unavená a zoufalá, že se nechala zaměstnat v podniku Sady, lesy, zahradnictví. A nejspíš nikdo netušil, že paní, kterou potkávají v parku s koštětem, je někdejší nadějná herečka a dcera prvorepublikového sex symbolu. Kvůli zdravotním problémům pak změnila místo a prodávala v jednom květinářství na pražském Smíchově.

Dobrovolné sbohem

Postupné politické uvolňování v šedesátých letech přivedlo krátce zpět na scénu Andulu, která dostala před osmdesátinami titul zasloužilá umělkyně. O pár týdnů později, v říjnu 1967, ji při venčení psa srazil poblíž Tylova divadla (nyní Stavovské divadlo) motocyklista. Utrpěla velmi vážná zranění a po 25 dnech v nemocnici zemřela. Marcella mezitím požádala o místo v Národním divadle, od 1. ledna 1968 byla členkou činohry v pomocném uměleckém souboru a zahrála si v 42 představeních. Po srpnové okupaci emigrovala do Švýcarska s přítelem, hercem Soběslavem Sejkem, po pár měsících se ale do Československa vrátili. Důvod nikdy neprozradil ani jeden z nich. Možná je odradilo zjištění, že emigrace rozhodně neznamená přímý vstup na jeviště v zemi za železnou oponou, možná situaci zkomplikovaly Sejkovy zdravotní a Marcelliny psychické problémy. Návrat Marcelle vynesl navíc další problémy s uplatněním, které už neunesla. Zemřela 12. dubna 1969 na otravu svítiplynem, případ byl uzavřen jako sebevražda.

(zdroje: Wikipedia, ČSFD, FDB, Národní divadlo, Český film, Ladislav Tunys: Raoul Schránil, Blanka Jedličková: Ženy na rozcestí - Divadlo a ženy okolo něj 1939–1945, Divadelní noviny, Josef Brož: Aféry Anduly Sedláčkové, Bořivoj Srba: K historii fašistické perzekuce českého divadla v letech 1939-1945)

 

Božoňka

QRcode

Vložil: Adina Janovská